کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
روش مناسب از شیر گرفتن کودکان
روش مناسب از شیر گرفتن کودکان از شیر گرفتن ، گذار تدریجی از رژیم غذایی شیر به رژیم غذایی مرکب است. قبل از 4 ماهگی شیر همه ی مواد غذایی لازم برای کودک را تامین می کند. بین 4 تا 6 ماهگی دستگاه گوارش کودک شما به اندازه ی کافی تکامل می یابد تا غذاهای پیچیده تری را قبول کند و علائمی بروز می دهد که آمادگی او را برای غذاهای دیگر نشان می دهد همچون هنوز گرسنه بودن بعد از شیردادن یا خواستن تعداد دفعات بیشتر شیردهی. روش مناسب از شیر گرفتن کودکان

روش مناسب از شیر گرفتن کودکان
از شیر گرفتن ، گذار تدریجی از رژیم غذایی شیر به رژیم غذایی مرکب است. قبل از 4 ماهگی شیر همه ی مواد غذایی لازم برای کودک را تامین می کند. بین 4 تا 6 ماهگی دستگاه گوارش کودک شما به اندازه ی کافی تکامل می یابد تا غذاهای پیچیده تری را قبول کند و علائمی بروز می دهد که آمادگی او را برای غذاهای دیگر نشان می دهد همچون هنوز گرسنه بودن بعد از شیردادن یا خواستن تعداد دفعات بیشتر شیردهی.
نخستین غذاها
از شیر گرفتن و عادت دادن کودک به غذای جامد فرایندی تدریجی است که شاید تکمیل آن 3 یا 4 ماه یا بیشتر طول بکشد. برخی بچه ها بلافاصله غذای جامد را می پذیرند اما بعضی دیگر ناراحتی نشان می دهند و عادت کردن آنها بیشتر طول می کشد.
نمودار زیر یکی از راه های از شیر گرفتن را نشان می دهد اما آن را میتوانید به تناسب نیازها و نحوه ی زندگی خودتان تغییر دهید. قواعد دقیق و سر راستی برای نحوه ی شروع و مدت فرایند از شیر گرفتن و نوع غذاهایی که باید به کودک داد وجود ندارد ؛ مهمتر آن است که برخورد مثبت و انعطاف پذیر داشته باشید.

برنامه ی پیشنهادی برای از شیر گرفتن کودک
 مرحله صبح زود / تمام مدت روز صبحانه نهار وقت چای وقت خواب
 هفته 1 و 2 شیر. در خارج وقت های غذا ، آب جوشیده و سرد شده باشد. شیر نصف وعده شیر . سپس 1 تا 2 قاشق چایخوری پودر غلات مخلوط با شیر یا پوره ی میوه یا سبزیجات . بقیه ی وعده ی شیر.
 شیر شیر
 هفته 3 و 4 شیر. در خارج وقت های غذا ، آب جوشیده و سرد شده باشد.  1 قاشق چایخوری پودر غلات بدون گلوتن. قبل یا بعد یا در حین آن شیر بدهید. 3 تا 4 قاشق چایخوری پودر غلات یا پوره ی میوه یا سبزیجات . قبل یا بعد از آن یا در حین دادن آن شیر هم بدهید. شیر شیر
 هفته 5 و 6 وعده ی شیر صبح زود را ندهید. در خارج وقت های غذا ، آب جوشیده و سرد شده یا آبمیوه رقیق شده بدهید. 1 الی 2 قاشق چایخوری پودر غلات. قبل از آن در حین دادن آن یا بعد از آن شیر بدهید. 2 تا 3 قاشق چایخوری پوره ی پنیر ، سبزی ، ماهی ، یا گوشت بدهید ، سپس 2 تا 3 قاشق چایخوری غذای شیرین بدهید. قبل یا بعد از غذای جامد یا در حین دادن آن شیر هم بدهید. 1 تا 2 قاشق چایخوری پودر غلات ، یا پوره ی میوه یا سبزیجات بدهید. قبل یا بعد از آن یا در حین دادن آن شیر هم بدهید. شیر
 هفته 7 و 8 نوشیدنی های غیر از شیر را با لیوان به کودک بدهید. میتوانید غذا به صورت له شده به او بدهید. 5 تا 6 قاشق مرباخوری پودر غلات. قبل یا بعد از آن یا در حین دادن آن شیر هم بدهید. 2 تا 3 قاشق مرباخوری غذای شور یا ترش و سپس همان مقدار غذای شیرین ( ماست یا غذای له شده). نصف وعده شیر. یک غذای ترش یا شور و به دنبال آن غذای شیرین. قبل یا بعد از آن یا در حین دادن آن ، شیر هم بدهید. شیر
 هفته 9 و 10 نوشیدنی هایی غیر از شیر را با لیوان بدهید. پودر غلات . قبل یا بعد از آن یا در حین دادن آن شیر هم بدهید. غذای ترش یا شور و به دنبال آن غذای شیرین. با لیوان شیر بدهید. غذای ترش یا شور و به دنبال آن غذای شیرین. نصف وعده شیر.
 شیر
 هفته 11 به بعد کودک شما باید هر روز حدود نیم لیتر شیر بخورد. پودر غلات و شیر. از هفته 13 شیر وقت صبحانه را میتوان با لیوان داد. غذای ترش یا شور و به دنبال آن غذای شیرین. با لیوان شیر بدهید. غذای ترش یا شور و به دنبال آن غذای شیرین. با لیوان شیر بدهید. شیر


طی چند هفته ی اول کاری که باید انجام دهید آشنا کردن کودک با غذای جامد و غذا خوردن با قاشق است. کودک هیچگونه تغذیه ی جدی از مقدار کم غذایی که در مراحل اولیه به او می دهید دریافت نخواهد کرد.
زمانی را برای شروع انتخاب کنید که هم شما و هم کودک آرامش داشته باشید. اغلب وقت نهار بهترین موقع روز برای آشنا کردن کودک با غذای جامد است . در چنین وقتی کودک احتمالا بیشتر آماده ی قبول چیز جدیدی خواهد بود تا هنگام صبحانه که ممکن است خیلی گرسنه باشد یا هنگام عصرانه که ممکن است خسته باشد. با نصف وعده شیر شروع کنید ؛ سپس در حالی که کودک روی پایتان است یک قاشق غذا بدهید سپس دوباره شیر بدهید.
پودر برنج یا پوره سبزیجات یا میوه (غیر مرکبات ) بهترین غذاها برای شروع هستند زیرا بعید است موجب واکنش منفی شوند. اگر کودک غذایی را رد کرد یا دچار اسهال ، استفراغ یا جوش بدن شد ، چند هفته آن غذا را ندهید. کم کم میزان شیر را کم کنید و فقط شیر خشک یا شیر خودتان را بدهید تا کودک به 1 سالگی برسد.
از شیر گرفتن سالم
مهم است که هنگام از شیر گرفتن کودک را به غذاهای سالمی عادت دهید که دوست دارید وقتی بزرگتر شد از آن غذاها استفاده کند. سعی کنید غذاهای خانگی تهیه شده از مواد تازه به او بدهید. از اضافه کردن نمک خودداری کنید.
غذاهای شکر دار ، مانند شیرینی و بیسکویت شیرین کم بدهید تا بعدها دچار مشکلاتی همچون چاقی و فساد دندانها نشود. سعی کنید غذاها ، طعم ها و شکل های مختلفی داشته باشد تا کودک به انواع مختلف غذاها عادت کند ؛ این ممکن است باعث شود که کودک در آینده در مورد غذا بهانه گیر نشود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
روش مناسب از شیر گرفتن کودکان
زمان مناسب از شیر گرفتن کودکزمان مناسب از شیر گرفتن کودک

زمان مناسب از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: از شیر گرفتن کودکان برای مادران کار سختی است. بچه ها دوست دارند تا هر وقت دل شان می خواهد شیر مادر یا شیشه بخورند، ولی مادران می ترسند که مبادا آنها این کار را کنار نگذارند و غذا نخورند. مادران برای این کار عجله می کنند و سریع کودک را از شیر می گیرند. حتی نمی گذارند او پستانک یا شیشه بخورد.


گرفتن کودک از شیرگرفتن کودک از شیر

گرفتن کودک از شیر اگر قصد گرفتن کودک از شیر را دارید توصیه می شود تا 8 ماهگی این کار را نکنید، ولی بین 8 تا 14 ماهگی از شیر گرفتن کودک باید به اتمام برسد. اما آنچه که بسیار مهم است آن است که این عمل هرگز کمتر از دو هفته یا بیشتر از شش هفته نباشد، زیرا در عین حالی که باید به تدریج صورت بگیرد، در مرحله ای باید متوقف شود.


روند از شیر گرفتن کودکروند از شیر گرفتن کودک

روند از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: بخواهید یا نخواهید روزی می آید که مجبور می شوید فرزندتان را از شیر بگیرید، پس بهتر است دربارۀ این موضوع دلواپس نباشید، بلکه باید در مورد جایگزین کردن آن و نحوه و زمان این کار نگران باشید. هدف از شیر گرفتن صرفاً ایجاد تغییر در عادات آشامیدن کودک نیست، بلکه: روند از شیر گرفتن کودک


رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودکرابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک :حدود پایان شش ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذاهای جامداست. چهار ماهگی خیلی زود است. دستگاه گوارش کودک هنوز برای فرآیند هضم و جذب غذاهای پیچیده آمادگی ندارد. چنانچه غذاهای جامد خیلی زود به کودک داده شود به صورت گوارش نیافته از بدن او دفع می‌شود و این فشار زیادی به کلیه‌های نورس او وارد می‌آورد. رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران