کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت سوم
مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت سوم اسپاسم های دردناک ماهیچه های پشت پا ، مخصوصا شب ، مشکل حدود نیمی از خانم های باردار است. دلیل این ناراحتی شناخته شده نیست. اقدام های درمانی شامل ماساژ و نرمش های کششی به صورت خم کردن پا و رو به بالا از ناحیه زانو میتواند درد را تسکین بخشد. مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت سوم

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت سوم
انقباض عضله پا
اسپاسم های دردناک ماهیچه های پشت پا ، مخصوصا شب ، مشکل حدود نیمی از خانم های باردار است. دلیل این ناراحتی شناخته شده نیست. اقدام های درمانی شامل ماساژ و نرمش های کششی به صورت خم کردن پا و رو به بالا از ناحیه زانو میتواند درد را تسکین بخشد.
بهتر است در زمان دراز کشیدن روی تخت از قرار داد پاهایتان در زیر بدن خودداری کنید. تاثیر رژیم غذایی و مکمل های کلسیم در درمان این مشکل هنوز به اثبات نرسیده است.
پایین افتادن رحم به داخل محوطه لگن
پایین افتادن رحم احساسی است که خانم ها در طول آخرین هفته های بارداری تجربه می کنند. پایین افتادن رحم با کوتاه تر شدن تنفس ، کاهش فشار در شکم ، احساس افتادن نوزاد ، افزایش فشار در لگن ، افزایش درد پشت و غالبا تکرر ادرار و یبوست یا تشدید بواسیر و واریس ساق پا و احتمالا اشکال در راه رفتن همراه است.
در این مورد نمیتوان کار زیادی انجام داد به جز این که بدانیم این وضعیت نشانه قریب الوقوع بودن زایمان است و باید با ناراحتی های آن مدارا کنیم.
سوزش سر دل
ترش کردن مشکل عمومی خانم های باردار است و به دلیل رفلاکس اسید معده به داخل ازوفاژ ( مجرای عبور غذا ) به وجود می آید. از عواملی که در سوزش سر دل نقش دارند میتوان به فشار دستگاه های داخل شکمی به خاطر بزرگ شدن رحم ، بلند شدن شکم بروی رحم ، اختلال در کارکرد دریچه بین ازوفاژ و معده اشاره کرد.
با خوردن مقدار کمی غذا در هر وعده ، افزایش تعداد وعده های غذایی و اجتناب از دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن غذا میتوان این مشکل را تا حدی بر طرف نمود اما اگر این اقدامات موثر نبود با استفاده از آنتی اسید در آخر هر وعده میتوان از سوزش سردل پیشگیری کرد.
اگر آنتی اسید نیز موثر نبود در حال حاضر رقیق کننده های اسید هیدروکلریک ( 0.1 میلی لیتر در 10 میلی لیتر شربت ) موجود است که میتواند سودمند باشد.
اگر این نشانه هر بار هنگام دراز کشیدن مادر باردار ایجاد میشود میتوان سر تخت را کمی بالا برد تا اسید با کمک جاذبه زمین به معده باز گردد.ادم
ادم یا انباشت مایع در بافت با مشاهده ورم در اندام ها تشخیص داده میشود و در بارداری عادی است. ادم ساق و کل پا در سه ماه سوم بارداری بسیار متداول و با افزایش فشار سیاهرگی در اندام های پایینی در نتیجه فشار رحم روی سیاهرگ بزرگ جمع کننده ون در حفره شکم به وجود می آید.
این حالت درست مشابه با ورم در ساعد و دست زمانی است که تورنیکه دور قسمت بالایی بازو محکم بسته میشود با بزرگ شدن رحم ، این اندام درست مانند تورنیکه عمل میکند.
اگر کسی در طول روز مرتب بنشیند و یا بایستد ، نیروی جاذبه نیز به این پدیده کمک میکند. بسیاری از خانم های باردار می گویند در اواخر روز حلقه ازدواجشان تنگ می شود و صورتشان پف می کند. این علائم نشان دهنده تجمع مایع در قسمت بالایی بدن است. گاهی ادم به همراه وزن بالا در طول سه ماهه سوم بارداری میتواند نشان دهنده مشکلات جنین و مسمومیت حاملگی باشد.
ادم اغلب آزار دهنده است اما میتوان آن را با بالا بردن پاها تا حدی برطرف کرد. بهترین روش درمان دراز کشیدن به پهلوی چپ برای یک ساعت و یک تا دو بار در روز است ( این کار به ریخته شدن خون به سیاهرگ کمک میکند.)
استفاده از جوراب واریس نیز در کاهش ورم موثر خواهد اما برای برخی از خانم ها این جوراب ها بسیار ناراحت کننده است گرچه به نظر می رسد منفعت استفاده از جوراب بر ناراحتی آن می چربد. ادم گاهی همراه با مسمومیت حاملگی است. در این حالت پروتئین در ادرار ظاهر می شود و فشار خون نیز بالا می رود.التهاب دهانه رحم
عفونت دهانه رحم در بارداری عمومیت دارد و کاندیدیا آلبیکانز ( Candida Albicans ) ، نوعی مخمر عامل اصلی این عفونت است. نشانه های عفونت میتواند خارش ، سوزش و ترشح دهانه رحم باشد. در مشاهده دهانه رحم به وسیله اسپکولوم ، مخمر عامل عفونت شبیه به پنیرک سفید رنگ در دهانه رحم کاملا مشخص است.
مطالعات میکروسکپی نمونه ، ساختار شاخه ای متعددی از مخمر تازه متولد شده را نشان می دهد. برای درمان از داروهای موثر ضد قارچ میتوان به صورت موضعی استفاده نمود.
اگر ابتلا به قارچ هنگام زایمان نیز وجود داشته باشد ممکن است نوزاد در طول وضع حمل با عامل عفونت در دهانه رحم آلوده شده و این قارچ بر روی دهان او تاثیر بگذارد. در این صورت نوزاد به بیماری به نام برفک مبتلا خواهد شد.
نمونه بردار از دهانه رحم که اغلب در ماه های انتهایی بارداری انجام می شود معمولا به این دلیل است که عفونتی را که ممکن است آنقدر موجب ناراحتی خانمی نباشد اما میتواند در نوزاد موجب بیماری شود را تشخیص دهیم.
از عوامل دیگر التهاب در خانم های باردار ( و همچنین خانم های غیر باردار ) میتوان به اورگانیسم های تک یاخته ای و باکتری های بی هوازی ( برای زندگی نیاز به هوا ندارند .) اشاره کرد.
این عفونت ها به کمک آزمایشات میکروسکپی و کشت ، تشخیص داده میشوند و به وسیله مترونیدازول ( Metronidazol ) درمان می گردند. این دارو پس از سه ماهه اول بارداری برای جنین خطری در برنخواهد داشت.
منبع : کتاب راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت سوم
مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اولمشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول از میان دلایل متعدد برای افزایش ادرار در بارداری مهم ترین دلیل کاهش ظرفیت مثانه به علت فشار رحم بزرگ شده است. عامل دیگری که در افزایش ادرار نقش دارد ، مصرف بیش از حد مایعات است معمولا مادران باردر به علت برطرف ساختن یبوست و یا درمان عفونت های دستگاه ادراری بیش از نیاز خود از مایعات استفاده میکنند. مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول


مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت دوممشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت دوم

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت دوم فیبروم تومور خوش خیم رحم است که با بالاتر رفتن سن خانم ها شایع تر می گردد. در طول بارداری معمولا اندازه فیبروم افزایش می یابد و با این که اغلب هیچ نشانه ای ندارد اما گاهی میتواند به تدریج آزار دهنده و یا عامل اختلال های گوناگونی گردد.


خارش پوستی در دوران بارداریخارش پوستی در دوران بارداری

خارش پوستی در دوران بارداری - گروه آخر و موضوع مورد بحث این مقاله ، خارش و بثورات پوستی خاص دوران بارداری است که در غیاب بیماریهای پوستی اولیه و بیماریهای سیستمیک تعریف می شود و شایع ترین علت آن ، خشکی پوست است. خارش پوستی در دوران بارداری


علائم هشدار دهنده در دوران بارداریعلائم هشدار دهنده در دوران بارداری

علائم هشدار دهنده در دوران بارداری کودک آنلاین: بسياري از زنان نگران‌اند چون فكر می‌کنند اگر اتفاق جدي يا مهمي در طول بارداري رخ دهد، متوجه آن نخواهند شد يا نمی‌دانند در چه شرايطي بايد به‌طور اورژانس با پزشك يا ماماي خود تماس بگيرند. علائم هشدار دهنده در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید