کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

9
هفته بیست و هفتم بارداری
هفته بیست و هفتم بارداری : با ادامه جمع شدن لایه‌های چربی زیر پوست جنین چاق می‌شود و پوست صورتی به نظر می‌رسد زیرا رگ‌های خونی بسیار نزدیک سطح پوست قرار دارند. پس از تولد نوزاد او برای تأمین انرژی و محافظت در برابر سرما به این لایه‌های چربی وابسته است. تا پایان این هفته وزن او احتمالاً بیش از 1 کیلوگرم است . جفت اکنون تقریباً به طور کامل رشد یافته است. هفته بیست و هفتم بارداری

هفته بیست و هفتم بارداری

تغییرات جنین- هفته بیست و هفتم بارداری :

با ادامه جمع شدن لایه‌های چربی زیر پوست جنین چاق می‌شود و پوست صورتی به نظر می‌رسد زیرا رگ‌های خونی بسیار نزدیک سطح پوست قرار دارند. پس از تولد نوزاد او برای تأمین انرژی و محافظت در برابر سرما به این لایه‌های چربی وابسته است. تا پایان این هفته وزن او احتمالاً بیش از 1 کیلوگرم است . جفت اکنون تقریباً به طور کامل رشد یافته است.
جنین شما هنوز به شدت لگد می زند طوری که اگر به طور ناگهانی بایستد نگران می‌شوید. لگدزدن جنین بیشتر به شخصیت او تا به سلامتی‌اش مربوط است. اگر می‌خواهید مطمئن شوید همه چیز خوب پیش می رود می‌توانید از لگدزدن‌ها میانگین بگیرید.
به پهلوی چپ دراز بکشید معمولاً اوایل غروب بعد از اینکه چیزی خوردید بهتر است و ببینید چقدر طول می‌کشد تا 10 لگد را بشمارید. تا یک هفته هر روز این کار را انجام دهید سپس میانگین ضربه‌ها را محاسبه کنید تا ببینید که چه انتظاری باید داشته باشید. به یاد داشته باشید وقتی وارد ماه نهم می‌شوید و فضای اتاق جنین تنگ تر می‌شود به طور طبیعی تحرک او تغییر می‌کند.

پوستش هنوز چروکیده است ولی با زیادشدن چربی زیر پوست بزودی بهتر خواهد شد.

سیستم دفاعی او نیز در حال تقویت و آماده شدن برای زندگی خارج از رحم است. او اکنون شروع به مکیدن انگشت شست خود می‌کند که این کار به تقویت عضلات گونه‌ها و فک او کمک می‌کند همچنین می‌آموزد که پس از تولد نیز از سینه مادر شیر بنوشد .

لگدهای او شما را فقط در زمان‌هایی که جنین خواب است در امان می‌گذارد و در واقع جنین با شما هماهنگ بیشتری پیداکرده ممکن است زمانی که شما خواب هستید او هم خوابد و زمان بیداری شما بیدار بماند.

چشم‌های هنوز خاکستری متمایل به آبی یا ترکیبی از این دو می‌باشد  و ممکن است تا  چند روز یا حتی چند ساعت بعد از تولد هم ادامه یابد.تغییرات شما- هفته بیست و هفتم بارداری

 در این زمان ممکن است شما انقباضاتی را در رحم خود احساس کنید.  این کشیدگی‌ها ممکن است ناراحت کننده باشد ولی غیرقابل‌تحمل نیست.برخی از زنان این دردها را با انقباضات زایمانی اشتباه می‌گیرند.سعی کنید اطلاعات خود را در مورد علائم زایمان بیشتر کنید . تا تفاوت این دردها را بیشتر احساس کنید.

خواب شما کمی به‌هم‌ریخته و شاید به خاطر دردهای کمر و لگن نتوانید درست بخوابید . بیشتر زنان باردار در هفته‌های پایانی بارداری این مسئله را تجربه  می‌کنند.

احتمالاً دردهای عضلانی را نیز  در قسمت  ساق پا احساس کنید که به علت رشد رحم اتفاق می‌افتد . با افزایش حجم رحم  و فشار به رگ‌های قلبی که به پا مرتبط می‌شوند و  به عصبی که از بالاتنه به سمت پا می‌رود فشار وارد می‌نماید  این فشار باعث گرفتگی عضلات پا می‌شود.   

در این زمان شما ممکن است مانند روزهای اول بارداری دچار حالات روحی متفاوتی شوید این حالات مربوط به تغییرات هورمونی در شما می‌باشد. که  دریک لحظه شما بسیار شاد و در لحظه دیگر بسیار عصبی و ناراحت می‌شوید. تمام این حالات تغییراتی است به سوی مادر شدن شما که می‌تواند هر مادری را از این رو به آن رو کند.سعی کنید روحیه خود را حفظ کنید و از انزواطلبی و کسالت بپرهیزید.

درد استخوان لگن
با رسیدن به انتهای بارداری ممکن است دردی در زیر شکم درست بالای ناحیه شرمگاهی احساس کنید. این درد تاثیری بر سلامت جنین شما ندارد که حتی می‌تواند دردی شدید باشد.
لگن استخوانی است که قسمت پایین شکم را در بر می‌گیرد و تقریباً از وسط آن به هم می‌رسند. شکاف بین دو لبه جلویی لگن توسط غضروف انعطاف‌پذیری به نام استخوان رابط شرمگاهی به هم وصل می‌شوند.
استخوان رابط شرمگاهی مانند نوار لاستیکی کش می‌آید بنابراین لگن می‌تواند حرکت کند و منبسط شود تا فضایی برای جنین ایجاد کند. در موارد بسیار نادر رابط شرمگاهی بسیار گسترده می‌شود که موجب جدا شدنش و در نتیجه درد می‌شود. خانمی که رابط شرمگاهی‌اش جدا می‌شود اغلب در راه رفتن به خصوص از پله بالا رفتن مشکل دارد.
استراحت کنید خودتان را گرم نگه‌دارید و از کمربند بارداری استفاده کنید که گاهی می‌تواند موجب تسکین درد شود. اگر درد بسیار شدید است پزشکتان ممکن است شما را نزد ارتوپد بفرستد. صبور باشید این درد چند هفته پس از زایمان هنگامی که رابط شرمگاهی به موقعیت قبل از بارداری بر می‌گردد برطرف می‌شود.
افسردگی نیمه بارداری
شما بیش از نصف بارداری‌تان را سپری کرده‌اید اما ممکن است احساس شما به گونه‌ای باشد که انگار تا ابد باردار هستید و تا ابد باردار می‌مانید. حالت خستگی و اضطراب در نیمه بارداری طبیعی است و هیچ راهی وجود ندارد تا زودتر به زمان زایمان خود برسید اما نکاتی وجود دارد که می‌توانید برای از بین بردن افسردگی نیمه بارداری انجام دهید :
پیاده‌روی کنید. ورزش با سرعت بخشیدن به جریان خون شما را سرحال می‌آورد و با آزاد کردن مواد شیمیایی احساس خوبی به شما می‌دهد و روحیه شما را بهبود می‌بخشد. از بین دوستان یا همسایگان خود هم صحبت پیدا کنید. به او بگویید می‌خواهید در مورد هر موضوعی به غیر از بارداری صحبت کنید. آیا از پیاده‌روی روزمره خسته شده‌اید؟ به جاهای مختلفی رانندگی کنید. ماشین خود را پارک کنید و از آنجا پیاده بروید.
حواس خود را پرت کنید. فیلم تماشا کنید. به سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان بپردازید. وقتتان را با یک دوست خوب سپری کنید یا در فعالیت‌های گروهی شرکت کنید .
برخی کتاب‌ها به غیر از موضوع بارداری را مطالعه کنید. هر چند که مهم است در مورد بارداری و نوزادتان اطلاعاتی داشته باشید اما لازم است گاهی این موضوع را کنار بگذارید. جدیدترین و پرفروش‌ترین رمان یا کتاب‌های تخیلی و سرگرم‌کننده بخوانید. در مورد تلویزیون نیز برنامه‌های مربوط به زایمان و سزارین و شبکه‌های پزشکی را تماشا نکنید.
در کلاسی ثبت‌نام کنید که مربوط به بارداری نیست. کاغذدیواری کنید. عکس‌های بهتری بگیرید. مهارت‌های رایانه کسب کنید. چیزهای جدید یاد بگیرید مهم نیست که چه زمینه‌ای را انتخاب می‌کنید. این نوع کلاس‌ها همه جا حتی در منزل از طریق سی دی‌های آموزشی ارائه می‌شوند.
آخر هفته بیرون بروید. تغییر چشم‌انداز دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید و زمان مناسبی است تا آتش محبت خود را نسبت به همسرتان دوباره شعله‌ور کنید.بایدها و نبایدها- هفته بیست و هفتم بارداری

فشارخون و قند خون حاملگی خود را چک کنید.

اگر شاغل هستید و هنوز سر کار می‌روید، زمانی که حالات روانی شما تغییر می‌کند، در اتاق خود را ببندید و پس از کنترل خود، آن را باز کنید. یک چهارپایه کوچک و یا زیر پایی مناسب برای خود خریداری کرده و زیر میز بگذارید تا درزمانی که پشت میز هستید، پاهایتان را روی آن قرار دهید.

رژیم غذایی
حفظ آب بدن
اکنون نوشیدن مقدار زیاد مایعات بیش از هر زمان دیگری در دوران بارداری اهمیت دارد. حفظ کامل آب بدن به پیشگیری از سفت شدن رحم ، سردرد ، یبوست و سرگیجه کمک می‌کند. اگر هنگام زایمان بدنتان آب کافی داشته باشد توان بدنی شما بیشتر از زمانی است که بدنتان کمبود مایعات دارد.
به خاطر داشته باشید که جنین شما برای بدن و کیسه کاملاً پر از مایع آمنیوتیکی جایی که او در آن زندگی می‌کند به آب نیاز دارد . اگر بدنتان آب کافی داشته باشد بدن او نیز آب کافی خواهد داشت.
8 لیوان آب در روز ( حدود 250 گرم) آب بدنتان را حفظ می‌کند. اگر ورزش می‌کنید و یا اگر هوا گرم است و شما زیاد عرق می‌کنید چند لیوان بیشتر آب بنوشید. اگر آب کافی بنوشید ادرار شما کاملاً شفاف است و اگر آب کافی ننوشید ادرار زرد پررنگ است.
آب بهترین راه حفظ آب بدن است اما مایعات دیگری مانند شیر ، آب میوه و چای و قهوه بدون کافئین را نیز شامل می‌شود. بیشتر میوه‌ها و سبزیجات ، حاوی آب هستند. مثلاً 94 درصد از وزن گوجه‌فرنگی و 85 درصد از وزن سیب را آب تشکیل داده است.
10 جایگزین آب
آیا از نوشیدن آب خسته شده‌اید؟ غدد چشایی خود را با این جایگزین‌ها بیدار کنید:
•    نوشیدنی مطبوع با فشردن لیمو یا آب لیمو.
•    چای سرد بدون کافئین با برش‌های لیموی تازه و برگ‌های نعناع.
•    آب پرتقال با تکه‌های یخ.
•    آب میوه استوایی ، نصف فنجان افشره و نصف فنجان آب میوه‌هایی مانند آب پرتقال ، آب آناناس ، آب لیمو یا ترکیب هر سه نوع و مقداری یخ.
•    یخ طعم دار شده . یخی که صد در صد از آب میوه طبیعی درست شده باشد.
•    آب یخ طعم دار شده با چند قطره وانیل ، گیلاس یا نعناع . فقط چند قطره استفاده کنید زیرا این طعم‌دهنده‌ها قوی و حاوی مقداری الکل هستند.
•    قهوه بدون کافئین مخلوط با شیر کم چرب و یخ.
•    شکلات مایع. شکلات بدون چربی با یک فنجان شیر کم چرب و یک قاشق شکر و یک قاشق پودر کاکائو ( صد در صد کاکائوی خالص).
•    چای میوه‌ای یخی. چای بدون کافئین را امتحان کنید که با تکه‌های یخ خنک و با آب پرتقال و برش‌های توت‌فرنگی یا تمشک درست کنید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته بیست و هفتم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته بیست و هفتم  بارداری :

"از غذاهای حاوی آهن مثل عدس و گوشت قرمز بیشتر استفاده کنید. از پزشک خود در مورد مکمل‌های آهن مشورت بگیرید. احتمالاً یک آزمایش ذخیره آهن برای شما تجویز می‌شود. "

"نمک غذای خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید و از خوردن موادی مانند خیار شور ، زیتون شور و... خودداری کنید "

در سه ماه سوم بارداری خود ، بایستی  به اضافه‌وزن خود نیز توجه داشته باشید . در انتهای هر هفته بارداری خود از خودتان بپرسید که آیا مواد غذایی که  انتخاب کردید، برای شما و رشد کودکتان مناسب بوده یا خیر؟ یا این که چگونه می‌شود مواد غذایی مناسب را برای تغذیه خود و جنین درون بطن خود در نظر بگیرید."این برنامه غذایی حاوی تمامی مواد غذایی می‌باشد که زن باردار بایستی در برنامه غذایی خود اضافه کند و برنامه غذایی برای زنان بارداری است که  دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: حلیم  گوشت +  نان سنگک -  یک تکه نان بربری + کره +عسل+ شیر – نان تست پنیر کم نمک و گردو +شیر
میان وعده صبح : سالاد میوه‌های فصل به اندازه یک کاسه

نهار : رشته‌پلو با مرغ - خورشت بامیه با برنج – ماهی  به همراه سبزی‌پلو -
میان وعده عصر: بادام و پسته یک مشت  
شام : سوپ شیر  - ماکارونی  -کوکوی سبزی  -  

"به همراه تمام غذاها سالاد فصل به همراه روغن زیتون و آب لیمو یا آب نارنج تازه توصیه می‌گردد ."

هفته بیست و هفتم بارداری

هفته بیست و ششم بارداریهفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری : شما که اولین لگدزدن‌های دلپذیر جنین تان را دوست داشتید اما اکنون که قد او به 35 سانتی‌متر و وزنش به یک کیلوگرم رسیده است بیشتر احتمال دارد آخ بگویید. در واقع حرکات او آن قدر قوی است که همسرتان می‌تواند به راحتی آن‌ها را احساس کند. هفته بیست و ششم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداریهفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری : جنین اکنون می‌تواند چشم‌هایش را باز و بسته کند و اگر میل داشته باشد انگشت شستش را می‌مکد. احتمالاً حدود 1 کیلوگرم وزن دارد. اگر جنین پسر باشد کیسه بیضه او شروع به رشد می‌کند. هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و نهم بارداریهفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم : اکنون دستگاه شنوایی جنین به خوبی رشد کرده است که از صداهای بلند وحشت می‌کند. به زودی او با شنیدن صداهای بیرون از بدنتان سرش را بر می‌گرداند. هفته بیست و نهم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران