کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
تغییرات فیزیکی در بارداری دوم
تغییرات فیزیکی در بارداری دوم کودک آنلاین: بارداری دوم معمولاً تفاوت زیادی با بارداری اول دارد. تغییرات فیزیکی ماهانه در این نوبت، تازگی ندارد و برای خانم باردار مثل دفعۀ اول جالب نیست. گاهی نیز این بارداری با ناراحتی بیشتری همراه است. عضلات شکم و لگن قدرت جمع شوندگی و تونوس قبلی را ندارند و شل‌تر و کشیده‌تر می‌شوند. تغییرات فیزیکی در بارداری دوم

تغییرات فیزیکی در بارداری دوم
کودک آنلاین: بارداری دوم معمولاً تفاوت زیادی با بارداری اول دارد. تغییرات فیزیکی ماهانه در این نوبت، تازگی ندارد و برای خانم باردار مثل دفعۀ اول جالب نیست. گاهی نیز این بارداری با ناراحتی بیشتری همراه است. عضلات شکم و لگن قدرت جمع شوندگی و تونوس قبلی را ندارند و شل‌تر و کشیده‌تر می‌شوند.
بیشتر خانم‌ها می‌توانند با ورزش مناسب، این عضلات را تقویت کنند و آن‌ها را به حالت اول برگردانند؛ ولی این عضلات دوباره کشیده می‌شوند، نگهداری آن‌ها در این وضع، به تمرین و ورزش مرتب نیاز دارد.
عضلات فیبری رحم نیز در بارداری اول کشیده‌تر شده‌اند. این کشیدگی به اضافۀ کشیدگی عضلات شکمی، جلو آمدن شکم را بدون توجه به سرعت اضافه‌وزن، نسبت به بار اول سریع‌تر می‌کند. کشیدگی دیوارۀ رگ‌های خونی و گشادشدن این رگ‌ها در بارداری دوم، به واریس و احساس درد در ناحیۀ پا می‌انجامد.
در بارداری دوم، حرکات جنین مثل لگدزدن و چرخیدن، زودتر قابل‌تشخیص است. این امر ممکن است به علت حساس‌تر شدن مادر باشد. لیگامان ها یا رباط‌هایی که رحم را نگه می‌دارند، شل می‌شوند و به این دلیل سنگینی رحم روی لگن و مثانه فشار بیشتری وارد می‌کند.
با بزرگ شدن جنین، جای زیادی برای پر شدن مثانه باقی نمی‌ماند و درنتیجه گنجایش آن کاهش می‌یابد. اگر عضلات کف لگن ضعیف باشند، فشار زیادی به مثانه وارد می‌شود و مثانه قدرت نگهداری ادرار را از دست می‌دهد. به این دلیل، هنگام عطسه کردن یا خندیدن، مقداری از ادرار به‌طور ناخواسته دفع می‌شود.
اضافه‌وزن برای بعضی از خانم‌های باردار در نوبت دوم زیادتر است. عوامل روانی بیش از عوامل فیزیکی در این امر تأثیر دارند. این اضافه‌وزن فشار زیادی به ستون فقرات وارد می‌کند.
با بزرگ شدن جنین و جلو آمدن شکم، مرکز ثقل بدن جلوتر می‌آید و خانم باردار برای جبران این امر و حفظ تعادل، سر و شانۀ خود را عقب نگه می‌دارد که در اثر آن ستون فقرات خمیدگی بیشتری پیدا می‌کند. نگه‌داشتن بدن در این وضعیت، پس از مدتی باعث کمردرد، به‌ویژه در پایان روز می‌شود.
بارداری دوم معمولاً خسته‌کننده‌تر از بارداری اول است. دلیل این امر تنها مربوط به بالا رفتن سن نیست، بلکه مراقبت از بچۀ اول نیز فرصتی برای استراحت مادر باقی نمی‌گذارد. استراحت برای سلامت خانم باردار در این وضع امری لازم است، ولی مقاومت در برابر تقاضا و نیازهای کودک کاری دشوار می‌باشد.برای کاهش ناراحتی‌ها و فشارهای بارداری دوم، رعایت دستورهای زیر مفید است:
- از رژیم غذایی متعادل و ساده که شامل چهار گروه غذایی است، به‌طور مرتب استفاده کنید و مصرف چربی را محدود نمایید. از قرص‌های ویتامین و آهن نیز استفاده کنید. برای تأمین نیازهای غذایی، نیازی به غذاهای رنگارنگ و گران‌قیمت نیست، غذای ساده‌ای که به کودک خود می‌دهید، برای شما نیز مناسب خواهد بود.
- به‌طور مرتب ورزش کنید تا تناسب‌اندام خود را حفظ نمایید و وزن خود را در حد مناسب نگه‌دارید. ورزش کردن به
 گردش خون کمک می‌نماید و از ورم کردن مفاصل، پا، واریس و بواسیر که ناشی از کشیده شدن خون به اندام‌های پایین بدن است، جلوگیری می‌کند. پیاده‌روی روزانه، به‌ویژه اگر همراه با حمل نوزاد در کالسکه باشد، ورزش مناسبی است.
- برای تقویت عضلات لگنی که اندام‌های داخلی را نگه می‌دارند و مانع خود ادراری می‌شوند، ورزش ویژه‌ای توصیه می‌شود. این تمرین مانند کوششی است که برای نگه‌داشتن ادرار می‌کنید. برای این منظور سعی کنید این عضلات را که در ناحیۀ واژن قرار دارند، به مدت یک ثانیه منقبض نگه‌دارید و آنگاه آن‌ها را آزاد نمایید.
این حرکت را پانزده بار تکرار کند و روزانه چند بار در فرصت‌های مناسب – مثلاً پشت چراغ راهنمایی – آن را انجام دهید. پس از تولد نوزاد نیز، این ورزش را ادامه دهید تا این عضلات به‌سرعت ترمیم و تقویت شوند و تونوس طبیعی خود را به دست آورند.
- لباس و کرست راحت بپوشید، اگر از درد پا ناراحت هستید، از جوراب مخصوص واریس استفاده نمایید و هر وقت که می‌توانید بنشینید و پاهای خود را روی چهارپایه بگذارید تا هجوم خون به رگ‌های پا کاهش یابد.
- شکم خود را به داخل بکشید و عضلات پشت را تقویت کنید. شانه‌های خود را به جلو بدهید. اگر می‌خواهید خم شوید، به‌جای دولا شدن، زانوهایتان را تا کنید و روی دو پا بنشینید.
- برای خود یک برنامۀ استراحت روزانه در نظر بگیرید. این برنامه برای بیشتر خانم‌ها لازم است. بهتر است چندین نوبت روی پهلوی چپ خود به مدت 10 تا 15 دقیقه دراز بکشید. این برنامه بهتر از یک استراحت طولانی است. خوابیدن روی پهلوی چپ، موجب رسیدن خون بیشتری به رحم می‌شود.
منبع: فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
تغییرات فیزیکی در بارداری دوم
افزایش فشار خون در بارداریافزایش فشار خون در بارداری

افزایش فشار خون در بارداری کودک آنلاین: اگر بعد از هفته بيستم بارداري دچار افزايش فشارخون شديد ولي پروتئين در ادرار وجود نداشت تشخيص عبارت است از "افزايش فشارخون بارداري" كه گاهي به نام "افزايش فشارخون به علت بارداري" خوانده می‌شود.


دیابت بارداریدیابت بارداری

دیابت بارداری دیابت بارداری به حالتی گفته می ‌شود که در آن بدن نسبت به گلوکز (قند خون)، عدم تحمل پیدا می‌ کند و این حالت همیشه اولین بار در زمان بارداری خود را نشان می ‌دهد. دیابت بارداری


بهترین فاصله بین دو بارداریبهترین فاصله بین دو بارداری

بهترین فاصله بین دو بارداری خیلی اوقات مادرانی را می بینیم ، در حالی که هنوز آثار خستگی جسمی و روحی ناشی از زایمان و مراقبت از فرزند اول در چهره شان نمایان است ، فرزند دوم را باردار میشوند. بهترین فاصله بین دو بارداری


خارش پوستی در دوران بارداریخارش پوستی در دوران بارداری

خارش پوستی در دوران بارداری - گروه آخر و موضوع مورد بحث این مقاله ، خارش و بثورات پوستی خاص دوران بارداری است که در غیاب بیماریهای پوستی اولیه و بیماریهای سیستمیک تعریف می شود و شایع ترین علت آن ، خشکی پوست است. خارش پوستی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران