کودک آنلاین

موضوع مقاله : بارداری هفته به هفته

دسته بندی : بارداری هفته به هفته

4
رشد جنین – قسمت اول
رشد جنین – قسمت اول در طی عمل لقاح ، تخمک و اسپرم با یکدیگر ادغام می گردند تا یک سلول را با چهل و شش کروموزوم بسازند . این سلول اولیه در نتیجه رشد تقسیم و تمایز سلولی ، نوزاد و جفت را شکل خواهد داد. بعد از لقاح با تقسیم سلولی سریع یک کره تو خالی به نام بلاستوسیت ساخته میشود. رشد جنین – قسمت اول

رشد جنین – قسمت اول
هفته اول
تقسیم سلولی و جایگزینی
در طی عمل لقاح ، تخمک و اسپرم با یکدیگر ادغام می گردند تا یک سلول را با چهل و شش کروموزوم بسازند . این سلول اولیه در نتیجه رشد تقسیم و تمایز سلولی ، نوزاد و جفت را شکل خواهد داد. بعد از لقاح با تقسیم سلولی سریع یک کره تو خالی به نام بلاستوسیت ساخته میشود.
بلاستوسیت پس از عبور از لوله رحم ( فالوپ ) و رسیدن به رحم به رشد خود ادامه می دهد و در روزهای سوم و چهارم به بافت سطح رحم متصل میشود.
پس از هفت روز ، بلاستوسیت که اکنون از صدها سلول تشکیل شده است به بافت رحم هجوم می برد و اتصال محکمی با مادر برقرار می سازد.
بخشی از سلول ها نیز تروفوبلاست یا جفت اولیه را می سازند. تروفوبلاست تنها بافت انسانی است که به بافت های دیگر حمله می کند اما دفع نمی گردد.
هفته دوم
پس از این که بلاستوسیت در رحم جایگزین شد ، تروفوبلاست با آهنگ حیرت آوری رشد می کند و برآمدگی های انگشت مانندی را می سازد. این برآمدگی ها با دیواره ها و فضاهای خالی به صورت بافتی لانه زنبوری دیده میشود.
هنگامی که سن جنین به حدود دو هفته رسید بافت رحم در برخی نقاط تا اندازه ای سست می شود تا رگ های خونی مادر اجازه پیدا کنند خون مادر را به درون این فضاهای تروفوبلاستی بفرستند.
بدین صورت گردش خون جفت برقرار شده و خون مادر شروع به تغذیه جنین می کند.
تروفوبلاست سازنده HCG  نیز هست. اندازه گیری این هورمون در خون و ادرار مادر یکی از روش های تشخیص بارداری است.
در این مرحله لایه بالایی و خارج از سلول های جنین اکتودرم خوانده می شود که از آن پوست ، مو ، ناخن ها و سیستم عصبی رشد خواهند کرد.
 لایه پایین تر ، اندودرم نام دارد که سازنده دستگاه گوارش ، سیستم تنفسی و بسیاری از غدد مترشحه است. بین این دو لایه ، لایه سومی به نام مرودرم رشد می کند. از این لایه عضلات و بافت های داخل حفره های شکم رشد می کنند.هفته سوم
در طول هفته سوم بافت های تشکیل شده گلابی شکل می شوند و سپس شکل بدنه یک ویولون را به خود می گیرند . پایین سطح اکتودرم که پشت نوزاد را شکل می دهد ، یک جفت برآمدگی موازی ظاهر میشوند.
بین این دو برآمدگی شیاری وجود دارد که به عنوان شیار عصبی مرکزی را شکل خواهد داد. قلب و رگ های خونی نیز در طول هفته سوم زندگی جنینی رشد می کنند.
هفته چهارم
در این مدت در درون بدن جنین تغییرات بسیار وسیعی شکل می گیرد . کمی بعد از ساخت سیستم های عصبی و گردش خون ، روده ها یا در واقع سیستم گوارشی اولیه شروع به شکل گیری می کند.
دهان با ساخت یک کیسه در جلو که به تدریج به طرف جلو رشد می کند ، شکل می گیرد.
در هفته چهارم ، جنین با 3 سانتیمتر درازا تقریبا شبیه به یک نوزاد است . جنین یک دم و یک سر دارد و به راحتی قابل تشخیص است. در این مرحله شیار عصبی کامل شده و رشد مغز به سرعت ادامه می یابد.
طرح چشم و گوش در سر قابل مشاهده است و صورت شروع به شکل گرفتن کرده است . قلب یک برآمدگی بزرگ روی قسمت پایینی جنین است که به زودی به صورت موزونی شروع به تپش خواهد کرد.
منبع : کتاب راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
رشد جنین – قسمت اول
رشد جنین – قسمت دومرشد جنین – قسمت دوم

رشد جنین – قسمت دوم ماه دوم بعد از گذشت دو ماه جنین که اکنون 2 سانتی متر بلندتر شده است شکل انسانی به خود می گیرد . جنین در این مرحله چشم ، گوش و بینی دارد. انگشتانش در دست ها و پاها دیده می شود.


از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت !از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت !

از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت ذهنی! کودک آنلاین : در نخستین لحظات، ماه‌ها و سال‌های زندگي، هر لمس، حركت و ابزار علائم عاطفي در زندگی يك کودک، در مغز او به شكل انفجاري از فعالیت‌های الكتريكي و شيميايي درمی‌آید، از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت ذهنی!


بیماری های مادر که روی جنین اثر داردبیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد مادر باردار باید به طور مرتب و منظم زیر نظر متخصص زایمان باشد یا به طور مرتب در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری حضور یابد تا پزشک از بیماری هایی که ممکن است در دوران بارداری مخاطراتی برای او و جنین به وجود آورد جلوگیری نماید و یا اگر به بیماری های معمولی مبتلا شده باشد درمان شود. بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد


شکل گیری جنین دوقلوشکل گیری جنین دوقلو

شکل گیری جنین دوقلو تشخیص قطعی است. در بدن شما دو جنین در حال رشدند. چطور این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث حاملگی دوقلو می شود؟ چه شد که این بخت نصیب شما شد؟ شکل گیری جنین دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
مقاله?ویدیو?کاربر?
لیست مقالات
لیست ویدیو ها
لیست کاربران