کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
خط نافی در دوران بارداری
خط نافی در دوران بارداری برای اکثر خانم ها یکی از نشانه های بارداری ، خط تیره ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط را به انگلیسی (( linea nigra )) نامیده اند و پس از زایمان به تدریج ناپدید می گردد ، البته گاهی این نشانه برای همیشه باقی می ماند. خط نافی در دوران بارداری

خط نافی در دوران بارداری
خطی که همه مسائل را بازگو می کند.
برای اکثر خانم ها یکی از نشانه های بارداری ، خط تیره ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط را به انگلیسی (( linea nigra )) نامیده اند و پس از زایمان به تدریج ناپدید می گردد ، البته گاهی این نشانه برای همیشه باقی می ماند.
ممکن است ، زمانی که تاپ کوتاهی می پوشید یا به ملاقات پزشک می روید ، احساس شرمندگی کنید . اما اصلا جایی برای شرمندگی وجود ندارد. زیرا معمولا در ماه چهارم بارداری که عملکرد جفت کامل می شود ، این نشانه برای اکثر خانم ها نمایان می شود و نسبتا بی ضرر است.
گفته ای در بین بانوان قدیمی وجود دارد که اگر این خط به ناف شما رسید ، فرزند دختر است ، اما اگر پس از آن نیز ادامه یافت ، فرزند پسر خواهد بود.
نام اصلی این خط (( linea alba  )) است و در اکثر بانوان وجود دارد ، ولی از آنجایی که رنگ پوست بدن است ، تا زمانی که هورمون های بارداری آن را تحت تاثیر قرار ندهند ، مشخص نمی شود.
یکی از هورمون های تاثیر گذار ، ملاتین بارداری ( هورمون تیرگی پوست ) است که آن را هورمون melanocyte-stimulating نامیده اند.  این هورمون پس از سه ماهه اول بارداری از طریق جفت ساخته می شود.
تیره رنگ شدن پوست به ناف محدود نمیشود و این شامل نوک پستان ها ، جای زخم های قدیمی نیز می شود.
گاهی لکه هایی به نام (( ملاسما )) melasma  ( گاهی کلوسما ) روی صورت ظاهر میشود که آن را (( ماسک بارداری )) می نامند.
البته این مشکل مسلما به علت ترشح زیاد هورمون استروژن ایجاد می شود و به همین علت است که برخی از بانوانی که قرص های ضدبارداری استفاده می کنند نیز دچار این ماسک میشوند.
این نشانه معمولا در هفتاد و پنج درصد از بانوان باردار مشاهده می شود . و ممکن است بانوان تیره پوست که مقدار بیشتری ملانین دارند ، خط تیره تری داشته باشند ، اما ممکن است بانوان سفید پوست نیز آن را داشته باشند.
آیا احتمال ناپدید کردن آن وجود دارد ؟
در صورتی که دچار ملاسم شده اید ، همیشه و حتی در زمستان نیز باید از آفتاب گیر استفاده کنید. اگر ملاسمای شما شدید است با پزشک خود مشورت کنید ، در صورتی که نیاز باشد به شما پمادی تجویز میشود که در صورت استفاده ی طولانی مدت ، میتوان رنگ لکه ها را روشن تر کرد .
هرگز بدون مشورت و تجویز پزشک یا داروساز از کرم های روشن کننده پوست استفاده نکنید.
شواهدی وجود دارد که برخی از رنگ پریدگی های پوستی ، با کمبود اسید فولیک مرتبط هستند. بنابراین تمامی بانوان باردار ( و حتی پیش از بارداری ) ، باید اسید فولیک مصرف کنند تا علاوه بر این از پیچیدگی های سیستم عصبی ( ستون فقرات و مغز) جنین پیشگیری شود.
تا زمانی که سبزی های فراوانی با برگ سبز ، مرکبات ، نان سبوس دار و پودر غلات کامل میل کرده و مکمل های بارداری خود را مصرف می کنید ، باید اسید فولیک کافی دریافت کنید.
اگر نشانه linea nigra  را دارید ، درباره آن زیاد فکر نکنید . زیرا این نیز نشانه ای از بارداری شماست ، مثل تورم پاها و بالاآمدن شکم و خیلی مسائل دیگر که به همراه بارداری پدیدار میگردد و در مدت کوتاهی پس از زایمان از بین می رود.
زمانی که نوزاد می آید
اگر در چند ماه اول پس از زایمان ، هنوز شاهد این خط هستید ، با پزشک خود مشورت کنید یا قرار ملاقاتی با متخصص پوست بگذارید ، خصوصا اگر نشانه های تیره رنگی که طی بارداری در سراسر بدن شما پدیدار گشته ، هنوز ناپدید نشده اند.
پس از حمام یا دوش گرفتن ، روغن ویتامین E به آن نواحی بمالید ، پس از مرور زمان متوجه ناپدید شدن آنها خواهید بود. چه کسی میداند زمانی که آنها ناپدید شدند ، ممکن است ، جای این خط را خالی احساس کنید ، خطی که نشانه پرورش زندگی دیگری در وجود شما داشت !
منبع : مجله نی نی +
خط نافی در دوران بارداری

گر گرفتگی بارداریگر گرفتگی بارداری

گر گرفتگی بارداری برخی زنان‌در دوران بارداری مدام دچار گر گرفتگی بارداری می شوند، احساس گرما می کنند و عرق چیزی است که در این زمان می تواند بسیار آزار دهنده باشد. گر گرفتگی بارداری


خارش پوستی در دوران بارداریخارش پوستی در دوران بارداری

خارش پوستی در دوران بارداری - گروه آخر و موضوع مورد بحث این مقاله ، خارش و بثورات پوستی خاص دوران بارداری است که در غیاب بیماریهای پوستی اولیه و بیماریهای سیستمیک تعریف می شود و شایع ترین علت آن ، خشکی پوست است. خارش پوستی در دوران بارداری


ترک شکم در اثر بارداریترک شکم در اثر بارداری

ترک شکم در اثر بارداری کودک آنلاین: در دوران بارداری پوست بیشتر از مواقع دیگر مستعد آسیب دیدگی و برخی تغییرات است، چرا که هورمون ها در بیشترین حد خود هستند و البته پوست بیشتر از سایر مواقع کشیده می شود.


اندازه شکم در بارداریاندازه شکم در بارداری

اندازه شکم در بارداری اندازۀ شکم به بسیاری از مسائل مثل قد، اندازۀ باسن، تناسب اندام، یک قلو یا چند قلو بودن بستگی دارد. حالتی که جنین در رحم قرار دارد، نیز باعث ایجاد تفاوت می شود. اندازه شکم در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران