کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

17
هفته سی و هشتم بارداری
هفته سی و هشتم بارداری : اکنون همه چیز فشرده است. ممکن است وزن جنین 700/2 کیلوگرم و قد او 50 سانتی‌متر باشد. جفت نیز تقریباً آن قدر بزرگ شده است که حدود 15 تا 20 سانتی‌متر قطر و 5/2 سانتی‌متر ضخامت دارد. جفت نیز به وزن شما می‌افزاید و مانع می‌شود که شما کفشتان را ببندید. هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

تغییرات جنین- هفته سی و هشتم بارداری

اکنون همه چیز فشرده است. ممکن است وزن جنین 700/2 کیلوگرم و قد او 50 سانتی‌متر باشد. جفت نیز تقریباً آن قدر بزرگ شده است که حدود 15 تا 20 سانتی‌متر قطر و 5/2 سانتی‌متر ضخامت دارد. جفت نیز به وزن شما می‌افزاید و مانع می‌شود که شما کفشتان را ببندید.
جنین آن قدر بزرگ شده است که زانوها و بازوهایش دائماً خم می‌شوند. اما او هنوز می‌جنبد و به شما ضربه می زند. بنابراین از حرکات او آگاه باشید. ضربان قلب جنین در طی درد زایمان و زایمان بین 12 تا 160 ضربه در هر دقیقه است.
اکنون حتی سکسکه‌های او را به راحتی متوجه می‌شوید. این سکسکه‌ها به دلیل فرو دادن مایع آمنیوتیکی در هنگام دم است هنگامی که جنین تمرین نفس کشیدن می‌کند. آن‌ها می‌توانند به اندازه‌ای شدید باشند که همسرتان تکان خوردن لباس شما را ببیند. ریه‌های او اکنون کاملاً تکامل‌یافته‌اند.
بند ناف جنین بین 30 تا 100 سانتی‌متر طول دارد اما به احتمال زیاد در حدود 50 سانتی‌متر است. آن شبیه سیم سفید و مرطوب و تاب‌خورده تلفن است که جفت را به جنین وصل می‌کند.

هفته باقی‌مانده نسبت به مدت زمانی که شما باردار بوده‌اید، اکنون  شما کلافه‌اید و دلتان می‌خواهد هر چه زودتر او را در آغوش بگیرید.همچنان در حال وزن گیری است.

هفته سی و هشتم بارداری,اکنون,شما در مرحله  تکمیل بارداری رسیده‌اید موعد تقریبی زایمان شما بین هفته 38 تا 42 می‌باشد. بزودی می‌توانید  کودک خود را در آغوش گرفته و به چشمان او نگاه کنید او حالا می‌تواند  تمام مایعات و چربی‌های محیط اطراف خود را گوارش کند.اکنون حنجره و شش‌های او آماده فریاد زدن هستند، همان صدایی که هنگام تولد خواهید شنید. این کودک چیزی که این هفته‌ها کم دارد مجرای اشک است که هنوز تشکیل نشده است.گریه‌های او تا چندی پس از تولد نیز بدون اشک خواهد بود .

 تغییرات شما- هفته سی و هشتم بارداری

ممکن است شما از آن دسته زنان بارداری باشید که رحمتان همچنان در حال رشد است احتمالاً در این هفته رحم در حدود 16 تا 18 سانتی‌متر رشد کرده است. اکنون,احتمالاً سر جنین به سمت کانال زایمان حرکت کرده و شکم شما کمی پایین تر آمده فضا برای اعضای درونی شما بازتر خواهد شد و شما راحت تر نفس خواهید کشید.با این وجود ممکن است هنوز علائم بارداری بر طرف نشده است. احتمال احساس فشار در ناحیه کشاله ران، ناحیه خارجی ران و حتی مثانه شما هست.

ممکن است در این زمان دچار افسردگی شوید که برخی از بانوان باردار را گرفتار خودش می‌کند. چنانچه احساس بی‌حوصلگی می‌کنید  برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید با ورود نوزادتان بی‌حوصلگی روحی درد ساز می‌شود.

سردردهایی که از بین نمی روند
خانم‌های باردار به همان دلیلی که هر فردی دچار سردرد می‌شود، سردرد می‌گیرند که این دلایل شامل : خستگی ، استرس ، مشکلات سینوسی و سابقه میگرن داشتن. بسیاری از مادران باردار متوجه می‌شوند که سردردهای آن‌ها به دلیل افزایش سطح هورمون‌ها در طی بارداری بدتر می‌شود. بیشتر خانم‌ها متوجه می‌شوند که سردردهایشان در سه ماهه آخر بارداری بهبود می‌یابد.
اگر تا این مرحله از بارداری‌تان سردردهای شما ادامه دارد برای پیشگیری و درمان آن‌ها اقداماتی انجام دهید. به اندازه کافی اذیت کننده است که هر 20 دقیقه برای تخلیه مثانه خود به دستشویی بروید. به همان اندازه نیز دشوار است که سردرد داشته باشید.
روی یک ورق کاغذ جدولی بکشید و شروع ، مدت و شدت سردردهایتان را یادداشت کنید. شناختن علت سردردها به شما کمک می‌کند تا از آن‌ها پیشگیری یا آن را درمان کنید.
مثلاً اکنون هر دلیلی وجود دارد که استرس و تنش داشته باشید. ممکن است اکنون در مرخصی زایمان نباشید. بنابراین می‌توانید ساعت‌های زیادی را به آماده شدن برای مرخصی اختصاص دهید.
ممکن است نگران فرزند بزرگ‌تر خود و اینکه چگونه می‌توانید از پس نوزاد و کودک خردسال خود برآیید باشید یا همسرتان ممکن است سرکار باشد یا با عدم حضور او در خانه ممکن است احساس خستگی کنید و از نظر روحی منزوی شوید.
برای از بین بردن سردردهای ناشی از احساسات استرس آور ، تنش‌های زندگی‌تان را کم کنید. از پس آنچه موجب نگرانی شما می‌شود برآیید. کمک بگیرید و به اندازه کافی استراحت کنید. در طی روز در محیطی تاریک و خنک خلوت کنید و چند نفس عمیق بکشید یا فقط دراز بکشید.
هوای تازه تنفس کنید و در اطراف بگردید. اگر سردرد شما ناشی از تنش است روی پیشانی‌تان یا پشت گردنتان یخ بگذارید تا جریان خون به سرتان را کاهش دهید. می‌توانید همچنین کیسه آبگرم یا کمپرس گرم روی پاهایتان به همین منظور قرار دهید.
اگر سردرد شما به دلیل مشکلات سینوسی ، حساسیت‌ها ، یا گرفتگی سر است ، اتاقتان را خنک نگه‌دارید و دستگاه بخور در خانه قرار دهید. درمان‌هایی برای حساسیت‌های فصلی وجود دارد که در دوران بارداری بی‌خطر هستند.
از پزشک خود بپرسید. خوردن مسکن استامینوفن در طی سه ماهه آخر بارداری ضرری ندارد. اگر میگرن دارید چراغ‌ها را خاموش کنید ، از کمپرس سرد استفاده کنید و سعی کنید بخوابید.
اگر سردردهای شدید و دائمی دارید که با اقدامات ذکرشده رفع نمی‌شود فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. سردردهای طولانی می‌تواند نشانه تشنج حاملگی باشد که فوراً باید بررسی شود.بایدها و نبایدها- هفته سی و هشتم بارداری

با دردهای کاذب زایمانی آشنا شوید. این علائم به صورتی است که حالت‌های درد و ناراحتی شما با تغییر  وضعیت بدن از بین برود. (درزمان وضع حمل واقعی، اگر خوابیده‌اید و بلند می‌شوید، درد نباید از بین برود.) همچنین در علائم وضع حمل غیر واقعی، دردها از جلو شروع می‌شوند درحالی‌که در وضع حمل اصلی دردها از پشت شروع‌شده و کم‌کم به جلو می‌آیند. در مورد برنامه زندگی خود پس از زایمان با همسرتان گفتگو و مشورت کنید.

اختلالات خلقی و افسردگی  پس از زایمان هم در دو هفته اول پس از زایمان بروز می‌کند. شدت این اختلالات گاهی خفیف و گاهی شدید است. تقریباً 70 درصد از خانم‌های باردار دچار این مشکل می‌شوند.

رژیم غذایی
میان وعده‌ها در طی درد زایمان
هنگامی که در منزل درد زایمان شروع می‌شود انرژی خود را با میان وعده‌های بسیار سبک مانند میوه ، نان سوخاری ، بیسکویت یا سوپ حفظ کنید. زمانی که به بیمارستان می‌روید ممکن است اجازه نداشته باشید چیزی بخورید.
احتمالاً به هیچ‌وجه نمی‌خواهید چیزی بخورید زیرا درد زایمان شما را دچار حالت تهوع می‌کند. ممکن است حتی استفراغ کنید. به این دلیل میان وعده‌های سبک در خانه بخورید. هنگام درد زایمان در منزل به نوشیدن آب و مایعات ادامه دهید.
ورزش
ورزش در اواخر بارداری
اگر به ورزش خود در دوران بارداری ادامه داده‌اید به شما تبریک می‌گویم. در طی این چند هفته آخر بارداری طبق اجازه پزشک ورزش کنید. اگر بارداری سالمی دارید هیچ دلیلی وجود ندارد تا ورزش کردن را متوقف کنید.آب بدنتان را حفظ کنید.
به بدنتان گوش کنید و اگر احساس خستگی می‌کنید استراحت کنید. چند بار به طور کوتاه ورزش کردن بهتر از ورزشی طولانی است. مانند همیشه اگر با هر گونه نشانه‌های هشدار مواجه شدید ورزش کردن را کنار بگذارید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته سی و هشتم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته  سی  و هشتم بارداری :

" غذاهای تند هیچ ضرری به زنان باردار نمی‌رساند اما چنانچه دچار اختلالات خواب هستید، مواد غذایی تند محرک محسوب شده  و بهتر است از خوردن آن‌ها اجتناب کنید.موادی مانند پیاز، فلفل، فلفل قرمز یا دیگر غذاهای تند می‌تواند موجب سوزش معده و سوءهاضمه شوند. "

مصرف مواد غذایی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این هفته‌های پایانی  لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهتر شدن اندامتان پس از زایمان، آماده می‌کند. این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات دوران بارداری نمی‌باشند . "
صبحانه: شیر کم چرب یک لیوان به همراه غلات مخصوص صبحانه  + ساندویچ تخم‌مرغ آب پز  +شیر یا ساندویچ نان پنیر  گردو -
میان وعده صبح :یک کاسه ماست کم چرب و ½ فنجان میوه.

نهار : لوبیاپلو -  خورشت آلو با برنج  - خورشت قیمه با برنج – کوفته برنجی
میان وعده عصر: آجیل بو داده بدون نمک
شام : الویه با ماست و بدون سس -  -ماهی کبابی با سالاد – املت- شیر برنج

 "به همراه غذای خود سالاد کاهو و آب لیمو و روغن زیتون مصرف کنید "

 هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداریهفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری : جنین می‌تواند از چند روز بیشتر بودن در رحم بهره ببرد اما او دوره کامل را سپری کرده است. احتمالاً وزنش 3 کیلوگرم و قدش نزدیک به 50 سانتی‌متر است. اما حتی پزشک نمی‌تواند بگوید که نوزادتان هنگام تولد چقدر است زیرا از 15 کیلوگرمی که وزن اضافه کرده‌اید بخشی از آن به دلیل افزایش مایع آمنیوتیکی اندازه سینه‌ها و رشد جفت است. هفته سی و هفتم بارداری


هفته سی و نهم بارداریهفته سی و نهم بارداری

هفته سی و نهم بارداری : در نهایت نوزاد برای به دنیا آمدن آماده است. اکنون بهتر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. اجزاء صورت او کاملاً شکل‌گرفته‌اند. چشم‌هایش باز هستند و گوش‌هایش سر جای خود قرار دارند. سر او ممکن است کاملاً پر مو باشد اما حیرت نکنید اگر رنگی غیرقابل‌انتظار داشته باشد. هفته سی و نهم بارداری


هفته چهلم بارداریهفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری: اکنون جنین تپل است . 15 درصد از بدن او چربی است که به تنظیم دمای بدنش کمک می‌کند. احتمالاً وزن او بین 3 تا 3/700 کیلوگرم و قد او اگر اندازه‌ای متوسط داشته باشد حدود 53 سانتی‌متر است. هفته چهلم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران