کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

2
شش توصیه برای کودکان بدغذا
شش توصیه برای کودکان بدغذا : بدغذایی در کودکان نوپا امر بسیار رایج است . بسیار دیده‌شده پدرها و مادرانی که ابتدا با مهربانی و خواهش و سپس با معامله کردن-باکودک و پس از آن با تهدید و ارعاب سعی در غذا دادن به کودک خود می‌کنند و بعضاً تمامی این کارها بی‌فایده و ناکارآمد خواهد بود و نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت که در برخی موارد نتیجه عکس نیز خواهد داد. شش توصیه برای کودکان بدغذا

شش توصیه برای کودکان  بدغذا

بدغذایی در کودکان  نوپا امر بسیار رایج است . بسیار دیده‌شده پدرها و مادرانی که ابتدا با مهربانی و خواهش و سپس با معامله کردن باکودک  و پس از آن با تهدید و ارعاب سعی در غذا دادن به کودک خود می‌کنند و بعضاً تمامی این کارها بی‌فایده و ناکارآمد خواهد بود و نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت که در برخی موارد نتیجه عکس نیز خواهد داد.
قبل از انجام هر اقدامی باید به خاطر داشته باشید که با زور و تهدید به کودکان  نوپا نمیتوان غذا داد زیرا کودک در این سن متخصص لجبازی است و بازنده این کار خود والدین هستند. نکته دیگر اینکه برای کودک خود برنامه غذایی تهیه کنید و هر روز درزمان مشخص و متنوع به  کودک خود غذا بدهید. غذاهایی برای او آماده کنید که بتواند خودش نیز با دست بخورد زیرا در این سن کودک عاشق به دست آوردن استقلال و نمایش آن به دیگران است.از استفاده از غذاهای بی‌ارزش مثل چیپس و پفک و آب میوه‌های مصنوعی در طول روز خودداری کنید.
در اینجا ما به نکاتی در این زمینه اشاره می‌کنیم:

۱. اگر کودکانتان از خوردن گوشت طفره می‌روند شما می‌توانید از این پس گوشت‌های قرمز یا مرغ و ماهی را به صورت چرخ‌کرده یا پوره شده به غذای مورد علاقه کودک خود اضافه کنید. گرفتن عصاره گوشت و یا ریختن آبگوشت در غذای کودک باعث میشودکه ذائقه او  به این ماده غذایی عادت کند و هم نیاز تغذیه او مرتفع گردد.۲. چون کودکان غذاهای انگشتی را بهتر می‌پذیرند  می‌توان غذاهای مختلف را به صورت کوکو  شامی  کتلت یا همبرگر خانگی به صورت قل‌قلی تهیه کرد. یا می‌توانید با پختن پاستا های شکل دار که خودش می‌تواند بخورد اشتهای او را تحریک کنید.
۳. در صورت اضافه کردن  نخود  لوبیا و عدس (که کاملاً پخته و له شده باشند)به سوپ  آش و خورش  ارزش غذایی آن‌ها افزون تر و مقدار انرژی دریافتی کودک بیشتر می‌شود.
۴. در صورت تمایل نداشتن به تخم‌مرغ که یکی از منابع خوب پروتئین است  می‌توان با رنده کردن  تخم‌مرغ آب پز داخل سوپ یا مخلوط کردن  آن با پوره سیب‌زمینی  غذای مناسب و ارزشمندی تهیه کرد.
۵. سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و کدو حلوایی ضمن داشتن ترکیبات بسیار ارزشمند  از منابع خوب پیش ساز ویتامین A نیز هستند. روش دیگر برای غنی‌سازی مواد غذایی کودکان  استفاده از آرد غلات جوانه‌زده یا حبوبات پوست‌کنده و آسیاب شده همراه با عصاره قلم است که-به-ارزش پروتئینی و تراکم انرژی کمک می‌کند.
6. شما می‌توانید گاهی غذای کودک را تزیین کنید.
شش توصیه برای کودکان بدغذا

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اولعلل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول


کودک بد غذا!!!کودک بد غذا!!!

علاقه یا عدم علاقه کودکان به غذا حق اوست و لزومی نداردکه همیشه کودک همه غذاهارا بااشتیاق بخورد. و اجبار کردن کودک بد غذا ،به اینکار اشتباه است. بدون تردید زمانیکه کودک گرسنه است سنگ هم،که باشد میخورد درغیر اینصورت فقط بهانه جویی میکند.


جو فراست و بدغذایی کودکانجو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران