کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

7
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری :گرفتگی عضلات پا یا نگه یا اسپاسم عضلات پا یكی از مسایل شایع دوران بارداری می‌باشد که معمولاً اضافه شدن وزن در دوران بارداری را کی از علل مهم آن می‌دانند. گرفتگی عضلات پا بیشتر در 3 ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود و ممکن است در ماه‌های پایانی بارداری میزان آن بیشتر گردد . فشار آوردن وزن بر روی عروق خونی و سیاهرگ‌ها و همین طور فشار وزن روی عصب‌های که در قسمت پا قرار دارند نیز از عوامل تشدید این وضع می‌باشند . گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

گرفتگی عضلات پا یا نگه یا اسپاسم عضلات پا یكی از مسایل شایع دوران بارداری می‌باشد که معمولاً اضافه شدن وزن در دوران بارداری را کی از علل مهم آن می‌دانند. گرفتگی عضلات پا بیشتر در 3 ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود و ممکن است در ماه‌های پایانی بارداری میزان آن بیشتر گردد . فشار  آوردن  وزن بر روی عروق خونی و سیاهرگ‌ها و همین طور فشار وزن روی عصب‌های که در قسمت پا قرار دارند نیز از عوامل تشدید این وضع می‌باشند . معمولاً بیشتر افراد شب‌ها بیشتر به گرفتگی عضلات پا دچار می‌شوند  بیش از نیمی از زنان باردار از گرفتگی عضلات ساق پا شكایت دارند. اختلال در خون‌رسانی اندام‌های تحتانی و نبود تعادل بین جذب ویتامین‌ها و الكترولیت‌ها از عوامل مستعد کننده اسپاسم عضلانی است.
دلایل بروز گرفتگی عضلات پا در بارداری :
•  حالت  غیرطبیعی  پا به عنوان  مثال کف پای صاف.
قرار گرفتن در یک حالت مشخص به مدت طولانی مانند نشستن طولانی مدت یا ایستادن و راه رفتن طولانی.
تغذیه نامناسب در دوران بارداری باعث گرفتگی عضلات پا در این دوران می‌شود . بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن کمبود ویتامین و پروتئین‌های و املاح  خاص و مورد نیاز دوران بارداری ممکن است باعث بروز گرفتگی در عضله پا گردد.
کاهش و یا افزایش میزان  منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون باعث انقباض عضله و ممانعت  از بازگشت آن به حالت قبل می‌شود. البته که  به منظور تشخیص مقادیر غیرطبیعی املاح ابتدا آزمایش خون انجام می‌گیرد.
نوشیدن کم آب در دوران بارداری کرامپ عضلات پا می‌گردد . کم آبی باعث افزایش میزان اسیدلاکتیک در عضلات و بروز درد عضلانی می‌شود. در واقع از دست دادن آب بدن مهم‌ترین عامل نرسیدن خون کافی به عضلات و گرفتگی آن می‌باشد.
بالا رفتن بیش از حد وزن بدن . با ایجاد برنامه غذایی مناسب می‌توانید از اضافه‌وزن بیش از حد جلوگیری نمایید.
بروز استرس در زنان  باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیت‌های او باعث گرفتگی عضلات پا می‌گردد .

درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری:
- از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری كنید. روزانه زمانی را برای پیاده‌روی اختصاص دهید و پس از آن به پهلوی چپ خود دراز كشیده  تا جریان خون در پاها بهتر شود.
-به میزان کافی آب بنوشید . نوشیدن ده تا دوازده لیوان مایعات و به خصوص آب در دوران بارداری لازم می‌باشد و از گرفتگی عضلات پا در خواب جلوگیری خواهد کرد.
-رژیم غذایی مناسب برای خود برگزینید. رژیم غذایی که در آن میزان مشخصی از مواد معدنی و کلسیم را مصرف نمایید.
-ماساژ عضلات پا و همچنین کمپرس آب گرم ناحیه دردناک و عضله منقبض‌شده می‌تواند به بازگشت ماهیچه پا به حالت عادی کمک نماید.
- انتخاب کفش‌ مناسب  با پایه محکم می‌تواند به کاهش درد و گرفتگی ماهیچه پا کمک نماید .
-  آزاد انداختن ملحفه روی پا در هنگام خواب و محبوس نکردن پاها زیر ملحفه.
- انجام حرکات(تمرینات) کششی با مشورت پزشک و همین طور یوگای بارداری و آکواژیمناستیک می‌تواند کمک کننده باشد .
- چرخش و حرکت مچ پا و همچنین حرکت  دادن انگشتان پا و کشش ماهیچه‌های ساق پا چندین بار در طول روز از گرفتگی عضلات پا جلوگیری می‌نماید.
-از مصرف مواد غذایی کافئین دار مانند چای قهوه و نوشابه خودداری کنید.
گرفتگی عضلات پا اغلب از علائم عادی بارداری به شمار می‌رود  و معمولاً بدون هرگونه مداخله پزشکی رفع می‌شود. با این حال گاهی اوقات گرفتگی عضلات پا می‌تواند نشانه  چیزی جدی‌تر مثل یک لخته خون در عروق خونی پا باشد اما لخته‌های خون معمولاً نادر هستند اما خطر ابتلا به لخته هنگامی که باردار هستید به دلیل همه تغییرات قلبی و عروقی در بدنتان بالاتر است.
اگر احساس کردید که گرفتگی عضلات پا به شدت دردناک است و به طور مکرر  اتفاق می‌افتد  یا با تورم ، کشیدگی، گرمی، یا قرمز شدن پا همراه است یا پس انجام تمامی کارهای فوق بهبود نمی‌یابد بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری
علائم شایع بارداریعلائم شایع بارداری

علائم شایع بارداری اصولاً بارداری با تغییرات فراوانی توأم است.دوران حاملگی ممکن است از زنی به زن دیگر متفاوت باشد .ممکن است شما همه یا هیچ یک از علائم زیر را نداشته باشید یا تنها برخی از این علائم را تجربه کنید. علائم شایع بارداری


مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اولمشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول هر خانم بارداری ممکن است در دوران بارداری خود با مشکلاتی رو به رو شود که اغلب مهم نیست و گذرا می باشد ولی اگر این مشکلات ادامه یافت باید به پزشک متخصص مراجعه نماید. مشکلات شایع دوران بارداری عبارت است از : مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول


مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اولمشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول از میان دلایل متعدد برای افزایش ادرار در بارداری مهم ترین دلیل کاهش ظرفیت مثانه به علت فشار رحم بزرگ شده است. عامل دیگری که در افزایش ادرار نقش دارد ، مصرف بیش از حد مایعات است معمولا مادران باردر به علت برطرف ساختن یبوست و یا درمان عفونت های دستگاه ادراری بیش از نیاز خود از مایعات استفاده میکنند. مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران