کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

11
هفته سی و ششم بارداری
هفته سی و ششم بارداری : همان‌گونه که دوره سرعت رشد جنین به پایان خود نزدیک می‌شود قد او به 48 سانتی‌متر و وزنش به 700/2 کیلوگرم می‌رسد. به هر حال وی به افزایش وزن خود به صورت چربی اضافی تا زایمان ادامه می‌دهد. هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

 تغییرات جنین - هفته سی و ششم بارداری

همان‌گونه که دوره سرعت رشد جنین به پایان خود نزدیک می‌شود قد او به 48 سانتی‌متر و وزنش به 700/2 کیلوگرم می‌رسد. به هر حال وی به افزایش وزن خود به صورت چربی اضافی تا زایمان ادامه می‌دهد.
ناخن‌ها بلند شده‌اند طوری که ممکن است درون رحم را خراش دهد. تنها اندامی که هنوز تکامل نیافته است ریه‌ها هستند. اگر تا کنون این اتفاق نیفتاده است احتمالاً در این هفته جنین به درون کانال زایمان می‌افتد.
احتمالاً شما 11 تا 14 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید و در هفته‌های آخر بارداری اضافه‌وزن نخواهید داشت. نقش جفت به پایان می‌رسد و هورمون‌های کمتری تولید می‌کند و بدن جنین می‌تواند از بدن شما مستقل شود.
جنین عملکرد یک جفت کلیه را به خوبی توسعه داده است و کبد برخی از مواد زائد را پالایش می‌کند. این پادتن‌ها می‌تواند نوزاد شما را از ابتلا به سیاه‌سرفه ، سرخک ، اوریون و سرفه‌های معمولی و آنفولانزا محافظت کند.
همان طور که جنین درون شما در حال رشد است واکنش مکیدن را آغاز می‌کند. وی انگشتان و شست خود را می‌مکد. اکنون او برای شیر خوردن آماده است. لثه‌های او سخت و دارای شیار شده‌اند و به گرفتن نوک سینه‌های مادر هنگامی که زمان آن برسد به تغذیه او کمک می‌کنند.

در این  هفته نیز او همچنان مشغول ذخیره چربی است تا درزمان تولد، بتواند دمای خود را تنظیم  کند. او روزی 30 گرم وزن اضافه می‌کند. همه چیز در بدن او بعد از تولد برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های کودک شما تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند.

در این زمان از بارداری کودک دمای بدن خود را بالاتر  از مادر نگه  می‌دارد.

تغییرات  شما-  هفته سی و ششم بارداری

این هفته رحم زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. در اولین بارداری در این هفته‌ها معمولاً سر جنین، درون لگن قرار می‌گیرد و شما احساس می‌کنید که یک توپ کوچک وسط پایتان قرارگرفته . در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود.

شما در این هفته یک کودک کاملاً رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید.او اگر اکنون متولد شود به خوبی می‌تواند خود را با محیط بیرون وفق دهد.

احتمالاً هنوز چند هفته‌ای با زایمان فاصله‌دارید.ممکن است علائم زایمانی در شما بروز کند  اما نیازی نیست که به سرعت و با مشاهده هر تغییری سریعاً به بیمارستان بروید . علائم اصلی زایمان را شناخته تا بتوانید  آن را تشخیص  دهید.

زایمان بیش از یک نوزاد
فکر زایمان یک نوزاد به اندازه کافی وحشتناک است چه برسد به دوتا؟ یا سه تا ؟ یا حتی چهارتا؟ دوقلو و سه‌قلو داشتن بسیار شایع شده است. این‌ها به دلیل روش‌های باروری و افزایش سن بارداری است. چهارقلو یا بیشتر به ندرت اتفاق می‌افتد . تقریباً 3 درصد از نوزادانی که در ایالات‌متحده متولد می‌شوند چند قلو هستند.
چندقلوها زودتر به دنیا می‌آیند:60 درصد از دوقلوها ، 90درصد از سه قلو ها و بیشتر قبل از زایمان تعیین‌شده به دنیا می‌آیند. بسیاری از بارداری‌های دوقلو 36 هفته و 3 قلو ، 32 هفته طول می‌کشد.
نوع زایمان به سلامتی شما نوزادان چند قلو باردار بودن ، وزن و موقعیت قرار گرفتن آن‌ها در رحم بستگی دارد.
نوزادان سه قلو یا بیشتر معمولاً از طریق سزارین به دنیا می‌آیند. دوقلوها اگر هر دو در حالت نشسته باشند یا در موقعیت سر و ته باشند معمولاً از طریق واژن به دنیا می‌آیند. اگر هر دو جنین سرشان رو به بالا باشد یا در موقعیت بریچ باشند پزشکان زایمان سزارین انجام می‌دهند.
اگر یکی از جنین‌ها در حالت قائم و دیگری در حالت بریچ باشد همیشه سزارین برای جنین اول انجام نمی‌شود. او اول به دنیا می‌آید زیرا به محل خروج نزدیک تر است و سرش رو به پایین است.
وقتی برای زایمان در بیمارستان بستری می‌شوید تا زایمان واژنی انجام دهید سونوگرافی انجام  می‌شود تا موقعیت جنین‌ها مشخص شود. به دلیل خطر تحمل جنین برای درد زایمان خونریزی جفت و نیاز ممکن به تغییر سریع زایمان واژن به سزارین شما و جنین تان کاملاً در طی درد زایمان مورد معاینه دقیق قرار می‌گیرید.
سرمی به شما تزریق می‌شود که اگر به طور ناگهانی به سزارین نیاز داشتید برایتان داروی بی‌حسی تزریق شود.
هنگامی که اولین دوقلو به دنیا آمد پزشک او را به متخصص اطفال می‌سپارد که او را معاینه کند. مراقبت ویژه نوزاد برای همه دوقلوها و سه‌قلوها لازم نیست مگر برای نوزادان نارس یا آن‌هایی که برای تنفس به کمک نیاز دارند. نوزاد دوم ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت بعد متولد شود.
در سال‌های گذشته پزشکان معتقدند اگر نوزاد دوم 15 دقیقه دیرتر از نوزاد اول به دنیا آید. در معرض خطر است اما اکنون با تجهیزات پزشکی پیشرفته در زمانی که طول می‌کشد نوزاد دوم به دنیا آید پزشک می‌تواند او را بررسی کند.
اگر بند ناف تحت فشار قرار گیرد یا جفت زود شروع به جدا شدن کند نوزاد یا نوزادان ممکن است در خطر باشند و پزشک فوراً سزارین انجام دهد.
اگر سه قلو باردار باشید پزشکتان احتمالاً سزارین انجام خواهد داد و اگر چهار قلو یا بیشتر باردار باشید سزارین تنها گزینه است. با عمل سزارین نوزادان یکی پس از دیگری به دنیا می‌آیند. اگر آن‌ها نارس خیلی کوچک یا مشکل سلامتی داشته باشند به بخش مراقبت ویژه نوزادان برده می‌شوند.بایدها و نبایدها- هفته سی و ششم بارداری

از همسر یا نزدیکان خود برای انجام کارهای منزل کمک بگیرید.

در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه بد است.

اگر شاغل هستید و هنوز بکار کردنتان ادامه می‌دهید بهتراست از مرخصی‌تان استفاده کنید و در منزل بمانید . اگر می‌توانید حرکات کششی را انجام دهید. برای اطلاع کامل از این حرکات، با پزشک خود و یا متخصص این امر مشورت کنید.

تعداد زیادی از مادران از زایمان سزارین برای تولد فرزند خود استفاده می‌کنند. پس در صورت تمایل با پزشک خود مشورت کنید و اطلاعات لازم را کسب نمایید. حتماً در مورد دوره نقاهت این عمل از او سؤال کنید، زیرا دوره نقاهت سزارین کمی از زایمان طبیعی طولانی‌تر است. عوارض این عمل خستگی و خونریزی، درد در نقطه عمل، نفخ شدید و کم خونی می‌باشد.

رژیم غذایی
پر انرژی ماندن
در اواخر بارداری اغلب خسته می‌شوید. تا حد ممکن استراحت کنید. خواب کامل در طول شب احتمالاً غیرممکن است زیرا شما در طی شب برای رفتن به دستشویی مجبورید چند بار بیدار شوید.
اگر می‌توانید برنامه‌های خود را تنظیم کنید در طی روز بخوابید . اگر بدنتان را حفظ کنید کمتر احساس خستگی می‌کنید. در مقابل وسوسه کمتر نوشیدن آب برای جلوگیری از کاهش دستشویی رفتن مقاومت کنید. به نوشیدن 8 لیوان آب در روز ادامه دهید.
غذا سبک و به طور منظم بخورید. خوردن میان وعده‌ها در طی روز بهتر از خوردن وعده‌های پر حجم است. غذاهای حاوی قند انرژی خوبی به شما می‌دهند اما بعد از تحلیل رفتن قند ، خستگی بیشتری احساس می‌کنید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته سی و ششم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته  سی  و ششم بارداری :

"در هفته 36 بارداری وعده‌های غذایی‌ را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.
هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
به مقدار زیاد آب بنوشید. "

مصرف مواد غذایی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این هفته‌های پایانی  لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهتر شدن اندامتان پس از زایمان، آماده می‌کند. این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: شیر کم چرب یک لیوان + 10 گرم کره با عسل  یا  پنکیک سیب‌زمینی و گوجه + شیر کم چرب  -  عدسی با نان سنگک
میان وعده صبح :  نصف انبه یا آووکادو  متوسط .
نهار : خورشت کرفس با برنج  + سالاد +دوغ – دلمه – تاس کباب +نان سنگک –آبگوشت

میان وعده عصر:یک عدد کلوچه با شیر سویا

شام : دم‌پختک + سالاد – کوکو اسفناج  – سالاد یونانی–  ساندویچ مرغ و قارچ

"به همراه غذای خود سالاد کاهو و آب لیمو و روغن زیتون مصرف کنید "

 هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و پنجم بارداریهفته سی و پنجم بارداری

هفته سی وپنجم بارداری : اکنون جنین 200/2 کیلوگرم وزن و قد او بیش از 45 سانتی‌متر است و به شدت برای جا با سایر اندام‌های دیگر در نبرد است و به آن‌ها فشار می‌آورد. شکم ممکن است منبسط شود و آن قدر بزرگ شود که شما را نگران می‌کند که جنین بزرگ جثه‌ای دارید اما به طور طبیعی بدن کار هماهنگی بین جنین و مادر را به خوبی انجام می‌دهد. هفته سی و پنجم بارداری


هفته سی و هفتم بارداریهفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری : جنین می‌تواند از چند روز بیشتر بودن در رحم بهره ببرد اما او دوره کامل را سپری کرده است. احتمالاً وزنش 3 کیلوگرم و قدش نزدیک به 50 سانتی‌متر است. اما حتی پزشک نمی‌تواند بگوید که نوزادتان هنگام تولد چقدر است زیرا از 15 کیلوگرمی که وزن اضافه کرده‌اید بخشی از آن به دلیل افزایش مایع آمنیوتیکی اندازه سینه‌ها و رشد جفت است. هفته سی و هفتم بارداری


هفته سی و هشتم بارداریهفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری : اکنون همه چیز فشرده است. ممکن است وزن جنین 700/2 کیلوگرم و قد او 50 سانتی‌متر باشد. جفت نیز تقریباً آن قدر بزرگ شده است که حدود 15 تا 20 سانتی‌متر قطر و 5/2 سانتی‌متر ضخامت دارد. جفت نیز به وزن شما می‌افزاید و مانع می‌شود که شما کفشتان را ببندید. هفته سی و هشتم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
08 اسفند 1394 - 13:34:5

یاسمین قهرمانیسلام.من خسته شدم کم انرژی و بد غذا جنینم 2500هست خیلی پکرم .کم وزنه

10 دی 1395 - 6:26:13

Mali Doroodiسلام دوستان،ني ني خاله من امروز تو هفته ٣٦ تو يه زايمان اورژانسي به دنيا اومد،الان بچه در ان اي سي يو هستش،ميخواستم بدونم كسي شرايط مشابه اين رو داشته،ما خيلي نگران هستيم،

مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران