کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

0
بررسی داروهای مصرفی در دوران بارداری
دوران بارداری مصرف بسیاری از داروها – هم بدون نسخه هم با نسخه – در بارداری بی‌خطر است. ولی تعدادی از داروها می‌تواند در رشد جنین مشکلاتی به‌وجود بیاورد. بنابراین پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع کنید.

بررسی داروهای مصرفی در دوران بارداری
مصرف بسیاری از داروها – هم بدون نسخه هم با نسخه – در بارداری بی‌خطر است. ولی تعدادی از داروها می‌تواند در رشد جنین مشکلاتی به‌وجود بیاورد. بنابراین پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع کنید. اگر یکی از آنها مشکل‌ساز باشد، احتمالاً می‌توانید چیزی مطمئن‌تر جایگزین کنید.
ارائۀ داروها و مواد شیمیایی زیر را در دوران بارداری بی‌خطر دانسته‌اند:
- استامینوفن
- آسیکلوویر
- داروهای ضد تهوع (برایِ مثال فنوتیازین و تری متوبنزامید)
- آنتی هیستامین‌ها (برای مثال، دوکسی لامین)
- آسپارتام (با نامهای تجاری نوترا سوییت و ایکوال)
- آسپرین با مقدار پایین
- آرام‌بخش‌های ملایم (مثلاً مپروبامات، کلردیازپوکساید، فلوکستین)
- پنیسیلین، سفالکسین، کوتریموکسازول، اریترومایسین و چند آنتی‌بیوتیک دیگر
- زایوودینموارد زیر برخی از داروهای شایعی است که خانم‌ها قبل از باردار شدن در مورد آنها سؤال می‌کنند:
- قرصهای ضد بارداری: گاهی اوقات خانمها در هنگام مصرف قرص باردار می‌شوند (زیرا مصرف آن را فراموش می‌کنند و یا در طول ماه تعدادی از آنها را دیرتر مصرف می‌کنند) و بعد نگران نقایص مادرزادی در جنین می‌شوند.
ولی قرصهای ضد بارداری عوارض بیماری را بر روی جنین نشان نداده است. دو تا سه درصد از تمام نوزادان نقایص مادرزادی دارند و نوزادان زنانی که قرصهای ضد بارداری مصرف‌می‌کنند، در معرض خطر بیشتری قرار ندارند.
- ایبوپروفن (ماترین، اَدویل): مصرف گاه‌به‌گاه این داروها و سایر عوامل غیر استروئیدی ضد التهابی در طول دوران بارداری (برای درد یا التهاب) بلامانع است و ربطی به مشکلات نوزادان ندارد. به هر حال، از مصرف مداوم و طولانی این داروها ددر طول دوران بارداری خودداری کنید (مخصوصاً سه ماهه آخر). زیرا امکان تاثیر را بر عملکرد پلاکت و رگهای خونی در دستگاه گردش خون جنین دارد.
- ویتامین A: اگر مقدار زیادی از این ویتامین یا برخی از مشتقات آن‌در دوران بارداری در جریان خون وجود داشته باشد، می‌تواند موجب بروز سقط جنین شود. وضعیت از آنجا پیچیده می‌شود که ویتامین آ تا چند ماه پس از مصرف می‌تواند در بدن بماند.
قطع هر یک از داروهایی که از مشتقاوت ویتامین A است – شایعترین آنها داروی ضد آکنۀ اکوتان است – حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری حائز اهمیت است. دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا استفاده از کرم‌های موضعی شامل مشتقات ویتامین آ – برای مثال کرمهای ضد پیری مانند رتین آ و رنوا – مانند داروهای خوردنی مشکل ساز است یا نه، پس در مورد آنها با پزشک خود مشورت کنید.
برخی از زنان که گیاه‌خوارند و به حد کافی در رژیم غذایی خود ویتامین آ دریافت نمی‌کنند یا از کمبود ویتامین آ رنج می‌برند، از قرصهای مکمل آن استفاده می‌کنند. حداکثر مقدار بی‌خطردر دوران بارداری روزانه 500 واحد بین‌المللی (IU) است. برای رسیدن به منطقۀ خطر لازم است دو برابر آن مقدار را مصرف کنید.- داروهای رقیق کنندۀ خون: زنانی که در بروز لخته‌های خونی مستعدند یا دریچه‌های مصنوعی قلب دارند، باید هر روز داروهای رقیق کنندۀ خون مصرف کنند.
مصرف یک نوع از این داروها، با نام کومادین یا مشتقات آن می‌تواند باعث سقط جنین، آسیب رشد جنین، یا مشکلات خونریزی یا نابهنجاریهای ساختاری در بارداری شود. زنانی که از این دارو استفاده می‌کنند و در فکر باردار شدن هستند، باید داروی خود را با رقیق کنندۀ دیگری عوض کنند.
- داروهای ضد فشار خون بالا: مصرف بسیاری از این داروها در دورانِ بارداری بی‌خطر است. به‌هر حال، از آنجا که تعدادی از این داروها مشکل‌ساز است، باید برای درمان فشار خون بالا، در مورد هر دارویی با دکتر خود مشورت کنید.
- داروهای ضد تشنج: مصرف برخی از داروهای جلوگیری از حملات صرع‌در دوران بارداری، نسبت به بقیه کم‌خطرتر است. اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، در مورد آنها با دکتر خود مشورت کنید. هرگز مصرف داروهای ضد تشنج را خودسرانه قطع نکنید، زیرا تشنج می‌تواند برای شما و بچه، بدتر از خود دارو باشد.
- تتراسایکلین: اگر از این آنتی‌بیوتیک در طی ماههای آخر بارداری مصرف‌کنید، بعدها باعث زرد شدن دندانهای بچه می‌شود.
- داروهای ضد افسردگی: بر روی بسیاری از داروهای ضد افسردگی (مانند پروزاک) مطالعات گستردهای صورت گرفته و بررسی شده که مصرف آن‌در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر است. اگر از داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنید و درصدد باردار شدنید، باید از دکتر خود در مورد ادامۀ مصرف دارو در زمان بارداری سؤال کنید.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
مصرف داروهای مجاز دوران بارداریمصرف داروهای مجاز دوران بارداری

مصرف داروهای مجاز دوران بارداری اگر برای درمان یک عارضه معمولی مثل سردرد ، اسهال یا یبوست نیاز به دارو دارید داروهای زیر سالم ترین مواردی هستند که برای استفاده گه گاه با دز پیشنهادی توصیه میشوند. بعضی داروها مانند دکونژستان ها ( ضد احتقان ها) در صورت مصرف برای مدت طولانی ممکن است مضر باشند. مانند تمامی موارد دارویی در این باره نیز قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروهای مجاز دوران بارداری


مصرف دارو در دوران شیردهی مصرف دارو در دوران شیردهی

مصرف دارو در دوران شیردهی پزشکان ، پرستاران و مادران از زیان هایی که مصرف دارو در هنگام بارداری برای جنین داد کم و بیش آگاهی دارند ولی به ضرر آن در دوران شیردهی چندان توجهی نشده است. مصرف دارو در دوران شیردهی


مصرف دارو در دوران بارداریمصرف دارو در دوران بارداری

مصرف دارو : در دوران بارداری به طور کلی از مصرف خودسرانه هرگونه دارو خودداری کنید . مصرف دارو در این دوران حتماً بایستی تحت نظر پزشک متخصص و با صلاح‌دید وی انجام گیرد.تصمیم به مصرف یا عدم مصرف یک دارو در طول بارداری با توجه به مزایا و مضرات آن صورت می‌پذیرد و دراین‌باره پزشک شما و شما هر دو تصمیم‌گیرنده هستید .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران