کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

1
ترک‌ های پوستی در بارداری
ترک‌های پوستی در بارداری :دوران بلوغ معمولاً سرآغاز ایجاد ترک‌های پوستی روی ران‌ها ، باسن و سینه‌ها می‌باشد . در دوران بارداری این ترک‌ها بر روی شکم و سینه‌ها ، پهلوها ایجاد می‌گردد. ترک‌های پوستی ممکن است در آقایان نیز ایجاد شوند. ترک‌های پوستی در بارداری

ترک‌ های پوستی در بارداری

دوران بلوغ معمولاً سرآغاز ایجاد  ترک‌های پوستی روی ران‌ها ، باسن و سینه‌ها می‌باشد . در دوران بارداری این ترک‌ها بر روی شکم و سینه‌ها ، پهلوها ایجاد می‌گردد. ترک‌های پوستی ممکن است در آقایان نیز ایجاد شوند.
کشیدگی پوست از عوامل ایجاد ترک‌های پوستی می‌باشد اما علت اصلی آن نیست. عوامل درونی نیز در بروز آن‌ها مؤثر می‌باشند.

دلایل ایجاد ترک‌های پوستی
این ترک‌ها ، ضایعاتی هستند که بیشتر در دوران تغییرات هورمونی مثل دوران  بلوغ ، دوران بارداری، کم کردن وزن و رژیم غذایی و به علت برخی بیماری‌ها به وجود می‌آیند. تغییرات هورمونی شدید در زمان‌های خاص  باعث به هم خوردن  تعادل در فیبروبلاستها (سلول‌های پایه‌ای پوست که تولید الاستین و کلاژن می‌کنند) می‌شود که باعث کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می‌گردد. در نتیجه پوست نازک می‌گردد و دچار ترک می‌شود. این ترک‌ها  ابتدا صورتی متمایل به بنفش می‌باشند  و سپس به تدریج سفید می‌شوند.
ترک‌های پوستی معمولاً بدون هیچ نشانه‌ای  به طور ناگهانی نمایان می‌شوند. از این رو پیشگیری از ایجاد آن‌ها به خصوص در دوران حاملگی مسئله  مهمی است. هرچه درمان سریع‌تر صورت  گیرد نتایج حاصله بهتر خواهد بود.
سن اولین بارداری در ایجاد ترک‌های بارداری نقش مهمی دارد. معمولاً  ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سنین پایین مابین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده‌اند دچار ترک‌های پوستی بیشتری نسبت به زنانی که در سنین بالاتر بارداری را تجربه می‌کنند می‌شوند.
زمان آشکار شدن ترک‌های پوستی دوران بارداری  
این ترک‌های دوران بارداری ، معمولاً پس از ماه چهارم بارداری ایجاد می‌شوند، اما در ماه‌های هفتم و هشتم بارداری  به علت نازک شدن بیش از حد پوست به بیش‌ترین میزان خود می‌رسد و ترک‌ها ممکن است حتی بعد  از زایمان نیز ادامه داشته باشد  . توصیه می‌گردد که درمان‌ها  را تا اولین دوره قاعدگی پس از زایمان نیز ادامه دهید .
درمان و پیشگیری از ترک‌های پوستی
-    رژیم تغذیه‌ای  سالم و مغذی را در دوران بارداری داشته باشید تا پوست خود (و همچنین نوزادتان) را از درون تغذیه کنید. سعی کنید رژیم غذایی‎تان مملو از کلسیم، پروتئین، غلات کامل، و میوه و سبزیجات باشد.
-    روزانه 8 لیوان یا بیشتر آب مصرف کنید تا رطوبت و خاصیتِ ارتجاعی پوست حفظ شود.
-    افزایش وزن تدریجی و مناسب در هنگامِ بارداری داشته باشید . اگر وزنِ طبیعی دارید میزان اضافه‌وزن شما بایستی  10 تا 14 کیلوگرم باشد  در صورتی که دوقلو دارید و یا کمبود وزن دارید این افزایش وزن در هنگام بارداری باید کمی بیشتر و در صورتی که اضافه‌وزن دارید اضافه‌وزن مجاز در هنگام بارداری‎تان باید کمی کمتر از میزان ذکر شده باشد. هر چه در طول بارداری زودتر وزنتان بالا برود به احتمالِ بیشتری دچارِ ترک‌های پوستی می‎شوید. راهنمای میزان افزایش وزن در بارداری را مطالعه کنید.
-    سینه‎ها، شکم، پهلوها، کمر، ران‎ها و ساق‎هایتان و هر جای دیگر را که فکر می‎کنید ممکن است دچارِ ترک پوستی شود،  با کرم مرطوب‌کننده حداقل روزی دو بار مرطوب کنید . از نظر علمی اثبات نشده که کرم‌ها و لوسیون‎ها می‎توانند مانع از ایجاد ترک‎های پوستی گردند ، زیرا به لایه‌های داخلی پوست جایی که  ترک‎های پوستی شکل می‌گیرند نمی‎رسند، اما این کرم‎ها می‎توانند احساسِ خشکی و خارشِ پوست را در شما کم کنند. همچنین اسکراب های مناسب پوست به شکل‎گیری سلول‎های جدید و رشدِ سالم پوست کمک خواهد کرد. کره کاکائو، روغنِ بادام و همچنین روغن جوانه گندم و روغن زیتون گزینه‎های فوق‌العاده‌ای هستند. اگر می‎توانید لانولینِ خالص پیدا کنید تأثیر بسیار عالی خواهد داشت. اگر پوست شما دچار خارش شده احتمالاً در آن ناحیه پوست در حالِ کشیده شدن است و باید آن را مرطوب کنید.  
این برنامه را تا پس از بارداری و زمانی که مجدداً به وزن مناسبتان برگردید ادامه دهید. کاهشِ وزن سریع نیز می‎تواند موجبِ پیدایش ترک‌های پوستی شود. راهنمای کاهش وزن پس از بارداری

درمان ترک‌های پوستی
اولین موردی که باید توجه نمود  این است که چنانچه ترک‌های پوستی درمان نشوند امکان بهبود خود به خودی آن‌ها وجود ندارد یعنی این ترک‌ها هرگز خودبه‌خود برطرف نمی‌شوند و تنها رنگ آن‌ها سفید مرواریدی می‌شود ولی طول و پهنای آن‌ها تغییر نمی‌کند. با درمان‌های ویژه پس از چند هفته می‌توان پهنا ، عمق و رنگ ترک‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.
استفاده صحیح و مرتب از محصولات درمانی مانند دستگاه ليزر به مدت ۶ الی ۸هفته در نواحی دارای ترک می‌تواند مؤثر واقع شود . اولین نتایج مثبت ۲۱ تا ۲۵ روز پس از شروع درمان فشرده قابل مشاهده است.ولي براي بهبودی نسبتاً قابل‌قبول بیمار باید صبر و تحمل داشته باشد و پيگير درمان  باشد . اگر شخص در مرحله ايی كه ترک‌ها رنگ قرمز مایل به بنفش دارند مورد درمان قرار گیرد  نتايج درمانی موثرتر خواهد بود  .
ترک شکم در اثر بارداریترک شکم در اثر بارداری

ترک شکم در اثر بارداری کودک آنلاین: در دوران بارداری پوست بیشتر از مواقع دیگر مستعد آسیب دیدگی و برخی تغییرات است، چرا که هورمون ها در بیشترین حد خود هستند و البته پوست بیشتر از سایر مواقع کشیده می شود.


خارش پوستی در دوران بارداریخارش پوستی در دوران بارداری

خارش پوستی در دوران بارداری - گروه آخر و موضوع مورد بحث این مقاله ، خارش و بثورات پوستی خاص دوران بارداری است که در غیاب بیماریهای پوستی اولیه و بیماریهای سیستمیک تعریف می شود و شایع ترین علت آن ، خشکی پوست است. خارش پوستی در دوران بارداری


خارش پوست در بارداریخارش پوست در بارداری

خارش پوست در بارداری کودک آنلاین: وجود خارش در دوران بارداری در بعضی از نواحی بدن به خصوص دور شکم و پستان ها که در حال بزرگ شدن هستند، کم نیست، زیرا پوست باید برای هماهنگی با رشد این نواحی کشیده شود. هورمون های دوران بارداری نیز تا حدی در این امر مؤثرند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
12 آبان 1394 - 2:10:10

آویسا عیدیsalam.baraye moshavere darman be link zir moraje koninhttps://telegram.me/joinchat/B5FcYgF8_iJxNSttta8P7Q

12 آبان 1394 - 2:11:12

آویسا عیدیhttps://telegram.me/joinchat/B5FcYgF8_iJxNSttta8P7Q

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران