کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

2
همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی
همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی هنگام بررسی کم خطرترین شیوه ی بارداری و زایمان برای شما و فرزندانتان ، شما و پزشک یا مامایتان در یک گروه جدانشدنی تشکیل می دهید . نقش هر دوی شما از اهمیت یکسانی برخوردار است و مکمل یکدیگر هستید. همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی

همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی
هنگام بررسی کم خطرترین شیوه ی بارداری و زایمان برای شما و فرزندانتان ، شما و پزشک یا مامایتان در یک گروه جدانشدنی تشکیل می دهید . نقش هر دوی شما از اهمیت یکسانی برخوردار است و مکمل یکدیگر هستید.
پزشک و ماما تخصص حرفه ای خود را عرضه می کنند و شما نیز بدنتان را بهتر از آنان می شناسید. به علاوه دوقلوها فرزندان شما هستند و شمایید که تا آینده ای دور مسئول مراقبت از آنها هستید.
حاملگی و زایمان وقایع مهم زندگی به شمار می آیند که در نهاد جنس مونث تنیده شده اند و تاثیر آنها تا پایان عمر باقی می ماند. حقیقت این است که شما که بیش از هر کسی تحت تاثیر این وقایع قرار می گیرید ، تعیین کنید که تا چه حد میخواهید در تصمیم گیری های این دوره دخیل باشید. همسرتان هم باید نظرش را به زبان آورد. سهم او در این بارداری کمتر از شما نیست.
در مراقبت از خود نقش موثری داشته باشید
اگر از امور پزشکی اطلاع چندانی ندارید چطور می توانید در مراقبت از خود نقش موثری داشته باشید؟ چند کار را همه میتوانند انجام دهند :
1 . نیازها و اهداف شخصی خود را در این تجربه بررسی کنید؛
2 . هرچه بیشتر درباره ی بارداری و زایمان دوقلویی مطالعه کنید؛
3 . هر سوالی که در این باره به ذهنتان می آید از مسئولان مراقبت های بهداشتی بپرسید.
نیازها و اهداف شخصی . ببینید به پرسش های زیر یا پرسشهای مشابه چه پاسخی می دهید. تا چه حد می خواهید در این تجربه ی خود سهیم یا صاحب اختیار باشید؟ اهداف شخصی شما در این حاملگی و زایمان چیست و چگونه میتوانید به این اهداف برسید؟
پاسخ این پرسش را ورای سلامت کودکان که خواسته ی طبیعی هر مادری است در نظر بگیرید.
زمانی که اهدافتان برایتان روشن تر شد پرسشهایتان را با مسئول مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید. آیا رفتار متخصص زایمانتان با حاملگی های چندقلویی در مقایسه با حاملگی های یک نوزاد متفاوت است یا خیر؟
نسبت زایمان های طبیعی به سزارین دکترتان در زایمان های دوقلویی چقدر است؟ آیا چون دوقلو حامله اید ، روش های زایمان و بی هوشیتان تغییر می کند؟ اگر بله به چه شکل؟ نسبت به والدین نوزادان یک قلو چه تفاوت هایی را باید انتظار داشته باشید یا لازم است در نظر بگیرید؟ چطور میتوانید خودتان را بهتر آماده ی وضعیت های متفاوت مربوط به زایمان دوقلویی کنید؟
در بیمارستانی که قرار است زایمان کنید چه گزینه هایی دارید؟ کدام یک از این گزینه ها شما را در نیل به اهدافتان یاری میکنند؟ آیا بیمارستان برای مقابله با تمام مشکلات احتمالی مرتبط با دوقلوزایی تجهیزات کافی دارد؟ مثلا آیا بخش مراقبت های ویژه ی نوزادان ( NICU) این بیمارستان از همه ی نوزادان نارس و بیمار مراقبت می کند یا بعضی را به مراکز دیگر انتقال می دهد؟
مجهزترین NICU در چه فاصله ای است؟ آیا پزشکتان در آنجا حق به دنیا آوردن نوزادان را دارد؟ آیا شما و فرزندانتان در بیمارستانی که آماده ی مقابله با همه ی عوارض است محفوظ تر خواهید بود؟ احتمال جدایی از فرزندانتان در صورتی که یکی یا هر دوی آنها به NICU مرکز دیگری منتقل شوند در شما چه احساسی برمی انگیزد؟





برای زایمان در چندین حالت ممکن برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی باید وضع حمل به موقع و طبیعی هر دو نوزاد ؛ شروع زودهنگام درد زایمان ؛ سزارین اورژانس یک یا هر دو نوزاد ؛ بیماری یک یا هر دو نوزاد ؛ و عوارض مادر را در برگیرند.
از برنامه هایی که شما و پزشکتان بر سرشان توافق دارید برای همسرتان ، پزشک ( و پزشک جانشین ) و تیم زایمان بیمارستانتان کپی تهیه کنید.
مطالعه .امروزه کتاب های زیادی برای والدینی که فرزندان دوقلو دارند ، موجود است. موضوع اصلی تعدادی از این کتاب ها بارداری و زایمان دوقلویی است. اغلب کتاب های پزشکی حاوی نکا مفیدی هستند ولی بیشتر به تشخیص و درمان می پردازند  ، نه پیشگیری از عوارضی که بیشتر در حاملگی های دوقلویی روی می دهند.
پرسشها. هیچ محدودیتی  برای پرسشهایی که میتوانید از پزشک یا مامایتان بپرسید وجود ندارد . علاوه بر پرسشهای کلی در مورد نیازها و اهدافتان درباره ی هر درمانی که توصیه کردند هم سوال کنید. سوال های باز که با (( چه کسی)) ، (( چه چیزی )) ، (( کجا)) ، (( چطور)) و (( چرا )) شروع میشوند بپرسید ، چون مستلزم توضیح مفصل اند.
نگرانی های دیگر
اجازه دهید پزشکتان احساس شما را از اینکه دوقلو باردارید بداند. هیچ ترسی را در مورد نتیجه ی نهایی بارداری یا بردن دو نوزاد به خانه ، پنهان نکنید. بدانید که از طریق پزشکتان میتوانید به اطلاعات بیشتری دست یابید. با گروههای والدین دوقلودار تماس بگیرید یا خدمات مشاوره ای حرفه ای را بیابید.
تحلیل نهایی
هرکس انتظار خاصی از بارداری  و زایمان دوقلویی دارد. شما ممکن است بخواهید فعالانه تصمیم بگیرید یا ترجیح دهید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند. کسی نمیتواند به شما بگوید چه احساسی داشته باشید یا چقدر دخالت کنید اما اهمیت حیاتی دارد که شما به عنوان پدر و مادر و پزشکتان ارتباط راحتی با هم داشته باشید.
اگر از شیوه ای که پزشکتان در برابر پرسشها و وضعیت عمومی شما در پیش گرفته است راضی  باشید در صورت بروز یک وضعیت پیش بینی نشده به قضاوت او اطمینان بیشتری خواهید داشت.
کسب بهترین نتیجه در رابطه با سلامت شما و دوقلوهایتان مستلزم کار گروهی است و نه شما و نه پزشکتان به تنهایی از عهده اش برنمی آیید. پزشک یا ماما نیازمند اطلاعاتی است که ارائه می دهید تا مراقبت پزشکی و پرستاری را مطابق نیازهای شما و کودکانتان تنظیم کند.
ارزش تبحر یک پزشک فقط تا جایی است که آماده باشید از برنامه ی درمانی او پیروی کنید. فقط در صورتی انتظار بهترین مراقبت پزشکی ویژه ی وضعیت یگانه ی خود را داشته باشید که حاضر باشید برای تحلیل احساسات خود و درک هرگونه توصیه ی پزشکی وقت بگذارید.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با دوقلوها
همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی
بارداری دوقلوییبارداری دوقلویی

بارداری دوقلویی شاید بدنتان مدتها قبل از آنکه فرزندان دوقلویتان متولد شوند به شما خبر دهد که کم کم باید به دو تا بودن کودکانتان عادت کنید.در بارداری دوقلویی تغییرات طبیعی ناشی از بارداری اغلب تشدید میشود.ابعاد شکم دوبرابر میگردد تا دو کودک را جا دهد.پس انتظار داشته باشید که از ظاهرتان معلوم باشد که دوقلو باردارید! اندامتان این نکته را پررنگ میکند که سزاوار توجه بیشتری هستید. بارداری دوقلویی


عوامل خطرناک در بارداری دوقلوییعوامل خطرناک در بارداری دوقلویی

عوامل خطرناک در بارداری دوقلویی بسیاری از متخصصان زایمان به صرف دوقلویی بودن حاملگی به آن لقب پرخطر می دهند.


کاستن از خطرهای بارداری دوقلوییکاستن از خطرهای بارداری دوقلویی

کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی اگر سیگاری نباشید و هنگام شروع بارداری از تغذیه ی خوب و سلامت عمومی برخوردار باشید عوامل خطرناک بارداری دوقلویی خود به خود کاهش می یابند. سلامت پیش از بارداری به خوب کار کردن سیستم قلبی – عروقی بستگی دارد. کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی


علائم بارداری دوقلوعلائم بارداری دوقلو

علائم بارداری دوقلو علائم بارداری دوقلو و مراقبت های مهم قبل و بعد از بارداری به خصوص برای مادران دوقلوها شامل دسته ای علائم و نکاتی است که به صورت علمی و کامل در این بخش می خوانید. علائم بارداری دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران