کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
روش غذا دادن به کودک
روش غذا دادن به کودک آیا بهتر است برای کودکم برنامه ی غذایی خاصی داشته باشم یا هر وقت غذا خواست به او بدهم؟ روش غذا دادن به کودک

روش غذا دادن به کودک
آیا بهتر است برای کودکم برنامه ی غذایی خاصی داشته باشم یا هر وقت غذا خواست به او بدهم؟
بچه ها نمیتوانند خودشان را کنترل کنند و به نیازهایشان توجه نداشته باشند. اگر آنها گرسنه باشند و بی قرار ، سریع باید نیازهایشان برآورده شود.
وقتی کودک گرسنه و بی قرار است و مادرش به او غذا میدهد و او را آرام میکند ، به دنیای اطرافش اعتماد میکند و احساس می کند که میتواند شرایط زندگی اش را کنترل کند.
اما وقتی که کودک از شدت گرسنگی گریه میکند و کسی به او توجه ندارد ، احساس میکند هیچ وقت  نمیتواند نیازهای خودش را برطرف کند . غذا دادن به کودک هنگامی که او گرسنه است ، برآورده کردن نیاز آن کودک است .
بچه هایی که هر وقت احساس گرسنگی می کنند ، غذا میخورند ، معمولا کمتر از بچه هایی که سر ساعت خاصی غذا میخورند ، گریه می کنند.
به علاوه این دسته از بچه ها راحت تر می خوابند ، چون هر وقت دلشان خواست میتوانند شیرمادر یا شیشه بخورند و در آرامش کامل بخوابند . نباید فکر کنید که این قبیل بچه ها بیش از حد لازم غذا می خورند آنها به اندازه ی نیاز بدنشان غذا می خورند.
والدینی که برای فرزندان شان برنامه ی غذای خاصی دارند ، مرتب باید سعی کنند که کودک خودشان را آرام کنند و مانع گریه کردن او شوند. کودک گرسنه است و شیر میخواهد ، ولی مادر احساس می کند که هنوز زمان غذا دادن به کودک نرسیده و او باید صبر کند ، چون تازه شیر خورده است.
بعضی از بچه ها باید با فاصله ی کمی شیر بخورند و بعضی دیگر مدت بیشتری را تحمل میکنند و شیر نمی خواهند.مادرانی که برای شیردادن به فرزندشان برنامه ی خاصی دارند . وقتی کودکشان گرسنه می شود ، صبر می کنند تا سر ساعت خاص به او غذا دهند.
بنابراین کودک را آرام می کنند ، ولی اگر کودک آرام نگرفت او را به حال خودش رها میکنند تا زمان شیردادن او فرا رسد . تحمل گریه های کودکان کار سختی است و ساکت کردن آنها مشکل تر ، بنابراین بهتر است وقتی کودک گریه میکند و گرسنه است همان موقع به او شیر بدهید.
معمولا پزشکان ، دوستان و اقوام به کسانی که تازه مادر شده اند ، توصیه می کنند که طبق برنامه ی خاصی به فرزندشان شیر بدهند ، ولی اغلب آنها نمیتوانند به توصیه ی این افراد گوش کنند و طبق غریزه ی خودشان هر وقت نوزاد گرسنه شده به او شیر می دهند اما آنها میترسند که مبادا با این کارشان کودک بد عادت شود و هر لحظه غر بزند و بخواهد شیر بخورد.
کودکان توانایی انجام کارهایشان را ندارند ، بنابراین باید کاری کنند که دیگران به فکر آنها و برآورده کردن نیازهایشان باشند.
وقتی نیازهای کودک برآورده شود ، او به دیگران اعتماد می کند و میداند که آنها مراقبش هستند.
تصمیم گیری برای این که فرزندتان برنامه ی غذایی خاصی داشته باشد یا هر وقت گرسنه شد به او غذا بدهید ، بستگی دارد به این که کودکتان از شیر مادر تغذیه می کند یا شیرخشک.
معمولا بچه هایی که شیر مادر می خورند ، هر وقت گرسنه شوند ، میتوانند شیر بخورند ولی بچه هایی که شیر خشک می خورند ، باید صبر کنند تا شیشه ی شیرشان آماده شود ، شیر داخل آن سرد شود و بعد آن را بخورند.
برای بچه هایی که از شیرخشک تغذیه می شوند میتوان برنامه ی غذایی خاصی در نظر گرفت ، چون مادر می داند کودکش چه موقع و چه مقدار شیر خورده و چه زمانی دوباره به شیرخوردن نیاز دارد.
ولی مادرانی که از شیر خودشان به کودکشان می دهند ، نمیدانند او چقدر شیر خورده و سیر شده یا نه. بنابراین هر وقت که کودک گریه کرد ، حتی اگر تازه شیر خورده باشد ، مادر باید به او شیر بدهد ، چون نمیداند آیا کودکش سیر شده یا نه ؟
چه از شیر خودتان به کودکتان می دهید و چه از شیر خشک کودکتان را تغذیه می کنید ، بهتر است هر وقت او گریه کرد و گرسنه بود ، به او شیر بدهید .
اگر بنامه ی غذایی خاصی برای کودکتان دارید ، باز توجه داشته باشید که هر وقت او گرسنه شد ، به او غذا بدهید و خیلی به آن برنامه پایبند نباشید.
اگر کودک گریه می کند و بی قرار است و شما به او شیر داده اید ، شاید او هنوز گرسنه باشد و به شیر بیشتری نیاز داشته باشد ، بنابراین دوباره به او شیر بدهید. در این شرایط نباید به برنامه ی غذایی کودک توجه داشته باشید ، او گرسنه است و شما باید به او غذا بدهید.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
روش غذا دادن به کودک
مشکلات غذا دادن به کودکمشکلات غذا دادن به کودک

مشکلات غذا دادن به کودک بعضی از کودکان بدغذایی میکنند اما در خیلی از موارد مشکل واقعی به پدر و مادری برمیگردد که انتظار دارند کودکان خود را با الگوی تغذیه ای که مناسب او نیست تطبیق دهند. اگر با مشکلات غذا خوردن کودک با نرمش و انعطاف بیشتری برخورد کنید این مشکلات به تدریج از بین میروند. مشکلات غذا دادن به کودک


روشهای مقوی کردن غذای کودکان کم وزن روشهای مقوی کردن غذای کودکان کم وزن

روشهای مقوی کردن غذای کودکان کم وزن برخی کودکان با شروع تغذیه تکمیلی با وجود اینکه خوب غذا میخورند اما خوب وزن نمیگیرند و از لحاظ ظاهری نیز کمی لاغر به نظر میرسند . اما ممکن است انرژی دریافتی روزانه کودک از میزان انرژی و جنب و جوش او کمتر باشد در اینصورت پیشنهاد میکنیم رژیم غذایی کودک را به شیوه ای که ذکر میشود تغییر دهید . البته این رژیم غذایی برای کودکانی توصیه میشود که به ماده غذایی خاصی حساسیت ندارند .


رفتار والدین با غذا نخوردن کودکانرفتار والدین با غذا نخوردن کودکان

رفتار والدین با غذا نخوردن کودکان شکایت اکثر مادران نزد پزشک این است که کودک غذا نمیخورد و از پزشک سوال میکنند : (( چرا کودک غذا نمیخورد؟)) موقعی که پزشک کودک را به طور دقیق معاینه می کند و حتی آزمایش های خونی و ادراری برای او درخواست می کند می بیند رفتار والدین با غذا نخوردن کودکان


شاد جلوه دادن زمان غذا خوردن برای کودکانشاد جلوه دادن زمان غذا خوردن برای کودکان

شاد جلوه دادن زمان غذا خوردن برای کودکان مقابله با کودکان ناآرام به طور شگفت آوری میتواند ناراحت کننده باشد. او کم میخورد شما مخالفت می کنید . بنابراین کودک خیلی سریع یاد می گیرد که چگونه زمان غذا خوردن را کنترل کند. شاد جلوه دادن زمان غذا خوردن برای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران