کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

17
هفته بیست و نهم بارداری
هفته بیست و نهم : اکنون دستگاه شنوایی جنین به خوبی رشد کرده است که از صداهای بلند وحشت می‌کند. به زودی او با شنیدن صداهای بیرون از بدنتان سرش را بر می‌گرداند. هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

تغییرات جنین- هفته بیست و نهم بارداری

اکنون دستگاه شنوایی جنین به خوبی رشد کرده است که از صداهای بلند وحشت می‌کند. به زودی او با شنیدن صداهای بیرون از بدنتان سرش را بر می‌گرداند.
اکنون وزن جنین بیش از یک کیلوگرم است و به احتمال زیاد قد او 38 سانتی‌متر است و شروع به ذخیره چربی کافی زیر پوست صورتی رنگش کرده است که ممکن است فرورفتگی‌های آرنج و زانوهایش را داشته باشد.
اگر نوزادتان دختر است احتمالاً وزن او هنگام تولد کمتر از وزن نوزاد پسر است. احتمالاً وزن نوزاد شما هنگام تولد بین 200/3 تا 400/3 کیلوگرم است. اگر این بارداری دوم یا سوم شماست باید انتظار داشته باشید که وزن نوزاد شما بیشتر از وزن نوزاد قبلی‌تان باشد.
همان‌گونه که جای جنین تنگ می‌شود ممکن است سرش را به سمت زانوهایش خم کند. اکنون به اندازه‌ای قد کشیده است که لگدزدن‌های او محسوس تر است. مانند این است که کسی با بازو به شما ضربه می زند. با همسرتان بازی (( حدس بزن کجای بدنش است)) را بازی کنید و سعی کنید زانو را از پاشنه پای او تشخیص دهید.

او اکنون هر روز بیشتر شبیه زمان تولدش می‌گردد.جنین در این زمان رنگ‌پریده به نظر  می‌رسد، زیرا زیر پوست او چربی در حال جمع شدن است.

شما اکنون وارد دوره سه ماه آخر بارداری شده‌اید در این دوره  حدود 250 گرم در هفته به وزن کودکتان اضافه می‌شود. تا زمان تولدش، حدوداً دو یا حتی سه برابر به وزن خود می‌افزاید. حرکاتش بیشتر می‌شود و لگدهایش محکم‌تر می‌شود و احساس می‌کنید که او دائماً در حال حرکت است.

سیستم تنفسی جنین  همچنان در حال رشد است و مجاری هوایی او مانند  درخت در حال گسترش در ریه‌هایش هستند.

سلول‌های مغزی در سر او با  سرعت عجیبی در حال ساخته‌شدن می‌باشند . موهای پرز مانند  در تمام سطح بدن او دیده می‌شود به تدریج این موها در طول هفته‌های آینده  می‌ریزند و موهای زمان تولد بر روی بدن او رشد می‌کند. البته شاید بخشی از این موها را شما در زمان تولد ببینید.  تغییرات  شما- هفته بیست و نهم بارداری

اکنون رحم حدود ده سانت بالاتر از نافتان قرار دارد. این باعث می‌شود تا به قفسه سینه‌تان فشار وارد گردد و ممکن است شما دچار تنگی نفس شوید. از طرفی دیگر فشار رحم بر مثانه باعث تکرر ادرار می‌گردد.ممکن است جنین چرخیده سرش پایین و پاهایش بالا قرار گیرد.ولی نگران نباشید حالت زایمان طوری است که سر جنین در بین استخوان‌های لگنی شما قرار خواهد گرفت.

شما اکنون به شدت سنگین شده‌اید و قسمتی از این سنگینی به اضافه‌وزن شما مربوط است و بخش دیگر آن به تورم دست‌ها و پاها و بدن شما برمی‌گردد. در این زمان سینه‌های  شما سنگین و متورم شده و بزرگ‌شده‌اند و رگ‌های  شما بیشتر نمایان می‌شود. نوک پستان‌ها نیز تیره‌تر خواهد شد. و این تغییرات برای آماده‌سازی بدن شما برای شیردهی به نوزاد است.

نشستن و برخاستن دیگر کار آسانی نیست  و در این  زمان  شما به استراحت بیشتری نیاز دارید.  بزرگ شدن شکم باعث می‌شود نتوانید تعادل خود را به خوبی حفظ کنید و شاید مجبور شوید پاهایتان را با فاصله از هم قرار دهید.سه ماه سوم بارداری زمانی است که شما احساس می‌کنید دمای بدنتان بالاتر رفته و در برخی مواقع احساس گر گرفتگی می‌کنید.

بازگشت خستگی
اکنون شما مقدار قابل‌توجهی وزن اضافی را حمل می‌کنید و اغلب بیشتر شب به خاطر ملق زدن‌های جنین یا دستشویی رفتن بیدار هستید. این بدین مفهوم است که در طی روز ممکن است خسته باشید.
شاید خستگی‌تان مانند سه ماهه اول بارداری باشد. ممکن است به جای لذت بردن از بارداری از آن خسته شوید. با خستگی سه ماهه سوم با آرام کردن خود در شب و استراحت کردن در روز مقابله کنید. این برای سلامت شما و جنین تان مفید است به خصوص اگر شما شاغل هستید.
محققان دریافته‌اند که مادران شاغل باردار که تحت فشار شغلی و خستگی قرار دارند در معرض خطر پارگی زودهنگام کیسه آمنیوتیکی یا پارگی غشاء قرار دارند.
برای استراحت بهتر در سه ماهه سوم به پهلو دراز بکشید. پاهایتان را خم کنید. بین پاهایتان بالش بگذارید. بالشی را زیر شکمتان قرار دهید. می‌توانید برای تکیه دادن بدن از بالش بلند استفاده کنید و فشار کمر و تنفس خود را کم کنید.
در طی روز حداقل 20 دقیقه بعدازظهر چرت بزنید. اگر وقت کافی ندارید تا در طی روز بخوابید هر یک ساعت 5 دقیقه استراحت کنید و پاهایتان را بالا قرار دهید. در نیمه شب هنگامی که جنین شما در حال ورجه وورجه کردن است می‌توانید کارهایتان را انجام دهید.
ترس‌های رایج از اتاق زایمان
واقعیتی که در اضطراب‌های بسیاری از خانم‌ها از اتاق زایمان نهفته است :
•    ((من چند روز درد خواهم داشت)) هیچ احتمالی وجود ندارد. به طور میانگین زایمان اول حدود 18 ساعت طول می‌کشد و پزشکان اندکی هستند که بعد از پاره شدن کیسه آب می‌گذارند که زایمان 20 ساعت طول بکشد.
•    (( من می‌ترسم کنترلم را از دست بدهم)) . توانایی شما در تحمل درد بیش از آن چیزی است که گمان می‌کنید و شما پیش از زایمان روش‌های نفس کشیدن و آرام‌سازی را یاد می‌گیرید. علاوه بر این به ندرت برای تحمل درد از دارو طی زایمان استفاده می‌شود.
•    (( ممکن است همسرم غش کند)) تعداد بسیار کمی از آقایان واقعاً غش می‌کنند و اگر همسرتان در کلاس‌های زایمان همراهی‌تان کند خوب می‌داند طی زایمان چه اتفاقاتی می‌افتد.
•    (( ممکن است من سزارین شوم)). احتمال دارد. اما احتمال زایمان طبیعی بیشتر است به خصوص اگر این اولین فرزند شماست. تنها 18 درصد از مادرانی که برای بارداری اول زایمان می‌کنند سزارین می‌شوند.
•    (( ممکن است برش فرج داشته باشم و آیا واقعاً خطری دارد)). پزشکان برش فرج را در طی زایمان بین واژن و مقعد انجام می‌دهند که تنها حدود 20 درصد انجام می‌شود و تعداد آن رو به کاهش است. حتی اگر شما یکی داشته باشید به دلیل فشار در نوزاد و بی‌حسی خفیفی که دارید آن را احساس نمی‌کنید. بایدها و نبایدها- هفته بیست و نهم بارداری

از غذاهای حاوی امگا 3 مانند ماهی‌های چرب و بادام و گردو و...استفاده کنید.

از سینه‌بندهای نخی و  مخصوص بارداری استفاده کنید زیرا سینه‌های شما در حال  بزرگ شدن هستند و نیاز به مراقبت دارند.

هر آنچه که در طی روز یاد می‌گیرید به همسرتان نیز ارائه دهید زیرا درزمان زایمان می‌تواند به شما کمک کند.

در این دوره بارداری برای روابط زناشویی ایمن با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش
کشش‌های سینه و شانه
افزایش وزن شکم می‌تواند شانه‌هایتان را به سمت پایین بکشد و موجب گرفتگی عضله‌های قفسه سینه شود. این کشش‌ها می‌تواند به شل شدن عضله‌های سفت کمک کند و شانه‌هایتان را آرام کند.
به یاد داشته باشید تنها قسمت‌هایی را بکشید تا هنگامی که کمی احساس فشار کنید و سپس همان‌گونه که کشش را متوقف می‌کنید استراحت کنید. هرگز نپرید. درحالی‌که حرکت کششی انجام می‌دهید به آرامی و به طور طبیعی نفس بکشید و نفس خود را نگه ندارید.
کشش قفسه سینه حرکت 1 :
صاف بایستید و دست‌هایتان را از پشت درهم کنید و بدون اینکه شانه‌هایتان به طرف پایین خم شود به آرامی بازوهایتان را به سمت بالا و عقب بکشید تا احساس کشیدگی در جلوی شانه‌ها و بازوهایتان کنید. 10 ثانیه این حرکت را ادامه دهید و سپس استراحت کنید.
کشش قفسه سینه حرکت 2 :
جلوی در بایستید. دست‌ها را بالاتر از سطح شانه‌ها در دو طرف قرار دهید. بالای بدنتان را به جلو حرکت دهید تا احساس کششی ملایم داشته باشید. سر و قفسه سینه را بالا نگه‌دارید بدون اینکه زانوهایتان خم شود. این حرکت را 15 ثانیه انجام دهید سپس استراحت کنید.
کشش شانه حرکت 1 :
بنشینید یا بایستید درحالی‌که دست‌هایتان در دو طرف قرار دارد. شانه‌ها را بالا ببرید. 5 ثانیه در این وضعیت بمانید سپس شانه‌هایتان را به سمت پایین بیاورید و استراحت کنید.
کشش شانه حرکت 2 :
بایستید یا بنشینید. دست راست خود را روی شانه چپ قرار دهید. با دست چپ بازوی راستتان را به طرف قفسه سینه به سمت شانه چپ فشار دهید. 10 تا 15 ثانیه در این وضعیت بمانید. سپس استراحت کنید. برای طرف دیگر این حرکت را تکرار کنید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته بیست و نهم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته بیست و نهم  بارداری :

"ویتامین سی به بدن شما برای تولید بافت‌هایی که رگ‌های خونی را ترمیم و از آن‌ها نگهداری می‌کنند، کمک می‌کند و وجود آن هنگامی‌که بدن شما پس از زایمان روند ترمیم را آغاز می‌کند، لازم است. "

"این برنامه غذایی در نظر گرفته‌شده زیر حاوی تمامی مواد غذایی می‌باشد که زن باردار بایستی در برنامه غذایی خود برای اصلاح تغذیه خود در دوران بارداری می‌توانید از این برنامه غذایی کمک بگیرید اما این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: شیر کم چرب یک لیوان + پنیر کم نمک یا نان سنگک سبزی + گردو یا غلات + شیر -
میان وعده صبح : آب میوه طبیعی یک لیوان آب سیب ، پرتقال ، لیموشیرین .
نهار : عدس‌پلو با کشمش - خورشت آلو اسفناج با برنج - جوجه چینی با برنج -
میان وعده عصر: چند عدد بیسکویت به همراه لیوان شیر یا دو عدد خرما با شیر
شام : خوراک لوبیاچیتی - سالاد ماکارونی -سمبوسه به همراه یک بشقاب سالاد فصل – املت

 هفته بیست و نهم  بارداری

هفته بیست و هشتم بارداریهفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری : جنین اکنون می‌تواند چشم‌هایش را باز و بسته کند و اگر میل داشته باشد انگشت شستش را می‌مکد. احتمالاً حدود 1 کیلوگرم وزن دارد. اگر جنین پسر باشد کیسه بیضه او شروع به رشد می‌کند. هفته بیست و هشتم بارداری


هفته سی ام  بارداریهفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری : اکنون وزن جنین حدود 5/1 کیلوگرم است و به سرعت در حال رشد است. اگر این میزان رشد او ادامه یابد هنگام تولد وزنش به 90 کیلوگرم می‌رسد. به منظور به اتمام رساندن مرحله رشد در طی سه ماهه آخر او به جذب مواد غذایی از بدنتان ادامه می‌دهد : کلسیم برای استخوان ، پروتئین برای رشد عضله‌ها و آهن برای تولید گلبول های قرمز خون. در نتیجه ممکن است بیشتر احساس خستگی کنید و از کم خونی رنج ببرید. هفته سی ام بارداری


 هفته سی و یکم بارداری هفته سی و یکم بارداری

هفته سی ویکم بارداری : ممکن است متوجه شوید وقتی با جنین خود صحبت می‌کنید بیشتر حرکت می‌کند. با ادامه رشد جنین احتمالاً لگدزدن‌های متفاوتی احساس می‌کنید. اما ضربه‌هایی که احساس می‌کنید شدیدتر است. حتی ممکن است به شما آسیب بزند. هفته سی و یکم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران