کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

1
اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله
اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله درصورتی‌که کودک مایل است با دست غذا بخورد نباید ممانعت شود و برای تقویت احساس استقلال یک قاشق به دست کودک داده و با قاشق دیگر به او غذا داده شود. اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله

اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله
۱) درصورتی‌که کودک مایل است با دست غذا بخورد نباید ممانعت شود و برای تقویت احساس استقلال یک قاشق به دست کودک داده و با قاشق دیگر به او غذا داده شود.
۲) استفاده از قاشق برای کودک نوپا ضرورت دارد ولی ممکن است نیاز به کمک داشته باشد.
۳) دادن استراحت قبل از خوردن غذا و زمان ثابت صرف غذا برای کودک اهمیت خاص دارد.
۴) اجرای برنامه ثابت سبب آرامش کودک می‌شود یعنی بشقاب و قاشق همیشگی و نحوه آماده کردن او برای غذا خوردن به او آرامش می‌دهد.
۵) اشتهای کودک مانند خلق‌وخوی او متغیر است، بهتر است روزی که کودک اشتهای کمتری دارد و غذا کم می‌خورد اصرار نکنید که حتماً غذای بشقابش را تمام کند.
۶) قدرت تقلید کودک در این سن زیاد است و رفتارهای اعضای خانواده (خواهر، برادر و والدین) را تقلید می‌کند لذا نباید افراد خانواده رفتار نامناسب در هنگام غذا خوردن داشته باشند.
۷) بر اساس تمایل کودکان که معمولاً غذای گرم را دوست دارند بهتر است غذای خیلی داغ و یا سرد به آنان داده نشود.
۸) کودک دوست دارد با غذا بازی کرده و ریخت‌وپاش کند، نباید انتظار داشت کودک آداب غذا خوردن را رعایت کند.
۹) کودک نوپا فقط ۵ تا ۱۰دقیقه حالت نشستن را تحمل می‌کند و معمولاً قبل از اتمام غذا، سفره را ترک می‌کند و مجدداً برمی‌گردد در این مواقع مادر آرامش خود را حفظ کند.
۱۰) رنگ و ظاهر غذا توجه کودک را جلب می‌کند و او غذا را دست‌کاری خواهد کرد.● نکات مهم در تغذیه کودک
۱) کودک باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیک او باشد تا کودک بتواند به‌راحتی غذا بخورد. این کار موجب می‌شود ریخت‌وپاش کودک کمتر شود.
۲) بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشکن باشد. در صورت شکستن ظرف ممکن است کودک احساس یأس کند و یا والدین عصبانی شوند.
۳) قاشق نباید زیاد گود باشد و لیوان باید به‌اندازه‌ای باشد که کودک به‌راحتی آن را بگیرد.
۴) رنگ مواد غذایی می‌تواند در اشتهای کودک و علاقه او به غذا تأثیر بگذارد. خوردن غذاهایی بارنگ‌های سبز، نارنجی و زرد برای آن‌ها جالب است. برای این کار می‌توان از سبزی‌های برگ سبز، هویج و... استفاده کرد.
۵) آبمیوه طبیعی بهتر از نوع صنعتی آن است زیرا به نوع صنعتی ماده قندی، رنگ و ماده معطر اضافه‌شده است.
۶) دادن وقت کافی در زمان صرف غذا بسیار مهم است و باید از شتاب و عجله در هنگام غذا خوردن پرهیز کرد.
۷) بهتر است بی‌علاقگی کودک نسبت به یک ماده غذایی را پذیرفت و با یک ماده خوراکی دیگر جایگزین کرد.
۸) غذا خوردن در یک ساعت معین می‌تواند سبب تحریک اشتهای کودک شود.
۹) خستگی کودک یکی از علل کم‌اشتهایی اوست بهتر است بعد از استراحت به کودک غذا داده شود.
۱۰) کودک در یک محیط آرام بهتر غذا می‌خورد مشاجره، بلند کردن صدای رادیو، تلویزیون و همچنین رفت و آمد) زیاد حواس کودک را پرت می‌کند و تمایل او به غذا خوردن کم می‌شود.
۱۱) دادن غذای یکنواخت و تکراری سبب بیزاری کودک می‌شود. حتی اگر غذایی که موردعلاقه کودک است پشت سر هم و تکراری به کودک داده شود، او از خوردن آن امتناع خواهد کرد.
۱۲) هنگامی‌که رفتار کودک غلط است باید عکس‌العمل ثابت نشان داد مثلاً اگر بشقاب یا قاشق یا غذا را پرت کرد نباید گاهی اوقات خندید و گاهی تنبیه کرد بلکه باید رفتاری را در پیش گرفت که کودک احساس کند کار خوبی انجام نداده است.
۱۳) امتناع خوردن برخی غذاها ممکن است تقلیدی از اطرافیان باشد و برای بهبود رفتار تغذیه‌ای کودک باید رفتار تغذیه‌ای خانواده اصلاح شود.
اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله
تغذیه کودک یکساله – قسمت اولتغذیه کودک یکساله – قسمت اول

تغذیه کودک یکساله – قسمت اول تغییرات فیزیکی ، رشدی و عاطفی که در کودک دوازده تا بیست و چهارماهه پیش می آید ممکن است برای هر پدر یا مادری ، تغذیه ی کودک را به یک مسئله تبدیل کند. بسیاری از والدین از نوع واکنش و تغییر اشتها و الگوهای تغذیه ای مورد انتظار در طول دومین سال زندگی طفل ، اطلاع کافی ندارند. تغذیه کودک یکساله – قسمت اول


 تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال

تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی از مهم ترین شروط لازم برای رشد کودک در سالهای پیش از دبستان به شمار میرود . با اینکه تمام دوران کودکی تغذیه خردسال اهمیت فراوانی دارد، اما پنج سال اول زندگی است که رشد کودک سرعت بیشتری دارد و کودک. غذای ناکافی باعث کمبود تغذیه ای و تاخیر در رشد خردسالان میگردد تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال


تغذیه نوپاتغذیه نوپا

تغذیه نوپا : می‌خواهید به کودک نوپای خود غذا بدهید او سر جایش بند نمی‌شود؟ یک قاشق غذامیخورد و راه می‌افتد او حتی در صندلی غذایش بند نمی‌شود؟ غذا دادن به کودک در این سنین کار پر مشقتی است. تغذیه نوپا


عادت تغذیه‌ای کودکانعادت تغذیه‌ای کودکان

عادت تغذیه‌ای کودکان شما میتوانید درباره ی رفتارها ی گوناگون تغذیه‌ای و خوب یا بد بودن این رفتارها بافرزندان تانصحبت کنید.بدون شک،آن ها تاکنون رفتارهای خوب زیادی را یاد نگرفته اند. عادت تغذیه‌ای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران