کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

50
هفته بیستم بارداری
هفته بیستم بارداری : جنین اکنون با ضربه زدن مشت یا لگد هر وقت که بخواهد بچرخد یا پیچ و تاب بخورد ابراز وجود می‌کنید. به نظر می‌رسد این حالت در شب بیش از هر زمان دیگر اتفاق می‌افتد . در این زمان او فضای کافی برای پشتک زدن دارد. هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

تغییرات جنین-هفته بیستم بارداری :

جنین اکنون با ضربه زدن مشت یا لگد هر وقت که بخواهد بچرخد یا پیچ و تاب بخورد ابراز وجود می‌کنید. به نظر می‌رسد این حالت در شب بیش از هر زمان دیگر اتفاق می‌افتد . در این زمان او فضای کافی برای پشتک زدن دارد.
جنین تقریباً با 25 سانتی‌متر قد هر روز بیشتر شبیه انسان می‌شود. نواحی خاص مغز او در حال رشد برای هر یک از حواس پنج‌گانه هستند. پوست جنین اکنون لایه‌های گوناگون خود را می‌سازد . رشد موها و ناخن‌های او نیز ادامه می‌یابند.
سونوگرافی ممکن است بلعیدن مایع آمنیوتیکی را نشان دهد فعالیتی که به رشد دستگاه گوارش او کمک می‌کند. برخی محققان گمان می‌کنند که مایع آمنیوتیکی در رساندن مواد غذایی به رشد جنین تان کمک می‌کند.
هر چند ریه‌های جنین هنوز به اندازه کافی برای زندگی در بیرون از بدنتان رشدنیافته‌اند شما می‌توانید صدای ضربان قلب قوی او را در طی معاینه‌های پیش از زایمان بشنوید. صدای آن شبیه به اسب مسابقه‌ای است که به خط پایان نزدیک می‌شود.

عضلاتش در این هفته قدرت بیشتری دارند و به راحتی می‌توانید حرکات او را حس کنید.

یک غشا پوست را از مایع  آمونیوتیک محافظت می‌کند.اواکنون-تمرین نفس کشیدن می‌کند. اعضای تناسلی او کامل شده و اثر انگشتان دست و پاهای کودک که منحصربه‌فرد هستند نمایان می‌شوند.

تغییرات  شما- هفته بیستم بارداری

در این زمان از حاملگی شما به نیمه راه رسیده‌اید  رحم شما1سانتی‌متر در هفته رشد می‌کند و کم‌کم به نزدیکی ناف شما می‌رسد  .رحم در این هفته آن قدر بزرگ‌شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌ است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملاً مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است. از تغییرات این هفته ناف شماست که کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی که در اطراف ناف شما ظاهر می‌شود. اکنون پزشک برای شنیدن ضربان قلب کودک دیگر نیازی به داپلر ندارد. صدای قلب او آن قدر واضح  است که با یک گوشی ساده هم قابل شنیدن است. در این دوره از بارداری به خاطر وجود سطح بالای هورمون‌ها ممکن است رشد مو و ناخن شما زیادتر  از حد معمول باشد.

 ترشحات واژن هم از هفته 20 بارداری زیادتر می‌شود و این ترشحات معمولاً غلیظ  بی‌رنگ یا مایل به زرد هستند و وجود آن‌ها دلیل عفونت نیست. این افزایش ترشحات  افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف مهبل است. اما ممکن است در دوره حاملگی دچار عفونت شوید.

رحم در حال رشد شما
رحم خود را همچون بالن لاستیکی قابل ارتجاع تصور کنید که بر اساس نیاز منبسط می‌شود. این اندام عضلانی در بالای مثانه جلوی روده بزرگ قرار دارد و توسط رباط‌های محکم در جای خود نگه داشته شده است و به طور قابل‌ملاحظه‌ای در حدود 500 برابر اندازه بارداری قابلیت ارتجاعی دارد.
وزن آن نیز از چند گرم تا بیش از یک کیلوگرم رشد می‌کند. وقتی بارداری به اتمام می‌رسد رحم به اندازه اول خود بازمی‌گردد.
درد رباط گرد رحم
اگر در بدنتان چیزی به نام رباط گرد نمی‌شناختید به زودی متوجه خواهید شد . در اصل این رباط‌ها از کناره‌های لگن به رحم متصل شده‌اند. وقتی رحم رشد می‌کند رباط‌ها به همراه آن کشیده می‌شوند.
درد رباط گرد حدود 16 و 20 هفتگی شایع است. ممکن است درد خفیفی در قسمت پایین شکم در یک طرف یا هر دو طرف باشد یا ممکن است دردی شبیه تیر کشیدن یا دردی شدید باشد که به قسمت پایین کشاله ران می‌پیچد.
این کاملاً طبیعی است هر چند گاهی اوقات آزار دهنده است اما بخشی از بارداری است. بیشتر خانم‌ها با استراحت و بالا نگه‌داشتن پاهایشان و گاهی با خوردن استامینوفن احساس تسکین می‌کنند. به دقت غلت بزنید و اگر واقعاً درد آزاردهنده‌ای است در وان آبگرم فروبروید. این درد تا هفته 21 از بین می رود.
تشدید حس بویایی
اکنون که در سه ماهه دوم بارداری قرار دارید حس بویایی فوق‌العاده حساس شما ممکن است به حالت طبیعی برگردد یا ممکن است تا زمان زایمان ادامه یابد . حس بویایی در تمام خانم‌های باردار تشدید نمی‌شود. اگر حس بویایی شما تقویت شده است نگران نباشید. دیر یا زود حس بویایی‌تان به حالت قبل بازمی‌گردد.
احساس درد بعد از لذت جنسی
اگر بعد از لذت جنسی در رحم خود درد احساس می‌کنید همسرتان را سرزنش نکنید. اطمینان داشته باشید که این امر طبیعی است. اگر بیش از چند دقیقه طول کشید و یا مثلاً هر 6 دقیقه یک بار دچار درد شدید به پزشک مراجعه کنید زیرا آنچه شما احساس می‌کنید ممکن است زایمان زودهنگام باشد.
اگر چه مقدار اندکی لکه دیدن بعد از لذت جنسی در اوایل بارداری قبل از 18 هفتگی جای نگرانی ندارد اما در مورد لکه دیدن در اواخر بارداری و خونریزی زیاد بعد از لذت جنسی یا هر وقت دیگر باید نگران شد و فوراً به پزشک مراجعه کنید.
رژیم غذایی
وقتی سوزش معده ادامه می‌یابد
سوزش معده با ادامه روند بارداری بیش از پیش می‌تواند برایتان مشکل‌آفرین شود. هر چند آنتی‌اسیدها در دوران بارداری بی‌ضرر هستند اما از مصرف بیکربنات سدیم باید اجتناب کنید زیرا حاوی مقدار زیادی سدیم است. اگر علی‌رغم رژیم غذایی اصلاح خواب و آنتی‌اسیدها سوزش معده شما ادامه یافت پزشک ممکن است داروهای دیگری تجویز کند.
ویتامین‌های گروه B بهترین دوست شما هستند
8 ویتامین B وجود دارد و معمولاً به عنوان خانواده B نامیده می‌شوند.  فولیک اسید در خانواده B از همه مهم‌تر است زیرا به پیشگیری از نقص‌های لوله عصبی کمک می‌کند.
اما 7 ویتامین B دیگر ضروری هستند : آن‌ها به بدن کمک می‌کنند تا انرژی و مواد غذایی را به درستی به کار ببرند. بهترین راه مصرف هر نوع ماده غذایی از طریق غذاهاست. از این راهنمای غذایی استفاده کنید تا مطمئن شوید که خانواده B به اندازه کافی در بدنتان وجود دارد. بایدها ونبایدها-هفته بیستم بارداری

مراقب دندان‌ها و لثه خود باشید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستید بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

اکنون می‌توانید برای کودک خود کتاب بخوانید و او را به نامی که برایش انتخاب کردید صدا بزنید. از همسرتان نیز بخواهید که این کار را انجام دهد.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته بیستم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته بیستم بارداری :

"برای داشتن انرژی کافی برای کمی ورزش می‌توانید از میان وعده‌های سبک و پر انرژی استفاده کنید.یک میوه به همراه یک بیسکویت که بهتر است سبوس‌دار باشد می‌تواند به بدن شما انرژی کافی برای یک ورزش سبک و مفید را بدهد. این وعده خوراکی را حدود یک ساعت قبل از زمانی که می‌خواهید ورزش کنید میل نمایید.اکنون زمان انجام آزمایش گلوکز خون می‌باشد."
"این برنامه شامل تمامی مواد غذایی است که بایستی در برنامه غذایی شما گنجانده شود و این برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند تحقیقات نشان می‌‌دهد موادی که شما در این دوره مصرف می‌کنید می‌تواند نقش مهمی در سلامت کودکتان تا آخر عمر ایفا کند. اگر چه در هفته 20 بارداری خود هستید اما هنوز برای اعمال تغییرات مواد غذایی  دیر نشده است. "

صبحانه: غلات مانند گندم یا نان سبوس‌دار به همراه شیر و یک قاشق مرباخوری عسل.
میان وعده صبح : یک عدد میوه فصل مثل هلو یا چند عدد زردآلو یا سیب و نارنگی
نهار : ماهی و سبزی‌پلو - خوراک تاس کباب با گوشت مرغ یا گوشت قرمز - فسنجان با مرغ یا گوشت -
میان وعده عصر: کمی از مغزهای خام و بدون نمک مانند گردو یا بادام یا چند عدد بیسکویت با یک لیوان شیر
شام : سبزیجات پخته‌شده مانند هویج  سیب‌زمینی و کلم ... به همراه ماست -املت به همراه سبزی - کوکوی سیب‌زمینی - سالاد الویه تهیه‌شده با ماست بدون سس مایونز به همراه سبزیجات
هفته بیستم بارداری
هفته نوزدهم بارداریهفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری : با تمام عضله‌های تازه و منبسط و اعصابی که امتحان می‌شوند جنین شما احتمالاً موقع بیدار شدن خودش را کش و قوس می‌دهد. هرچند هنوز با چشم‌های بسته بیدار می‌شود. حالا وزن او حدود 200 گرم و قد او 20 سانتی‌متر است. هفته نوزدهم بارداری


هفته بیست و یکم بارداریهفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری : تبریک می‌گویم. شما نیمی از بارداری خود را طی کرده‌اید. جنین نیز نیمی از اندازه هنگام تولد را سپری کرده است. قد او 23 تا 25 سانتی‌متر است و به سرعت رشد می‌کند. این‌طور به نظر می‌رسد او اکنون بسیار دشوار به خواب می رود هر چند این واقعیت است که در یک ساعت جنین چند بار لگد می زند سپس مدتی می‌خوابد ، بیدار می‌شود و دوباره لگد می زند. هفته بیست و یکم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران