کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

1
علت تکرر ادرار در حاملگی
علت تکرر ادرار در حاملگی تکرر ادرار جزو شایع ترین علائم اولیه ی حاملگی است که در حدود هفته ششم حاملگی شروع میشود. عمده ترین دلیل تکرر ادرار افزایش حجم خون در حاملگی است که سبب افزایش ادرار میشود. علت تکرر ادرار در حاملگی

علت تکرر ادرار در حاملگی
تکرر ادرار جزو شایع ترین علائم اولیه ی حاملگی است که در حدود هفته ششم حاملگی شروع میشود. عمده ترین دلیل تکرر ادرار افزایش حجم خون در حاملگی است که سبب افزایش ادرار میشود.
بزرگ شدن رحم در ادامه حاملگی نیز ممکن است سبب فشار بر روی مثانه و تکرر ادرار شود. بعضی عقیده دارند که در سه ماهه دوم با رشد رحم به خارج از لگن تکرر ادرار کمتر میشود ولی تحقیقات شواهدی در این زمینه نشان نداده اند.
واقعیت این است که تکرر ادرار در سه ماهه دوم ممکن است اصلا کم نشود.
در یک مطالعه که در آن زنان حامله دفعات و حجم ادرار خود را اندازه می گرفتند ، محققین دریافتند که هم تعداد دفعات و هم حجم ادرار در طول حاملگی افزایش می یابد و کاهشی در سه ماهه دوم دیده نمیشود.

چگونه می شود دفعات ادرار کردن را کم کرد؟
سعی کنید چای و قهوه کمتر مصرف کنید زیرا این مواد تا حدی مدر ( زیاد کننده ادرار ) هستند. همچنین برای اینکه تعداد دفعات دستشویی رفتن در شب را کم کنید روزها مقدار زیادی آب بنوشید ولی در ساعات قبل از خواب آب ننوشید.
یک راه دیگر این است که هنگام ادرار کردن کمی به جلو خم شوید تا مثانه کاملا تخلیه شود و بیشتر از این ها کار دیگری نمیتوان کرد.
به قول یکی از مادران طبیعت به این دارد مادر را به بیدار شدن های شبانه بعد از به دنیا آمدن کودکش عادت می دهد!چه زمانی تکرر ادرار مشکلی جدی محسوب میشود؟
در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار کردن و یا در صورتی که بعد از ادرار کردن همچنان احساس نیاز به دستشویی رفتن دارید به پزشک مراجعه کنید.
این ها ممکن است علائمی از عفونت ادراری باشند. عفونت های ادراری شایع ترین عفونت های باکتریال در زنان حامله هستند و در صورتی که درمان نشوند میتوانند سبب عفونت کلیه و زایمان زودرس شوند.

آیا نگه داشتن ادرار سبب بی اختیاری میشود؟
بسیاری از زنان در طول حاملگی دچار بی اختیاری فشاری میشوند. در این نوع بی اختیاری ، هنگام سرفه ، خنده ، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می شود. این عارضه در سه ماهه سوم شایع تر است .
برای جلوگیری از این عارضه بهتر است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه ، به دستشویی بروید.
انجام ورزش های کگل که سبب تقویت عضلات کف لگن می شود نیز میتواند به کاهش بی اختیاری فشاری کمک کند.
بهتر است ورزش های کگل را در اویل حاملگی شروع کنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. ( در واقع اگر غیر از زمان حاملگی نیز این ورزش ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود).
به خاطر داشته باشید که قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخلیه کنید. در صورت نیاز میتوانید از پد نیز استفاده کنید.

تکرر ادرار تا چه زمانی ادامه می یابد؟
تکرر ادرار به فاصله ی کوتاهی پس از زایمان برطرف میشود. چند روز اول بعد از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد میشود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است که در طول حاملگی در بدن جمع شده است. ولی بعد از چند روز وضعیت به حالت زمان قبل از حاملگی برمیگردد.
منبع : کتاب 9 ماه انتظار شیرین
علت تکرر ادرار در حاملگی
تکرر ادرار در بارداری تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در بارداری :تكرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم ابتدایی بارداری می‌باشد . تکرر ادرار معمولاً از هفته ششم بارداری آغازشده و معمولاً به خاطر زیادشدن حجم خون و همین طور بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد. در برخی زنان باردار تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری کمتر شده و در برخی دیگر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به مراتب میزان احتیاج به دفع ادرار بیشتر می‌گردد . تکرر ادرار در بارداری


مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اولمشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول هر خانم بارداری ممکن است در دوران بارداری خود با مشکلاتی رو به رو شود که اغلب مهم نیست و گذرا می باشد ولی اگر این مشکلات ادامه یافت باید به پزشک متخصص مراجعه نماید. مشکلات شایع دوران بارداری عبارت است از : مشکلات شایع دوران بارداری – قسمت اول


مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اولمشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول از میان دلایل متعدد برای افزایش ادرار در بارداری مهم ترین دلیل کاهش ظرفیت مثانه به علت فشار رحم بزرگ شده است. عامل دیگری که در افزایش ادرار نقش دارد ، مصرف بیش از حد مایعات است معمولا مادران باردر به علت برطرف ساختن یبوست و یا درمان عفونت های دستگاه ادراری بیش از نیاز خود از مایعات استفاده میکنند. مشکلات احتمالی در دوران بارداری – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران