کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

9
بایدها و نبایدهای دوران بارداری
بایدها و نبایدهای دوران بارداری : دوران بارداری یکی از حساس‌ترین زمان‌هایی است که زوج‌های جوان سپری می‌کنند. دورانی که بایستی برای حفظ سلامت مادر و جنین بایدها و نبایدهایی را رعایت کرد. از مسایلی اجتناب کرد و به رعایت موارد بهداشتی توجه نمود. بایدها و نبایدهای دوران بارداری

بایدها و نبایدهای دوران بارداری
دوران بارداری یکی از حساس‌ترین زمان‌هایی است که زوج‌های جوان سپری می‌کنند. دورانی که بایستی برای حفظ سلامت مادر و جنین   بایدها و نبایدهایی را رعایت کرد. از مسایلی اجتناب کرد و به رعایت موارد بهداشتی توجه نمود.
لاک زدن و مانیکور ناخن در  دوران بارداری
رسیدگی به ناخن‌های دست در  دوران بارداری ایرادی ندارد اما بایستی این کار در محیطی کاملاً بهداشتی و با لوازم شخصی خودتان صورت گیرد. و همچنین اینکه  برای لاک زدن باید جایی را در نظر بگیرید که تهویه مناسبی داشته باشد و بهتراست در سه ماه اول بارداری از لاک ناخن استفاده نکنید.همین طور ماساژ پا در این دوران به خاطر افزایش انقباضات در رحم زن باردار انجام نگیرد بهتراست.
-رنگ کردن مو در  دوران بارداری
تا کنون در تحقیقات هیچ گزارشی مبنی بر تأثیر رنگ مو بر جنین و ایجاد نقص در کودک به دست نیامده اما بهتراست رنگ کردن موها پس از سه ماه اول بارداری صورت گیرد. زیرا در این زمان  بیشتر اندام‌های اصلی و عصبی جنین تکمیل گردیده است.
-سونا در  بارداری
دمای بالا تأثیر بسیار بدی بروی جنین دارد پس باید از سونا یا حمام و یا وان آب داغ در  دوران بارداری استفاده نشود. و دمای آب بیشتر از37درجه سانتی‌گراد نباشد.
-ماساژ در  دوران بارداری:
قبل از انجام ماساژ حتماً از پزشک خود در این زمینه پرس  و جو کنید و این کار را فقط نزد افراد آموزش‌دیده انجام دهید.در  دوران بارداری  استفاده از روغن‌های ماساژ توصیه نمی‌شود و انجام ماساژ در سه ماه ابتدایی بارداری توصیه نمی‌شود.
-استفاده از ماسک در  دوران بارداری
ماسک های خانگی و طبیعی بی‌خطر هستند ولی از مصرف  ماسک های حرفه‌ای موجود در مراکز آرایشی خودداری کنید همین طور استفاده  از لایه بردارهای اسیدی در این دوران ممنوع می‌باشد.برای درمان آکنه در این دوران با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.استفاده  از داروهای رتین آ در این دوران ممنوع می‌باشد.
برنزه کردن در  دوران بارداری
درست است که هنوز تأثیر این دستگاه‌ها بر روی جنین ثابت نشده اما تأثیر بد و منفی این دستگاه‌ها روی خودتان مسئله ثابت شده است  مخصوصاً اینکه در این دوران پوست شما به خاطر هورمون‌های بارداری حساس‌تر نیز می‌باشد و دستگاه‌های برنزه کننده می‌تواند لکه‌های پوستی بنام ملاسما را در شما بیشتر کند.مسافرت با هواپیما در  دوران بارداری
معمولاً پزشکان مسافرت تا هفته 35 ام بارداری را بدون مانع می‌بینند ولی بهتراست که مسافرت در سه ماه دوم بارداری  که هنوز شکم سنگین نشده و می‌توانید به راحتی جابجا شوید انجام گیرد در طول پرواز ، از کفش مناسب استفاده کنید و در پروازهای  طولانی هر چند دقیقه یک‌بار کمی میان راهروها راه بروید. صندلی خود را کنار راهرو انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی جابجا شوید.
استفاده از الکل و سیگار و قلیان در  بارداری
مصرف مشروبات الکلی به طور کل در  دوران بارداری توصیه و همچنین کشیدن سیگار و قلیان برای جنین بسیار زیان‌آور است و خطراتی مانند زایمان زودرس، سقط‌جنین  جفت سر راهی، جدایی زودرس جفت و کم‌وزنی نوزاد را در هنگام تولد افزایش می‌دهد. حتی باید از استنشاق بوی سیگار خودداری کنید.
-مصرف ماهی‌های مجاز در  بارداری
برخی ماهی‌های خاص دارای میزان زیادی جیوه می‌باشند که باعث تأثیر عقب‌ماندگی‌های رشدی بر روی جنین می‌شوند.
در مورد ماهی‌های پرورشی که ممکن است به عوامل سرطان‌زا و مواد شیمیایی دیگر آلوده باشند .
مصرف۳۴۰ گرم ماهی،سالمون آزاد و همین طور سالمون کنسرو ‌شده که حاوی مواد نگه‌دارنده هست نیز به مقدار کم  منعی ندارد.
-خوردن ماهی،خاردار، میگو، حلوا،گربه ماهی، ماهی،روغنی،ساردین، تیلاپیلا  مانعی ندارد.
اره‌ماهی، کوسه ماهی، غذاهای دریایی دودی و یخ زده از قبیل ماهی،آزاد دودی و قزل‌آلا را استفاده نکنید.
استفاده از تن ماهی یا ماهی تن بایستی در  دوران بارداری محدود شود.در هفته بیش از170 گرم تن ماهی یا خود ماهی تن استفاده نکنید.
- آبزیان سخت‌پوست  مانند میگو باید کاملاً پخته شوند و به میزان کم مصرف گردند.
-مصرف سوشی و صدف و ماهی خام یا نیم پز در  دوران بارداری ممنوع است.
مصرف گوشت قرمز و استیک در  دوران بارداری
در  دوران بارداری بایستی گوشت قرمز به طور کامل پخته شودمصرف گوشت به صورت نیم پز و استیک آبدار ممکن است باعث بروز بیمارهای جدی برای جنین گردد. از پخته شدن کامل گوشت اطمینان کنید.
قهوه و چای در  دوران بارداری
میزان مصرف قهوه و کافئین بایستی در دوران بارداری محدود شود  یک تا دو فنجان در روز میزان مجاز مصرف  قهوه در  دوران بارداری است. کافئین باعث افزایش ضربان قلب جنین می‌شود.
مصرف چای گیاهی و جوشانده در بارداری
در  دوران بارداری بهتراست از مصرف چای سبز و جوشانده گیاهی خودداری شود .مصرف برخی از این مواد می‌تواند در این دوران خطرساز باشد.
واکسن در  بارداری
واکسن‌ها شما را در مقابل بیماری‌ها محافظت می‌کنند.دریافت بعضی از واکسن‌ها در طی بارداری مناسب نیست.در صورت لزوم استفاده  برخی از واکسن‌ها تصمیم در طول بارداری بستگی به موقعیت و شرایط خانم باردار دارد.
در  بارداری می‌توانید با مشورت پزشک خود از واکسن آنفولانزا استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که برنامه واکسیناسیون خود را پیش از اقدام به  بارداری مورد بررسی قرار دهید.
-در  بارداری استفاده از محصولات شوینده مثل مایع سفید‌کننده منعی ندارد  اما پیش از آن  از وجود تهویه مناسب محیط مطمئن شوید و دستکش و ماسک استفاده کنید. از ترکیب شوینده‌ها خودداری کنید. و سعی کنید مصرف این‌گونه مواد را مخصوصاً در سه ماه اول بارداری محدود کنید.
بایدها و نبایدهای دوران بارداری

مصرف داروهای مجاز دوران بارداریمصرف داروهای مجاز دوران بارداری

مصرف داروهای مجاز دوران بارداری اگر برای درمان یک عارضه معمولی مثل سردرد ، اسهال یا یبوست نیاز به دارو دارید داروهای زیر سالم ترین مواردی هستند که برای استفاده گه گاه با دز پیشنهادی توصیه میشوند. بعضی داروها مانند دکونژستان ها ( ضد احتقان ها) در صورت مصرف برای مدت طولانی ممکن است مضر باشند. مانند تمامی موارد دارویی در این باره نیز قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروهای مجاز دوران بارداری


رابطه جنسی در بارداریرابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری آیا در بارداری میتوان آمیزش جنسی انجام داد و آیا خطری برای جنین به وجود نمی آورد؟ این سوالی است که بیشتر مادران باردار با آن مواجه میشوند.حامله شدن پدیده و فرصتی است برای زن و شوهر که رابطه ی عاطفی و علاقه مندی بیشتری به یکدیگر پیدا کنند. رابطه جنسی در بارداری


استفاده از مواد شوینده و حشره کش ها در بارداری استفاده از مواد شوینده و حشره کش ها در بارداری

استفاده از مواد شوینده و حشره کش ها در بارداری بسیاری از مادران باردار در این دوران نگرانی هایی درباره استفاده از مواد شوینده در این دوران دارند . ترس آنها از تاثیر مواد سفید کننده و ضدعفونی کننده بر روی جنین است . محققین حوزه زنان و ناهنجاریهای دوران جنین میگویند هنوز معلوم نیست مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی و بسته بندیهای مواد غذایی تا چه میزان میتوانند برروی رشد سالم جنین تاثیر منفی بگذارند


رادیوگرافی در بارداری رادیوگرافی در بارداری

رادیوگرافی در بارداری رادیوگرافی از روشهای تشخیص بیماریها و صدمات در پزشکی و دندانپزشکی بشمار میرود اما انجام دادن اینکار در دوران بارداری و برخورد اشعه ایکس با جنین درون رحم مادر ممکن است عوارض نامطلوبی را ایجاد نماید . رادیولوژی ساده در زمان بارداری بهیچ عنوان باعث سقط جنین یا آسیب های مادرزادی به جنین نمی گردد. اما نکته مهم اینست که اشعه ایکس هرقدر هم که ناچیز باشند، ممکن است آسیب سلولی ایجاد نماید

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
10 اردیبهشت 1394 - 16:32:41

ناهید رحمتیسلام ممنونم عالی بود

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران