کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

7
تشخیص یک تخمکی یا دو تخمکی بودن چند قلوها
تشخیص یک تخمکی یا دو تخمکی بودن چند قلوها : بسیاری از خانم هایی که دوقلو باردارند، از دکتر خود یا دکتری که سونوگرافی می کند، در طول انجام سونوگرافی می پرسند آیا میتواند بگوید دوقلوها تک تخمکی یا دو تخمکی اند.

تشخیص یک تخمکی یا دو تخمکی بودن چند قلوها
بسیاری از خانم هایی که دوقلو باردارند، از دکتر خود یا دکتری که سونوگرافی می کند، در طول انجام سونوگرافی می پرسند آیا میتواند بگوید دوقلوها تک تخمکی یا دو تخمکی اند.
در بعضی موارد تکنسین یا دکتر شما می تواند بگوید، اگر بتوانید ببینید که بچه ها دارای دو جنسیت مخالفند، می دانید دو تخمکی اند. اگر از یک جنس باشند، هم می توانند دو تخمکی و هم یک تخمکی باشند.
درصورتی که هم جنس باشند، یا در صورتی که جنسیت جنین ها هنوز قابل رویت نباشد، یافته های دیگری بر سونوگرافی، میتواند حاکی از یک تخمکی بودن دوقلوها باشد، از جمله:
- تخمی که بعد از باروری بسیار زود تقسیم می شود، در دو سه روز اول، به دو نطفه با دو جفت و کیسه آب مجزا منجر   می شود. به این وضع  دو آ ِمنیوتیکی _ دو کوریونیکی می گویند. در سونوگرافی هیچ تفاوتی با دوقلوهای دو تخمکی ندارند که از دو تخم مجزا بارور شده اند.
- اگر یک تخمک بین روزهای سوم و هشتم بعد از باروری تقسیم شود، دوقلوهای حاصل در دو کیسه آب جداگانه ولی یک جفت مشترک هستند. دکتر ممکن است از عبارت دو آمنیوتیکی – یک کوریونیکی برای توصیف وضعیت استفاده کند.
اگردر سونوگرافی دکتر شما با تکنسین سونوگرافی باواند دوقلوهایی رو ببیند که یک جفت مشترک دارند،  احتمال یک تخمکی بودن آنها وجود دارد ( هرچند به خاطر داشته باشید گاهی به دلیل نزدیک بودن زیاد جفت ها در کنار هم، امکان تشخیص یک یا دوتا بودن آن در سونوگرافی مشکل می شود.به هرحال، ضخامت پرده ای که کیسه ها را از یکدیگر جدا می کند، سرنخ دیگری به دست میدهد -با دو جفت جداگانه، یک پرده ضخیم دو کیسه را از هم جدا می کند، در حالیکه پرده جنینی با یک جفت، بسیار نازک است.
- تخمی که گاهی بین روزهای ۸ و ۱۳ بعد از باروری تقسیم میشود، درنتیجه دوقلوهایی حاصل می کند که نه تنها یک جفت مشترک دارند، بلکه در یک کیسه آب نیز هستند. به چنین دوقلوهایی تک آمنیوتیکی- تک کوریونیکی گفته می شود.
درصورت انجام سونوگرافی و بررسی، دکتر با دیدن دوقلوهای مشترک در یک کیسه آب، می تواند مطمئن شود که یک تخمکی اند. این امر بسیار نادر است.
- تخمی که بعد از روز سیزدهم بارداری تقسیم می شود، به دوقلوهای به هم چسبیده یا سیامی منجر می شود، که بی نهایت نادر است.
یک سونوگراف ماهر می تواند از علایم نامحسوسی برای کمک به تفکیک انواع گوناگون دوقلوها استفاده کند. سونوگراف تعیین می کند که آیا دوقلوها دارای دو جفت جداگانه اند یا نه، و موضوعی که اهمیت کمتری دارد، درواقع یک تخمکی یا دو تخمکی بودن آنها را تعیین می کند.
تعیین نوع تشکیل جفت ( یک کوریونیکی یا دو کوریونیکی) در سه ماهه اول آسانتر و در سه ماهه دوم یا سوم مشکل تر است.
از آنجا که انواع دوقلوها با خطرات و مشکلات متفاوتی مرتبطند، اطلاع از نوع دوقلویی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر علایم سونوگرافی مبهم و وضعیت پزشکی حاکی از اهمیت تشخیص نوع دوقلویی به طور خاص باشد، با انجام آمنیوسنتز می توان برای بررسیهای خاص پاسخ این سوال را داد.
به این آزمایشها مطالعات تخمیدگی گفته می شود و به یک آزمایش پیشرفته، مانند آمنیوسنتز، نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا نمونه برداری از خون جنین نیاز دارد.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
علائم بارداری دوقلوعلائم بارداری دوقلو

علائم بارداری دوقلو علائم بارداری دوقلو و مراقبت های مهم قبل و بعد از بارداری به خصوص برای مادران دوقلوها شامل دسته ای علائم و نکاتی است که به صورت علمی و کامل در این بخش می خوانید. علائم بارداری دوقلو


زایمان دوقلوهازایمان دوقلوها

زایمان دوقلوها پزشکتان قبلا اطلاعات لازم در مورد بارداری شما را به بخش زایمان فرستاده است پس می داند که باید مهیای دو کودک باشند.یک نسخه از برنامه ی زایمانتان را همراه داشته باشید تا در پرونده تان قرار دهند.جزییات این برنامه را برای پرستاری که شما را در طول مراحل زایمان همراهی میکند شرح دهید. زایمان دوقلوها


تعیین نوع فرزندان دوقلوتعیین نوع فرزندان دوقلو

تعیین نوع فرزندان دوقلو هم به دلایل جسمی و هم به دلایل احساسی ممکن است بخواهید بدانید که فرزندان دوقلویتان همزادند یا همسان.هرچه باشد نوع دوقلوها بخشی از هویت هریک از آنهاست.شاید هم به دلایل پزشکی بخواهید بدانید که آنها همزادند یا همسان. تعیین نوع فرزندان دوقلو


بارداری دوقلوییبارداری دوقلویی

بارداری دوقلویی شاید بدنتان مدتها قبل از آنکه فرزندان دوقلویتان متولد شوند به شما خبر دهد که کم کم باید به دو تا بودن کودکانتان عادت کنید.در بارداری دوقلویی تغییرات طبیعی ناشی از بارداری اغلب تشدید میشود.ابعاد شکم دوبرابر میگردد تا دو کودک را جا دهد.پس انتظار داشته باشید که از ظاهرتان معلوم باشد که دوقلو باردارید! اندامتان این نکته را پررنگ میکند که سزاوار توجه بیشتری هستید. بارداری دوقلویی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران