کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

3
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول رشد کودک در سال دوم زندگی در مقایسه با سال اول کاهش می یابد. به وزن کودک در سال اول تولد 7 کیلوگرم اضافه می شود، یعنی وزن کودک در آخر سال اول سه برابر وزن تولد اوست، ولی رشد سال های بعد به آهستگی انجام می گیرد و بر وزن کودک در سال دوم فقط 2 تا 2.5 کیلوگرم اضافه می گردد.

علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول
کودک آنلاین: اشنایی با علل و اصول زیر برای هر پدر و مادری ضرورت دارد تا با مشکلات تغذیۀ کودک مواجه نشوند.
•    کم شدن مقدار کالری لازم بدن کودک
رشد کودک در سال دوم زندگی در مقایسه با سال اول کاهش می یابد. به وزن کودک در سال اول تولد 7 کیلوگرم اضافه می شود، یعنی وزن کودک در آخر سال اول سه برابر وزن تولد اوست، ولی رشد سال های بعد به آهستگی انجام می گیرد و بر وزن کودک در سال دوم فقط 2 تا 2.5 کیلوگرم اضافه می گردد.
 بنابراین احتیاج کودک به کالری در سال دوم کمتر خواهد بود و در نتیجه اشتهای کودک در سال دوم به طور طبیعی کمتر است و نباید کم خوردن و کم اشتهایی را به حساب بیماری یا لجبازی کودک گذاشت.
•    ادامه دادن غذاهایی که مادر در سال اول تولد به کودک می داده است.
بیشتر کودکان از سن 2 سالگی به بعد، غذاهای دوران شیرخواری مانند غلات و حریره را دوست ندارند و بیشتر به غذاهای معمولی خانواده علاقه دارند.
•    زیاد خوردن شیر
اگر کودک به شیر خوردن زیاد، آن هم با شیشۀ شیرخوری عادت کرده باشد، معده اش از شیر پُر و دچار کم اشتهایی و کم خونی خواهد شد و از خوردن غذاهای دیگر خودداری خواهد کرد.
به کودکان در سنین 1 تا 6 سالگی حداکثر باید دو لیوان شیر، یک لیوان صبح و یک لیوان در عصر داد. اگر کودک در این سنین فقط یک نوبت شیر بنوشد، دچار هیچگونه کمبودی نخواهد شد و حتی این مسئله باعث می شود که او غذاهای دیگر را بیشتر بخورد.
•    کم شدن اشتها با خوردن تنقلات
کودکان در خلال سال دوم و بعد، معمولاً به خوردن میوه جات زیاد، شیرینی، شکلات، آجیل و تنقلات محلی علاقه مند می گردند. این مواد اشتها را کم می کند و منجر به نخوردن غذای اصلی کودک می گردد.
مادر باید تنقلاتی که دارای کالری و پروتئین است، آن هم به مقدار کم و بعضی از مواقع در اختیار کودک بگذارد. اگر آبمیوه یا مواد غذایی ساده در موقع بازگشت کودک از مهد کودک، کودکستان و دبستان موجب انرژی بیشتر و شادی او می گردد و مانع از شام خوردن کودک نمی شود، می توان به کودک داد.•    دوست نداشتن و خودداری از خوردن یک نوع غذا
دوست داشتن و دوست نداشتن غذا از پنج ماهگی دوران شیرخواری وجود دارد. کودک ممکن است غذای به خصوصی و یا آبمیوه ای را دوست نداشته باشد. چنین تمایلی در بزرگسالان هم دیده می شود.
به طور مثال: اسفناج که در رژیم غذایی کودکان توصیه شده است، ممکن است مورد علاقۀ کودکی نباشد، بنابراین نباید آن را با اصرار به او بخورانید.
•    ایرادگیری به خوردن غذای کودک
عده ای از مادران در هنگام غذا خوردن کودک، دائم به او ایراد می گیرند که مثلاً اول باید غذای گوشتی و بعد میوه یا دسر بخورد. کودک نمی تواند مفهوم این ایراد را درک کند. برای کودک دو ساله چه تفاوتی می کند که اول می وه بخورد و بعد غذای گوشتی. کودک هنوز کوچک تر از آن است که عادات و سنت های غذائی را بفهمد و عمل کند.
موقعی که کودکان غذائی را با میل خود انتخاب می کنند و می خورند، اگر در مجموع، روزها و هفته ها را در نظر بگیریم، یک رژیم متعادل و کافی غذای مورد احتیاج خود را چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی دریافت داشته اند.
اگر کودکی غذای گوشتی نخورد، از خوردن شیر و تخم مرغ مادۀ پروتئینی به کودک می رسد. اگر برخلاف میل کودک در مورد یک مادۀ غذایی مثلاً گوشت، سبزی و میوه از طرف پدر و مادر اصرار شود و این اصرار ادامه یابد، ممکن است تا آخر عمر این مادۀ غذایی مطلوب او قرار نگیرد و کودک از خوردن آن امتناع نماید.
کودک نمی تواند غذای گوشتی پخته شده را بخورد و در عین حال از شیرینی و دسرهای رنگارنگ و مواد دیگر که در سر میز است و جلب توجه او را می کند صرف نظر نماید. باید از قرار دادن مواد غذایی رنگارنگ در جلوی چشم کودک خودداری کرد تا او غذای اصلی را بخورد و سپس میوه و دسر یا بستنی را بر سر میز آورد.
•    اشتیاق پدر و مادر به غذا خوردن کودک و آگاهی کودک از این موضوع
پدر و مادرها اغلب بدون توجه به اینکه کودک در این سن به مقدار کالری کمتری نیاز دارد، از روی مهر و محبت از غذا خوردن تعریف می کنند و به تشویق کردن کودک می پردازند تا غذا بخورد و اگر مؤثر نبود او را تهدید می کنند و با او قهر می کنند.
کودک از اینکه مورد توجه قرار گرفته است، لذت می برد و نسبت به غذا مشکل پسندی می کند و ایراد می گیرد. مادری که از نخوردن غذای کودک سه ساله اش نگران بود، می گفت: غذا نخوردن سبب شده که بچه را در روز چندین مرتبه کتک بزنم. کودک باهوش برای جلب توجه بیشتر، روزانه فقط شش بطری (1.5 لیتر) شیر می نوشید و هیچ غذای دیگری نمی خورد.

منبع: من و کودک من
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش اول
علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دومعلل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم

علل اصلی کم اشتهایی در سال دوم تولد – بخش دوم اگر زمان غذا خوردن، کوتاه و با عجله باشد، منجر به مشکلات تغذیه ای در کودک می شود. بهتر است کودک را 15 تا 20 دقیقه قبل از غذا خوردن فراخواند و به او فرصت داد که به توالت برود و دست و صورت خود را بشوید تا از حالت هیجان و خستگی بازی خارج شود.


کم‌ اشتهایی کودکانکم‌ اشتهایی کودکان

کم‌ اشتهایی کودکان در سال‌دوم زندگی اشتها اغلب متزلزل میشود. حالا تغذیه راحت و بی دردسر کودک‌در سال‌نخست زندگی تحت تاثیر نیروهایی با دشواری رو به رو میشود. کم‌ اشتهایی کودکان


بی‌اشتهایی و کم خوردن کودکبی‌اشتهایی و کم خوردن کودک

بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک :کم خوردن غذا یکی از شایع‌ترین مسائلی است که در سال دوم و سوم زندگی کودک وجود دارد و مادر آن را به عنوان بی‌اشتهایی تصور می‌کند و به پزشک کودکان مراجعه می‌نماید. یکی از پزشکان متخصص کودکان ادعا کرده است «آنقدر کودک مبتلا به بی اشتهایی را نزد من آورده‌اند که می‌تانستم خانه زیبایی را از بی اشتهایی بسازم.» بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک


غذا خوردن کودکانغذا خوردن کودکان

غذا خوردن کودکان خوردن میتواند برای ما و فرزندانمان نوعی تفریح باشد. همه ی ما از بدو تولد اشتهای خوب و زیادی داریم و سپس با گذشت زمان میل به غذاخوردنمان افزایش می یابد. با وجود اشتهای طبیعی از بدو تولد و رضایتی که در ابتدا از فرزندمان داریم ناگهان اوضاع تغییر می کند. غذا خوردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران