کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
تمایل کودکان به خاک خوری
تمایل کودکان به خاک خوری کودک آنلاین: تمایل به خوردن مواد غیرغذایی به عنوان یک اختلال روانی شناخته می شود که حدود 10 تا 30 درصد کودکان 1 تا 6 سال ممکن است به نوعی دچار این اختلال باشند.

تمایل کودکان به خاک خوری
کودک آنلاین: تمایل به خوردن مواد غیرغذایی به عنوان یک اختلال روانی شناخته می شود که حدود 10 تا 30 درصد کودکان 1 تا 6 سال ممکن است به نوعی دچار این اختلال باشند.
البته برخی پزشکان معتقدند که عوامل پزشکی و تغذیه ای هم می توانند علت بروز خوردن مواد غیرغذایی توسط کودکان باشند. در بیشتر مشاهدات، مشخص شده که تمایل کودکان به خوردن خاک و موادغیرغذایی مرتبط با مسائل تغذیه ای می باشد.
•    عوارض خاک خوری بر بدن کودک
- مسمومیت و عفونت روده ای که در کودکان کم سن و سال تر شیوع بالاتری دارد.
- مسدود شدن روده که ناشی از تجمع مواد غیرغذایی و عدم هضم آنها می باشد.
- مشکلات رفتاری در کودک که به طور واضح او را از یک کودک سالم مجزا می سازد.
- مشکلات دهان و دندان و جراحت های موجود در این قسمت که ناشی از خوردن مواد سفت می باشد.
- عفونت مزمن در بدن کودک که ناشی از ورود میکرو ارگانیسم های بیماری زای بسیار از طریق مصرف مواد غیرغذایی از جمله خاک به درون بدن می باشد.
•    علل اصلی بروز خاک خوری در کودکان
- کمبود مواد مغذی
کمبود دو عنصر روی و آهن باعث افزایش تمایل کودکان به خوردن خاک می شود. در واقع کم بودن یا تخلیه ذخایر این عناصر در بدن کودک می تواند ناخودآگاه او را مجبور نماید که از طریق خوردن خاک، این عناصر را به بدن خود برساند.
- عدم تمایل به غذا خوردن
در برخی از مشاهدات پزشکی مشخص شده که بدغذایی کودکان در سنین یک تا دو سالگی می تواند یکی از دلایلی باشد که آنها برای ایجاد حس پری و سیری در بدن به طور ناخودآگاه به جای خوردن مواد غذایی، هر مادۀ غیرغذایی را ببلعند.
- مسائل فرهنگی
در برخی از جوامع به دلایل اعتقادات خاص فرهنگی و مذهبی ممکن است از دوران کودکی فرد عادت کند که برخی از مواد غیرغذایی را ببلعد. برای مثال در برخی جوامع، خوردن خاک، سنگ و ... به عنوان یک اعتقاد فرهنگی مطرح می باشد.
- تغذیه نامناسب در دوران بارداری
در برخی از کودکانی که مبتلا به خاک خوری هستند، مشخص شده خاک خوری نشات گرفته از کمبود برخی از ریزمغذی ها در دوران رشد جنینی می باشد و در واقع به دلیل آن بوده که مادر از تغذیه مناسبی در دوران بارداری برخوردار نبوده که این نوع کمبودها بروز نموده. در بیشتر موارد این کودکان، دچار درجاتی از کم خونی ناشی از کمبود عنصر آهن در بدن خود می باشند.
- سوء تغذیه
در کشورهای توسعه نیافته میزان بروز خاک خوری در بین کودکان 1 تا 3 سال بسیار بالا می باشد که در واقع سوء تغذیه موجود در این کودکان هم مزید بر علتی است که کودک را به سمت خاک خوری سوق می دهد.
- بیماری های روحی و روانی
برخی از مشکلات و اختلالات روحی و عصبی مانند اوتیسم یا شیزوفرنی می توانند به عنوان دلیل مؤثر در بروز خاک خوری در کودکان باشند.
•    راه درمان
طبیعتاً بهترین راه درمان مراجعه به پزشک اطفال می باشد. پزشک با شناسایی علت بروز خاک خوری در بدن کودک می تواند آن را به راحتی درمان نماید.
البته باید توجه نمود که در برخی موارد شناخت علت بروز خاک خوری یا خوردن مواد غیرغذایی توسط کودک می تواند به دلایل پیچیده ای باشد و تشخیص آن تا یک ماه به طول انجامد. اما به محض شناخت علت به راحتی می توان آن را درمان نمود.
در بیشتر موارد پزشک علت تشخیص عارضه خاک خوری در کودک را کمبودهای تغذیه ای و یا مشکلات روانی می داند. در مورد کمبودهای تغذیه ای با رعایت یک رژیم غذایی متعادل و متنوع و مصرف مکمل های غذایی مورد نیاز می توان مشکل را برطرف نمود. در مشکلات روانی نیز مشاوره های منظم روانشناسی برای والدین و کودک ضروری می باشد.

منبع: مجله کودک سالم
تمایل کودکان به خاک خوری

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهنمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن کودک آنلاین: وقتی از کمبود آهن صحبت م شود، احتمالاً به یاد کم خونی می افتید. با وجود این، کمبود آهن در نوزادان ممکن است رشد مغز را کُند نماید. چرا آهن برای مغز مهم است؟ مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن


تغذیه سالم در کودکانتغذیه سالم در کودکان

تغذیه سالم در کودکان به نظر می رسد که این روزها والدین کودکان یک تا چهار ساله جرات نمی کنند کودکان خود را بدون خوراکی های سبک و به اصطلاح هله هوله بگذارند. تغذیه سالم در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران