کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دوم
سه ماهه سوم بارداری در طول یک ماه قبل از زایمان، ممکن است یک خانم متوجه بشود شکمش به نظر پایین‌تر آمده و ناگهان تنفس راحت‌تر شده است. این احساس به خاطر اصلی است که بچه پایین آمده، یا درون لگن قرار گرفته است.

تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دوم
•    احساس "پایین افتادن" بچه
در طول یک ماه قبل از زایمان، ممکن است یک خانم متوجه بشود شکمش به نظر پایین‌تر آمده و ناگهان تنفس راحت‌تر شده است. این احساس به خاطر اصلی است که بچه پایین آمده، یا درون لگن قرار گرفته است. به این حالت، پایین افتادن رحم نیز گفته می‌شود.
 این پدیده اساسا دو تا سه هفته قبل از زایمان، در خانم‌هایی اتفاق می‌افتد که اولین فرزند خود را باردارند. در کسانی که پیش از این بچه داشته‌اند، ممکن است این پایین آمدن تا زمان زایمان صورت نگیرد.
هنگامی که پایین آمدن اتفاق ‌می‌افتد، شاید احساس کنید به طور ناگهانی راحت‌تر شده‌اید. رحم شما مانند گذشته به دیافراگم یا معدۀ شما فشار نمی‌آورد، بنابراین نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود، و ترش کردن نیز ممکن است برطرف شود.
به هر حال، در همین زمان، ممکن است احساس فشار بیشتری در منطقۀ مهبل خود بکنید-بسیاری از خانم‌ها در این نقطه احساس سنگینی می‌کنند.بعضی‌ها با تکان خوردن سر بچه و فشار آوردن بر روی مثانه و پایین لگن، از احساسی عجیب و تیر کشیدنی شدید خبر می‌دهند.
ممکن است متوجه پایین آمدن شکم خود نشوید. دکتر شما در طول معاینات دوران بارداری، ممکن است با انجام معاینۀ داخلی یا خارجی قادر باشد به شما بگوید که سر بچه چقدر پایین آمده، و یا اینکه داخل شده است یا نه، که به این معناست که سر جنین به سطح خارهای ورکی، که منطقه‌های مشخص استخوانی در لگن شماست رسیده، و در طول معاینۀ داخلی حس می‌شود.
هنگامی که سر جنین به این سطح برسد، در موقعیت صفر قرار دارد. اکثر پزشکان لگن را در موقعیت‌های پایین آمدن، از 5- تا 5+ تقسیم می‌کنند ( اگر چه بعضی‌ها از 3- تا 3+ استفاده می‌کنند). اغلب حین شروع درد، ممکن است سر در محل 4- یا 5- باشد(نسبتا زیاد است _ گاهی اوقات شناور نیز گفته می‌شود، زیرا سر جنین هنوز در کیسۀ آب شناور است). زایمان تا زمانی که سر تا 5+ پایین بیاید، زمانی که وضع حمل شروع می‌شود، ادامه می‌یابد.
اگر سر بچه قبل از درد زایمان داخل تنگۀ بالایی لگن شده باشد، به احتمال زیاد، زایمان طبیعی انجام می‌دهید، گر چه هیچ تضمینی وجود ندارد. همین‌طور، گرچه وضعیت سر در حالت شناور( داخل تنگۀ لگن قرار نگرفته باشد)آرزوی هر متخصص زایمانی نیست، به این معنا نیست که نتوانید زایمانی کاملا طبیعی داشته باشید.
در صورتی که فرزند دوم یا بیشتر خود را به دنیا می‌آورید، ممکن است سر بچه تا زمان مرحلۀ کامل درد، داخل لگن قرار نگیرد.•    خارش‌ها و بثورات پوستی دوران بارداری
زنان باردار در معرض همان بثورات پوستی‌ای هستند که زنان غیر باردار به آن مبتلا می‌شوند. به هر حال، یک نوع از بثورات پوستی مختص بارداری است که به آن پاپو‌های کهیری خارش دار بارداری یا PUPP گفته می‌شود.
این بیماری به نظر وحشتناک می‌رسد، ولی در واقع بیشتر یک مزاحم است تا هر چیز دیگر؛ زیرا موجب خارش شدید می‌شود. این مورد اغلب در بارداری اول و در خانم‌هایی که دوقلو یا بیشتر باردارند بروز می‌کند(هر چه تعداد جنین‌ها بیشتر باشد، احتمال بروز آن بیشتر می‌شود).
PUPP در اواخر دوران بارداری بروز می‌کند و مشخصۀ آن کهیرها یا لکه‌های قرمز رنگی است که ابتدا در ترک‌های روی شکم شما ظاهر می‌شود.این لکه‌ها می‌تواند بر نقاط دیگر شکم، پاها، دست‌ها، قفسۀ سینه، و پشت شما پخش شود.
تقریبا هرگز بر روی صورت پخش نمی‌شود(خدا را شکر که کمی عنایت دارد). خبر خوش این است که بیماری خطری برای بچه ندارد. ولی اگر با این بثورات مواجه شوید، ممکن است دکتر شما توصیه به انجام چند آزمایش خونی بدهد تا مطمئن شوید بیماری دیگری ندارید که با خارش مربوط باشد.
تنها راه قطعی برای از بین بردن PUPP، زایمان است. بعضی از خانم‌ها به ما می‌گویند خارش ظرف چند ساعت پس از زایمان از بین می‌رود. اگر چند هفته‌ای تا زایمان باقی مانده است، گاهی اوقات حمام گرفتن با محلول کلوئیدی بلغور جو کمک می‌کند(آوینو محلول خوبی است).
لوسیون‌های پوستی که حاوی بنادریل است نیز می‌تواند موثر باشد، ولی این محصولات گاهی می‌تواند باعث خشکی پوست بشود، که تنها موجب تشدید خارش می‌شود. بعضی از خانم‌ها با مصرف قرص‌های خوراکی بنادریل تسکین می‌یابند، ولی قبل از این کار با دکتر خود کنترل کنید. بالاخره، در موارد بسیار حاد( که نادر است)، ممکن است دکتر برای مدت کوتاهی از استروئیدها تجویز کند.
شاید حتی اگر هیچ‌گونه بثور پوستی هم نداشته باشید، متوجه خارش زیاد، مخصوصا در جاهایی بشوید که ترک به وجود آمده است. این خارش بسیار شایع است و معمولا به دلیل کشیده شدن پوست شما به خاطر بزرگ‌تر شدن بچه است.
تا 2درصد از خانم‌های باردار، به کلستاز بارداری مبتلا می‌شوند؛ وضعیتی که افزایش اسیدهای صفراوی در خون باعث خارش می‌شود. در صورتی که خارش خفیف باشد، می‌توانید آن را با کرم‌های مرطوب‌کنندۀ پوست، داروهای موضعی ضد خارش، یا آنتی هیستامین خوراکی، مانند بنادریل درمان کنید.
اگر خارش شدید باشد، ممکن است دکتر برای کمک به از بین بردن اسیدهای صفراوی در جریان خون، داروهای خوراکی تجویز کند.
برخی از مطالعات حاکی از آن است که بچه هنگامی که مادر با چنین شرایطی روبه‌روست، باید با انجام آزمایش‌های بدون استرس انقباضی بررسی شود، زیرا با خطر مضاعف عوارضی در ارتباط است. خارش در مدت کوتاهی پس از زایمان از بین می‌رود، ولی بیماری ممکن است در بارداری‌های بعدی عود کند.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
سه ماهه سوم بارداری
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اولتغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اول

سه ماهه سوم بارداری در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم ، شاید رحم شما، هر از گاهی، برای یک لحظه سفت شود یا احساس کنید همه چیز دارد به‌هم می‌ریزد. به‌احتمال زیاد، شما با انقباضات برکستون – هیکس مواجه شده‌اید.


تغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اولتغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اول

سه ماهه دوم بارداری از هفتۀ 12، رحم شروع به‌بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می‌کند. پزشک شما می‌تواند بالای رحم را از دیوارۀ شکم شما احساس کند. از هفتۀ 20، بالای رحم به سطح ناف شما می‌رسد.


آمادگی برای تغییرات جسمانی بارداریآمادگی برای تغییرات جسمانی بارداری

تغییرات جسمانی بارداری هنگامی که باردار می‌شوید، بدن شما به‌طور مداوم در حال تغییر است. می‌توانید انتظار تجربهۀ تغییراتی از جمله تغییر حالتهای روحی، گرفتگی عضلات و استرس داشته باشید. احتمالاً قبلاً نیز این شرایط را تجربه کرده‌اید، فقط نه به این شدت. تغییرات جسمانی بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران