کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

29
هفته سی و هفتم بارداری
هفته سی و هفتم بارداری : جنین می‌تواند از چند روز بیشتر بودن در رحم بهره ببرد اما او دوره کامل را سپری کرده است. احتمالاً وزنش 3 کیلوگرم و قدش نزدیک به 50 سانتی‌متر است. اما حتی پزشک نمی‌تواند بگوید که نوزادتان هنگام تولد چقدر است زیرا از 15 کیلوگرمی که وزن اضافه کرده‌اید بخشی از آن به دلیل افزایش مایع آمنیوتیکی اندازه سینه‌ها و رشد جفت است. هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری

تغییرات جنین- هفته سی و هفتم بارداری

جنین می‌تواند از چند روز بیشتر بودن در رحم بهره ببرد اما او دوره کامل را سپری کرده است. احتمالاً وزنش 3 کیلوگرم و قدش نزدیک به 50 سانتی‌متر است. اما حتی پزشک نمی‌تواند بگوید که نوزادتان هنگام تولد چقدر است زیرا از 15 کیلوگرمی که وزن اضافه کرده‌اید بخشی از آن به دلیل افزایش مایع آمنیوتیکی اندازه سینه‌ها و رشد جفت است.
در واقع وزنتان احتمالاً بیش از این نخواهد شد اما جنین به افزایش وزن خود ادامه می‌دهد. در طی چند هفته یا چند روز پیش از زایمان جنین روزانه تا 14 گرم چربی اضافه می‌کند. همزمان با آن مقداری از مایع آمنیوتیکی توسط بافت‌های بدن جذب می‌شود و به آرامی مایع اطراف بدن جنین کاهش می‌یابد.
این امر باعث می‌شود که گمان کنید جنین کم تحرک شده است. اما جنین مانند قبل در تحرک است. با کشیده شدن رحم نور بیشتری وارد فضای درون رحم می‌شود و او چشم‌هایش را به طرف نور حرکت می‌دهد.
به دلیل اینکه هورمون‌های جفت ، سینه‌ها را برای ترشح هورمون تحریک می‌کنند همین هورمون‌ها باعث متورم شدن سینه‌های جنین نیز می‌شوند. آن‌ها بعد از تولد به حالت اول خود بازمی‌گردند.
در این مرحله حدود 3درصد از جنین‌ها در حالت بریچ قرار دارند. پزشک ممکن است برای موقعیت جنین لگن را معاینه کند. اکنون پاها ، کفل، سر و پایین‌تنه به راحتی قابل‌تشخیص هستند. .

در این زمان احتمال دارد که رنگ پوست صورتی شود که علت آن وجود گلبول‌های قرمز خون در سطح پوست است.

کودک شما اکنون آماده تولد است می‌توانید از این هفته منتظر رسیدن او باشید. او اگر به دنیا بیاید به عنوان یک نوزاد رسیده شناخته می‌شود. او تا لحظات پایان  بارداری هم در حال رشد و استفاده از مواد غذایی از طریق بدن شماست.

-کودک-درمایعی که او را احاطه کرده به تمرین تنفس مشغول است تا در موقع مقرر این عمل را به کمال برساند. در کنار این کار  اعمال دیگری نظیر مکیدن شست دست، چرخاندن سر، بلعیدن، پلک زدن و گرفتن با دست‌ها را نیز تمرین می‌کند.

تغییرات شما- هفته سی و هفتم بارداری

شما اکنون سنگین ،کند و کم خواب شده‌اید و احتمالاً در زیر شکم خود احساس کشیدگی می‌کنید. هر چه زمان می‌گذرد، متخصصان شما را برای نزدیک شدن موعد مقرر چک می‌کنند. اسکن‌های مغزی MRI نشان می‌دهند که مغز مادر،در سه ماه سوم بارداری کوچک می‌شود. شاید این توجیه مناسبی برای فراموش‌کاری شما باشد. این حالت خوشبختانه تا چند ماه پس از وضع حمل به حالت اولیه بر می‌گردد.

در هفته آخر رحم و شکم شما دیگر رشد نخواهد کرد و در 16 تا 17 سانتی‌متری  بالاتر از ناف است که رشد رحم متوقف خواهد شد. بنابراین حرکاتتان بسیار کند شده و دلتان می‌خواهد بخوابید.

ممکن است دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب به سراغتان بیاید  و شما آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.

زمانی مفهمید که دردها واقعی هستند  که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی گردد. همچنین در این زمان ممکن است کیسه آب پاره شود و یا دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته شده بود به صورت لکه و ترشحات خونی مشاهده گردد.

تا این زمان شما به سینه‌ها به عنوان عضوی از بدنتان فکر می‌کردید. اکنون واضح است که سینه‌ها وظیفه حیرت‌انگیزی در دوست‌داشتنی‌ترین حالت خود دارند : آن‌ها برای تغذیه نوزادتان طراحی‌شده‌اند.
سینه‌ها به اندازه یک فنجان از شروع بارداری بزرگ‌تر شده‌اند و به تازگی نوک آن‌ها آن قدر حساس شده‌اند که با تماس با لباس دردناک می‌شوند. همه این‌ها نشانه این است که بدن برای شیر دادن به نوزاد آماده می‌شود چه آن را برنامه‌ریزی کرده باشید چه نه.
هر سینه 20 تا 25 انشعاب دارد که لوب نامیده می‌شود که تجمع چربی ، بافت اتصالی ، اعصاب و رگ‌های لنفاوی را جدا می‌کند. درون هر لوب بخش‌هایی وجود دارد که در واکنش با هورمون‌ها و عمل مکیدن نوک سینه توسط جنین شیر تولید می‌کند. این نوعی نظام عرضه و تقاضای هماهنگ شده است که نوزاد برای تولید شیر بیشتر به سینه‌های شما علامت می‌دهد.
شما ممکن است متوجه مایع زرد رنگی که کمی از شیر غلیظ تر است شوید که از نوک سینه‌ها جاری می‌شود. این مایع ماک ( کلستروم) اولین غذای نوزاد شماست.این مایع سرشار از چربی و پروتئین و پادتن‌هاست.
کلستروم یکی دیگر از نمونه‌های طراحی کامل طبیعت است. مواد مغذی موجود در آن به نوزادتان کمک می‌کند سریع وزن بگیرد و مواد زائد اولیه را از بدن دفع کند و با عفونت‌ها از همان دقایق اول زندگی مبارزه کند.
نمای متفاوت
حدود 2 تا 3 هفته قبل از شروع درد زایمان ممکن است یک روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید متوجه شوید جنین که قبلاً بالای شکمتان بود که به ریه‌ها و دیافراگم فشار می‌آورد برای آماده شدن برای تولد پایین افتاده است.
معمولاً این تغییر موقعیت همیشه قبل از درد زایمان اتفاق می‌افتد به خصوص در خانم‌هایی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند اما وقتی این اتفاق افتاد تغییر در نمای شما می‌تواند مورد توجه دیگران باشد.
خبر خوب در مورد این تغییر وضعیت این است که شما می‌توانید به راحتی نفس بکشید. خبر بد اینکه به طور مرتب احساس ادرار دارید و به این دلیل است که سر جنین به مثانه فشار می‌آورد. ممکن است با درد کمر و یبوست مواجه شوید که به دلیل این است که جنین خودش را برای به دنیا آمدن آماده می‌کند.بایدها و نبایدها- هفته سی و هفتم بارداری

اگر سؤالی در ذهن دارید، حتماً به صورت شفاف و دقیق از پزشک خود بپرسد. آزمایشات مخصوص پیش از زایمان را انجام دهید.

لگن شما در این هفته توسط پزشک معاینه شده و با درخواست سونوگرافی و اندازه سر جنین و وزن او  موقعیت زایمان طبیعی در شما بررسی می‌گردد. پزشک از این طریق همه جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهد. وی خروج مایع آمنیوتیک و وضعیت گردن رحم را بررسی می‌کند. گردن رحم در زمان نزدیک شدن به  زایمان نرم‌تر می‌شود و از طول مجرای درونی آن کاسته می‌شود .

-به آرایشگاه بروید و کمی به خودتان برسید .و از زمان‌های دو نفره خود و همسرتان استفاده کنید.باهم به پیاده‌روی و خریدهای کوچک بپردازید. الان بهترین زمان برای گرفتن عکس‌های بارداری می‌باشد.

رژیم غذایی
رژیم غذایی برای شیردهی
یک رژیم غذایی مغذی به خصوص بعد از زایمان اگر بخواهید نوزادتان را شیر دهید بسیار اهمیت دارد . در طی شیردهی شما به مصرف کافی غذاهای سالم برای بدنتان و نوزاد نیاز دارید.
خانم‌های شیرده حدود 200 کالری در روز بیش از دوران بارداری یا 500 کالری در روز که بیش از قبل از بارداری است نیاز دارند. در برابر وسوسه رژیم گرفتن بعد از زایمان مقاومت کنید. اگر به اندازه کافی نخورید بدنتان شیر کمتری تولید می‌کند. در آینده ماه‌ها وقت دارید که وزن خود را کم کنید.
اکنون وعده‌های غذایی را برای چند هفته پس از زایمان برنامه‌ریزی کنید.
بعد از اینکه نوزاد را به خانه آوردید شما احتمالاً بسیار خسته‌اید تا وعده‌های غذایی مغذی را تنظیم کنید. اگر می‌توانید اکنون غذاهایی را تهیه و منجمد کنید. بهتر است برای تهیه غذا از خانواده یا دوستان خود بعد از تولد نوزاد کمک بخواهید.
اگر کسی از شما بپرسد کمکی می‌تواند انجام دهد به او بگویید که برایتان مقدار زیادی سالاد میوه درست کند یا سبزیجاتی برای خوردن شما برای چند روز آینده آماده کند. شستن ، پوست کندن و بریدن مواد غذایی آخرین چیزی است که شما در چند هفته اول بعد از تولد نوزاد می‌خواهید انجام دهید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته سی و هفتم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته سی و هفتم بارداری :

"در هفته سی و هفتم بارداری  ، شام زیاد شما را سنگین و خواب‌آلود اما زمان خواب شما را به تعویق می‌اندازد و موجب اختلال در الگوی خوابتان می‌شود. بجای آن، سعی کنید بیش‌ترین مقدار غذای خود را قبل از عصر و برای شام یک وعده غذای سبک انتخاب کنید. "

انتخاب وعده غذایی سبک برای عصر و شب می‌تواند در هفته سی و هفتم بارداری مفید واقع شود . این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: شیر کم چرب یک لیوان + 10 گرم کره با عسل + شیر کم چرب  -  عدسی با نان سنگک
میان وعده صبح :  میوه یک عدد .
نهار : ماهی کبابی با برنج  + سالاد –کباب تابه‌ای –خورشت کدو–رشته پلو با قارچ

میان وعده عصر: کراکر به همراه پنیر کم چرب و میوه یا ماست کم چرب با نان تست

شام :پنکیک سیب‌زمینی و گوجه – کوکو سبزی  – سالاد سزار–  سوپ قارچ

"به همراه غذای خود سالاد کاهو و آب لیمو و روغن زیتون مصرف کنید "

 هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و ششم بارداریهفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری : همان‌گونه که دوره سرعت رشد جنین به پایان خود نزدیک می‌شود قد او به 48 سانتی‌متر و وزنش به 700/2 کیلوگرم می‌رسد. به هر حال وی به افزایش وزن خود به صورت چربی اضافی تا زایمان ادامه می‌دهد. هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و هشتم بارداریهفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری : اکنون همه چیز فشرده است. ممکن است وزن جنین 700/2 کیلوگرم و قد او 50 سانتی‌متر باشد. جفت نیز تقریباً آن قدر بزرگ شده است که حدود 15 تا 20 سانتی‌متر قطر و 5/2 سانتی‌متر ضخامت دارد. جفت نیز به وزن شما می‌افزاید و مانع می‌شود که شما کفشتان را ببندید. هفته سی و هشتم بارداری


هفته سی و نهم بارداریهفته سی و نهم بارداری

هفته سی و نهم بارداری : در نهایت نوزاد برای به دنیا آمدن آماده است. اکنون بهتر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. اجزاء صورت او کاملاً شکل‌گرفته‌اند. چشم‌هایش باز هستند و گوش‌هایش سر جای خود قرار دارند. سر او ممکن است کاملاً پر مو باشد اما حیرت نکنید اگر رنگی غیرقابل‌انتظار داشته باشد. هفته سی و نهم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران