کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم اگر زمان غذا خوردن، کوتاه و با عجله باشد، منجر به مشکلات تغذیه ای در کودک می شود. بهتر است کودک را 15 تا 20 دقیقه قبل از غذا خوردن فراخواند و به او فرصت داد که به توالت برود و دست و صورت خود را بشوید تا از حالت هیجان و خستگی بازی خارج شود.

علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم
•    زمان غذا خوردن و وقت گذرانی در موقع غذا خوردن
اگر زمان غذا خوردن، کوتاه و با عجله باشد، منجر به مشکلات تغذیه ای در کودک می شود. بهتر است کودک را 15 تا 20 دقیقه قبل از غذا خوردن فراخواند و به او فرصت داد که به توالت برود و دست و صورت خود را بشوید تا از حالت هیجان و خستگی بازی خارج شود.
قبل از غذا خوردن بهترین موقعی است که پدر می تواند با ایجاد محیط آرام، کودک را نوازش کند. در زمان غذا خوردن باید جز دربارۀ خوبی غذا صحبت دیگری نشود و گفتگوها باید با موضوعاتی باشد که مورد توجه تمام افراد خانواده مخصوصاً کودکان باشد و کودک حس کند که او نیز یکی از اعضای خانواده است.
وقت گذرانی در موقع غذا خوردن از 9 ماهگی تا 2.5 سالگی طبیعی است. کودک با غذا بازی می کند. غذا را با قاشق پهن و صاف می کند. گاهی دست خود را داخل غذا می کند و مقداری غذا را بر روی زمین و مقداری را بر سر و روی خود می ریزد.
زمان و ساعت برای کودک معنایی ندارد و برای کودک دلیلی ندارد که در غذا خوردن عجله کند، اما مادر سعی دارد غذای زیاد و زود و سریع به کودک بخوراند. مادر حق دارد، زیرا کارهای دیگری هم دارد که باید انجام دهد.
باید توجه داشت که وقت گذرانی کودک در هنگام غذا خوردن در ابتدا طبیعی است و به تدریج از بین می رود. ولی اگر سریع غذا دادن و اصرار در آن ادامه یابد، واکنش معکوس به وجود خواهد آمد و به طور ناخودآگاه وقت گذرانی در هنگام غذاخوردن کودک ادامه خواهد یافت.
•    استقلال در سال دوم تولد ظاهر می شود
اگر کودک را در این سن وادار کنیم که کاری را که دیگران می کنند انجام دهد، مقاومت می کند و این همان حالت منفی گرایی و یا پاسخ منفی است که بین 9 ماهگی تا 3 سالگی وجود دارد.
تمایل کودک به این که به او اهمیت داده شود و حالت منفی گرایی سبب می شود که اصرار و فشار در هر مورد نتیجۀ عکس بدهد. اگر به کودک اصرار کنید غذائی بخورد از خوردن آن خودداری خواهد کرد و اگر کودک را از خوردن یک نوع غذا منع کنید، بیشتر به خوردن آن تمایل نشان خواهد داد و هر چه بیشتر اصرار شود، خودداری او بیشتر خواهد شد.
•    تفاوت و اختلاف اشتها در کودکان
بعضی از کودکان پرخور و بعضی کم خور هستند. بعضی احتیاج دارند که غذای زیاد بخورند تا وزن معمولی به دست آورند. کودکان کم حرکت معمولاً بیشتر از کودکان فعال و پر جنب و جوش غذا می خورند. به طور استثنایی ممکن است کودکی بدون هیچ بیماری یا بدون هیچ مشکل رفتاری از طرف پدر و مادر، کم اشتها باشد.
اشتهای کودک مانند افراد بالغ از یک وعده تا وعدۀ دیگر و از یک روز تا روز دیگر تفاوت دارد. اشتهای کودکان معمولاً در صبح بسیار کم است و کودکان معمولاً میل ندارند صبح غذایی بخورند. عدم اشنایی پدر و مادر به این حالت طبیعی کودک، ممکن است موجب نگرانی آنها و وادار کردن کودک به غذا خوردن شود.•    تفاوت روند افزایش وزن در کودکان و توجه نکردن پدر و مادر به آن
هر کودک با کودک دیگر از نظر ساختمان بدن و درنتیجه اضافه کردن وزن تفاوت دارد. افزایش وزن کودک بستگی به ساختمان پدر و مادر و فامیل کودک و همچنین وزن کودک در موقع تولد دارد. بیشتر پدر و مادرها کودک خود را با کودک دوست و آشنا مقایسه می کنند و چون وزن کودک خود را کمتر از آنها می بینند، تصور می کنند در اثر کم غذایی است و به زور به کودک غذا می خورانند.
کودک در 6 ماهگی به بعد به همان نسبت سه ماه اول تولد رشد نمی کند. اگر رشد کودک به همان نسبت سه ماه اول ادامه یابد (30 گرم در روز یا 900 گرم در ماه) ، وزن کودک در سن 14 سالگی به 144 کیلوگرم خواهد رسید.
در بعضی مجلات و کتاب ها، روش های تغذیۀ کودکان ذکر شده است و مادر پس از خواندن آنها تصور می کند که باید به همان مقدار ذکر شده به کودک غذا بدهد و اگر کودک خودداری کند یا به خواب برود، با فشار و زور به کودک می خوراند.
•    شرکت در غذا خوردن
کودک از 5 تا 6 ماهگی ممکن است تمایل داشته باشد که بطری شیر را با دست خود بگیرد و بنوشد و از 6 ماهگی تا 12 ماهگی تمایل دارد که خود قاشق را با دست بگیرد و در غذا خوردن شرکت نماید.
اجازه ندادن به کودک برای گرفتن فنجان یا قاشق و جلوگیری از شرکت کردن کودک در غذا خوردن ممکن است موجب خودداری کودک از خوردن غذا شود. شرکت در غذا خوردن از این نظر اهمیت دارد که استقلال و اتکای به نفس در کودک رشد می کند و کودک در آخر سال دوم می تواند مسئول تغذیۀ خود گردد.
کودکی که حس استقلال در او به وجود آید، اگر به او اجازه داده نشود که قاشق یا فنجان را خود به دست بگیرد، بسیار آزرده می شود و ترجیح می دهد که گرسنه بماند تا این که به وسیلۀ مادر به او غذا داده شود.
اگر کودک با دست خود مقداری غذا را به سر و صورت و موی خود مالید، مهم نیست، ولی اگر خواست بشقاب غذا را مانند کلاهی بر سر خود بگذارد باید از آن جلوگیری کرد. اگر در این موقع مادر یا اطرافیان به کارهای کودک بخندند، کودک همان عمل را تکرار خواهد کرد و خراب کاری های او بیشتر خواهد شد.

منبع: من و کودک من
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اولعلل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول

علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول رشد کودک در سال دوم زندگی در مقایسه با سال اول کاهش می یابد. به وزن کودک در سال اول تولد 7 کیلوگرم اضافه می شود، یعنی وزن کودک در آخر سال اول سه برابر وزن تولد اوست، ولی رشد سال های بعد به آهستگی انجام می گیرد و بر وزن کودک در سال دوم فقط 2 تا 2.5 کیلوگرم اضافه می گردد.


کم‌ اشتهایی کودکانکم‌ اشتهایی کودکان

کم‌ اشتهایی کودکان در سال‌دوم زندگی اشتها اغلب متزلزل میشود. حالا تغذیه راحت و بی دردسر کودک‌در سال‌نخست زندگی تحت تاثیر نیروهایی با دشواری رو به رو میشود. کم‌ اشتهایی کودکان


روش غذا دادن به کودکروش غذا دادن به کودک

روش غذا دادن به کودک آیا بهتر است برای کودکم برنامه ی غذایی خاصی داشته باشم یا هر وقت غذا خواست به او بدهم؟ روش غذا دادن به کودک


بی‌اشتهایی و کم خوردن کودکبی‌اشتهایی و کم خوردن کودک

بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک :کم خوردن غذا یکی از شایع‌ترین مسائلی است که در سال دوم و سوم زندگی کودک وجود دارد و مادر آن را به عنوان بی‌اشتهایی تصور می‌کند و به پزشک کودکان مراجعه می‌نماید. یکی از پزشکان متخصص کودکان ادعا کرده است «آنقدر کودک مبتلا به بی اشتهایی را نزد من آورده‌اند که می‌تانستم خانه زیبایی را از بی اشتهایی بسازم.» بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران