کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

1
زمان مناسب از شیر گرفتن کودک
زمان مناسب از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: از شیر گرفتن کودکان برای مادران کار سختی است. بچه ها دوست دارند تا هر وقت دل شان می خواهد شیر مادر یا شیشه بخورند، ولی مادران می ترسند که مبادا آنها این کار را کنار نگذارند و غذا نخورند. مادران برای این کار عجله می کنند و سریع کودک را از شیر می گیرند. حتی نمی گذارند او پستانک یا شیشه بخورد.

زمان مناسب از شیر گرفتن کودک
کودک آنلاین: از شیر گرفتن کودکان برای مادران کار سختی است. بچه ها دوست دارند تا هر وقت دل شان می خواهد شیر مادر یا شیشه بخورند، ولی مادران می ترسند که مبادا آنها این کار را کنار نگذارند و غذا نخورند. مادران برای این کار عجله می کنند و سریع کودک را از شیر می گیرند. حتی نمی گذارند او پستانک یا شیشه بخورد.
مادران برای از شیر گرفتن فرزندان شان فشار زیادی را تحمل می کنند. این فشارها به خصوص زمانی که کودک به سن دو سالگی می رسد و هنوز به شیر خوردن اصرار دارد، بیشتر می شود.
دوستان و آشنایان به شما می گویند: چرا هنوز بچه ات از شیشه میخوره، بزرگ شده چرا با لیوان شیر نمی خوره؟ پزشکان کودک نیز توصیه می کنند که شما در این سن او را از شیر بگیرید.
بنابر توصیۀ این افراد ممکن است مادری که تا دیروز کودک دو ساله اش را شیر می داده، یکدفعه تصمیم بگیرد که دیگر به او شیر ندهد، حتی کسانی که از کنار شما عبور می کنند نیز ممکن است به شما نگویند: بچه ات خیلی بزرگ شده، دیگه نباید به او شیر خودت یا شیشه بدی.
این جملات منفی نه تنها باعث آزار شما بلکه باعث آزار کودک تان نیز می شود، معمولاً وقتی دیگران این حرف ها را به شما می زنند، شما می توانید خودتان را کنترل کنید، ولی این کار برای بچه ها سخت است، وقتی شما به پارک رفته اید و می بینید که فرزندتان تنها کودکی است که شیشه یا شیر خودتان را می خورد، از خودتان می پرسید که چرا بچه های آنها این کار را نمی کنند و کودک شما هنوز شیر می خورد.
از خودتان می پرسید که ایا خیلی او را لوس نکرده اید؟ آیا او هنوز بزرگ نشده است؟ خیال تان راحت باشد و به این فکر کنید که شاید هنوز کودک شما آمادگی از شیر گرفته شدن را نداشته باشد.
اگر از حرف های دیگران ناراحت می شوید به فرزندتان بگویید که وقتی خانه رفتید می توانید به او شیر بدهید و او نباید جلوی  دیگران شیشه بخورد.
اگر کودک تان را زود از شیشه بگیرید و به او حتی پستانک یا شیشه ندهید، کودک برای آرام کردن خودش به چیزهای دیگری پناه می برد. او ممکن است پرخاشگر شود و یا انگشت یا اسباب بازی هایش را بمکد.
مادری که این کار را با کودکش کرده بود و او را زود از شیر گرفته بود، می گفت که وقتی کودکش را از شیر گرفت، او شروع به مکیدن انگشتش کرده. بچه هایی که زود از شیر مادر گرفته می شوند، شروع می کنند به مکیدن انگشت شان، گاهی اوقات نیز وقتی لیوانی برای شیر خوردن به آنها داده می شود، آنها لبه های لیوان را می مکند.معمولاً وقتی بچه ها نگران یا خسته هستند و یا از چیزی ناراحت شده اند دچار چنین حالتی می شوند. وقتی بچه ها از مارشان دور بیفتند و مجبور باشند که کنار پرستارشان بمانند، شروع می کنند به مکیدن انگشت یا عروسک شان، گاهی اوقات نیز وقتی کودک می بیند که کودک دیگری مشغول خوردن شیشه است، دلش می خواهد او نیز شیشه بخورد.
وقتی کودک دچار استرس می شود نیز به خوردن شیشه علاقه پیدا می کند. وقتی بچۀ جدیدی به خانه می آید یا شما منزل خودتان را عوض می کنید، کودک دچار استرس می شود.
اگر به کودک اجازه دهید که هر وقت دلش خواست شیشه یا پستانک بخورد یا از شیر خودتان بخورد، او کم کم خودش این کار را تکرار خواهد کرد.
معمولاً می توان کودک را بعد از دو سالگی از شیر گرفت، هر چند ممکن است آنها هنوز وقتی که می خواهند بخوابند، دل شان بخواهد که شیر بخورند.
اگر مادر احساس می کند که مجبور است کودکش را از شیر بگیرد، نباید در این کار عجله کند. آنها باید صبر کنند تا از شیر گرفتن فرزند شان با مراحل رشدی دیگرشان مثل از پوشک گرفتن کودک همزمان نباشد.
اگر قرار است کودک تان را به مهد بفرستید یا قرار است اسباب کشی کنید، کودک را از شیر نگیرید. از شیر گرفتن کودک باید چند هفته طول بکشد و نباید یک دفعه این کار را انجام دهید.
وقتی کودک خودتان را از شیر می گیرید، احساسات متفاوتی دارید. یک لحظه احساس می کنید که دیگر از شیر دادن به فرزندتان خسته شده اید و وقتی او را از شیر می گیرید، راحت می شوید.
مجبور نیستید از شیر خودتان به او بدهید یا دائم به فکر پر کردن شیشۀ او باشید، از طرفی دیگر ناراحت هستید که دیگر نمی توانید کودک تان را در بغل گرفته و به او شیر بدهید و از گرمای وجود او لذت ببرید.
شما دیگر نمی توانید شیر خوردن کودک تان را ببینید و از آن لذت ببرید. اگر به کودک تان شیشه می دادید، دیگر نمی توانید ببینید که او مدتی به حال خودش است و شما وقت آزادی ندارید.
در هر صورت بهتر است صبر کنید که هر وقت کودک تان آمادگی لازم را داشت او را از شیر بگیرید و او را مجبور به این کار نکنید.

منبع: راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
زمان مناسب از شیر گرفتن کودک
روش مناسب از شیر گرفتن کودکانروش مناسب از شیر گرفتن کودکان

روش مناسب از شیر گرفتن کودکان از شیر گرفتن ، گذار تدریجی از رژیم غذایی شیر به رژیم غذایی مرکب است. قبل از 4 ماهگی شیر همه ی مواد غذایی لازم برای کودک را تامین می کند. بین 4 تا 6 ماهگی دستگاه گوارش کودک شما به اندازه ی کافی تکامل می یابد تا غذاهای پیچیده تری را قبول کند و علائمی بروز می دهد که آمادگی او را برای غذاهای دیگر نشان می دهد همچون هنوز گرسنه بودن بعد از شیردادن یا خواستن تعداد دفعات بیشتر شیردهی. روش مناسب از شیر گرفتن کودکان


روند از شیر گرفتن کودکروند از شیر گرفتن کودک

روند از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: بخواهید یا نخواهید روزی می آید که مجبور می شوید فرزندتان را از شیر بگیرید، پس بهتر است دربارۀ این موضوع دلواپس نباشید، بلکه باید در مورد جایگزین کردن آن و نحوه و زمان این کار نگران باشید. هدف از شیر گرفتن صرفاً ایجاد تغییر در عادات آشامیدن کودک نیست، بلکه: روند از شیر گرفتن کودک


از شیر گرفتن کودکاز شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک : چطور مادر می‌تواند شیر دادن به کودک را قطع کند؟1. ندادن یک نوبت شیر : مادر باید یک نوبت شیر خود را قطع کند و به جای آن اگر کودک کمتر از 6 ماه سن دارد یک نوبت شیر خشک مناسب و اگر بیش از 6 ماه سن دارد یک نوبت غذا و اگر بیش از یک سال دارد شیر خشک یا شیر پاستوریزه به کودک بدهد و به تدریج شیر خود راکم و قطع کند و بر حسب سن کودک غذا جایگزین شیر مادر نماید. از شیر گرفتن کودک


رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودکرابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک :حدود پایان شش ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذاهای جامداست. چهار ماهگی خیلی زود است. دستگاه گوارش کودک هنوز برای فرآیند هضم و جذب غذاهای پیچیده آمادگی ندارد. چنانچه غذاهای جامد خیلی زود به کودک داده شود به صورت گوارش نیافته از بدن او دفع می‌شود و این فشار زیادی به کلیه‌های نورس او وارد می‌آورد. رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران