کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

0
مواظبت و مراقبت در دوران بارداری
مواظبت و مراقبت در دوران بارداری بعد از اینکه خانمی از خبر خوش و شورانگیز حاملگی خود مطلع شد وقت آن است که درصدد برآید از خود و جنین داخل رحم خود مراقبت و مواظبت کامل به عمل آورد. مواظبت و مراقبت در دوران بارداری

مواظبت و مراقبت در دوران بارداری
بعد از اینکه خانمی از خبر خوش و شورانگیز حاملگی خود مطلع شد وقت آن است که درصدد برآید از خود و جنین داخل رحم خود مراقبت و مواظبت کامل به عمل آورد.
چون بیشتر بانوان به ویژه آنان که برای نخستین بار حامله میشوند نمیدانند چگونه از خود مواظبت کنند بنابراین اولین اقدام آنها این است که زیرنظر پزشک متخصص یا مراکز بهداشتی درمانی قرار گیرند.هدف از مراقبت دوران بارداری  این است که :
1-    سلامت مادر تامین گردد.
2-    سلامت جنین که درحال رشد است تامین گردد.
3-    مادر از مراحل بارداری و زایمان آگاه گردد و خود را برای زایمان و تغذیه ی نوزاد یا شیرخوار آماده نماید.
4-    پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی در اختیار باشد تا در صورت وقوع حادثه ای دور از انتظار مادر و جنین کمتر آسیب ببیند.
اولین ملاقات با پزشک
اولین ملاقات با پزشک باید در حدود هفته ی پنجم تا نهم دوران بارداری انجام گیرد.پزشک در اولین ملاقات برای بانوی باردار پرونده ای تشکیل می دهد و از حاملگی های پیشین او ،سابقه ی سقط جنین ،تاریخچه ی بیماریهای گذشته، تاریخچه بیماری هایی که در خانواده ی او وجود دارد و شیوه های جلوگیری از آبستنی های پیشین سوال خواهد کرد.
سپس او را معاینه میکند (معاینه ی عمومی،قد،وزن،فشارخون) و حاصل بررسی های پیشین مقایسه می نماید.این مقایسه ها برای تامین سلامت مادر بسیار باارزش است.معاینه ی پزشکی و گفتگو با متخصص زایمان تا هفت ماه اول دوران بارداری باید هرماه و بعد از آن هر 15 روز و در انتهای دوران بارداری هرهفته انجام گیرد.

وزن:در هر ملاقات ، وزن مادر تعیین میشود.اگر در ماههای اول وزن مادر کم شده باشد نباید نگران شود زیرا چه بسا این کمبود وزن معلول استفراغ های صبحگاهی است که معمولا خانم های باردار در ماههای نخستین بارداری به آن دچار میشوند.
قد: قد هرخانم بارداری باید اندازه گیری شود.اندازه ی قد هرخانمی با اندازه ی لگن او تناسب و رابطه دارد.لگن کوچک ممکن است در زایمان مشکلاتی به وجود آورد.
معاینه ی پاها و قوزک پاها و دستها : پزشک در هرنوبت ملاقات با مادر باردار ،پاها و قوزک ها و دستها را معاینه میکند.مختصر ورم در آخر دوران بارداری مخصوصا در پایان روز طبیعی است ولی اگر ورم در دوران بارداری زیاد شود، میتواند نشانه ی بیماری مسمومیت حاملگی باشد.همچنین پزشک ساق پاهای مادر را از نظر پیدایش واریس معاینه میکند.
فشارخون : فشار خون در هرنوبت ملاقات با پزشک اندازه گیری میشود.فشارخون طبیعی مادر باردار باید در حدود 70/120 میلی متر جیوه باشد. اگر فشارخون به 90/140 برسد جای نگرانی است.در موقع گرفتن فشار خون مادر باید در حالت آرامش باشد زیرا ترس،وحشت و هیجان ممکن است فشارخون را موقتا بالا ببرد.
معاینه ی دستگاه تناسلی : پزشک در اولین ملاقات ممکن است دستگاه تناسلی را معاینه کند تا از سلامت آن و اندازه ی لگن و نیز بسته بودن سررحم آگاهی یابد (او دو انگشت خود را درون دستگاه تناسلی می نماید و با دست دیگر شکم را لمس می نماید). در این زمان ممکن است از مادر حامله پاپ اسمیر تهیه کند تا از سلامت سلولی دستگاه تناسلی اطمینان حاصل نماید. این معاینه دردناک نیست و برای جنین نیز خری ندارد.
منبع:کتاب من و کودک من
مواظبت و مراقبت در دوران بارداری
مراقبت های بارداری در مادران دیابتیمراقبت های بارداری در مادران دیابتی

مراقبت های بارداری در مادران دیابتی دیابت یا بیماری قند ، به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف هورمون انسولین پدید می آید . انسولین ماده ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و باعث می شود قند ، مورد استفاده ی بدن قرار گیرد. مراقبت های بارداری در مادران دیابتی


بایدها و نبایدهای دوران بارداریبایدها و نبایدهای دوران بارداری

بایدها و نبایدهای دوران بارداری : دوران بارداری یکی از حساس‌ترین زمان‌هایی است که زوج‌های جوان سپری می‌کنند. دورانی که بایستی برای حفظ سلامت مادر و جنین بایدها و نبایدهایی را رعایت کرد. از مسایلی اجتناب کرد و به رعایت موارد بهداشتی توجه نمود. بایدها و نبایدهای دوران بارداری


بهبود رژیم غذایی در دوران بارداریبهبود رژیم غذایی در دوران بارداری

بهبود رژیم غذایی در دوران بارداری اگر دنبال کردن یک رژیم غذایی به همین سادگی بود همه ما تبدیل به غذاخورهای بی نقص می شدیم. اما در حقیقت حتی با وجود علاقه شدید آمریکایی ها به رژیم غذایی، کاهش وزن ، تناسب اندام و مواد مغذی تعداد بسیار کمی از آنها واقعا از توصیه هایی که به آنان داده می شود پیروی میکنند. بهبود رژیم غذایی در دوران بارداری


فشارخون بالا در بارداریفشارخون بالا در بارداری

فشارخون بالا در بارداری : شخص بارداری که پیش از دوران بارداری و یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشارخون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند . فشارخون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیشتر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند. فشارخون بالا در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران