کودک آنلاین

موضوع مقاله : روانشناسی بارداری

دسته بندی : روانشناسی بارداری

0
ایجاد همبستگی با نوزاد قبل از تولد
ایجاد همبستگی با نوزاد قبل از تولد ایجاد هماهنگی با نوزاد یکی از وظایف مهم والدین است. این هماهنگی را میتوان از دوره بارداری شروع نمود. آگاهی جنینی یکی از موضوعات جالب و قابل پژوهش در دوره بارداری است که تاثیر عواطف مادری را بر تکامل عاطفی کودک در ماه های آخر حاملگی بررسی نماید.

ایجاد همبستگی با نوزاد قبل از تولد
ایجاد هماهنگی با نوزاد یکی از وظایف مهم والدین است. این هماهنگی را میتوان از دوره بارداری شروع نمود. آگاهی جنینی یکی از موضوعات جالب و قابل پژوهش در دوره بارداری است که تاثیر عواطف مادری را بر تکامل عاطفی کودک در ماه های آخر حاملگی بررسی نماید.
این مطالعات نشان می دهد که اضطراب و هیجانات مادر ، ترشح هورمون های آدرنالین و کورتیزون را افزایش میدهد .
این هورمون ها که هورمون های استرس یا تنش نام دارند ، از طریق جفت به سیستم گردش خون جنین وارد شده و او را آشفته میسازند.
این آشفتگی اگر تکرار شود ، ممکن است کودکی مضطرب و ناسازگار بار آورد. مادر و جنین را میتوان یک مجموعه دو نفری دانست که به وسیله سیستم هورمونی در ارتباط هستنند.
به این معنی که اضطراب مادر باعث نگرانی جنین میشود و هیجانات او جنین را به هیجان می آورد. اگر مغز در حال رشد و تکامل جنین ، به طور دایم در معرض هورمون های تنشی قرار گیرد ، بر اثر خستگی سیستم عصبی ، کودک تند مزاج و تحریک پذیر خواهد شد.

نکات مهمی که رعایت آنها در پرورش یک جنین سالم و آرام لازم است ، عبارتند از :
1 . از برخوردهای تند و تنش زا خودداری کنید :
بیشتر مادران در طول بارداری در اثر مشاهده تغییرات فیزیکی سریع و نوسانات مزاجی ، دچار تنش هایی می شوند. سرعت و نحوه برخورد مادر با این تنش ها کار مهمی است.
به عقیده پژوهشگران در زمینه آگاهی جنینی ، تنش های کوتاه و زود گذر ، اثر پایا و ماندگار بر جنین ندارند. اما نگرانی های مداوم و برخوردهای تند در ماه های آخر بارداری تاثیرات نامطلوبی بر رفتار کودک می گذارند.
2 . با کودک خود حرف بزنید و برای او شعر و سرود زمزمه کنید :
این رفتار مادر ، خاطرات خوبی از دوران قبل از تولد در جنین باقی می گذارد و پس از تولد ، کودک این صدای آشنا را به یاد می آورد.
کودکانی که در دوره جنینی با صدای محبت آمیز والدین آشنا شده اند ، صدای آنها را بهتر تشخیص می دهند و سرودهایی را که در این دوره از مادر و پدر شنیده اند ، بهتر یاد می گیرند.
یکی از روش های موثر برای ایجاد پیوستگی بین والدین و کودک قبل از تولد ، صحبت کردن با جنین است . پدر میتواند با لمس کردن برجستگی شکم مادر ، عملا کودک را نوازش کند و با او حرف بزند.
این رسم دلپذیر ، اگر هر شب قبل از خواب به صورت عادت و مرتب تکرار شود ، پس از تولد نیز ادامه پیدا می کند و باعث دلبستگی عمیق تر بین پدر و فرزند میشود.
والدین میتوانند برای آشنایی با روش های برقراری پیوند با کودک در دوره بارداری ، از کتاب ها و مطالبی که در این زمینه نوشته شده، استفاده کنند.
3 . با نواختن موسیقی آرام و موزون ، کودک را آرام کنید :
جنین با شنیدن آهنگ های آرام بخش ، مثل آثار ویوالدی و موزارت ، آرام میشود. ولی از شنیدن آهنگ های تند و بلند ، مثل جاز و راک بی قرار می گردد.
بعضی موسیقی دانان ، ادعا می کنند که نواختن سازهای را که مادرشان در دوره بارداری برای آنها نواخته ، زودتر و آسانتر یاد گرفته اند.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
ایجاد همبستگی با نوزاد قبل از تولد
پرورش فرزند به روش همبستگیپرورش فرزند به روش همبستگی

پرورش فرزند به روش همبستگی کودک آنلاین: اصطلاح همبستگی، به این معنی است که به‌رغم تفاوت‌های موجود در روش‌های پرورش فرزندان توسط والدین، مراقبین بزرگسال باید در مورد روش تربیتی یکدیگر توافق داشته باشند؛ به نحوی نوع نگرش آن‌ها نسبت به فرزندانشان شامل انتظارات، کوشش‌ها و محدودیت‌های مشابه باشد. اگر والدین به این شیوه در کنار هم عمل کنند، کودکان احتمالاً به موفقیت‌های بیشتری دست می‌یابند. پرورش فرزند به روش همبستگی


پدران چگونه میتوانند با کودکشان همبستگی ایجاد کنندپدران چگونه میتوانند با کودکشان همبستگی ایجاد کنند

پدران چگونه میتوانند با کودکشان همبستگی ایجاد کنند طی ده ، بیست سال اخیر ، موضوع ایجاد همبستگی با نوزاد مورد توجه بسیار قرار گرفته است. قسمت اعظم این همبستگی روی پیوند مادر – نوزاد متمرکز شده و به نقش پدر به صورت افتخاری پرداخته شده است. گرچه پیوند مادر – نوزاد در لحظه تولد اهمیتی خاص دارد ، پیوند پدر – نوزاد نیز حایز اهمیت است. پدران چگونه میتوانند با کودکشان همبستگی ایجاد کنند


ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینیایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی

ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی پدران ! به یاد داشته باشید که گرچه زایمان از طریق سزارین یک عمل جراحی است ، لیکن طی آن تولدی صورت می گیرد. همبستگی بین مادر و نوزاد به واسطه عمل جراحی ممکن است موقتا قدری به تعویق افتد ، ولی شما میتوانید مفید واقع شوید. ایجاد همبستگی پدرانه طی زایمان سزارینی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران