کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

23
هفته سی و سوم بارداری
هفته سی و سوم بارداری : در طی این آخرین هفته‌های بارداری جنین وارد مرحله پایانی می‌شود. این دقیقاً یعنی اینکه اندام‌ها ، اسکلت و بدن جنین به خوبی شکل‌گرفته‌اند اما او به زمان بیشتری برای به دنیا آمدن نیاز دارد. تا اکنون وزن او 2 کیلوگرم و قدش 43 سانتی‌متر است و رحم را به قفسه دنده فشار می‌دهد. انگشتان پاهایش همچون موهای سرش کاملاً رشد کرده‌اند. هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

تغییرات جنین - هفته سی و سوم بارداری

در طی این آخرین هفته‌های بارداری جنین وارد مرحله پایانی می‌شود. این دقیقاً یعنی اینکه اندام‌ها ، اسکلت و بدن جنین به خوبی شکل‌گرفته‌اند اما او به زمان بیشتری برای به دنیا آمدن نیاز دارد. تا اکنون وزن او 2 کیلوگرم و قدش 43 سانتی‌متر است و رحم را به قفسه دنده فشار می‌دهد. انگشتان پاهایش همچون موهای سرش کاملاً رشد کرده‌اند.
اکنون سطح مایع آمنیوتیکی در بالاترین حد خود است. جفت هنوز اکسیژن را از طریق بند ناف برای جنین تأمین می‌کند. اما جنین تنفس منظم را تمرین می‌کند با باز و بسته کردن دهان مایع آمنیوتیکی را فرو می‌دهد و عضله دیافراگم خود را ورزش می‌دهد.
او به ذخیره کردن آهن در کبدش ادامه می‌دهد. اتصالات بین سلول‌های مغزی او مانند شاخه‌های نازک درخت پخش می‌شوند. اعصاب و سیناپس ها بین سلول‌های مغزی رشد می‌کنند و اتصالات را شکل می‌دهند. بنابراین همچون یک کودک مهارت‌هایی در او رشد یافته‌اند.

تقریباً هفت هفته از بارداری شما باقی‌مانده و ممکن است او برای به دنیا آمدن عجله داشته باشد و چند هفته زودتر خودش را به شما برساند. با این حال جای نگرانی نیست. معمولاً در چند قلوها این عدد کمتر خواهد بود . و در برخی موارد نیز کودک ممکن است تا چهل و دو هفته نیز در شکم مادر باقی بماند.

او به سرعت در حال رشد کردن است. در این هفته اندازه دست‌ها و پاهای او کاملاً با بقیه بخش‌های بدنش تناسب پیدا کرده است. با این قد و وزنی که او پیداکرده با کمبود فضا مواجه است. با این وجود همچنان بسیار فعال است، هرچند که حرکاتش کوچک و کم شده. استخوان‌های او حسابی سخت شده با این حال استخوان‌های سرش هنوز به هم نچسبیده‌اند و نرم هستند. با آنکه فضایی برای شیطنت ندارد ولی کنجکاویش را درباره بند ناف نمی‌تواند پنهان کند و گاهی با آن بازی می‌کند.  

 تغییرات شما- هفته سی و سوم بارداری

اکنون هر هفته حدود  450 گرم به وزنتان اضافه می‌شود.  اکنون به دلیل فشار بر روی معده خوردن لذت گذشته را ندارد.

دست‌ و پاهایتان و حتی صورتتان حالت ورم‌کرده به خود گرفته و به دلیل بزرگ‌تر شدن شکمتان  شاید مجبور شوید که از مچ بند یا کمربندهای حاملگی استفاده کنید، ورم‌های بارداری ممکن است پس از زایمان هم تا چند هفته‌ای همراه با شما باشند.  رحم در این هفته 500 برابر حالت طبیعی است.ممکن است بدخواب شده باشید ولی در طول روز با چرت‌های کوتاه این مسئله را برای خود جبران کنید.

 

جغرافیای شکم

اگر شش خانم باردار هم اندازه که در مرحله یکسانی از بارداری قرار دارند و وزن یکسانی اضافه کرده‌اند را در یک ردیف قرار دهید ، خواهید دید که تفاوت‌های زیادی دارند. شکم یکی رو به بالا و دیگری رو به پایین است.

در یکی بارداری از جلو مشخص است و در دیگری از پهلو ، جلو و عقب مشخص است . در یکی شکم کاملاً بیرون زده و در دیگری مانند توپی پهن و مسطح به نظر می‌رسد.

مقدار رشد شکم به موقعیت قرار گرفتن جنین در شکم ، جثه و قد و ناحیه‌ای که بدن وزن گرفته است بستگی دارد. موقعیت قرار گرفتن جنین ، جنسیت نوزاد را مشخص نمی‌کند حتی اگر برخی افراد قسم بخورند که با توجه به موقعیت شکم شما نوزادتان پسر یا دختر است.

زایمان نوزادی با نیازهای خاص
اگر جنین با نقص مادرزادی تشخیص داده شد در مورد گزینه‌های زایمان با پزشک یا متخصص خود با توجه به موقعیت جنین مشورت کنید. اگرچه بسیاری از نوزادان با نیازهای خاص از طریق واژن زایمان می‌شوند در برخی بهتر است سزارین انجام شود.
اینکه چه وقت و کجا زایمان کنید به موقعیت جنین بستگی دارد. مثلاً اگر جنین بیماری قلبی مادرزادی دارد احتمالاً می‌تواند از طریق واژن به دنیا آید.
اگر جنین می‌تواند آسیب دیگری به نخاع وارد کند. اگر جنین دارای نقص قلبی است بهتر است در بیمارستان تخصصی به دنیا آید تا تجهیزات پزشکی و متخصصین و درمان‌های تخصصی در دسترس باشد.
پزشک ممکن است سزارین شما را در طی 37 یا 38 هفتگی برنامه‌ریزی کند.
قبل از اینکه دچار زایمان زودهنگام شوید اگر چنین باشد ، پزشک آزمایش نمونه‌برداری از مایع آمنیوتیکی انجام می‌دهد تا وجود ماده‌ای در ریه‌های جنین را بررسی کند این مایع در ریه‌های تکامل‌یافته وجود دارد.
تا این مرحله از بارداری خطرات آزمایش آمنیوسنتز شامل ایجاد درد زایمان یا پارگی کیسه آب است. سقط‌جنین شامل این خطرات نمی‌شود.

بایدها و نبایدها -هفته سی و سوم بارداری

روش‌های زایمانی بدون درد نیز وجود دارد.قبل از زایمان بهتر است با پزشکتان در این زمینه صحبت کنید و از او مشاوره بگیرید.

نرمش‌های لگنی مخصوص می‌تواند دردهای پا و کمر شما را کمتر کند.برای آگاهی از این حرکات از  پزشک خود پرس و جو کنید.

در این زمان می‌توانید با دوستان خود قرارهای ملاقاتی بگذارید. رژیم غذایی :
تغذیه مغز کودک
تا پایان این سه ماه مغز جنین ممکن است 3 یا 4 برابر بزرگ‌تر از اندازه اولیه خواهد شد. برای تأمین سرعت حیرت‌انگیز در اندازه و عملکرد ، مغز او به تغذیه بیشتری نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین این مواد DHA نوعی اسید چرب امگا 3 است که عموماً در ماهی یافت.
این ماده ضروری به رشد سلول‌های مغز جنین کمک می‌کند. این ماده حیاتی روی نخاع را می‌پوشاند که راه‌های ارتباطی به سوی مغز را سرعت می‌بخشد. اسیدهای چرب در طی سه ماهه آخر منحصراً به مغز جنین توجه دارند. بنابراین این بهترین زمان برای تقویت سطح DHA جنین با مصرف ماهی ، روغن کانولا یا روغن بذر کتان است.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته سی و سوم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته  سی  و سوم بارداری :

" غذاهای پر ادویه چرب و ترش استفاده نکنید و از قاعده کم بخور همیشه بخور استفاده کنید.چنانچه خوردن غذایی خاص یا مصرف آن در زمانی خاص موجب نفخ، سوزش سر دل یا دیگر علائم ناراحت‌کننده در شما شد، به طور موقت آن عادات غذایی را تغییر دهید."

 "در هفته سی و سوم بارداری خود ، انتخاب مواد غذایی، زمان مصرف و مقدار آن می‌تواند بر سلامت شما و جنین‌تان تأثیر بگذارد. اما این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: حلیم  گوشت +  نان سنگک -  یک تکه نان بربری + کره +عسل+ شیر – نان تست پنیر کم نمک و گردو +شیر
میان وعده صبح : سالاد میوه‌های فصل به اندازه یک کاسه

نهار : رشته‌پلو با مرغ - خورشت بامیه با برنج – ماهی  به همراه سبزی‌پلو -
میان وعده عصر: بادام و پسته یک مشت  
شام : سوپ شیر  - ماکارونی  -کوکوی سبزی  -  

"به همراه تمام غذاها سالاد فصل به همراه روغن زیتون و آب لیمو یا آب نارنج تازه توصیه می‌گردد ."

 هفته سی و سوم  بارداری

هفته سی و دوم بارداریهفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری : جنین اکنون زمان خواب و بیداری معینی دارد اما احتمالاً حدود 70 درصد می‌خوابد. سونوگرافی ها نشان می‌دهد که بین 32 و 36 هفتگی توانایی خواب دیدن نوزادان توسعه می‌یابد. هفته سی و دوم بارداری


هفته سی و چهارم بارداریهفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری : بیشتر وزنی که اکنون جنین به دست آورده است به صورت چربی ذخیره شده است که وی را در برابر سرمای محیط بعد از تولد محافظت می‌کند. وزن جنین اکنون نزدیک به 200/2 کیلوگرم است و فضایی برای حرکت ندارد. هفته سی و چهارم بارداری


هفته سی و پنجم بارداریهفته سی و پنجم بارداری

هفته سی وپنجم بارداری : اکنون جنین 200/2 کیلوگرم وزن و قد او بیش از 45 سانتی‌متر است و به شدت برای جا با سایر اندام‌های دیگر در نبرد است و به آن‌ها فشار می‌آورد. شکم ممکن است منبسط شود و آن قدر بزرگ شود که شما را نگران می‌کند که جنین بزرگ جثه‌ای دارید اما به طور طبیعی بدن کار هماهنگی بین جنین و مادر را به خوبی انجام می‌دهد. هفته سی و پنجم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران