کودک آنلاین

موضوع مقاله : همسران و بارداری

دسته بندی : همسران و بارداری

1
مشارکت پدر در تولد کودک
مشارکت پدر در تولد کودک پس از مدت های مدید ، اکنون مشارکت پدر در تولد کودکش محقق شده است. در 24 سال اخیر ، من شاهد تغییرات عمده ای در امر شرکت پدران در تولد کودک بوده ام .هنگامی که دو کودک اول ما متولد شدند من صبورانه در اتاق انتظار ، انتظار می کشیدم و این در حالی بود که افرادی دیگر در تولد کودکان من دخالت داشتند. مشارکت پدر در تولد کودک

مشارکت پدر در تولد کودک
پس از مدت های مدید ، اکنون مشارکت پدر در تولد کودکش محقق شده است. در 24 سال اخیر ، من شاهد تغییرات عمده ای در امر شرکت پدران در تولد کودک بوده ام .هنگامی که دو کودک اول ما متولد شدند من صبورانه در اتاق انتظار ، انتظار می کشیدم و این در حالی بود که افرادی دیگر در تولد کودکان من دخالت داشتند.
ولی در تولد سه فرزند بعدی ما ، من در اتاق زایمان حاضر بودم و به همسرم در امر به دنیا آوردن کودکانمان کمک میکردم. در مورد بچه ی ششم و هفتممان من واقعا نقش مهمی داشتم. در زایمان ششم ، کسی که قرار بود بچه ما را به دنیا آورد به موقع حاضر نشد و من توانستم ششمین فرزندم را خودم بگیرم.
آیا پدر باید نقش مربی زایمان را به عهده داشته باشد؟
کلاس های توجیهی مربوط به زایمان عنوان می کنند که پدر باید مربی زایمان باشد. من با این نظر مخالفم. مردها میتوانند مربی ورزش باشند ولی نمیتوانند مربی زنان زائو باشند . من فکر میکنم شرکت در کلاس های توجیهی مربوط به زایمان از آن جهت مفید است که میتواند شما را با تغییرات فیزیکی و عاطفی همسرتان در دوران بارداری آشنا کند و نتیجتا شاید بتوانید به پیشرفت امر زایمان او کمک کنید.
ولی به ندرت دیده ام که مردها در خلال زایمان همسرشان تمامی آنچه را که در مورد تمرینات تنفسی در کلاس ها یاد گرفته اند یکباره فراموش نکنند. در طی زایمان ، مردها چنان نگران میشوند که نمیتوانند چیزی را که در کلاس آموخته اند به یاد آورند و نمیتوانند نقش یک مربی زایمان را ایفا کنند.
میخواهم راه حل دیگری را پیشنهاد کنم : از وجود یک مربی زایمان بهره جویید . این مربی یا حامی زایمان ، در همه ی مراحل ، ابتدا تا انتها ، همراه همسرتان بوده و به او در تغییر وضعیتش کمک میکند ، او را در پذیرش مشکلات زایمانش یاری می دهد و موجبات پیشرفت و تسریع مراحل زایمان را فراهم می آورد.
این مربی زنی است که غالبا درد زایمان را تجربه کرده و آموزش های مامائی لازم را دیده و در کمک به زائوها مهارت دارد. این یک تجربه متقابل زنانه است. در عین حال شما به عنوان یک پدر می توانید نهایت سعی خود را بکنید : به همسرتان عشق بورزید.

هر کاری از دستتان برمی آید انجام دهید تا همسرتان بیشتر احساس راحتی کند :
کمرش را بمالید ، در خلال دردهای زایمان به او قوت قلب دهید.  اگر می بینید به بالش احتیاج دارد ، به عنوان تکیه گاه چند بالش پشت او قرار دهید. در طول زایمان مرتب به او بگویید که مواظبش هستید و هر کمکی از دستتان برآید ، برایش انجام خواهید داد.
ایفای نقش مربی زایمان کاری است که فقط برای برخی از مردان راحت است ولی محبت کردن به همسر در طول زایمان کاری است که برای همه مردان خوشایند است.
در تصمیم انتخاب محل تولد کودکتان شرکت کنید :
این محل میتواند اتاقی در یک بیمارستان باشد که شما و همسرتان مانند یک اتاق هتل در آنجا اقامت می کنید . در این اتاق ، زن و شوهر زایمان کرده ، بچه را به دنیا می آورند و بعد از آن در همان اتاق به استراحت می پردازند.
این محل به عنوان گزینه ای در مقابل زایشگاه هایی است که در آنجا با زائو مثل بیماران بخش جراحی رفتار میشود که در یک اتاق مانده و سپس با برانکارد به اتاق زایمان منتقل شده و بعد از عمل به اتاق مراقبت انتقال می یابند.
راه دیگر کمک به همسرتان این است که کلیه مقدماتی را که برای زایمان در بیمارستان لازم است از قبل برایش مهیا کنید. همسر در حال زایمان شما نباید نگران تشریفات اداری بیمارستان و گفتگو درباره موضوعات اداری با پرسنل حاضر در زایمان باشد. یک زایمان مناسب بیشتر شبیه یک سمفونی است که به طرزی کارآمد هماهنگ شده باشد.
در این سمفونی مادر در جایگاه میانی قرار گرفته است و پدر مدیرصحنه است که باید طوری با پرسنل پزشکی کار کند که قطعا آنها در پیشرفت امر زایمان مفید واقع شوند. نه این که در این کار خلل ایجاد نمایند. این نکته بسیار مهم است که پدر باید مانع اظهارنظرهای منفی دیگران بشود.
اظهار نظر های منفی مانند این که دهانه رحم شما فقط یک سانتی متر باز شده است میتواند روحیه همسرتان را خراب کند. زیرا زائو نسبت به هر گونه اظهارنظری مبنی بر اینکه زایمان او ممکن است به خوبی پیش نرود و او از عهده زایمان برنیاید ، بسیار آسیب پذیر است.
به ایجاد محیطی آرام کمک کنید :
گاهی اوقات اتاق زائو بسیار شلوغ است و عده دوستان و افراد فامیل که وارد و خارج میشوند بیش از حد زیاد بوده و مانع توجه همسرتان نسبت به وضعیت جسمی خود می شود . گاهی لازم میشود که با این شلوغی مقابله کنید. ( این کار شما را آماده میکند که پس از تولد کودک نیز مانع حضور بیش از اندازه ملاقات کنندگان بشوید ، زیرا این امر موجب تحلیل انرژی همسرتان می شود ).
به پیشرفت کار زایمان همسرتان کمک کنید :
بدن زنان باردار به علائمی مجهز است که آنان را در پیشرفت زایمان یاری میدهد. این نشانه ها موجب خرسندی پدران است. شما میتوانید به او در شناخت این علائم کمک کنید و محیطی را به وجود آورید که موجب شو زائو بیشتر به این نشانه ها توجه کرده و برطبق آنها عمل نماید. یکی از راه هایی که میتوانید به این مهم اقدام کنید آن است که همسرتان را تشویق کنید پس از شروع دردهای زایمان در اتاق راه برود.
همسرتان را ترغیب کنید به آرامی در اتاق راه برود و در حین دردهای زایمان متوقف شود. او میتواند در حین راه رفتن از شما به عنوان تکیه گاه استفاده کند. هیچکس دیگری نمیتواند مثل شما این کار را برای همسرتان انجام دهد.
نخستین اشتباهی که مادران باردار در زایمان اولشان مرتکب میشوند این است که پس از شروع درد زایمان وقت زیادی را در بستر گذرانده و به حالت درازکش می مانند. به حالت ایستاده قرار داشتن و حرکت کردن این امکان را فراهم می آورد که کودک در اثر نیروی جاذبه پایین بیاید.
نقش شما نیز این است که به همسرتان کمک کنید به آسودگی حرکت نماید.
منبع : کتاب نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
مشارکت پدر در تولد کودک
نقش همسران در دوران باردارینقش همسران در دوران بارداری

نقش همسران در دوران بارداری بارداری مرحله ایست که تمام زوایای زندگی مشترک راحت الشعاع قرار می‌دهد . دوره‌ای حساس با فراز و نشیب‌های خاص خود. در این میان نقش آقایان و همراهی آن‌ها با همسر خود بسیار حائز اهمیت است. نقش همسران در دوران بارداری


وظایف همسر در دوران بارداریوظایف همسر در دوران بارداری

وظایف همسر در دوران بارداری در این مطلب چند پیشنهاد عملی مطرح میشود درباره ی اینکه چگونه میتوان به شبکه های ارتباطی هورمونی مادر – کودک کمک کرد و در رحم مادر محیطی آرام تر برای هر دوی آنها فراهم آورد. وظایف همسر در دوران بارداری


حمایت همسر در دوران بارداریحمایت همسر در دوران بارداری

حمایت همسر در دوران بارداری در زمان بارداری شما حمایتگر اصلی همسرتان هستید. مسئولیت کودکی که درون همسرتان رشد می کند با هر دوی شماست. شما هنوز همسر ، عشق و بهترین رفیق یکدیگرید اما حالا اتفاق جدیدی در راه است و به زودی مامان و بابا هم می شوید. پس مهمترین مسئله این است که تا جایی که میتوانید از هم حمایت کنید. حمایت همسر در دوران بارداری


پدر شدن !پدر شدن !

پدر شدن ! اتخاذ نقش پدری یک واقعه مهم زندگی است که تمام جنبه‌های عملکرد مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اتفاق در زمان تغییر دارای استرس و گاهی بحران است. پدر شدن گاهی ممکن است بر بهداشت روان پدری که در حال سازگاری با این نقش است اثرات منفی داشته باشد. مشکلاتی که در رابطه بین زوجین وجود دارد می‌تواند بر سازگاری پدر با نقش پدری اثر بگذارد. پدر شدن !

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران