کودک آنلاین

موضوع مقاله : ورزشهای بارداری

دسته بندی : ورزشهای بارداری

1
ورزش کردن در دوران  بارداری
ورزش کردن در دوران بارداری ورزش کردن در دوران بارداری میتواند به حفظ سلامت مادران کمک نماید . حرکات ورزشی درزمان بارداری بعلاوه میتواند بعضی مشکلات رایج دوران بارداری از جمله کمردرد و خستگی را کمتر کند . ورزش در دوران بارداری باعث ازبین رفتن و کم شدن استرس میگردد و همینطور کسانیکه در این دوران ورزش میکنند میتوانند زایمانهای راحتتری نیز داشته باشند .

ورزش کردن در دوران  بارداری
کودک آنلاین : ورزش کردن  در دوران بارداری میتواند به حفظ سلامت مادران  کمک نماید .  حرکات ورزشی درزمان  بارداری بعلاوه میتواند بعضی مشکلات  رایج  دوران بارداری  از جمله کمردرد و خستگی را کمتر کند . ورزش در دوران بارداری باعث ازبین رفتن و کم شدن استرس میگردد و همینطور کسانیکه در این دوران ورزش میکنند میتوانند زایمانهای راحتتری نیز داشته باشند .
اصول ورزش کردن در دوران بارداری :

چنانچه شخصی  پیش از بارداری ورزش میکرده است ، بایستی تحت نظر پزشک خود  فعالیت بدنی  خود را بصورت متعادل و باشدتی کمتر از قبل  ادامه دهد.به این معنی که شخص نبایستی بشدت  گذشته تمرین کند، حرکات باید از حالت پیچیده به ساده و سبک تبدیل شوند برای اینگون افراد  ایروبیک بسیار سبک در دوران بارداری  توصیه میشود.
ورزشکاران حرفه ای در دوران بارداری بایستی  تحت نظر پزشک قرار گیرند و رژیم غذایی مناسب داشته باشند .

چنانچه شخصی پیش از بارداری فعالیت بدنی کمی داشته و ورزش هم نمیکرده است  می تواند برنامه سبک ورزشی را در پیش گیرد  البته در کنار آن  با مشورت پزشک یا متخصص. پیاده روی برای شروع مناسب است.
بصورت کلی  حرکاتی باید انجام شود  که به تقویت ماهیچه ها بینجامد. بایستی پیش از شروع ورزش ۵ دقیقه بدن گرم شود  و حرکات کششی انجام گیرد . حداقل ۱۵ دقیقه جهت انجام  حرکات قلبی-عروقی انجام اختصاص دهید . ۵ تا ۱۰ دقیقه حرکتهای سبک ایروبیک انجام دهید و ورزش را با حرکت های  کششی نرم تمام کنید.

بطور کلی  ۳۰ دقیقه انجام حرکات سبک ورزشی بصورت روزانه یا یک روز درمیان به زنان باردار توصیه میشود  مگر اینکه شخص باردار دارای مشکلات  خاصی  باشد.
پیش از ورزش خوب آب بخورید و بدن را از این لحاظ کاملا تامین کنید. یک خانم باردار باید همیشه سطح آب بدنش را افزایش دهد و روزانه ۱۰ لیوان آب استفاده کند.چه ورزشهایی در دوران بارداری بی خطر است ؟
اگر فرد باردار دارای مشکل خاصی نباشد میتواند بیشتر حرکات ساده ورزشی را انجام دهد . بیخطرترین و مفید ترین ورزش های دوران بارداری  شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری با دستگاه  و یا پیاده روی (با دستگاه تردمیل ) و همنطور  ایروبیک سبک (زیر نظر  متخصص آموزش دیده انجام شود) و یوگا بارداری  است. این ورزش ها معمولاً بدون خطر میباشند ، وبرای بدن شخص باردار  مفید است  و می توان آنها را تا زمان زایمان آنرا  ادامه دهد.

ممنوعیت ورزش در بارداری
مشکلاتی مانند  آسم، بیماریهای قلبی و یا دیابت در دوران بارداری باعث میشود که  ورزش در این دوران برای شخص ممنوع اعلام گردد و همینطور زمانیکه مشکلات زیر باری فرد باردار بروز کرده باشد :
خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری
-  پایین بودن جفت یا جفت سر راهی
-  تهدید به سقط جنین یا سابقه داشتن سقط های مکرر
-  سابقه زایمان زودرس
-  مشکلات دهانه رحم ضعیف

 بهرحال قبل از شروع  ورزش با پزشک خود مشورت نمایید . پزشک میتواند با توجه به سابقه و شرایط شما، تمرینات خاصی را برایتان توصیه کند.

  نکات ورزش کردن در دوران بارداری

 تمرینات مخصوصی  وجود دارد که می توانند در دوران بارداری خطرناک  باشند. از آن جمله اند:

-  حبس نمودن  نفس در زمان  ورزش
-  ورزشهای که در آنها احتمال سقوط وجود دارد
-  ورزش های سنگین مانند  فوتبال، بسکتبال و والیبال
- ورزشهای که پریدن و جهیدن زیادی دارند .
- خم کردن بیش از حد زانوها ، بالا بردن هر پاها و خم شدن و لمس کردن انگشتان پا
- حرکات چرخشی بحالت ایستاده
- ورزش کردن  در هوای گرم و مرطوب
- هر نوع فعالیتی که امکان آسیب زدن به شکم را  داشته باشد، مثل ورزشهایی  که شامل حرکات، تکانشی یا تغییر جهت سریع هستند.

هشدار!
 در صورت بروز هر یک از این موارد ورزش کردن را تمام کرده  و به پزشک خود مراجعه نمایید:

- درد  قفسه سینه
- درد در قسمت  شکم یا لگن
- سردرد
- کم شدن  حرکات جنین
- بروزضعف، سرگیجه، تهوع یا سردرد خفیف
- احساس سرما
- خونریزی و یا لکه بینی
- دفع آب یا  مایعات از واژن با احتمال پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین
- نامنظم شدن ضربان قلب
- مشکل تنفس و تنگی  نفس
- مشکل در راه رفتن
- احساس ضعف در ماهیچه ها

فواید ورزش در دوران بارداریفواید ورزش در دوران بارداری

فواید ورزش در دوران بارداری کودک آنلاین: تمرینات یا فعالیت ورزشی منظم می‌تواند به پیشگیری از بروز مشکلات بارداری مانند: واریس وریدها، گرفتگی عضلات پا، خستگی شدید و یبوست کمک می‌کند. این حرکات به حفظ عضلات شکم، رحم و واژن کمک می‌کند و می‌تواند به پیشگیری از ناتوانی در کنترل ادرار و کمردرد که گاه در بارداری مشاهده می‌شود کمک کند. فواید ورزش در دوران بارداری


اصول کلی ورزش در بارداریاصول کلی ورزش در بارداری

اصول کلی ورزش در بارداری ابتدا پیش از آنکه بخواهید ورزش را در بارداری آغاز نمایید بایستی با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً در بارداری‌های کم خطر و یا افرادی که پیش از بارداری به طور منظم ورزش می‌کرده‌اند بلامانع است. اما این نکته را بایستی مد نظر داشته باشید که در بارداری نبایستی به شدت قبل ورزش نمود و انجام دادن یکسری حرکات در این دوران ممنوع می‌باشد . اصول کلی ورزش در بارداری


ورزش پس از زایمانورزش پس از زایمان

ورزش پس از زایمان اگر تا پیش از این هنوز ورزش را به طور مرتب شروع نکرده اید حالا شروع کنید. دلایل بسیار خوبی برای ورزش کردن وجود دارد ؛ سالم ماندن ، بهتر شدن حالات روحی و امکان پوشیدن دوباره ی لباس های پیش از بارداری برای من ، مهمترین دلیل برقراری مجدد ارتباط با اندامم بود. ورزش پس از زایمان


شنا در دوران بارداریشنا در دوران بارداری

شنا در دوران بارداری کودک آنلاین: اگر پیش از بارداری شنا می ‌كردید، با احتیاط بیشتری می ‌توانید در دوران بارداری نیز، به آن ادامه دهید. ولی اگر در بارداری برای اولین بار تصمیم به شنا كردن گرفته‌اید، از سه ماهه دوم و آرام ‌آرام این كار را شروع كنید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران