کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

12
هفته اول بارداری
هفته اول بارداری :متخصصین اولین روزآخرین دوره عادت ماهیانه رابه عنوان روز اول بارداری محسوب میکنند و ازآن روزهفته های بارداری شروع به،شمارش میشود.معمولا بین یک هفته تاده روز از پایان عادت ماهانه تخمک گذاری اتفاق می افتد یعنی تا2 هفته آینده میتوانید منتظر تخمک گذاری باشید و پس ازهفته سوم انتظار داشته باشید تاشاید بتوانید در آن باردار شوید. هفته اول بارداری

هفته اول بارداری
کودک آنلاین : متخصصین اولین روز آخرین دوره عادت ماهیانه را به عنوان روز اول بارداری محسوب می‌کنند و از آن روز هفته‌های بارداری شروع به شمارش می‌شود.معمولاً بین یک هفته تا ده روز از پایان عادت ماهانه تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد یعنی تا2 هفته آینده می‌توانید منتظر تخمک‌گذاری باشید و پس از هفته سوم انتظار داشته باشید تا شاید بتوانید در آن باردار شوید.
حتی اگر هنوز چیزی احساس نمی‌کنید شما در حال تجربه شگفت‌آور تبدیل تخمک به جنین هستید.در طی هفته اول بدن دیواره رحم را تخریب می‌کند ( این زمان عادت ماهانه شماست) و آماده می‌شود تا لانه مناسبی برای تخمک بارورشده ایجاد کند. در این مدت هزاران تخمک راه خود به مسیر رشد را باز می‌کنند.
فقط حدود 20 عدد از این تخمک‌ها به درون محفظه پر از مایعی به نام فولیکول می‌رسند و فقط یکی از این فولیکول‌ها رشد می‌یابد   تخمک‌گذاری و پاره می‌شود و تخمک (اووم) در طی هفته دوم بارداری به پایین و به سمت لوله رحم حرکت می‌کند. ( اگر 2 شکاف یا بیشتر ایجاد شود ممکن است صاحب دوقلو   سه‌قلو و یا چند قلو شوید.)
البته بدون تخمک بارورشده هیچ جنینی ایجاد نمی‌شود و به اسپرم نیاز دارد.
به طور معمول از میلیون‌ها اسپرمی که به واژن وارد می‌شود فقط صدها اسپرم به لوله رحم راه می‌یابد. سپس همان‌گونه که اسپرم به سمت بالا به سوی تخمک پایین افتاده شنا می کند رقابت ادامه می یابد. اسپرم به مدت 6 روز می تواند در بدن زن زنده بماند.
زمانی که تخمک از تخمدان آزاد میشود در عرض 12 تا 24 ساعت باید بارور شود. اگر تخمک بارور نشود به سادگی با جریان قاعدگی از بدن دفع می‌شود.
اینکه چگونه اسپرم به تخمک می‌چسبد اعجاز مهندسی زیستی است. به دلیل اینکه تخمک غلاف حفاظتی محکمی دارد هر اسپرم ساختار چسبنده ای در انتها دارد که به آن اجازه می دهد تا به غلاف تخمک بچسبد و درست به سمت آن راه باز کند و بسته منظمی از خصوصیات ژنتیکی را با خود ببرد. زمانی که یک اسپرم به جدار تخمک نفوذ کند تخمک بارور می شود.
بارداری معمولا بین روزهای 14 و 17 یک دوره منظم قاعدگی 28 روزه رخ می دهد. ممکن است 3 روز طول بکشد تا اسپرم با تخمک در لوله رحم مواجه شود. بنابراین تاریخ آمیزش جنسی همیشه با باردار شدن یکی نیست. بایدها و نباید های هفته اول بارداری
اگر قصد بارداری دارید  حتماً زمان تخمک گذاری تان را تعیین کنید این کار باعث میشود تا احتمال بارداری در شما بیشتر شود . هر روز دمای بدن خود را اندازه بگیرید. بایستی هر روز صبح‌ها پیش از بلند شدن از رختخواب دمای بدن خود را اندازه بگیرید و آن را ثبت کنید. هنگامی که متوجه بالا رفتن ناگهانی دمای بدن خود شدید  تخمک‌گذاری آغازشده است.
خوردن اسیدفولیک را آغاز کنید. تغذیه سالم  از سه ماه قبل از دوران بارداری بایستی توسط زوجین انجام گیرد. تحقیقات نشان داده که تغذیه سالم به تولید اسپرم قوی و سالم کمک می‌کند. دانش مربوط به بارداری و زایمان را فرابگیرید.
حتماً قبل از بارداری به چکاب کامل دندان‌ها و رفع مشکلات گوارشی خود بپردازید. اگر دارو مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید. اگر اضافه‌وزن دارید ابتدا آن را تعدیل کنید.
ورزش کردن را از قبل از دوره بارداری آغاز کنید .
برنامه غذایی هفته به هفته بارداری – هفته اول بارداری
یکی از ویتامین‌هایی که از ابتدای دوره بارداری برای خانم‌ها تجویز می‌شود فولیک اسید می‌باشد فولیک اسید یکی از ویتامین‌های گروه ب است که فولیک اسید خطر ابتلا به سرطان و نواقص مادرزادی را کاهش می‌دهد. بنابراین گنجاندن آن در برنامه غذایی پیش از شروع دوره بارداری امری ضروری به نظر می‌رسد. بنابراین در برنامه غذایی این هفته مواد غذایی سرشار از اسید فولیک گنجانده شده است .
صبحانه: به صورت یک روز درمیان یک عدد تخم‌مرغ محلی به همراه شیر و خرما و یک روز درمیان پنیر و نان و خرما به اندازه یک کف دست نان سنگک یا نان بربری .
نهار و شام :خورشت بامیه   خورشت سبزی  مرغ و قارچ   خوراک لوبیا به همراه سالاد کاهو و اسفناج .
نکته مهم : اسفناج نبایستی با ماست و به صورت بورانی مصرف گردد بهتر است در سالاد به همراه آب‌لیموی تازه و یا به صورت پخته‌شده مصرف گردد.
برنامه غذایی فوق از موادی تشکیل‌شده که اسید فولیک مورد نیاز شدن شما را به خوبی در هفته اول بارداری تأمین می‌کند .  البته مصرف اضافی این ویتامین در قالب قرص‌های مکمل خطرناک است و می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی را برای بدن در پی داشته باشد.
هفته اول بارداری
هفته دوم بارداریهفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری کودک آنلاین : شما هنوز باردار نیستید. پوشش رحمی ضخیم است و تخمک‌گذاری در حال وقوع است. شما ممکن است همزمان با تخمک‌گذاری احساس درد کنید. هفته دوم بارداری


هفته سوم بارداریهفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری اکنون موعد زمانی است که اسپرم و تخمک باهم برخورد می‌کنند اگر تخمک شما بارور شود لقاح صورت می‌گیرد و اکنون زمان آغاز سفر نه ماهه جنین شما خواهد بود. سلول‌ها با سرعت غیرقابل باور تقسیم می‌شوند. ابتدا سلول لقاح یافته به دو بخش تقسیم می‌شود .یک بخش جنین و بخش دیگر جفت .هم اکنون همه صفات ارثی در او شکل‌گرفته. هفته سوم بارداری


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
01 اردیبهشت 1394 - 13:26:41

sahar torkمرسی از سایت خوبتون من تو اینستگرامم دنبالتون میکنم.

مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران