کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

4
مصرف دارو در دوران بارداری
مصرف دارو : در دوران بارداری به طور کلی از مصرف خودسرانه هرگونه دارو خودداری کنید . مصرف دارو در این دوران حتماً بایستی تحت نظر پزشک متخصص و با صلاح‌دید وی انجام گیرد.تصمیم به مصرف یا عدم مصرف یک دارو در طول بارداری با توجه به مزایا و مضرات آن صورت می‌پذیرد و دراین‌باره پزشک شما و شما هر دو تصمیم‌گیرنده هستید .

مصرف دارو در دوران بارداری
در دوران بارداری به طور کلی از مصرف  خودسرانه هرگونه دارو خودداری کنید . مصرف دارو در این دوران حتماً بایستی تحت نظر پزشک متخصص و با صلاح‌دید وی انجام گیرد.تصمیم به مصرف یا عدم مصرف یک دارو در طول بارداری با توجه به مزایا و مضرات آن صورت می‌پذیرد و دراین‌باره پزشک شما و شما هر دو تصمیم‌گیرنده هستید .
برخی  از خانم‌های باردار به منظور کنترل بیماری‌های مزمن مثل آسم، دیابت، افسردگی یا تشنج  و صرع بایستی  هر روز دارو مصرف کنند همین طور برخی زنان به دلیل مشکلاتی که در طول بارداری برایشان به وجود می‌آید مانند تهوع و استفراغ شدید، خاتمه حاملگی زودرس یا زایمان پیش از موعد  مجبور به  مصرف دارو می‌گردند
داروها بر حسب میزان خطر آن‌ها در بارداری و همچنین تقسیم‌بندی سازمان غذا و دارو به 5 دسته تقسیم می‌شود:
-گروه A :داروهایی هستند که در تحقیقات بر روی زنان باردار بی‌خطر شناخته‌شده مانند برخی ویتامین‌ها مانند اسیدفولیک که در این دسته قرار می‌گیرند.
-گروه :Bداروهایی  که شواهدی در ارتباط با مضر بودنشان برای انسان موجود نیست. ممکن است این  داروها روی حیوانات مضر ولی برای انسان‌ها بی‌خطر باشند. داروهایی مثل آنتی بیوتیکها مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین، سفیکسیم و سفالکسین جز این  گروه می‌باشند.-گروه C:در این  گروه دارویی بی‌خطر بودن را نمی‌توان رد کرد در مورد این  داروها یا مطالعه انسانی صورت نگرفته و مطالعه حیوانی هم بی‌خطر بودن آن را تأیید ننموده پس بایستی با احتیاط مصرف شوند و باید فواید آن را در مقابل مضراتش سنجید .
-گروه D:این  گروه دارویی در مطالعات دارای شواهدی از بروز خطر در مصرف آن در انسان‌ها گزارش شده است. و ممکن است باعث بروز خطراتی در جنین انسان گردد. با این  وجود تحت شرایط ویژه ممکن است برای زن باردار تجویز گردد.
-گروه X: این  گروه از داروها در بارداری به طور کلی نباید مصرف شوند و مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که این‌گونه داروها روی انسان و حیوان بروز خطرات جدی می‌کند .
- استفاده از استامینوفن معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما آسپرین و ایبوپروفن ادویل نبایستی  در سه ماه انتهای بارداری (پس از هفته 28) در سه ماه آخر بارداری (پس از هفته 28) مصرف شود زیرا می‌توانند مشکلات جریان خون جدی را در نوزادان به وجود آورند. همچنین آسپرین ممکن است باعث افزایش احتمال مشکلات خونریزی در مادر و نوزاد در خلال بارداری یا در هنگام زایمان شود.می‌توانند مشکلات جریان خون جدی را در نوزادان به وجود آورند.
- مصرف داروهای افسردگی بی‌خطر با مشورت پزشک متخصص مانعی ندارد.برای سلامت شما و کودکتان مهم است. در برخی موارد مشاوره نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
- داروهای ضد حساسیتی و آنتی هیستامین‌ها را که قبلاً زیر نظر پزشکتان مصرف می‌کرده‌اید ، ‌اکنون می‌توانید با مشورت پزشک  ادامه دهید. اما در  دوران بارداری استفاده از این‌گونه داروها برای اولین بار ممنوع است.
-  استفاده داروهای آسم در  دوران بارداری خطری ندارد  ولی بهتر است بجای داروهای خوراکی از داروهای استنشاقی استفاده گردد و تحت نظر دکتر مصرف شود.
 مصرف دارو در دوران بارداری

مصرف داروهای مجاز دوران بارداریمصرف داروهای مجاز دوران بارداری

مصرف داروهای مجاز دوران بارداری اگر برای درمان یک عارضه معمولی مثل سردرد ، اسهال یا یبوست نیاز به دارو دارید داروهای زیر سالم ترین مواردی هستند که برای استفاده گه گاه با دز پیشنهادی توصیه میشوند. بعضی داروها مانند دکونژستان ها ( ضد احتقان ها) در صورت مصرف برای مدت طولانی ممکن است مضر باشند. مانند تمامی موارد دارویی در این باره نیز قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروهای مجاز دوران بارداری


مایعات مصرفی زن باردارمایعات مصرفی زن باردار

مایعات مصرفی زن باردار دریافت روزانه 5/1 تا 2 لیتر آب برای زن باردار لازم است : این مقدار آب موجب نرم شدن مناسب مدفوع و تصفیه ی صحیح کلیوی می شود. تامین آب بدین ترتیب انجام میشود : مایعات مصرفی زن باردار


واکسیناسیون زنان  باردار واکسیناسیون زنان باردار

واکسیناسیون زنان باردار واکسیناسیون و ایمن سازی میتواند در مقابل بیماریهای قابل انتقال از مادر به جنین مصونیت بوجود آورد . بهتر از اشخاص پیش از شروع دوران بارداری با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایند و در صورت لزوم واکسنهای مورد نیاز خود را دریافت کنند . واکسنهایی را در دوران بارداری میتوان تزریق کرد


مواظبت و مراقبت در دوران بارداریمواظبت و مراقبت در دوران بارداری

مواظبت و مراقبت در دوران بارداری بعد از اینکه خانمی از خبر خوش و شورانگیز حاملگی خود مطلع شد وقت آن است که درصدد برآید از خود و جنین داخل رحم خود مراقبت و مواظبت کامل به عمل آورد. مواظبت و مراقبت در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
17 مهر 1393 - 14:42:3

مریم فولادپورآیا میشه از کدیین در دوران بارداری استفاده کرد؟

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران