کودک آنلاین

موضوع مقاله : علایم بارداری

دسته بندی : علایم بارداری

0
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اول
سه ماهه سوم بارداری در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم ، شاید رحم شما، هر از گاهی، برای یک لحظه سفت شود یا احساس کنید همه چیز دارد به‌هم می‌ریزد. به‌احتمال زیاد، شما با انقباضات برکستون – هیکس مواجه شده‌اید.

تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت اول
•    انقباضات برکستون - هیکس
در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم ، شاید رحم شما، هر از گاهی، برای یک لحظه سفت شود یا احساس کنید همه چیز دارد به‌هم می‌ریزد. به‌احتمال زیاد، شما با انقباضات برکستون – هیکس مواجه شده‌اید. آنها از نوع انقباضاتی نیست که هنگام درد زایمان به‌سراغتان می‌آید، بلکه بیشتر انقباضات تمرینی است.
انقباضات برکستون – هیکس معمولاً بدون درد است، ولی گاهی می‌تواند ناراحت کننده باشد و ممکن‌است به‌دفعات بیشتری هنگام فعالیت و لم دادن به‌هنگام استراحت، اتفاق بیفتد.
خانم‌هایی که قبلاً نیز فرزندانی داشته‌اند، بیشتر می‌توانند متوجه انقباضات برکستون – هیکس شوند. شاید تشخیص این انقباض از حرکات جنین برایتان مشکل باشد، مخصوصاً اگر این اولین بارداری شما باشد. در مواقع دیگر، این انقباضات می‌تواند ناراحت کننده باشد و به‌زایمان کاذب منجر شود.
•    سندرم مجرای مچ دست
اگر احساس بی‌حسی، گزگز، یا درد در انگشتان و مچ دست خود می‌کنید، احتمالاً با سندرم مجرای مچ دست مواجه شده‌اید. این مسئله هنگامی به‌وجود می‌آید که ورم در ناحیۀ مچ دست به‌عصب میانی فشار بیاورد، که از مجرای مچِ دست به سمت دست کشیده می‌شود. این امر در یک یا هر دو دست به‌وجود می‌آید و ممکن‌است درد در شب‌ها یا موقع بیدار شدن بیشتر باشد.
اگر سندرم مچ دست مداوم یا آزاردهنده شد، با پزشک خود مشورت کنید. آتل‌های مخصوص مچ دست که در بعضی از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم جراحی موجود است، می‌تواند مشکل را تسکین دهد. اگر بهتر نشد، مایوس نشوید، زیرا به‌هر حال معمولاً (اغلب بسیار سریع) پس از زایمان بهبود می‌یابد.
•    خستگی
خستگی‌ای که در اوایل دوران بارداری خود احساس می‌کردید، ممکن‌است در سه ماهه سوم برگردد. شاید احساس کنید از فعالیت شما کم می‌شود. تمام وقت خسته‌اید و وزن بیشتری را با خود حمل می‌کنید. در اکثر مواقع راحت نیستید و ممکن است‌احساس کنید نمی‌توانید کارهایی را که باید، انجام دهید.
سعی کنید نسبت به‌کارهایی که می‌توانید انجام دهید، واقع بین باشید و نسبت به‌آنچه نمی‌توانید احساس گناه نکنید. هیچ‌کس از شما نمیخواهد یک زن تمام و کمال باشید. برای خودتان وقت بگذارید و هرچه می‌توانید استراحت کنید. وایف خود را واگذار کنید. هروقت امکان داشت اجازه دهید افراد دیگری کارهای روزمرۀ خانه و مسئولیت‌های دیگر را انجام دهند.•    بواسیر
بواسیر، وریدهای متورم و باز شده در اطراف مقعد، یک مشکل شایع برای خانم‌های باردار است. آنها اساساً وریدهای واریس مقعد است. رحم با فشار آوردن بر روی رگ‌های اصلی خون، که به‌جمع شدن خون و درنهایت بزرگ شدن و ورم وریدها منجر می‌شود، باعث بروز بواسیر می‌شود.
پروژسترون که وریدها را شل می‌کند، موجب افزایش ورم می‌شود. یبوست بواسیر را شدیدتر می‌کند. فشار آوردن و زور زدن هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی بر روی رگ‌های خونی می‌آورد، که باعث بزرگ شدن و احتمالاً بیرون زدن آنها از مقعد می‌شود.
گاهی بواسیر خونریزی می‌کند. این خونریزی آسیبی به‌بارداری نمی‌رساند ولی در صورت تداوم آن، با پزشک خود صحبت کنید یا نزد یک متخصص روده و مقعد یا جراح عمومی بروید. اگر بواسیر بسیار دردناک شد، شاید مایل باشید در مورد ضرورت درمان آن مشورت کنید. درضمن می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:
- از بروز یبوست جلوگیری کنید
- ورزش فعالیت روده را افزایش می‌دهد، بنابراین مدفوع زیاد سفت نمی‌شود.
- هروقت می‌توانید کفش خود را درآورید، با این‌کار باعث کاستن فشار زیاد از روی وریدهای خود می‌شوید.
- داروهای بدون نسخۀ موضعی مانند پریپریشین H و آنوسل را امتحان کنید.
- دو یا سه بار در روز در وان آب گرم بنشینید.
- از پدهای بدون نسخۀ بواسیر مانند تاکس یا پدهای ویچ هزل برای تمیز کردن و درمان موضع استفاده کنید.
بی‌خوابی
بسیاری از خانم‌ها در طول آخرین ماه‌های بارداری، متوجه می‌شوند نمی‌توانند راحت بخوابند. یافتن وضعیتی راحت هنگامی که هشت ماه دارید، کار آسانی نیست. احساس می‌کنید کمی شبیه به‌نهنگی هستید که به‌ساحل کشانده شده است. پنج بار بلند شدن در طول شب برای رفتن به دستشویی، نمی‌تواند کارها را آسان‌تر کند. به‌هرحال شاید با دستورات زیر تسکین بیابید:
- شیر ولرم با عسل بنوشید؛ گرم کردن شیر باعث ازاد شدن تریپتوفان می‌شود، یک اسید آمینۀ طبیعی که باعث خواب‌آلودگی‌تان می‌شود. عسل نیز باعث تولید انسولین میشود که این نیز شما را خواب‌آلود می‌کند.
- ورزش در طول روز؛ فعالیت به‌خسته کردن شما کمک می‌کند و به‌این معناست که زودتر به‌خواب می‌روید.
- کمی دیرتر از وقت معمول به‌رختخواب بروید؛ به این ترتیب وقت کمتری برای به‌خواب رفتن صرف می‌کنید.
- یک بالش مخصوص بدن بخرید؛ می‌توانید آن را دور بدن خود در جاهای مختلف بپیچید، که پیدا کردن یک وضعیت راحت را آسن‌تر می‌کند. شما می‌توانید بالش مخصوص بدن را تقریباً در تمام فروشگاه‌های بزرگ پیدا کنید.
- قبل از رفتن به‌رختخواب یک حمام ولرم و ارامش بخش بگیرید.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
سه ماهه سوم بارداری
تغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اولتغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری - قسمت اول

سه ماهه دوم بارداری از هفتۀ 12، رحم شروع به‌بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می‌کند. پزشک شما می‌تواند بالای رحم را از دیوارۀ شکم شما احساس کند. از هفتۀ 20، بالای رحم به سطح ناف شما می‌رسد.


تغییرات فیزیکی در بارداری دومتغییرات فیزیکی در بارداری دوم

تغییرات فیزیکی در بارداری دوم کودک آنلاین: بارداری دوم معمولاً تفاوت زیادی با بارداری اول دارد. تغییرات فیزیکی ماهانه در این نوبت، تازگی ندارد و برای خانم باردار مثل دفعۀ اول جالب نیست. گاهی نیز این بارداری با ناراحتی بیشتری همراه است. عضلات شکم و لگن قدرت جمع شوندگی و تونوس قبلی را ندارند و شل‌تر و کشیده‌تر می‌شوند. تغییرات فیزیکی در بارداری دوم


تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلوییتغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی

تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی بلافاصله بعد از زایمان زمان تغییرات فراوان جسمی و روحی است. بدنتان روالش را عوض میکند تا خود را با خروج سریع کودکان تطبیق دهد و آماده ی شیردهی شود. ذهنتان درگیر تلفیق تجربه ی بارداری ، درد زایمان و وضع حمل با واقعیت متولد شدن دوقلوهاست. تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران