کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

37
شکل گیری جنین دوقلو
شکل گیری جنین دوقلو تشخیص قطعی است. در بدن شما دو جنین در حال رشدند. چطور این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث حاملگی دوقلو می شود؟ چه شد که این بخت نصیب شما شد؟ شکل گیری جنین دوقلو

شکل گیری جنین دوقلو
تشخیص قطعی است. در بدن شما دو جنین در حال رشدند. چطور این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث حاملگی دوقلو می شود؟ چه شد که این بخت نصیب شما شد؟
لقاح
دوقلوهای همسان :
 علم نمیداندچرا دوقلوهای همسان شکل می گیرند ، ولی می داند که این امر چگونه رخ می دهد. دوقلوهای همسان زندگی را مثل یک جنین آغاز میکنند. یک سلول از اسپرم ، تخمک (اوول) را بارور میکند.
باروری به تشکیل یک تک سلولی جدید منجر می شود که تخم نام دارد و این سلول به سرعت تقسیم می شود : اول به دو سلول ، چهار سلول ، هشت سلول ، شانزده سلول و به همین ترتیب تقسیم سلولی ادامه می یابد. در مرحله ای از تقسیم اولیه ی سلولی نیمی از سلول های تخم کاملا از نیمه ی دیگر جدا می شوند. حالا به جای یک تخم دوتا داریم.
در حدود 25% دوقلوهای همسان تخم تک در حالی که هنوز در لوله ی رحم است تفکیک می شود.سپس این دو تخم دوقلوی همسان جداگانه در جداره ی رحم لانه گزینی می کنند. به همین دلیل هر یک از آنها جفت و کیسه ی آب متشکل از لایه ی آمنیون و لایه ی کوریون است.
در حدود 75% دوقلوهای همسان بعد از آن که تخم تک در رحم لانه گزید نوبت به جدایی بزرگ می رسد. به همین دلیل است که بیشتر دوقلوهای همسان یک جفت و یک پرده ی کوریون کیسه ی آب دارند ولی هر یک در کیسه درون پرده ی آمنیون جداگانه ای قرار دارند. فقط در یک تا دو درصد دوقلوهای همسان علاوه بر پرده ی کوریون ، پرده ی آمنیون هم مشترک است.
نام دیگر دوقلوهای همسان دوقلوهای تک تخمی است. از آنجا که دوقلوهای تک تخمی از همان تخمک اولیه ی بارور شده به وجود آمده اند صد در صد ماده ی ژنتیکی آنها مشابه هم است. به همین دلیل است که همواره جنسیت و چهره ی همسان دارند و اخلاقشان هم شبیه یکدیگر است. معمولا قبل از آنکه هر یک از دوقلوها را خوب بشناسید تشخیص آنها از یکدیگر دشوار است.
دوقلوهای همزاد :
دوقلوهای همزاد زمانی به وجود می آیند که دو اسپرم مختلف دو تخمک مجزا را که هنگام تخمک گذاری آزاد شده اند در لوله (های) رحم بارور کنند. این دو تخم متفاوت جداگانه به جداره ی رحم میرسند و در آن جاگیر می شوند. این دوقلوها هر کدام جفت ، پرده ی آمنیون و کوریون منحصر به خود را دارند.
گاهی دو تخم کنار هم قرار میگیرند و جفتهایشان در هم فرو می روند به نحوی که ممکن است به نظر برسد یک جفت مشترک دارند اما در واقع دو جفت وجود دارد.
نام دیگر دوقلوهای همزاد دوقلوهای دو تخمی است. دوقلوهای دو تخمی در اصل خواهر و برادرهای تمام عیاری هستند که تصادفا در یک زمان در رحم قرار گرفته اند و با هم متولد می شوند. در این دوقلوها حدود 50% ماده ی ژنتیکی مشترک است. خواهر و برادرهای دیگر هم حدودا در همین تعداد ژن با هم شریکند.
جنسیت دوقلوهای همزاد ممکن است یکی باشد یا فرق کند و ظاهرشان به اندازه ی هر خواهر و برادر دیگری ممکن است مشابه یا متفاوت باشد.چه کسانی فرزندان دوقلو دارند؟
زنان از هر قوم و فرهنگی که باشند تقریبا به یک اندازه احتمال دارد که دوقلوی تک تخمی حامله شوند. به نظر می رسد نه وراثت و نه هیچ عامل دیگری در این امر موثر نباشد با این حال گزارش شده که بعضی از خانواده های گسترده چندین دوقلوی همسان دارند که بعید است این پدیده فقط معلول تصادف باشد.
عوامل زیادی بر میزان شکل گیری دوقلوهای دو تخمی موثرند. همه ی این عوامل به آزاد سازی بیش از یک تخمک رسیده در هنگام تخمک گذاری مربوط می شوند. احتمال اینکه دو تخمک تولید کنید و دوقلوی دو تخمی باردار شوید در صورتی افزایش می یابد که :
1-    خانواده مادری شما سابقه ی دوقلوزایی همزاد داشته باشد؛
2-    قبلا دوقلوی دوتخمی به دنیا آورده باشید.
3-    بعد از 35 سالگی باردار شوید
4-    قبلا چندین بار حامله شده باشید.
5-    در سه ماه اول ازدواج حامله شوید و یا بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری در اولین سیکل قاعدگی طبیعی تان حامله شوید.
زنان سیاه پوست بیشتر از سفید پوستان و سفید پوستان بیشتر از آسیایی ها صاحب دوقلوی دو تخمی می شوند.
میزان دوقلویی دوتخمی در زنانی که عوامل القای تخمک گذاری یا به اصطلاح داروهای باروری مصرف میکنند به میزان قابل توجهی بیشتر است. این داروها کمک میکنند که در هر سیکل قاعدگی بیش از یک تخمک رسیده شود.
ممکن است باروری فقط با مصرف یکی از این داروها افزایش یابد یا دارو با یکی از روشهای جراحی نظیر بارورسازی در لوله ی آزمایش ( آی وی اف ) ، انتقال درون رحمی گامت (گیفت ) یا انتقال جنین ( ئی تی ) توأم شود. به علاوه ممکن است بعد از اینکه مادر داروی باروری مصرف کرد و یک تخم لقاح یافت این تخم تفکیک شود و دوقلوهای همسان به وجود آورد.
تعیین نوع فرزندان دوقلو
بسیاری از والدین مطمئن نیستند که دوقلوهایشان همسانند یا همزاد ، به همین دلیل آمارها کاملا دقیق نیستند.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با دوقلوها
شکل گیری جنین دوقلو
مراحل شکل گیری جنینمراحل شکل گیری جنین

مراحل شکل گیری جنین این جایی است که یک اسپرم در مسابقه پیروز گردد. جنس نر میتواند در یک انزال بین 100 و 300 میلیون اسپرم را رها کند. گرچه تعداد این سلول های به میلیون ها می رسد ولی کار آنان کاملا مشخص است. مراحل شکل گیری جنین


رشد جنین – قسمت اولرشد جنین – قسمت اول

رشد جنین – قسمت اول در طی عمل لقاح ، تخمک و اسپرم با یکدیگر ادغام می گردند تا یک سلول را با چهل و شش کروموزوم بسازند . این سلول اولیه در نتیجه رشد تقسیم و تمایز سلولی ، نوزاد و جفت را شکل خواهد داد. بعد از لقاح با تقسیم سلولی سریع یک کره تو خالی به نام بلاستوسیت ساخته میشود. رشد جنین – قسمت اول


زایمان جنین مردهزایمان جنین مرده

زایمان جنین مرده جنینی که بعد از 20 هفتگی بارداری در رحم یا در طی زایمان بمیرد زایمان جنین مرده نامیده می شود. مرگ هر عضوی از خانواده دردناک است اما جنین مرده میتواند به طور خاصی غم انگیز باشد. زایمان جنین مرده


نگرانی درباره سلامت جنیننگرانی درباره سلامت جنین

نگرانی درباره سلامت جنین همان گونه که با واقعیت بارداری دست و پنجه نرم می کنید ممکن است متوجه شوید فکرتان مشغول هر چیز کوچکی است که شاید انجام داده اید و میتواند برای جنینتان مضر باشد: نگرانی درباره سلامت جنین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران