کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
تهوع صبحگاهی در بارداری
تهوع صبحگاهی در بارداری : بیماری صبحگاهی که ازهر ده نفر هفت نفر به آن مبتلا می‌شوند احساس تهوعی است که در بعضی از موارد موجب استفراغ می‌شود. این حالت معمولاً صبح‌ها بروز می‌کند اما بروز آن در طی روز نیز ممکن است. تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری
این بیماری چیست؟
بیماری صبحگاهی که ازهر ده نفر هفت نفر به آن مبتلا می‌شوند احساس تهوعی است که در بعضی از موارد موجب استفراغ می‌شود. این حالت معمولاً صبح‌ها بروز می‌کند اما بروز آن در طی روز نیز ممکن است.
علت این امر تغییرات هورمونی و متابولیسمی است که غالباً بیش از سه ماه طول نمی‌کشد. البته بعضی زنان در تمام دوره بارداری دچار این حالت هستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که هیچ‌چیز در معده شما باقی نمی‌ماند بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه خود تماس بگیرید.
چگونه از بروز تهوع صبحگاهی در بارداری جلوگیری کنیم؟
در اینجا پیشنهادهایی ارائه می‌شود که ممکن است مفید باشد:
•    ریشه زنجبیل تازه را در غذاها یا همراه با چای مصرف کنید. این ماده حالت تهوع را تخفیف می‌دهد.
•    چای زنجبیلی، نعنایی و بابونه بسیار آرام‌بخش است.
•    بعضی از نوشابه‌های گازدار نیز در تخفیف تهوع مؤثرند  عرق زنجبیل نیز چنین خاصیتی دارد.
•    بعد از جوشاندن برنج مقداری آب برنج بنوشید.
•    قبل از بیرون آمدن از رختخواب سعی کنید مطابق میلتان چیزی مانند بیسکویت بخورید. این امر میزان قند خون شما را ثابت نگه می‌دارد. از خوردن شکلات و بیسکویت کره‌ای و کرم‌دار خودداری کنید  زیرا حالت تهوع شما را بیشتر می‌کند.•    معده خالی احساس تهوع را بیشتر می‌کند. بنابراین به مدت طولانی معده را خالی نگذارید. در بین روز از خوراکی‌های مختلف استفاده کنید. بهترین کار این است که میوه و دانه‌های خوراکی بخورید.
•    از غذاهای پرچرب و سرخ کردنی‌ها پرهیز کنید  زیرا هضم آن‌ها فوق‌العاده دشوار است. غذاهای نشاسته‌ای مانند نان ، ماکارونی ، برنج و سیب‌زمینی برای سیستم گوارشی خیلی بهتر هستند.
•    حتماً از غذاهای متنوع و متناسب استفاده کنید. عده‌ای معتقدند فقط زنانی دچار تهوع می‌شوند که برنامه غذایی مناسبی ندارند.
•    بر اساس تحلیلی دیگر تهوع صبحگاهی باعث می‌شود که بدن سموم را دفع کند.
•    زنانی که با کمبود ویتامین B6 و روی مواجه‌اند ممکن است بیشتر دچار تهوع شوند.
•    از هر نوع قند ، غذاهای پرورده و تنقلات پرچرب که حاوی مقدار زیادی مواد افزودنی و نگه‌دارنده‌اند خودداری کنید.
•    در طول روز آب زیاد بنوشید.
•    مصرف چای و قهوه را محدود کنید  زیرا تهوع و استفراغ را بیشتر می‌کنند.
•    از سیگار و الکل دوری کنید.
•    از بوهای تند اجتناب کنید.
•    بهتر است قبل از خوردن ، هوای تازه استنشاق کنید. اگر فرصت داشته باشید بد نیست گشتی کوتاه بزنید.
مکمل‌ها
زنانی که دچار تهوع می‌شوند کمبود روی و ویتامین B6 دارند که هر دو برای رشد بافت‌ها ضروری‌اند و می‌دانید که جنین و رحم از ذخایر بدن مادر فوق‌العاده استفاده می‌کنند.
اگر با رعایت نکات گفته‌شده تهوع شما همچنان ادامه داشت بهتر است به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت تغذیه شما در صورت لزوم مکمل‌های دیگری هم تجویز کند.
منبع: کتاب تغذیه‌ی دوران بارداری
تهوع صبحگاهی در بارداری
 تهوع بارداری تهوع بارداری

تهوع بارداری تهوع در دوران بارداری یکی از علائمی است که معمولاً پس از هفته ششم آغاز می‌شود و در بیشتر موارد تا هفته شانزدهم ادامه میابد. در برخی موارد نیز ممکن است تا پایان بارداری همراه شخص حامله باشد. با ادامه این وضعیت در شخص باردار ممکن است عوارضی مانند از کاهش وزن و خونریزی معده و سرگیجه شود .


کم خونی در دوران بارداریکم خونی در دوران بارداری

کم خونی در دوران بارداری :در دوران بـارداری نیاز بدن زن باردار به آهن به میزان زیادی افزایش میابد. آهن به منظور تولید هموگلوبین خون ضروری می‌باشد و دوران بارداری زمانی است که مقدار خون بدن شخص باردار تا ۵۰% حد طبیعی بیشتر می‌شود. برای تولید هموگلوبین به میزان لازم که حجم خون مناسب ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای مصارف جفت و جنین نیاز دارد. کم خونی در دوران بارداری


ویار حاملگیویار حاملگی

ویار حاملگی معمولا خانم ها در ماه های ابتدایی بارداری حالت دل بهم خوردگی را تجربه می کنند. این حالت ممکن است اغلب در طول ساعات صبح ایجاد شود. دلیل کاهش اشتها و تهوع و حتی گاهی استفراغ در طول سه ماه اول کاملا مشخص نشده است. ویار حاملگی


تکرر ادرار در بارداری تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در بارداری :تكرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم ابتدایی بارداری می‌باشد . تکرر ادرار معمولاً از هفته ششم بارداری آغازشده و معمولاً به خاطر زیادشدن حجم خون و همین طور بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد. در برخی زنان باردار تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری کمتر شده و در برخی دیگر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به مراتب میزان احتیاج به دفع ادرار بیشتر می‌گردد . تکرر ادرار در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران