کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

12
هفته چهارم بارداری
هفته چهارم بارداری : اکنون رحم در حال ساخت بافت مناسبی برای حفظ جنین می‌باشد و تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون (progesterone) افزایش می‌یابد. هورمون HCG در بدن تولید می‌شود و این همان هورمونی است که باعث مثبت شدن تست بارداری شما می‌شود . هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری :

 اکنون رحم در حال ساخت بافت مناسبی برای حفظ  جنین می‌باشد و تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون (progesterone) افزایش می‌یابد. هورمون HCG در بدن تولید می‌شود  و این همان هورمونی است که باعث مثبت شدن تست بارداری شما می‌شود .

در این هفته ممکن است لکه‌های کوچکی نیز مشاهده کنید به لکه‌های لانه گزینی موسوم است. تحولی عظیم در بدن شما در حال شکل‌گیری است.

اگر در این هفته اندکی لکه دیدید نگران نشوید. جنین دیواره رحم را به عنوان بخشی از فرایند جای گیری سوراخ می‌کند و این عمل گاهی اوقات موجب خونریزی مختصر می‌شود . این امر کاملاً طبیعی است. سلول‌های جنین به تکثیر ادامه می‌دهد و بافت‌های جفت رشد می‌کنند در دیواره رحم ساکن می‌شوند و با گردش خون شما ارتباط برقرار می‌کند که خون بیشتر برای جنین در حال رشد را تأمین می‌کند.
جفت همچنین استروژن و پروژسترون و hCG ترشح می‌کند که اغلب به عنوان ((هورمون بارداری)) به آن اشاره می‌شود.
اگر چه جنین هنوز در این مرحله مجموعه میکروسکوپی از سلول‌هاست شما حتی با سونوگرافی هم نمی‌توانید آن را ببینید. سه لایه سلول اصلی مختلف تا کنون بسط یافتن را شروع کرده‌اند.
نام‌های آن‌ها احتمالاً از نظر طبقه‌بندی زیست‌شناسی آشنا است : اکتودرم که به دستگاه عصبی   مو و پوست   آندودرم یا پرده میانی که دستگاه معده و روده   کبد   لوزالمعده و غده تیروئید و مزودرم یا میان پوست که سرانجام به استخوان‌بندی  ، بافت اتصالی ،  دستگاه گردش خون  ، دستگاه تناسلی و ماهیچه‌های نوزاد تبدیل می‌شود.

خستگی و خواب‌آلودگی ممکن است به سراغ شما بیاید. سینه‌ها حساس‌تر و سفت‌تر می‌شوند. نفخ   گرفتگی عضلات  کمردرد  افسردگی و سردرد علائمی از عادت ماهانه است که با علائم بارداری مشترک می‌باشد.

بایدها و نبایدهای هفته چهارم بارداری

اگر تست بارداری شما مثبت شد.

مادران سیگاری نوزادانی کم وزن به دنیا می‌آورند پس اگر سیگاری هستید آن را کنار بگذارید. بعلاوه سیگار کشیدن باعث سقط‌ جنین یا تولد نوزاد نارس می‌گردد

 بلافاصله با پزشک خود اولین قرار ملاقات را بگذارید.از هفته پنجم تا هفته دهم بافت عصبی جنین شکل می‌گیرد مصرف فولیک اسید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

زنانی  که  در دوران بارداری به پیاده‌روی و یوگا و ورزش می‌پردازند و در آمادگی کامل به سر می‌برند  زایمان راحت‌تری خواهند داشت.

برنامه غذایی هفته به هفته بارداریهفته چهارم بارداری

 مصرف غذاي سالم و پرهيز از غذاهاي ناسالم  يکي از مهم‌ترین مسائل در تغذيه مادران باردار می‌باشد  زيرا که جنين از غذاهای مادر استفاده می‌کند. پس در اين دوران هر چه مادر غذاهای سالم مصرف نماید  موجب رشد و تکامل بهتر جنين می‌گردد.

 نکته تغذیه‌ای هفته :
"میوه تازه و سبزی را هرروز در برنامه غذایی خود بگنجانید ."
صبحانه: تخم‌مرغ شیر و نان سبوس‌دار یا نان و کره و مربا میزان  مصرف می‌تواند یک ورق از نان‌های برش داده‌شده یا یک کف دست معمولی از نان بربری   یا یک قطعه 10×10 سانتی‌متری از نان سنگک   تافتون یا چهار قطعه 10×10.

مقدار مصرف شیر : هر روز سه تا چهار سهم از شیر و فرآورده‌های آن است یک سهم شامل یک لیوان شیر یا سه چهارم لیوان ماست یا 50 گرم پنیر یا یک لیوان دوغ نسبتاً غلیظ است.

 میان وعده صبح : عصر: یک عدد سیب یا هر میوه دیگر با نان و بیسکویت.

میان وعده عصر : یک نوع آجیل مانند چند عدد پسته با کشمش.

 نهار و شام :لوبیاپلو  ، ماکارونی به همراه گوشت و سبزی  ،  خوراک ماهیچه  ، ماهی دریای آزاد به غیر از ماهی سالمون به همراه سالاد کاهو و اسفناج .
هفته چهارم بارداری
هفته سوم بارداریهفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری اکنون موعد زمانی است که اسپرم و تخمک باهم برخورد می‌کنند اگر تخمک شما بارور شود لقاح صورت می‌گیرد و اکنون زمان آغاز سفر نه ماهه جنین شما خواهد بود. سلول‌ها با سرعت غیرقابل باور تقسیم می‌شوند. ابتدا سلول لقاح یافته به دو بخش تقسیم می‌شود .یک بخش جنین و بخش دیگر جفت .هم اکنون همه صفات ارثی در او شکل‌گرفته. هفته سوم بارداری


هفته پنجم بارداریهفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری تصور آن دشوار است اما در این هفته جنین کوچک تر از (( ا )) است. با این حال هر روز تغییرات هیجان‌انگیزی در حال وقوع است. اکنون جنین کمتر شبیه یک توپ است و بیشتر شبیه توده‌ای پیچیده است. یک طرف آن در نهایت به سر و طرف دیگر به نشیمنگاه جنین تبدیل می‌شود. هفته پنجم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران