کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

1
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت سوم
سه ماهه سوم بارداری : شاید با پیشرفت بارداری متوجه شوید به‌شدت دچار تنگی نفس می‌شوید. هورمون پروژسترون، بر مرکز تنفس اصلی شما تاثیر می‌گذارد و ممکن‌است موجب احساس نفس تنگی شود. به‌علاوه، از آنجا که رحم در حال رشد شما به‌سمت بالا بر روی دیافراگم‌تان فشار وارد می‌کند، ریه‌های شما فضای کمتری می‌یابد تا به‌طور عادی باز شود.

تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت سوم
•    درد سیاتیک
 بعضی از خانم‌ها با دردی که از کمر تا سرین و به‌یک پا یا دیگری امتداد می‌یابد، مواجه می‌شوند. این درد یا نوع غیرشایع آن، بی‌حسی، به‌عنوان درد سیاتیک شناخته شده است، زیرا به‌خاطر فشار بر روی عصب سیاتیک است؛ عصبی اصلی که از کمر، در امتداد لگن، به سرین و پاهای پایین شما منشعب می‌شود.
دردهای خفیف سیاتیک را می‌توانید با استراحت در رختخواب، حمام آب گرم یا قرار دادن تشک‌های حرارتی بر نقاط دردناک، تسکین بدهید. اگر با مورد حاد آن مواجه شوید، ممکن‌است به‌استراحت طولانی مدت یا نرمش‌های مخصوصی نیاز پیدا کنید.
•    بی‌اختیاری ادرار ناشی از فشار
چکیدن مقدار کمی ادرار به‌هنگام سرفه، خنده یا عطسه در زمان بارداری امری غیرعادی نیست. این نوع بی‌اختیاری ادرار ناشی از فشار، به‌این خاطر اتفاق می‌افتد که رحم در حال رشد شما به‌مثانه‌تان فشار می‌آورد.
شل شدن عضلات پایین لگن، مشکل را در اواخر سه ماهه دوم و سوم افزایش میدهد و گاهی ممکن‌است بچه لگد تندی به‌مثانه بزند و موجب چکیدن ادرار شود. نرمش‌های لگن – که در آن عضلات کف لگن را مرتب منقبض می‌کنید، به‌طوری که انگار به‌شدت جلوی ادرار خود را می‌گیرید – میتواند از بروز مشکل جلوگیری کرده یا در حد قابل ملاحظه‌ای آن را کاهش بدهد.
بعضی از خانم‌ها حتی بعد از زایمان با ادامۀ بی اختیاری ادرار به‌صورت خفیف مواجه می‌شوند ولی معمولاً پس از 6 تا 12 ماه از بین می‌رود.
•    تنگی نفس
شاید با پیشرفت بارداری متوجه شوید به‌شدت دچار تنگی نفس می‌شوید. هورمون پروژسترون، بر مرکز تنفس اصلی شما تاثیر می‌گذارد و ممکن‌است موجب احساس نفس تنگی شود. به‌علاوه، از آنجا که رحم در حال رشد شما به‌سمت بالا بر روی دیافراگم‌تان فشار وارد می‌کند، ریه‌های شما فضای کمتری می‌یابد تا به‌طور عادی باز شود.•    وریدهای واریسی
شاید متوجه شوید یک نقشۀ جاده‌ای کوچک به‌طور ناگهانی بر روی ساق پاهایتان ظاهر شده است. این علایم وریدهای متسعی است، که به‌عنوان وریدهای واریسی به‌آنها اشاره شده است. فشار رحم بر روی رگ‌های اصلی خون – بزرگ سیاهرگ زیرین و وریدهای لگن به‌خصوص – باعث بروز آنها میشود.
بارداری همچنین باعث شل شدن نسج عضلانی داخل وریدها و افزایش جریان خون شما می‌شود و این شرایط به‌مشکل افزوده میشود. خانم‌هایی که پوستی روشن یا سابقۀ خانوادگی از وریدهای واریسی دارند، خصوصاً آسیب‌پذیرند. بزرگراههای بنفش مایل به‌آبی، اکثراً پس از زایمان محو میشود ولی گاهی کاملاً ناپدید نمی‌شود. اکثراً بدون درد است ولی هر از گاهی ممکن است با ناراحتی یا درد همراه باشد.
در موارد نادر، یک لختۀ خون در وریدهای سطحی پاها به‌وجود می‌آید. این وضعیت که ترومبوفلبیت سطحی نام دارد، مشکل جدی‌ای نیست و اغلب با استراحت، بالا نگه داشتن پاها، کمپرس‌های گرم و جورابهای مخصوص، با موفقیت درمان شده است. لخته‌ای که در وریدهای عمیق پا به‌وجود می‌آید، جدی‌تر است.
•    ورم
ورم که به‌آن ادم گفته میشود، در دستها و پاها در سه ماهه سوم بسیار شایع است. در اکثر مواقع پس از آنکه برای مدتی سرپا بایستید، به‌وجود می‌آید ولی در تمام مدت روز نیز میتواند اتفاق بیفتد. ورم در هوای گرم حتی شایع‌تر است. برخلاف نظر مردم، هیچ دلیل برای کاهی مصرف نمک و یا اینکه نوشیدن آب به‌مقدار زیاد از ورم جلوگیری می‌کند یا آن را از بین می‌برد، دلالت نمی‌کند.
اگرچه ورم یکی از علایم عادی دوران بارداری است، گاهی میتواند نشانه‌ای از مسمومیت بارداری باشد. اگر متوجه افزایش ناگهانی میزان ورم، یا افزایش وزن زیاد ناگهانی – 2.5 کیلوگرم یا بیشتر در یک هفته – شدید یا ورم با سردرد زیاد یا درد در سمت راست شکم همراه بود، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
•    ترک‌ها
ترک‌ها تقریباً بخش اجتناب‌ناپذیری از بارداری است، گرچه بعضی از خانم‌ها اقداماتی برای جلوگیری از آنها می‌کنند. پوست شما برای تطبیق با رحم رو به‌رشد و اضافه وزن، که باعث بروز ترک می‌شود، کشیده میشود. برخی خانم‌ها احتمالاً دارای زمینۀ ژنتیکی برای ترک هستند.
ترک‌ها اساساً به‌صورت رگه‌های قرمز مایل به‌صورتی، در جلوی شکم و سینه‌ها ظاهر میشود ولی چندماه پس از زایمان، خاکستری نقره‌ای یا سفید کمرنگ می‌شود. رنگ دقیق آنها به‌زمینۀ پوست شما بستگی دارد.
هیچ کرم یا پمادی در جلوگیری از ترکها مؤثر نیست. بسیاری از مردم فکر می‌کنند مالیدن روغن E بر روی شکم، از بروز ترک‌ها جلوگیری می‌کند، یا به‌محو سریع‌تر آنها کمک می‌کند. ولی کارآیی این ویتامین هرگز به‌طور بارز به‌اثبات نرسیده است.
بهترین کار برای شما این است که از اضافه وزن زیاد اجتناب کنید و برای حفظ قدرت عضلانی، به‌طور منظم ورزش کنید، که فشار رحم را از روی لایۀ پوست کم می‌کند.
اخیراً بعضی از متخصصان پوست به‌روش خاص لیزری اقدام می‌کنند که میتواند در کاهش ترک‌ها بعد از زایمان مؤثر باشد. همچنین، بعضی از آنها استفاده از کرم حاوی رتینوئیک اسید را برای درمان ترک‌ها پس از زایمان توصیه می‌کنند. درصورتی که ترکهای شما به‌طور خاصی قابل توجه است، چند ماه پس از اتمام بارداری با یک متخصص پوست مشورت کنید.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دومتغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دوم

سه ماهه سوم بارداری در طول یک ماه قبل از زایمان، ممکن است یک خانم متوجه بشود شکمش به نظر پایین‌تر آمده و ناگهان تنفس راحت‌تر شده است. این احساس به خاطر اصلی است که بچه پایین آمده، یا درون لگن قرار گرفته است.


تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اولتغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اول

سه ماهه سوم بارداری در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم ، شاید رحم شما، هر از گاهی، برای یک لحظه سفت شود یا احساس کنید همه چیز دارد به‌هم می‌ریزد. به‌احتمال زیاد، شما با انقباضات برکستون – هیکس مواجه شده‌اید.


تغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اولتغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اول

سه ماهه دوم بارداری از هفتۀ 12، رحم شروع به‌بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می‌کند. پزشک شما می‌تواند بالای رحم را از دیوارۀ شکم شما احساس کند. از هفتۀ 20، بالای رحم به سطح ناف شما می‌رسد.


تغییرات بدن در سه ماهه اول بارداریتغییرات بدن در سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری فرزند شما تنها کسی نیست که در دوران بارداری رشد و تغییر می‌کند. بدن شما هم باید تطبیق یابد و تطابق‌های بدن، همیشه برای شما خوشایندترین و راحت‌ترین وضعیت نیست. آمادگی برای آنچه در پیش رو دارید، میتواند در آرامش خیال شما کمک کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران