کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

14
هفته چهاردهم بارداری
هفته چهاردهم بیماری : اکنون جنین به طور تقریباً کاملی شکل گرفته است. هر چند که وزن او کمتر از 60 گرم است. در هفته‌های بعد به سرعت وزنش تغییر می‌کند. به زودی قد او بلندتر از 8 تا 10 سانتی‌متر می‌شود. اکنون گردن جنین قابل‌تشخیص است و سر جنین کمی روی سینه‌اش قرار دارد. چون سر او رشد کرده است چشم‌هایش به یکدیگر نزدیک شده‌اند و روی برآمدگی بینی او قرار دارند. هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

تغییرات جنین- هفته چهاردهم بارداری :

اکنون جنین به طور تقریباً کاملی شکل گرفته است. هر چند که وزن او کمتر از 60 گرم است. در هفته‌های بعد به سرعت وزنش تغییر می‌کند. به زودی قد او بلندتر از 8 تا 10 سانتی‌متر می‌شود. اکنون گردن جنین قابل‌تشخیص است و سر جنین کمی روی سینه‌اش قرار دارد. چون سر او رشد کرده است چشم‌هایش به یکدیگر نزدیک شده‌اند و روی برآمدگی بینی او قرار دارند.
همان طور که دست‌ها و پاهای جنین به رشد خود ادامه می‌دهند او به خوبی از آن‌ها استفاده می‌کند . جنین ممکن است صدها بار در اتاق امن با دیوار ضخیم خود حرکت کند. موهای ظریف   کرکی که موهای جنینی نامیده می‌شود در تمام سطح بدن برای محافظت از پوست جنین رشد می‌کنند.
آن‌ها تا چند هفته قبل از تولد نوزاد ناپدید می‌شوند. موی سر جنین نیز در حال رشد است همان‌گونه مژه‌ها و اولین نشانه ابروها نمایان می‌شوند. چشم‌ها هنوز کاملاً بسته‌اند و تقریباً تا هفته 23 آن‌ها را بازنخواهد کرد.
تا حالا جنین ترشح هورمون‌های خود را آغاز کرده است. غده تیروئید او رشد یافته و اندام‌های تناسلی او به سرعت رشد کرده‌اند. در پسرها غده‌های پروستات تا هفته 14 و اگر نوزاد دختر است تخمدان‌ها رشد می‌کنند. خون در مغز استخوان جنین ساخته می‌شود و ریه‌های او کار می‌کنند و برای روز بزرگ هنگامی که اولین هوای تازه را تنفس می‌کند آماده می‌شوند.

اکنون عضلات صورت مخصوص مکیدن و غدد  بزاقی شروع به فعالیت می‌کنند و ریشه‌های دندان‌ها نیز تکمیل می‌شوند.دستانش را می‌تواند مشت کند و لایه‌های بیرونی پوستش شکل‌گرفته. گردنش شروع به رشد کردن می‌کند و سر او دیگر روی سینه‌اش قرار نخواهد گرفت.

اعضای تناسلی او بیشتر رشد کرده‌اند و تشخیص جنسیت را ساده‌تر می‌کند شاید اگر یک سونوگرافی سه بعدی را در این هفته انجام دهید دکتر شما بتواند جنسیت کودک را تشخیص دهد اما انجام سونوگرافی سه بعدی تنها در موارد ضرورت از سوی پزشک شما درخواست می‌گردد. با آنکه دست‌هایش بلندتر شده  اما زمان نیاز دارد تا پاهایش هم به اندازه‌ای  برسد که متناسب با بدنش شود. کبدها تولید صفرا را شروع می‌کنند .

جنین در هفته چهاردهم بارداری می‌تواند در کیسه آمونیوتیک ادرار کند. او قبلاً این آب را می‌خورد  اما حالا در آن ادرار هم می‌کند. هورمون‌های تیروئیدی  در این هفته کارشان را آغاز می‌کنند و طحال هم کار تولید گلبول‌های قرمز خون را از سر گرفته است. هنوز برای احساس کردن حرکات جنین درون رحم مادر کمی زود به نظر می‌رسد .

بدن شما-هفته چهاردهم بارداری:

حالت تهوع شما کم‌کم کاهش می‌یابد اما دردهای شکمی جای آن را خواهند گرفت.این دردها به دلیل بزرگ‌تر شدن رحم شما و به موازات آن بزرگ‌تر شدن اعضاء تحت تأثیر رحم می‌باشد.

ممکن است زنان باردار که دچار چاقی هستند کمتر متوجه  بزرگ شدن شکم خود شوند. با قرار دادن پهنای دو انگشت دست بر روی لگن (قسمت تحتانی شکم) می‌توانید نوک رحم خود را لمس کند. هاله‌های کمرنگ دور پستان شما احتمالا تیره‌تر می‌شود. پوست اطراف ناف  زیر بغل یا ران‌ها هم همین منوال را در پیش  گرفته است.

اگر لکه‌های قهوه‌ای را در صورت  خود حس می‌کنید این لکه‌ها طبیعی هستند و ممکن است که این  لکه‌ها تا زمان زایمان با شما همراه باشند اما احتمالاً بعد از دوران بارداری و از بین رفتن هورمون‌های آن این مسئله نیز برطرف خواهد شد.  در این هفته‌ها ممکن است گرمای بیشتر در بدن خود حس ‌کنید و این به دلیل افزایش صعودی حجم خون شماست. گرفتگی عضلانی هم شاید به سراغتان بیاید از او نترسید. علت این  گرفتگی کند شدن جریان خون است. کمبود کلسیم و پتاسیم در بدن این جریان را به  راه می‌اندازد.


تغییرات شما :

آغاز متورم شدن
سرانجام زمان آن فرارسید تا از شلوارهای کمرکشی فرار کنید. قطعاً هنگامی که رحم به انبساط خود ادامه می‌دهد تا برای جنین   جفت و مایع آمنیوتیکی افزایش‌یافته فضایی ایجاد کند شکمتان برآمده می‌شود.
برای تعیین محل رحم به پشت دراز بکشید و تقریباً 5/2 سانتی‌متر زیر ناف خود را لمس کنید. اگر قسمت پایین شکم خود را فشار دهید به جنین شما آسیبی نمی‌رساند . بدن شما به طور شگفت‌انگیزی جای امنی برای کودک شماست و درون کیسه آمنیوتیکی و دیوارهای ضخیم رحم محافظت می‌شود.
در معاینه‌های پیش از زایمان پزشک با اندازه‌گیری قاعده رحم تا استخوان شرمگاهی   ارتفاع رحم را اندازه‌گیری می‌کند. تا هفته 12 بارداری قاعده رحم شما در کنار یا زیر استخوان شرمگاهی قرار می‌گیرد. بعد از آن به طور مرتب شروع به بالا آمدن می‌کند و باید این روند را در طی دوران بارداری ادامه دهد.
این نشان می‌دهد که جنین شما طبق برنامه در حال رشد است.
چقدر شکم شما باید بزرگ شود؟ تا 16 هفتگی قاعده رحم باید به میانه استخوان شرمگاهی و ناف رسیده باشد. بین 20 و 40 هفتگی بارداری اندازه قاعده رحم بر حسب سانتی‌متر باید با سن جنین بر حسب هفته برابر باشد. ( متخصصین همیشه وزن اندکی بیشتر یا اندکی کمتر را برآورد می‌کنند زیرا تمام جنین‌ها به یک اندازه رشد نمی‌کنند.)
راحتی در شب
بعضی از توصیه‌هایی که می‌شود ممکن است شامل نکات احتیاطی در مورد اینکه هرگز به روی شکم یا پشت نخوابیده زیرا به جنین آسیب می‌رساند. حقیقت این است : اگر وضعیت معین خوابیدن برای شما و جنینتان بد باشد شما آن را خواهید فهمید زیرا آن وضعیت بسیار ناراحت کننده است و به طور طبیعی حالت بدن خود را تغییر می‌دهید.
این احتیاط‌ها از کجا نشأت می‌گیرند؟ هرگز روی شکم خود نخوابید به این مفهوم است در این حالت جنین بین شما و رختخواب قرار می‌گیرد و با خوابیدن روی شکمتان احساسی شبیه به این دارید که روی یک توپ فوتبال خوابیده‌اید.
این وضعیت احتمالاً برای شما بسیار ناراحت‌کننده تر از جنین تان است. به هر حال رحم شما طوری طراحی شده است که جنین را از صدمه محافظت کند.
همان‌گونه برای نخوابیدن به پشت که این قانون از این واقعیت نشأت می‌گیرد که شما رگ‌های خونی مهمی دارید که در سمت راست ستون فقرات که سیاهرگ نامیده می‌شود را تحت فشار قرار می‌دهید و جریان خون کمتری به قلب شما می‌رسد و آن می‌تواند فشارخونتان را آن قدر کاهش دهد که احساس تعرق   سرگیجه یا حتی حالت تهوع کنید.
اما نگران نباشید . بدنتان به طور طبیعی شما و جنینتان را در این وضعیت محافظت می‌کند. زمانی که رحم شما آن قدر سنگین شود که سیاهرگ را تحت فشار قرار دهد دراز کشیدن به پشت شما را ناراحت می‌کند حتی اگر خواب باشید وضعیت بدن خود را تغییر می‌دهید.
بنابراین به هر حالتی که می‌خواهید بخوابید. اگر به شما احساس بهتری می‌دهد می‌توانید اطراف خود بالش بگذارید. این موجب می‌شود در پایان دوران بارداری وضعیت راحت تری برای خوابیدن داشته باشید.

بایدها و نبایدهای هفته چهاردهم بارداری :

به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.ممکن است مشکلات پوستی یا بینایی به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از خطوط روی پوست شکمتان می‌توانید آن را با روغن  زیتون هر روز چرب کنید.

در این مدت حتماً شیر کم چرب زیاد مصرف کنید تا ذخیره کلسیم مورد نیاز جنینتان برای رشد و پرورش استخوان‌ها و دندان‌هایش کافی باشد.

در این دوران بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند برای شما خطرناک باشد و خونریزی بعدی را در پی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به برداشتن شی دارید ابتدا چمباتمه زده در این حالت پشت خود را صاف نگه‌دارید و از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.

ایستادن به مدت طولانی برای شما مناسب نیست ممکن است دچار واریس وریدی شوید. بهتر است بعد از ایستادن مدت طولانی استراحت کنید و پاهایتان را بالاتر از قلب قرار دهید.


ورزش:

مزیت‌های ورزش دو نفره
هر روز فعالانه ورزش کردن می‌تواند دشوار باشد به خصوص وقتی به جای پیاده‌روی ترجیح می‌دهید روی کاناپه دراز بکشید. روشی عالی که شما را فعال نگه می‌دارد. ورزش دو نفره است که شما را علاقمند می‌کند به طور مرتب ورزش کنید.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دونفره ورزش می‌کنند احتمال بیشتری وجود دارد تا به رژیم مناسب خود ادامه دهند. احتمالاً وقتی می‌دانید کسی منتظر شماست سخت تر است مستقیماً به سراغ ورزش بروید.
بهترین ورزش دونفره ورزش با کسی است که تناسب اندام وی مانند شماست . چرا ؟ زیرا کسی که تناسب اندام کمتری در مقایسه با شما دارد سرعت شما را کاهش می‌دهد و کسی که از شما ورزشکار تر است به طور ناخواسته باعث می‌شود شما فشار زیادی به خود بیاورید.

رژیم غذایی :

اضافه‌وزنی که تاکنون داشته‌اید
اکنون وزن جنین شما 60 گرم است بنابراین چرا شما 2 کیلوگرم یا بیشتر وزن اضافه کرده‌اید؟ ساده است. بدن شما لازم است تغییرات زیادی ایجاد کند تا از نقاط ظریف جنین حمایت کند و آن تغییرات به معنی وزن اضافی برای شماست.
مثلاً مقدار گردش خون در رگ‌های شما تا 40 درصد افزایش می‌یابد درحالی‌که بارداریتان در نهایت 2 کیلوگرم به وزنتان اضافه می‌کند. همچنین جنین شما با بیش از 1 کیلوگرم مایع آمنیوتیکی احاطه شده است و سینه‌های شما همان‌گونه که برای تغذیه نوزاد آماده می‌شوند بزرگ‌تر و سنگین تر می‌شوند.
اگر خیلی وزن اضافه کرده‌اید کمتر بخورید و ورزش کنید. رژیم نگیرید. اگر به خودتان گرسنگی بدهید جنین خود را گرسنه نگه داشته‌اید.

برنامه غذایی هفته به هفته بارداری - هفته چهاردهم بارداری:

"این برنامه شامل تمامی مواد غذایی است که بایستی در برنامه غذایی شما گنجانده شود و این برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه  نمی‌باشند "

صبحانه : حلیم گوشت یا عدسی یا نان و پنیر و سبزی

میان وعده صبحانه : یک عدد موز یا پرتقال یا سیب

نهار : کوفته تبریزی با سالاد کاهو یا خورشت آلو مسما به همراه برنج و ماست و خیار یا تاس کباب به همراه نان سنگک

میان وعده عصر : آب طالبی یا هندوانه یا برش‌هایی از این دو

شام : ماکارونی به همراه سالاد فصل یا کشک و بادمجان یا سالاد سیب‌زمینی

هفته سیزدهم بارداریهفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری جنین شما وارد 4 ماهگی شده است. اکنون جنین شما حدود 21 گرم وزن دارد و تقریباً 6.5 الی7.5 سانتی‌متر طول دارد. هفته سیزدهم بارداری


 هفته پانزدهم بارداری هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری : جنین درون شکم شما تقریباً50 گرم وزن دارد و در حدود 11 سانتی‌متر طول.یک پرتغال متوسط را تصور کنید او اکنون به اندازه این پرتغال است. هفته پانزدهم بارداری


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران