کودک آنلاین

موضوع مقاله : بایدها و نبایدها

دسته بندی : بایدها و نبایدها

0
بارداری بعد از سی و پنج  (  35 ) سالگی
بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی :شما نیز مانند بسیاری دیگر ممکن است دیر ازدواج‌کرده باشید یا ازدواج دومتان باشد و یا تاکنون خواسته‌اید که از نظر تحصیلی و شغلی به موقعیت تثبیت‌شده‌ای برسید. بعضی زوج‌ها به علت نازایی و تا زمانی که تحت بررسی کامل و یا حتی جراحی قرار نگرفته‌اند قادر به باردار شدن نبوده‌اند. بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی

بارداری بعد از سی و پنج  (  35 ) سالگی
شما نیز مانند بسیاری دیگر  ممکن است دیر ازدواج‌کرده باشید یا ازدواج دومتان باشد و یا تاکنون خواسته‌اید که از نظر تحصیلی و شغلی به موقعیت تثبیت‌شده‌ای برسید. بعضی زوج‌ها به علت نازایی و تا زمانی که تحت بررسی کامل و یا حتی جراحی قرار نگرفته‌اند  قادر به  باردار شدن نبوده‌اند. به هر دلیل که باشد شما تنها نیستید و پژوهشگران اعتقاد دارند که در قرن بیست و یکم تقریباً یک نوزاد از هر ١٠ نوزاد از مادری متولد خواهد شد که سی و پنج سال یا بیشتر سن دارد.
آیا می‌توانم بعد از سی و پنج سالگی باردار شوم؟
امروزه بسیاری از متخصصین مراقبت‌های بارداری  خطرات دوران بارداری را با وضعیت سلامت مادر قضاوت می‌کنند. سابقه پزشکی قبلی شاخص‌ترین نشانه سلامتی یک زن در دوران بارداری است. برای مثال احتمال آنکه یک زن 39 ساله سالم دچار مشکلات ناشی از بارداری شود کمتر از زنی بیست ساله است که از یک بیماری مزمن مانند دیابت رنج می‌برد. سلامتی و تناسب یک زن بیشتر از سن او بر بارداری تأثیرگذار است.
اغلب زنانی که درسی یا چهل سالگی باردار می‌شوند از سلامت خوبی برخوردارند. زنی که وضعیت جسمانی مناسبی دارد و به طور منظم ورزش می‌کند  می‌تواند به آسانی زنی که بسیار جوان تر است  بارداری را پشت سر بگذارد. البته زنانی که بیش از 40 سال سن دارند و اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند نسبت به زنانی با همین سن که قبلاً زایمان کرده‌اند بیشتر دچار مشکل می‌شوند. ولی اکثر زنان سالم  زایمان بدون خطری خواهند داشت.
آیا سن مادر در باروری تأثیر دارد؟
بزرگ‌ترین مانع بارداری که ممکن است برای خانم‌های بالای سی و پنج سال پیش بیاید  احتمال حامله نشدن آن‌هاست. بیش‌ترین شانس باروری در سنین 20 تا 24 سال است. در سنین سی و پنج تا 39 سالگی این احتمال به  حدود یک چهارم تقلیل می‌یابد. و در40 تا 45 سال باروری فرد ٩۵ درصد کمتر از دهه سوم زندگی‌اش خواهد بود.
بنابراین اگر بیش از سی و پنج سال سن دارید و 6 ماه است که اقدام به بارداری کرده‌اید  در صورت حامله نشدن فرصت را از دست ندهید و حتماً به متخصصین زنان و زایمان یا مراکز ناباروری  مراجعه نمایید.
اگر در سنین میان‌سالی باشید  احتمالاً همسرتان نیز در همین گروه سنی قرار دارد. البته تعیین این مسئله که سن پدر چقدر بر  بارداری تأثیرگذار است آسان نیست بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که مردان ۵۵ ساله و مسن تر به احتمال بیشتری صاحب فرزندانی مبتلا به سندرم داون می‌شوند ولی این احتمال آن قدر زیاد نیست که جای نگرانی داشته باشد. برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است مردان پیش از 40 سالگی پدر شوند  البته این یک دیدگاه محافظه کارانه است و همه با آن موافق نیستند.


پیش از اظهارنظر قطعی در مورد سن پدر و تأثیر آن بر بارداری  داده‌ها و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.احتمال بروز چه مشکلاتی در دوران حاملگی بیشتر است برخی مشکلات وابسته به سن هستند و خطر بروز آن‌ها با افزایش سن بیشتر می‌شود. مانند فشارخون بالا ، دیابت و جفت سر راهی ) زمانی که جفت در قسمت پایین رحم جایگزین شده و قسمتی یا تمام دهانه رحم را پوشانده است ( ممکن است از نظر علائم و نشانه‌های دیابت بارداری یا فشارخون بالا  تحت مراقبت بیشتری قرار داشته باشید.
 بروز هر یک از آن‌ها در طی بارداری دردسرساز است ولی با مراقبت‌های مناسب پزشکی  معمولاً می‌توان با هر دو به خوبی کنار آ مد. ممکن است ندانید دچار این مشکلات هستید مگر آنکه به طور منظم به ملاقات پزشک خود بروید. هر یک از این اختلالات می‌توانند باعث ایجاد مشکل جدی در دوران بارداری شوند و باید به خوبی تحت کنترل درآیند.
به این دلیل که اختلالات کروموزومی یکی از شایع‌ترین علل سقط است  احتمال وقوع سقط با افزایش سن بیشتر می‌شود. احتمال دوقلو زایی نیز در زنان میان‌سال بیشتر است. بعلاوه بسیاری از مطالعات نشان داده است که نیاز به زایمان با روش جراحی سزارین در خانم‌های باردار بالای سی و پنج سال بیشتر است شاید به این دلیل که دردهای زایمانی و زایمان ممکن است بیشتر طول بکشد و یا چون زنان میان‌سال اغلب کودکان بزرگ جثه‌ای دارند. پس از زایمان نیز ممکن است رحم به سرعت رحم یک زن جوان منقبض نشده و خونریزی پس از زایمان بیشتر و طولانی تر باشد.
چه خطراتی فرزندمان را تهدید می‌کند و چه باید بکنم؟
مشکل دیگری که با افزایش سن رخ می‌دهد افزایش احتمال اختلالات کروموزومی و  ژنتیک است. برای مثال خطر سندرم داون از یک نوزاد در385 نوزاد متولد از مادر30 ساله به یک نوزاد از 109مادر40 ساله می‌رسد.مشاوره ژنتیک اقدامی عاقلانه است اما اگر بالای 40 سال دارید انجام مشاوره ژنتیک قویاً توصیه  می‌شود.
در مشاوره ژنتیک پدر و مادر و متخصصینی حضور می‌یابند که زمینه تخصص آن‌ها بررسی مشکلات همراه با بروز و یا خطر بروز نوعی اختلال ژنتیکی است. در مشاوره ژنتیک اطلاعات موجود درباره ژنتیک انسان در مورد یک زوج به خصوص بکار گرفته می‌شوند. این اطلاعات تفسیر می‌شوند تا زوج بتوانند آن را درک کنند و بر اساس آن در مورد بچه‌دار شدن  تصمیم‌گیری کنند.
 شاید هم لازم باشد برخی تست های  به خصوص مانند آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای جفتی را در دوران بارداری و به منظور ارزیابی سلامت جنین انجام دهید.
چگونه می‌توانم در این سن بارداری راحت تری را بگذرانم ؟
با توجه به بالا بودن سن تان ممکن است وزن بیشتری اضافه کنید  خطوط کشش پوستی در مکان‌هایی ظاهر شوند که قبلاً وجود نداشته‌اند  سینه‌هایتان آویزان تر شوند و احساس می‌کنید که قدرت عضلانی خود را از دست داده‌اید. در تمام این موارد دقت به روش زندگی  تغذیه و ورزش مناسب می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.
به دلیل صرف انرژی و زمان بیشتر خستگی و ضعف یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شما خواهد بود. این وضعیت یکی از شایع‌ترین مشکلات زنان باردار است. استراحت برای سلامتی خودتان و جنین ضروری است. از هر فرصتی برای استراحت یا خواب مختصر استفاده کنید. مسئولیت‌های جدید یا کارهای بیشتری بر عهده نگیرید.
 در شغل خود  داوطلب انجام پروژه‌های بزرگ نشوید. به دلیل شرایط جدیدتان می‌توانید به درخواست‌های دیگران (نه) بگویید. فعالیت بدنی با شدت متوسط به افزایش سطح انرژی شما کمک می‌کند و ممکن است برخی ناراحتی‌ها را از بین ببرد یا تخفیف دهد. با این حال پیش از آغاز هر برنامه ورزشی  در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.
تنش‌های روحی نیز می‌توانند مشکل‌آفرین باشند. برای کاهش تنش‌های روحی می‌توانید ورزش کنید  غذاهای سالم بخورید و به اندازه کافی استراحت کنید. برای خودتان وقت صرف کنید و در مجموع تمرکز بیشتری بر ملزومات یک بارداری سالم و بی‌خطر و آنچه که هر خانم باردار باید در نظر بگیرد  داشته باشید: یعنی مراقبت‌های دوران بارداری را بسیار جدی بگیرید  تغذیه مناسب  فعالیت جسمانی مطلوب  آمادگی روحی و اقتصادی لازم برای مراقبت و سرپرستی کودک تا 18 سال آینده!
نکاتی مهم در رابطه با بارداری بعد از سی و پنج سالگی :
1-    سابقه پزشکی قبلی شاخص‌ترین نشانه سلامتی یک زن در دوران بارداری است.
2-    سلامتی و تناسب یک زن بیشتر از سن او بر بارداری تأثیرگذار است.
3-    زنی که وضعیت جسمانی مناسبی دارد و به طور منظم ورزش می‌کند  می‌تواند به آسانی زنی که بسیار جوان تر است  بارداری را پشت سر بگذارد.
4-    بیش‌ترین شانس باروری در سنین 20 تا 24 سال است. در سنین سی و پنج تا 39 سالگی این احتمال به  حدود یک چهارم تقلیل می‌یابد. و در40 تا 45 سال باروری فرد ٩۵ درصد کمتر از دهه سوم زندگی‌اش خواهد بود.
5-    اختلالات کروموزومی یکی از شایع‌ترین علل سقط است  احتمال وقوع سقط با افزایش سن بیشتر می‌شود.
6-    زنان میان‌سال اغلب کودکان بزرگ جثه‌ای دارند. پس از زایمان نیز ممکن است رحم به سرعت رحم یک زن جوان منقبض نشده و خونریزی پس از زایمان بیشتر و طولانی تر باشد
7-    استراحت برای سلامتی خودتان و جنین ضروری است. از هر فرصتی برای استراحت یا خواب مختصر استفاده کنید. مسئولیت‌های جدید یا کارهای بیشتری بر عهده نگیرید.
منبع :کتاب دانستنی‌های بارداری
بارداری بعد از سی و پنج (  35 ) سالگی
علائم هشدار دهنده در دوران بارداریعلائم هشدار دهنده در دوران بارداری

علائم هشدار دهنده در دوران بارداری کودک آنلاین: بسياري از زنان نگران‌اند چون فكر می‌کنند اگر اتفاق جدي يا مهمي در طول بارداري رخ دهد، متوجه آن نخواهند شد يا نمی‌دانند در چه شرايطي بايد به‌طور اورژانس با پزشك يا ماماي خود تماس بگيرند. علائم هشدار دهنده در دوران بارداری


مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اولمشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول از میان دلایل متعدد برای افزایش ادرار در بارداری مهم ترین دلیل کاهش ظرفیت مثانه به علت فشار رحم بزرگ شده است. عامل دیگری که در افزایش ادرار نقش دارد ، مصرف بیش از حد مایعات است معمولا مادران باردر به علت برطرف ساختن یبوست و یا درمان عفونت های دستگاه ادراری بیش از نیاز خود از مایعات استفاده میکنند. مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول


بارداری پس از موعدبارداری پس از موعد

بارداری پس از موعد کودک آنلاین: به بارداری که تا چهل هفته طول بکشد بارداری پس از موعد گفته می شود. معمولاً برای هر بارداری یک تاریخ تقریبی مشخص می شود اما حتی در صورتی که سن جنین به خوبی تعیین شود باز هم تعیین زمان زایمان تنها یک حدس خواهد بود.


معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداریمعاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری

معاینه پزشکی پدر و مادر بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخچه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، معاینه پزشکی پدر و مادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران