کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
راهبردهایی برای کمک به غذا خوردن کودک - قسمت دوم
غذا خوردن کودک : بسیاری از کودکان به‌این دلیل از خوردن اجتناب می‌کنند که دچار حساسیت مفرط لمسی در نواحی دهان، صورت و دست‌ها هستند. وقتی که کودک نسبت به‌لمس در ناحیۀ دهان بیش از اندازه حساس است ....

راهبردهایی برای کمک به غذا خوردن کودک - قسمت دوم
•    مشکلات لمسی در دهان، صورت و دست‌ها
بسیاری از کودکان به‌این دلیل از خوردن اجتناب می‌کنند که دچار حساسیت مفرط لمسی در نواحی دهان، صورت و دست‌ها هستند. وقتی که کودک نسبت به‌لمس در ناحیۀ دهان بیش از اندازه حساس است، ممکن‌است لب‌هایش را با عصبانیت غنچه کند و اجازه ندهد با شیشه یا قاشق به‌او غذا دهند.
وقتی حساسیت کودک شدید باشد تماس قاشق یا نوک پستان با لبش برای او مانند یک شوک الکتریکی است. غذاها نیز بسته به‌بافت و درجه حرارتی که دارند ممکن‌است در دهان کودک احساس ناخوشایندی ایجاد کنند. در این شرایط، کودکان از انواع غذاها متنفر می‌شوند یا انواع کمی از غذاها را می‌خورند.
ممکن‌است که آنها در مورد غذا بسیار مشکل‌پسند و سخت‌گیر باشند و غذاهایی را ترجیح دهند که بافت سفت و هموار دارد. کودکی که نسبت به‌لمس در ناحیۀ دهانی دارای حساسیت کمتر از معمول است، اغلب در ناحیۀ دهان قوام ماهیچه‌ای ضعیفی دارد که باعث می‌شود دهانش باز و زبانش تنبل باشد.
اگر حساسیت مفرط لمسی در ناحیۀ دست‌ها باشد، کودک از دست زدن به‌غذا اجتناب می‌کند؛ به‌ویژه اگر غذا لزج، آب‌دار یا ناهموار باشد. اکثر مشکلات لمسی در ناحیۀ صورت و دهان همراه است. گاهی صرف نگاه کردن به‌یک غذا منجر به‌یک واکنش دفاعی حسی می‌شود و کودک دهانش را محکم می‌بندد و دستانش را کنار می‌کشد.
مشکل حسی نه تنها باعث نفرت از دست زدن به‌غذا می‌شود بلکه دیدن غذا و تصور این که غذا وارد دهان شود نیز به‌شدت کودک را منزجر می‌کند. این حساسیت اغلب باعث ایجاد اضطراب در مورد غذاهای خاص می‌شود.
آماده سازی لمسی
- برای آماده‌سازی با استفاده از دست یا یک حولۀ نرم، گونه‌های کودک را به‌آرامی ماساژ دهید. پوست صورت را مالش ندهید چون این کار ممکن‌است برای کودک آزاردهنده باشد. برای تمیز نمودن صورت کودکان حساس نیز به‌جای اینکه صورتش را با مالش شستشو دهید، از پارچۀ نم استفاده کنید.- در مورد بچه‌های کوچکتر، بازیهای مفرح با لب‌های آنها میتواند مفید باشد. برای مثال، می‌توانید انگشتتان را به‌طور افقی روی لب کودک قرار دهید و درحالیکه او صدا درمی‌آورد انگشت‌تان را روی لبش بالا و پایین کنید یا می‌توانید در حالیکه کودکتان صدای اوو در می‌آورد، لب‌های غنچه شده‌اش را نوازش کنید تا صدای جالبی تولید شود.
بچه‌های بزرگتر از نواختن شیپور اسباب بازی، سازدهنی و دیگر اسباب بازیهایی که با دمیدن هوا، صدا تولید می‌کنند، لذت می‌برند چون لرزشی را که از این طریق در لب‌هایشان ایجاد می‌شود، دوست دارند.
- برای تمرین دادن داخل دهان، با یک مسواک پلاستیکی لثه‌ها را ماساژ دهید. بعضی از بچه‌ها از اینکه لثه‌هایشان را با حوله ماساژ دهند، لذت می‌برند. لثۀ کودک را به‌چهار قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را سه یا چهار بار با حرکت جلو و عقب مالش دهید.
•    تقویت مهارت استفاده از قاشق و چنگال
مشکلات استفاده از قاشق و چنگال در کودکانی که دچار ناهماهنگی حسی – حرکتی هستند یا در برنامه‌ریزی حرکتی مشکل دارند، بسیار معمول است. کودکانی که چنین مشکلاتی دارند اغلب برای غذاخوردن از انگشتان خود کمک می‌گیرند.
اغلب ما کودکان نه ماهه را دیده‌ایم که قاشقی در دست دارند در حالی‌که مادرشان با قاشقی دیگر به‌آنها غذا میدهد. در حدود 15 تا 18 ماهگی، کودکان نوپا با استفاده از یک قاشق و با کمی ریخت و پاش غذا می‌خورند. وقتی کودک در ناحیۀ دست دچار ضعف ماهیچه‌ای است نمی‌تواند قاشق را به‌طرز صحیح دست بگیرد و غذا را به‌طرف دهانش ببرد.
از یک مسواک یا یک تکه نان به‌عنوان قاشق استفاده کنید. دست گرفتن و حمل آنها به‌مراتب راحت‌تر از قاشق است و به‌چرخش مچ کمتری احتیاج دارد.
از غذاهایی که به‌راحتی به‌قاشق می‌چسبند مانند پنیر اب شده روی نخود فرنگی یا سیب زمینی پوره شده، استفاده کنید.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
غذا خوردن کودک
راهبردهایی برای کمک به غذا خوردن کودک - قسمت اولراهبردهایی برای کمک به غذا خوردن کودک - قسمت اول

غذا خوردن کودک : مشورت با متخصص کودک برای رد کردن احتمال هرگونه مشکل طبی مانند بازگشت غذا به‌مری میتواند در مشکلات تغذیه‌ای کودک نقش داشته باشد، بسیار اهمیت دارد.


رفتار کودکان هنگام غذا خوردنرفتار کودکان هنگام غذا خوردن

رفتار کودکان هنگام غذا خوردن : پسرم موقع غذا خوردن آرام نمی‌نشیند. او بالا و پایین پریده، غذا را از بشقاب خود قاپیده و آداب مناسب غذا خوردن را رعایت نمی‌کند.


نکاتی در مورد غذا خوردن کودکنکاتی در مورد غذا خوردن کودک

نکاتی در مورد غذا خوردن کودک غذاهای انگشتی خوردن آنها نه تنها سرگرم کننده می باشد بلکه به کودک شما کمک میکند تا هماهنگ باشد. اسنیک ها یک مهم در رژیم کودکان بازی می کنند. نکاتی در مورد غذا خوردن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران