کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

26
هفته سی و دوم بارداری
هفته سی و دوم بارداری : جنین اکنون زمان خواب و بیداری معینی دارد اما احتمالاً حدود 70 درصد می‌خوابد. سونوگرافی ها نشان می‌دهد که بین 32 و 36 هفتگی توانایی خواب دیدن نوزادان توسعه می‌یابد. هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

 جنین شما- هفته سی و دوم بارداری

جنین اکنون زمان خواب و بیداری معینی دارد اما احتمالاً حدود 70 درصد می‌خوابد. سونوگرافی ها نشان می‌دهد که بین 32 و 36 هفتگی توانایی خواب دیدن نوزادان توسعه می‌یابد.
آن‌ها دوره‌های مشخص خواب با حرکات سریع چشم و خواب بدون این حرکات دارند. همچنین جنین اوقاتی کاملاً هشیار است و در تاریکی به صداهای مهیج اطراف گوش می‌دهد.
اکنون وزن تقریبی جنین 800/1 کیلوگرم است و قطعاً به اندازه‌ای بزرگ شده است تا بیرون از شکم زنده بماند. ریه‌های او در حال تکامل هستند و ضربان قلبش شروع به کند شدن می‌کند.
به هر حال تحقیقات نشان می‌دهد اگر مادر استرس داشته باشد ضربان قلب جنین افزایش می‌یابد. بنابراین تا حد ممکن در آرامش بودن به جنین کمک می‌کند که آرام باشد.
جنین هنوز لگد می زند و لگدهای او تمرین خوبی برای هر آنچه به طور غریزی انجام می‌دهد است. وی راه خود را از شکم به سوی سینه پیدا می‌کند جایی که از آن تغذیه خواهد کرد.

از حالا به بعد کودک شما به خاطر کمبود جا کمتر می‌تواند دست‌هایش را حرکت دهد. او اکنون بیشتر مشغول به غلت زدن است تا مشت و لگدزدن.او نه می‌تواند لگد بزند نه اینکه مشت‌های گره کرده‌اش را به شما نشان دهد. سیستم گوارش او کامل شده ولی هنوز از بند ناف تغذیه می‌کند. ریه‌های او اکنون در حال تکمیل شدن می‌باشد.پوست او از لایه‌ای چربی پوشیده شده. و دست‌هایش با ناخن‌ و صورت کوچکش با موهای سیاهی که بر روی سرش روییده زیبا تر شده است.

اسکن‌های مغزی جنین نشان داده‌اند که کودک در این زمان می‌تواند  خواب ببیند. یعنی کودک شما در این دوران زمانی که خواب است، رویاهایی می‌بیند. هیچ کس نمی‌داند که در این دوران کودک چه چیزهایی را در خواب می‌بیند.

 تغییرات شما-هفته سی و دوم بارداری

 در این زمان رحم حدود 12 سانت بالاتر از ناف قرار می‌گیرد و طول رحم شما 31 سانتیمتر خواهد بود .

در هفته‌های پایانی بارداری  به علت تغییر مکان جنین و جابجا شدن سر او به سمت قسمت‌های پایینی شکم شما، ممکن است پاهای او زیر دنده‌ها قرار بگیرد و در این شرایط ممکن است دردهای شدیدی زیر دنده‌های خود احساس کنید و همین طور امکان دارد  پاهای این کودک شما در زیر یکی از دنده‌های شما گیر کند که درد بیشتری را حس خواهید کرد. برای آنکه دچار این مشکل نشوید در تمام روز پشت خود را صاف نگه‌دارید.

اکنون شما ناراحتی‌های جدیدی پیداکرده و قدیمی‌ها را نیز ممکن است دوباره تجربه کنید. تنگ شدن نفس ، اسیدی شدن معده یا همان ترش کردن، خستگی و نفخ ،یبوست ،بی‌خوابی و کمردرد ناراحتی‌هایی هستند که ممکن است به سراغتان بیاید.بایدها و نبایدها -هفته سی و دوم بارداری :

اگر به هموروئید دچار شده‌اید می‌توانید از دکترتان درخواست پمادهای آنتی هموروئید کنید.

داستان‌های دردناک مربوط به زایمان را فراموش کنید . چون همان طور که در حاملگی افراد باهم متفاوت هستند در زایمان نیز افراد باهم فرق دارند این صحبت‌ها فقط باعث تضعیف روحیه در شما می‌گردد.

برای طی کردن این دوران و حفظ روحیه خود می‌توانید برای خود و نوزادتان خرید کنید. چون برای مدتی فرصت خرید کردن را از دست خواهید داد.

اگر دوقلو باردارید ممکن است پزشک شما احتمال زایمان زودتر از موعد  را برای شما تشخیص دهد، حتماً به بخش نگهداری از این کودکان بروید تا با آنچه در انتظار شماست از نزدیک آشنا شوید.

 آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد
اگر آنچه اکنون می‌توانید آماده کنید چند روز بعد از تولد نوزاد راحت تر خواهید بود. اگر تمام آنچه برای نوزاد مورد نیاز خواهد بود را از قبل تهیه کنید از عصبی شدن برای تهیه پوشک یا پماد بچه در نیمه شب رها می‌شوید. تهیه از قبل این لوازم از فروشگاه‌هایی که تخفیف دارند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.
پوشک بچه. نوزاد در طی 24 ساعت 10 تا 12 پوشک نیاز دارد. بنابراین محاسبه سریعی انجام دهید که چند عدد باید در دسترس باشد. اگر از پوشک آماده استفاده می‌کنید پوشک‌هایی با قیمت مناسب انتخاب کنید. گمان نکنید که نام‌های معروف بهتر هستند.
بسیاری از نام‌هایی که معروف نیستند ممکن است کیفیت بهتری داشته باشند. این نکات را در نظر بگیرید : اگر پوشک متناسب با پوست نوزادتان را انتخاب کرده‌اید آن را به طور عمده بخرید.
دستمال مرطوب. دستمال مرطوب یک بار مصرف روشی برای تمیز کردن نوزاد است. برای تمیز کردن نوزاد از دستمال مرطوب غیر عطری یا دستمال کاغذی و آبگرم استفاده کنید.
پماد بچه . هر نوزادی دچار حساسیت پوستی می‌شود. بنابراین بهتر است از کرم‌های بچه موجود استفاده کرد. دو نوع عمده وجود دارد : پماد روغنی که برای کاهش حساسیت خوب است و اکسید زینک که غلیظ تر و برای بیشتر موارد سوزش و حساسیت به پوشک بهتر است.
لوازم حمام. شما به وان نوزاد ، صابون بچه ملایم ، شامپوی نوزاد و حوله نرم نیاز دارید.
کفش مناسب
آیا کفش‌هایتان پنجه‌ها را فشار می‌دهد و شما در محل کارتان آن‌ها را در می‌آورید؟ در اواخر بارداری ممکن است متوجه شوید که کفش‌هایتان راحت نیستند. مانند سایر اعضای بدن ، پاها نیز در حال رشد است. این ضرورتاً به خاطر اضافه‌وزن شما نیست.
احتمالاً بیشتر در نتیجه 40 درصد افزایش خون و مایعات بدن شماست و موجب متورم شدن بافت‌ها می‌شود. علاوه بر این رحم شما اکنون به اندازه کافی بزرگ شده است تا رگ‌های ناحیه لگن را فشار دهد و باعث کاهش جریان خون در قسمت پایین بدن می‌شود.
تا پایان دوران بارداری پاها ممکن است آن قدر بزرگ شود که کفش اندازه بزرگ‌تر نیز برایتان تنگ شود.
بعد از زایمان اندازه پا به حالت اول برمی‌گردد اگرچه ممکن است هرگز به اندازه دوره بارداری برنگردد. چند جفت کفش با اندازه بزرگ‌تر تهیه کنید. بهتر است کفش‌های کتانی ، برزنتی یا چرمی بخرید تا پاها را خنک نگه‌دارید.
از کفش‌های کاملاً تخت دوری کنید زیرا می‌تواند به کمرتان فشار آورد. البته با توجه به وضعیت بدنی جدید خود باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند نیز خودداری کنید. کفش‌هایی با پاشنه متوسط بپوشید که راحت تر هستند.
کفش‌هایی که قابلیت ارتجایی دارند بپوشید. بستن کفش‌های بند دار برایتان دشوار خواهد بود بنابراین کفش‌های بدون بند بپوشید . در محل کار کفشی که سر نباشد بپوشید و در منزل نیز دمپایی‌هایی که سر نیستند بپوشید.
رژیم غذایی
9 راه گرفتن کلسیم بیشتر
با نوشیدن شیر می‌توانید کلسیم مورد نیاز بدن و جنین خود را به راحتی کسب کنید. اگر شیر دوست ندارید  می‌توانید کلسیم را از راه‌های مختلف کسب کنید. در اینجا راه‌هایی وجود دارد تا کلسیم را وارد رژیم غذایی خود کنید :
•    پنیر خردشده کم چرب یا بدون چربی را به سالاد یا سبزیجات پخته اضافه کنید.
•    ماست ساده بدون چربی را به عنوان ماده اصلی سس استفاده کنید.
•    شیر خشک بدون چربی را درون غذاهای نرم مخلوط‌کنید.
•    سبزیجات سرشار از کلسیم مانند کلم بروکلی ، برگ‌های خردل ، کلم پیچ و بامیه بخورید.
•    شکلات داغ بنوشید و به جای آب از شیر کم چرب استفاده کنید.
•    در سوپ‌های آماده به جای آب شیر اضافه کنید.
•    اگر قهوه دوست دارید قهوه بدون کافئین با شیر بدون چربی بنوشید.
•    آب پرتقال غنی از کلسیم بنوشید.
•    محصولات سویا که سرشار از کلسیم هستند مانند شیر سویا و پنیر سویا را امتحان کنید.ورزش
حرکات کششی ساده
 در طی روز پاهایتان سخت مشغول حمل شما و جنین هستند. اگر در عضله‌های پاها درد یا گرفتگی احساس می‌کنید با این حرکات کششی آن‌ها را شل کنید. به یاد داشته باشید تا حدی کشش ایجاد کنید تا فشار خفیفی احساس کنید. هرگز نپرید و در طی کشش‌ها به آرامی و به طور طبیعی نفس بکشید.
کشش مچ . بایستید و برای حفظ تعادل به شیئی تکیه دهید یا روی یک صندلی راحت بنشینید. پای راست خود را چند سانتی‌متر از زمین بالا نگه‌دارید. 8 تا 10 بار پا و مچ پا را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و سپس 8 تا 10 بار برعکس آن را انجام دهید. برای پای دیگر این حرکت را تکرار کنید.
کشش جلوی ران . کمی دور از دیوار بایستید و دست راست خود را به دیوار تکیه دهید. صاف بایستید ، زانوی چپ خود را خم کنید طوری که بتوانید با دست راست خود پای چپ را بگیرید و پاشنه چپ را به سمت باسن بکشید. 10 تا 20 ثانیه این حرکت را ادامه دهید و این حرکت را برای پای دیگر انجام دهید.
کشش قسمت بیرونی ران. روی زمین بنشینید و پای راست خود را مستقیم به جلو دراز کنید. پای چپ را خم کنید ، پای چپ را از بیرون روی زانوی راست بگذارید. زانوی چپ را به سمت شانه راست بکشید. 10 تا 20ثانیه این حرکت را ادامه دهید . برای طرف دیگر تکرار کنید.
کشش قسمت داخلی ران. صاف بایستید . شانه‌ها را کمی بیش از عرض شانه باز کنید و دست‌ها را روی کفل بگذارید . کمی زانوی راست را خم کنید و کفل چپ را پایین به سمت زانوی راست آورید. 10 تا 15 ثانیه این حرکت را ادامه دهید. برای طرف دیگر تکرار کنید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته سی و دوم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته  سی  و دوم بارداری:

"اکنون شما روزانه حداقل به60 گرم پروتئین  یعنی یک کف دست گوشت قرمز یا ماهی نیاز دارید تا کودک بتواند به راحتی به رشد خود ادامه دهد. آمینواسیدهای موجود در پروتئین‌ها برای رشد ضروری می‌باشند. اگر میلی به گوشت خوردن ندارید، این میزان پروتئین را می‌توانید با خوردن شیر کم چرب، پنیر، ماست، تخم‌مرغ و یا کره بادام‌زمینی تأمین کنید."

 

"تغذیه مناسب بارداری در هفته‌های پایانی باعث رشد بهتر اندام‌ها و وزن گیری بهتر جنین می‌گردد .  اما این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: تخم‌مرغ شکم پر + شیر کم چرب یک لیوان -  

میان وعده صبح :  سالاد میوه  
نهار استانبلی پلو + سالاد +دوغ – خوراک میگو – خورشت کنگر + 1کفگیر برنج

میان وعده عصر: آجیل یک مشت  
شام : کتلت مرغ +  یک کاسه سالاد – کوکوی مرغ   –املت قارچ و پنیر –پنکیک سبزیجات

"به همراه غذای خود سالاد و آب لیمو و روغن زیتون مصرف کنید "

هفته سی و دوم بارداری

 هفته سی و یکم بارداری هفته سی و یکم بارداری

هفته سی ویکم بارداری : ممکن است متوجه شوید وقتی با جنین خود صحبت می‌کنید بیشتر حرکت می‌کند. با ادامه رشد جنین احتمالاً لگدزدن‌های متفاوتی احساس می‌کنید. اما ضربه‌هایی که احساس می‌کنید شدیدتر است. حتی ممکن است به شما آسیب بزند. هفته سی و یکم بارداری


هفته سی و سوم بارداریهفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری : در طی این آخرین هفته‌های بارداری جنین وارد مرحله پایانی می‌شود. این دقیقاً یعنی اینکه اندام‌ها ، اسکلت و بدن جنین به خوبی شکل‌گرفته‌اند اما او به زمان بیشتری برای به دنیا آمدن نیاز دارد. تا اکنون وزن او 2 کیلوگرم و قدش 43 سانتی‌متر است و رحم را به قفسه دنده فشار می‌دهد. انگشتان پاهایش همچون موهای سرش کاملاً رشد کرده‌اند. هفته سی و سوم بارداری


هفته سی و چهارم بارداریهفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری : بیشتر وزنی که اکنون جنین به دست آورده است به صورت چربی ذخیره شده است که وی را در برابر سرمای محیط بعد از تولد محافظت می‌کند. وزن جنین اکنون نزدیک به 200/2 کیلوگرم است و فضایی برای حرکت ندارد. هفته سی و چهارم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران