کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

1
اهمیت سن بارداری
اهمیت سن بارداری همانطور که‌در حال حاضر بسیاری از زنان و مردان در سن باروری می‌دانند، چه یک پدر و چه مادر قریب‌الوقوع باشید، سن میتواند تاثیرگذار باشد. مشکلات و موضوعات خاصی می‌تواند برای مردان و زنانی بروز کند که‌در اواخر سنین 30 یا بیشتر هستند و خود را برای بچه‌دار شدن آماده می‌کنند. اهمیت سن بارداری

اهمیت سن بارداری
همانطور که‌در حال حاضر بسیاری از زنان و مردان در سن باروری می‌دانند، چه یک پدر و چه مادر قریب‌الوقوع باشید، سن میتواند تاثیرگذار باشد. مشکلات و موضوعات خاصی می‌تواند برای مردان و زنانی بروز کند که‌در اواخر سنین 30 یا بیشتر هستند و خود را برای بچه‌دار شدن آماده می‌کنند. مادران نوجوان نیز با چالش‌های منحصربه‌فردی مواجه می‌شوند.
•    مادران بالای 30 سال (یا بیشتر)
از زمانی که تقریباً زنان باردار در اوایل سنین 20 و بسیاری از آنها در سنین نوجوانی بودند، زمانی طولانی گذشته است. اکنون، تعداد بیشاری از زنان نه تنها تا اتمام تحصیلات خود از تشکیل خانواده سرباز می‌زنند، بلکه حداقل برای تثبیت زندگی خود به‌یک دهه زمان نیاز دارند.
این روزها، طلاق نیز بیشتر رایج شده و بسیاری از زنان از شوهر دوم خود صاحب فرزند می‌شوند، که اغلب زمانی است که سنین 30 یا 40 سالگی را سپری می‌کنند.
امروزه، پرسش ارزشمندتر این است: در چه سنی به مراقبت برای مشکلات خاص نیاز دارد؟ و در اینجا پاسخ دقیق‌تر می‌شود. هر خانمی‌که در طول دوران بارداری خود حداقل 35 سال سن داشته باشد، تحت عبارت پزشکی سن مادری بالا یا AMA قرار می‌گیرد.
دلیل انگشت‌گذاری بر روی مادران سن‌دارتر با هر عبارتی، این است که میزان وقوع ناهنجاریهای کروموزومی معینی با بالا رفتن سن مادر افزایش می‌یابد. در 35 سالگی، خطرات در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.
در 35 سالگی، خطر داشتن کروموزومی در جنین آنقدر زیاد است که با خطر سقط جنین پس از انجام آمنیوسنتز (در حدود 0.5) برابر است.•    پدران نه چندان جوان
دوران بارداری در زنان با سن بالا به‌دلیل افزایش خطر عوارض ژنتیکی، مستلزم بررسی دقیق و خاصی است. به‌همین صورت، باید تا اندازه‌ای برای بارداری‌هایی که مشمول پدران مسن‌تر است نیز انگشت گذاشت. هیچ محدودیت سنی دقیقی برای سن بالای پدر وجود ندارد، ولی افراد بسیاری 45 یا 50 سالگی را به‌کار می‌برند.
در حالی‌که برای خانم‌ها اصلی‌ترین خطر ژنتیکی، داشتن جنینی با ناهنجاری کروموزومی است (از همه شایع‌تر داشتن کروموزوم اضافی است)، برای مردان خطر جهش خود به خود ژن در اسپرم است که می‌تواند به‌وجود آمدن کودکی مبتلا به‌یک اختلال اتوزومی غالب، مانند آکوندروپلازی (نوعی کوتولگی) یا بیماری هانینگتون منجر بشود.
تنها یک نسخه از یک ژن ناهنجار می‌تواند باعث این نوع مشکل شود (مثلاً فیبروز کیستی یا کم‌خونی سیکل سل – در اختلالات ژنتیکی نهفتۀ معروف – دو نسخه از ژن ناهنجار برای بروز مشکل مورد نیاز است).
با وجود این، اختلالات اتوزومی غالب بسیار نادر، و ازمایش برای بسیاری از آنان غیرممکن است، به‌همین دلیل هیچ ازمایشی به‌صورت عادی برای پدران با سن بالا وجود ندارد.
•    مادران بسیار جوان
دوران بارداری در زنان نوجوان مجموعه نگرانی‌های متفاوتی را به‌وجود می‌آورد. اگرچه این گروه سنی در معرض افزایش ناهنجاریهای کروموزومی نیست، این زنان ممکن‌است با درصد بیشتری از برخی نقص عضوهای مادرزادی مواجه شوند.
زیرا مادران نوجوان به‌عادات غذایی کمتر از حد مطلوب گرایش دارند، همچنین با درصد بیشتری از نوزادان کم‌وزن در هنگام تولد مواجه‌اند. همچنین مادران نوجوان در معرض خطر بیشتری برای بروز مسمومیت بارداری قرار دارند و به‌احتمال زیاد از طریق سزارین زایمان می‌کنند و احتمال کمتری برای شیردهی دارند.
این مادران جوان بنابر شرایط منحصربه‌فرد خود، به‌راهنمایی و مشاورۀ ویژه نیاز دارند. اگر شما یک مادر نوجوانید، شما را ترغیب می‌کنیم از مراقبت‌های دوران بارداری کافی برخوردار باشید، از یک رژیم غذایی سالم پیروی کرده و مزایای شیردهی را مدنظر داشته باشید.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
اهمیت سن بارداری
اهمیت سن بارداری
بارداری بعد از سی و پنج  (  35 ) سالگیبارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی

بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی :شما نیز مانند بسیاری دیگر ممکن است دیر ازدواج‌کرده باشید یا ازدواج دومتان باشد و یا تاکنون خواسته‌اید که از نظر تحصیلی و شغلی به موقعیت تثبیت‌شده‌ای برسید. بعضی زوج‌ها به علت نازایی و تا زمانی که تحت بررسی کامل و یا حتی جراحی قرار نگرفته‌اند قادر به باردار شدن نبوده‌اند. بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی


معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداریمعاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری

معاینه پزشکی پدر و مادر بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخچه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، معاینه پزشکی پدر و مادر


کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید

امروزه بیشتر خانواده ها برای بچه دار شدن خود از ماهها قبل برنامه ریزی میکنند و تعداد بارداریهای های ناخواسته از قبل بمراتب کمتر گردیده . پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز پیشنهاد میکنند که پیش از بارداری برای بررسی های لازم حتما به پزشک خود مراجعه کنند . ممکن است با انجام یکسری آزمایشات پیش از باردار شدن بتواند شانس تولد یک نوزاد با اختلالات ژنتیکی را به حداقل خود کاهش دهد و یا اینکه یک آزمایش ساده باعث پیشگیری از انتقال بیماریهای خطرناک به نوزاد گردد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران