کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

37
هفته بیست و چهارم بارداری
هفته بیست و چهارم :این هفته پیام‌آور یکی از مهم‌ترین آستانه‌های دوران بارداری است : جنین شما ماندنی است. یعنی وزن او اکنون بیش از 450 گرم است و اگر زودتر از موعد به دنیا بیاید احتمال زنده ماندنش تحت مراقبت‌های ویژه بیش از 50 درصد است. این به دلیل رشد نهایی مجاری و کیسه‌های هوا در ریه‌هایش است. هفته بیست و چهارم بارداری

،هفته بیست و چهارم بارداری

تغییرات جنین - هفته بیست و چهارم بارداری

این هفته پیام‌آور یکی از مهم‌ترین آستانه‌های دوران بارداری است : جنین شما ماندنی است. یعنی وزن او اکنون بیش از 450 گرم است و اگر زودتر از موعد به دنیا بیاید احتمال زنده ماندنش تحت مراقبت‌های ویژه بیش از 50 درصد است. این به دلیل رشد نهایی مجاری و کیسه‌های هوا در ریه‌هایش است.
در طی هفته‌های باقیمانده از بارداری ، 2 کیلو و 700 گرم تا 3 کیلوگرم وزن می‌گیرد. گوش‌هایش اکنون به صداهای بیرون از رحم بسیار حساس شده‌اند و او می‌تواند صدای شما را تشخیص دهد. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که جنین ابتدایی‌ترین آموزش زبان در رحم را دارد.
بعد از تولد نوزادان اگر صداهای افراد بومی را بشنوند به شدت شیر می‌خورند تا اینکه در بین افرادی باشند که به زبان بیگانه صحبت می‌کنند. هیچ مدرکی وجود ندارد که علاقه نوزاد را به صدای پدر ، مادربزرگ یا خواهر و برادر خود نشان دهد. اما قطعاً می‌تواند صدای مادرش را تشخیص دهد و زمانی که متولد می‌شود به آن توجه دارد.
دانشمندان از طریق سونوگرافی دریافته‌اند که حتی جنین‌هایی که متولد نشده‌اند علاقمند به بازی هستند. جنین شما نیز به پا زدن به دیواره‌های رحم ادامه می‌دهد و سعی می‌کند هر آنچه در اطراف اوست را محکم چنگ بزند.
اسباب‌بازی مورد علاقه او دست‌ها و بند ناف است که ممکن است آن را تکان ، تاب دهد یا بکشد و با آن سرگرم شود. نگران نباشید این کلاف رگ‌های خونی به طور قابل‌توجهی محکم است و نیروی جریان خونی که از آن می‌گذرد آن را محکم نگه می‌دارد و از پیچ خوردن آن جلوگیری می‌کند.

 حرکاتش در رحم به اندازه قبل نیست چون به حدی بزرگ‌شده که جای حرکاتش محدود تر شده. قیافه او به حالت طبیعی خود نزدیک‌تر می‌شود. گوش‌ها و چشم‌های جنین شما در این هفته در جایگاه اصلی خود قرار می‌گیرد و به راحتی صداها را می‌شنود و واکنش نشان می‌دهد.

کیسه‌های هوایی  و نایژه‌های او به  تدریج در حال شکل‌گیری است و درخت تنفسی او کم‌کم شاخه و برگ‌هایش را تولید می‌کند و ماده‌ای به نام «سورفاکتانت» تولید می‌کند تا جنین بتواند در آینده از هوایی که کیسه‌های ریه جمع و خالی می‌کند لذت ببرد. اما هنوز اکسیژن و مواد غذایی از طریق بند ناف به او می‌رسد .

مغز جنین شما هم اکنون بی‌وقفه در حال فعالیت است و چین‌خوردگی‌های مغز او ساختار اصلی خود را پیدا می‌کند.

ذخایر چربی به مقدار کافی زیر پوستش ذخیره نشده و رشد پوست او بیشتر از درازاست به خاطر همین است که پوست او چروکیده به نظر می‌رسد . خوب قرار است که این هفته چین‌هایی روی کف دست و بندهای انگشتش ایجاد شود.

تغییرات شما- هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری رحم شما5 سانتیمتر بالاتر از ناف قرارگرفته و شکم شما به اندازه یک توپ فوتبال بزرگ شده است و خطوط حاملگی ناشی از بزرگ شدن شکم و سینه ممکن است روی بدنتان ایجاد شود.شما می‌توانید برای کمتر شدن این لکه‌ها از کرم‌های مخصوص استفاده کنید.

ممکن است چشمان شما در این زمان حساسیت بیشتری نسبت به نور نشان دهند و همین طور  ممکن است دچار عارضه خشکی چشم شود. اما این عوارض تنها تا زمان زایمان شما وجود دارند.برای رفع این مشکلات از عینک‌های آفتابی استفاده کنید .

کک و مک ها ، خال‌ها و غیره
اکنون در سه ماهه دوم بارداری هستید. هورمون‌هایی درون شما دست به کار می‌شوند. این بار آن‌ها موجب تغییرات رنگدانه‌های پوستی می‌شوند. نوک سینه شما تیره‌تر می‌شود و کک و مک می‌زنید. ممکن است خط تیره‌ای ، شکم در حال رشد شما را به دو نیم تقسیم کند.
این تغییر شایع رنگ پوست (( خط سیاه)) نامیده می‌شود که در نتیجه تیره شدن رنگدانه‌های پوستی در طی بارداری است . چند ماه بعد از تولد نوزاد معمولاً آن کمرنگ یا کاملاً محو می‌شود. سایر تغییرات مشکل‌آفرین ممکن است ایجاد شود.
اگر پوست شما موجب ناراحتی‌تان شده است درمان‌های بی‌خطر دوران بارداری را از پزشکتان بپرسید . داروهایی که ممکن است برای پوست شما تجویز شود در دوران بارداری موجب نقص‌های مادرزادی می‌شود.
درد سیاتیک
همان‌گونه که جنین شما بزرگ‌تر می‌شود ممکن است متوجه شوید که او روی عصب سیاتیک شما دراز کشیده است. این عصب بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین عصب بدن است. ضخامت آن به اندازه شست شماست. این عصب از قسمت انتهای پایین نخاع شروع می‌شود در آنجا به دو شاخه تقسیم می‌شود تا از طریق لگن امتداد یابد و به کفل ، ران و در ادامه به هر یک از پاها برسد. سیاتیک به هر نوع دردی مربوط به عصب سیاتیک گفته می‌شود.
برخی درد سیاتیک را برای هر درد شدیدی که از کفل به پشت همان پا پخش می‌شود توصیف می‌کنند. برخی دیگر آن را بیشتر در لمبرهای خود احساس می‌کنند. این درد به صورت مورمور شدن ، سوزش ، خارش یا درد ناگهانی نمایان می‌شود که ممکن است دائمی یا متناوب باشد.
در هر صورت درد سیاتیک می‌تواند واقعاً شما را آزار دهد به خصوص اگر مجبور به سفر جاده‌ای طولانی یا کار در یک اداره باشید جایی که به سختی می‌توانید بلند شوید و به اطراف حرکت کنید.
احتمالاً درد سیاتیکی پس از تولد نوزاد کمتر می‌شود یا کاملاً برطرف می‌شود. در برخی خانم‌ها این درد در دوران بارداری با رشد جنین و حرکت نکردن او روی عصب کاهش می‌یابد.
با این حال برای درمان درد سیاتیکی به محض اینکه احساس درد کردید روی محل چند بار در روز یخ بگذارید. بعد از یکی دو روز کیسه آبگرم استفاده کنید. برخی خانم‌ها با دوش آبگرم دردشان تسکین می‌یابد. خوردن استامینوفن هم بی‌ضرر است و می‌توانید در مورد طب سوزنی با پزشک خود مشورت کنید.
ورزش‌های کششی که متمرکز بر انتهای کمر ، کفل و زردپی‌های پشت زانو هستند می‌توانند درد را کاهش دهند و همین طور شنا و پیاده‌روی نیز مفید هستند.
مبتلا شدن به اسهال
در برخی از مراحل بارداری ممکن است دچار اسهال شوید. معمولاً اسهال توسط باکتری معده‌ای – روده‌ای ایجاد می‌شود که یا از شخص دیگری گرفته‌اید یا با خوردن غذای فاسد به آن مبتلا شده‌اید. این موارد به ندرت بیش از 72 ساعت طول می‌کشد.
اگرچه بسیار آزاردهنده است اما بهتر است بگذارید اسهال روند خود را طی کند و سعی نکنید آن را درمان کنید. ممکن است بسیار نگران شوید از اینکه هر آنچه که می‌خورید سریع از بدنتان دفع می‌شود. به هر حال دفع یکی دو روزه مواد غذایی از بدنتان آسیبی به شما و جنین تان نمی زند. مهم‌ترین نکته این است که مایعات بدنتان را با مایعات خالص مانند آب ، سوپ جوجه یا آب میوه تأمین کنید.
اگر اسهال شدید یا مزمن دارید اسهال همراه با تب یا مدفوعی که خون‌آلود یا حاوی مخاط است به پزشک مراجعه کنید. پزشک وجود عفونت‌ها و انگل‌های دیگر را بررسی می‌کند به خصوص اگر شما با افرادی که بیماری‌های خطرناک داشته‌اند در تماس بوده‌اید یا به مکان‌های دیگری مانند کشور خارجی سفرکرده‌اید جایی که آب غیرقابل آشامیدن بوده است. اگر آب زیادی از دست داده‌اید ، ممکن است با تزریق سرم درمان شوید و پزشک داروی ضد اسهال تجویز کند.
بایدها و نبایدها - هفته بیست و چهارم بارداری

استفاده از لباس‌های بارداری برای شما لازم و ضروری است لباس‌هایی که به جنین فشار وارد نیاورد و از طرفی جریان خون در بدن شما به راحتی صورت گیرد. بیشتر از لباس‌های زیر نخی و مخصوص دوران بارداری و شیردهی استفاده کنید.

شاید کمی دیر باشد ولی اگر با پزشک خود کنار نمی‌آیید یا به او اعتماد کافی ندارید هنوز می‌توانید با پرس و جو از آشنایان دکتر خود را تغییر دهید.

آزمایش غربالگری گلوکز (GCT) معمولاً در طول هفته 24 تا 28 انجام می‌شود. پس این تست از سوی پزشک شما برایتان درخواست می‌گردد. در معاینات بارداری اندازه دور شکم ،فشارخون دوران بارداری ، و میزان دست و پاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رژیم غذایی
اضافه‌وزن صحیح
در هفته 24 اضافه‌وزن توصیه‌شده برای یک بارداری طبیعی در خانم‌هایی با وزن عادی در حدود 6 تا 7 کیلوگرم است. اگر اضافه‌وزن شما بیش از این مقدار است بررسی کنید که چه می‌خورید و چقدر ورزش می‌کنید. حالا زمان مناسبی برای رژیم گرفتن نیست. خوردن هله هوله را کاهش دهید و میوه و سبزیجات زیاد بخورید.
اگر تمرینات ورزشی خود را کم کرده‌اید اکنون زمان مناسبی است تا تحرک خود را زیاد کنید. یک قدم شما تهیه کنید و پیاده‌روی را شروع کنید. مطالعات نشان می‌دهد خانم‌هایی که از قدم شما استفاده می‌کنند در مقایسه با خانم‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنند روزی 5/1 کیلومتر بیشتر پیاده‌روی می‌کنند.
اگر اضافه‌وزن زیادی دارید خودتان را ملامت نکنید. به این توجه کنید که از این به بعد چه کار می‌توانید بکنید. هوشمندانه خوردن و ورزش کردن را ادامه دهید تا به وزن متعادل خود تا پایان بارداری برسید.

برنامه غذایی هفته به هفته - هفته بیست و سوم بارداری

نکته تغذیه‌ای هفته بیست و سوم بارداری:

"مواد غذایی خود را از میان این 5 گروه انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و مواد سرشار از پروتئین. سعی کنید مواد خود را در هر میان وعده حداقل از دو گروه انتخاب کنید. کودک و بدن شما باید مواد غذایی مختلفی را برای فراهم کردن پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد معدنی به دست آورد."
"برنامه غذایی پیشنهادشده شامل تمامی مواد غذایی است که بایستی در برنامه غذایی شما اعمال شود و این برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند . "

صبحانه: غلات مانند گندم یا نان سبوس‌دار به همراه شیر و دو عدد خرما .
میان وعده صبح : یک عدد از میوه‌های فصل .
نهار : جوجه چینی با برنج - خوراک قارچ و مرغ - خوراک بوقلمون
میان وعده عصر: کمی از مغزها خام و بدون نمک مانند گردو یا بادام یا چند عدد بیسکویت با یک لیوان شیر
شام : ماهی کباب شده یا گریل شده به همراه سالاد -املت به همراه سبزی - کوکوی سبزی+ماست کم چرب - سوپ سبزیجات به همراه نان سنگک

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و سوم بارداریهفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری :در این هفته جنین آن قدر سرگرم است که این‌طور احساس می‌شود که انگار او در اطراف شکمتان راه می رود. چه حدسی می‌زنید؟ این دقیقاً همان کاری است که انجام می‌دهد. جنین پاهایش را به دیواره رحم فشار می‌دهد تا برای برداشتن اولین گام‌های خود به تنهایی آماده شود. هفته بیست و سوم بارداری


هفته بیست و پنجم بارداریهفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری : اکنون جنین مدت‌های خواب و بیداری مشخص دارد. او هنوز لاغرتر از زمان تولد است اما به چاق شدن ادامه می‌دهد. تا پایان این هفته احتمالاً وزنش به حدود 700 گرم می‌رسد. هفته بیست و پنجم بارداری


هفته بیست و ششم بارداریهفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری : شما که اولین لگدزدن‌های دلپذیر جنین تان را دوست داشتید اما اکنون که قد او به 35 سانتی‌متر و وزنش به یک کیلوگرم رسیده است بیشتر احتمال دارد آخ بگویید. در واقع حرکات او آن قدر قوی است که همسرتان می‌تواند به راحتی آن‌ها را احساس کند. هفته بیست و ششم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران