کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
احساس خستگی در دوران حاملگی
احساس خستگی در دوران حاملگی بیشترین چیزی که بسیاری از زنان از اوایل دوران حاملگی خود به یاد دارند احساس دائمی خستگی است. حاملگی فشار مضاعفی بر بدن وارد کرده و میتواند با خستگی بسیار همراه باشد. حتی زنان شب زنده دار نیز ممکن است از فرط خستگی بیشتر از ساعت 8 شب نتوانند بیدار باشند. احساس خستگی در دوران حاملگی

احساس خستگی در دوران حاملگی
بیشترین چیزی که بسیاری از زنان از اوایل دوران حاملگی خود به یاد دارند احساس دائمی خستگی است. حاملگی فشار مضاعفی بر بدن وارد کرده و میتواند با خستگی بسیار همراه باشد. حتی زنان شب زنده دار نیز ممکن است از فرط خستگی بیشتر از ساعت 8 شب نتوانند بیدار باشند.
این خستگی ناشی از تغییرات بدن به ویژه تغییرات هورمونی به دلیل حاملگی است بدخوابی شبانه به ویژه در صورتی که خانم حامله مجبور باشد چند بار برای ادرار کردن بیدار شود ، چندان غیر شایع نیست.
تهوع و استفراغ هم میتواند مزید بر علت باشد و نهایتا این که خانم حامله ممکن است در رابطه با حاملگی ، افسرده و یا مضطرب باشد و نتواند خوب بخوابد. اگر فعالیت روزانه هم زیاد باشد نیز خستگی بیشتر خواهد بود.


خستگی تا چه موقعی از حاملگی وجود خواهد داشت ؟
این زمان در افراد مختلف متفاوت است ولی به طور کلی معمولا تا سه ماهه دوم حاملگی ادامه می یابد. البته متاسفانه این وضعیت در حدود ماه هفتم مجددا تکرار می شود.
در آن زمان زن حامله بار سنگینی را با خود حمل می کند و ممکن است به دلایل متعدد از جمله کمردرد ، سوزش سردل ، گرفتگی عضلات پا ، حرکات جنین و به ویژه تکرر ادرار نتواند در طول شب خوب بخوابد.

برای کنار آمدن با خستگی دوران حاملگی چه باید کرد؟
به هشدارهایی که بدنتان می دهد توجه کنید. برای شروع سعی کنید زودتر بخوابید و در طول شب خواب کافی داشته باشید ( حداقل 9 تا 10 ساعت ، البته در صورتی که بتوانید بخوابید ).
همچنین سعی کنید در طول روز نیز چرتی بزنید. اگر سر کار می روید یک چرت 15 دقیقه ای هم خیلی کمک کننده است . حتی اگر در محل کارتان امکان دراز کشیدن ( مثلا در نمازخانه ) هم نیست سرتان را روی میز بگذارید و استراحت کنید.
حتی میتوانید اگر ماشین دارید صندلی آن را خوابانده و داخل ماشین استراحت کوتاهی بکنید.
سعی کنید برنامه هایتان را تنظیم کنید. در صورتی که امکان داشته باشد سعی کنید از تعهدات کاری تان کم کنید و کارهایتان را برای آخر هفته به خانه ببرید.
بدین صورت شاید بتوانید یکی دو ساعت زودتر به خانه بروید. اگر میتوانید یک روز وسط هفته را هم مرخصی ( استحقاقی و یا اگر حالتان خوب نیست استعلاجی ) بگیرید.
اگر خانه دار هستید هر از گاهی استراحتی به خود بدهید و نگهداری کودکان دیگرتان را به کس دیگری بسپرید تا بتوانید استراحت کنید.
مطمئن شوید تغذیه تان درست است . بدن شما به 300 کالری اضافه در روز نیاز دارد که البته نباید از مواد غذایی نظیر چیپس و شکلات تامین شود.
یک رژیم غذایی سالم از سبزیجات ، میوه جات ، غلات ( با سبوس) ، شیر کم چربی و گوشت بدون چربی و لخم میتواند انرژی زا باشد.
در مقابل ، هله هوله در واقع انرژی شما را تحلیل می برد. تنقلات مناسب در یک رژیم غذایی سالم شامل میوه و ماست است . همچنین سعی کنید کافئین کمتری مصرف کنید ( اگر قهوه خور هستید کمتر بخورید ) و آب نیز زیاد بنوشید.
هر روز کمی ورزش سبک کنید . ممکن است حس کنید امکان ندارد که توانی برای ورزش داشته باشید با این حال سعی خود را بکنید.
توجه داشته باشید که یک ورزش سبک نظیر پیاده روی کوتاه میتواند حالتان را بهتر کند. سعی کنید در طول روز چندین بار حرکات کششی و تنفس عمیق انجام دهید.
منبع : کتاب 9 ماه انتظار شیرین
احساس خستگی در دوران حاملگی
ترک شکم در اثر بارداریترک شکم در اثر بارداری

ترک شکم در اثر بارداری کودک آنلاین: در دوران بارداری پوست بیشتر از مواقع دیگر مستعد آسیب دیدگی و برخی تغییرات است، چرا که هورمون ها در بیشترین حد خود هستند و البته پوست بیشتر از سایر مواقع کشیده می شود.


علائم شایع بارداریعلائم شایع بارداری

علائم شایع بارداری اصولاً بارداری با تغییرات فراوانی توأم است.دوران حاملگی ممکن است از زنی به زن دیگر متفاوت باشد .ممکن است شما همه یا هیچ یک از علائم زیر را نداشته باشید یا تنها برخی از این علائم را تجربه کنید. علائم شایع بارداری


تکرر ادرار در بارداری تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در بارداری :تكرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم ابتدایی بارداری می‌باشد . تکرر ادرار معمولاً از هفته ششم بارداری آغازشده و معمولاً به خاطر زیادشدن حجم خون و همین طور بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد. در برخی زنان باردار تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری کمتر شده و در برخی دیگر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به مراتب میزان احتیاج به دفع ادرار بیشتر می‌گردد . تکرر ادرار در بارداری


سرگیجه در بارداریسرگیجه در بارداری

سرگیجه در بارداری ابتدا میگوییم که سرگیجه با سیاهی رفتن چشم و غش کردن زن بارداری تفاوت دارد .چنانچه شخصی در حالتی ساکن است احساس چرخش دورانی پی در پی محیط یا تلوتلو خوردن را دارد به آن سرگیجه گویند . اما چنانچه کسی در مغزش احساس سبکی و سیاهی رفتن چشم ، را دارد و ناگهان می‌افتد این سرگیجه محسوب نمی‌شود . سرگیجه در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران