کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

1
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA کودک آنلاین: در سال های حساس رشد، تعداد زیادی از کودکان مواد غذایی مناسب دریافت نمی کنند. منظور ما سوء تغذیۀ شدید نیست که موجب بیماری یا توقف رشد می شود، بلکه منظور ما مشکلات تغذیه ای خفیفی است که در بین کودکان شایع است.

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA
کودک آنلاین: در سال های حساس رشد، تعداد زیادی از کودکان مواد غذایی مناسب دریافت نمی کنند. منظور ما سوء تغذیۀ شدید نیست که موجب بیماری یا توقف رشد می شود، بلکه منظور ما مشکلات تغذیه ای خفیفی است که در بین کودکان شایع است.
•    DHA
بسیاری از کودکان چربی مفید (DHA) و مواد معدنی کافی مثل آهن و ید دریافت نمی کنند. حتی کمبود خفیف این مواد غذایی مهم و ضروری در رشد مغز اختلال ایجاد می کند.
آیا کودک به اندازۀ کافی چربی مفید دریافت می کند؟
DHA یک اسید چرب امگا 3 است که 25 درصد از کل چربی مغز را تشکیل می دهد. بدن DHA تولید نمی کند، بنابراین باید آن را از غذاها یا مکمل های غذایی به دست آورد. DHA در ماهی های چرب وجود دارد، مثل ماهی تن، ماهی ماکرو، ماهی آزاد، ماهی هالیبوت و ماهی ساردین. همچنین DHA در شیر مادر نیز وجود دارد.
در سال های اخیر DHA به شیر خشک و مکمل های غذایی افزوده شده است. DHA در کرتکس مغز انباشته شده است. کرتکس، مادۀ خاکستری مغز است که کارکردهای عالی مثل یادگیری، استدلال و حافظه را برعهده دارد.
DHA همچنین بخش مهمی از میلین است. میلین غلافی است که سلول های عصبی را پوشانده است و سرعت انتقال پیام های عصبی را افزایش می دهد و سرعت پرداش اطلاعات را در مغز زیاد می کند.
DHA برای رشد شبکیۀ چشم و کارکرد بینایی ضروری است. بینایی در یادگیری مهارت های مقدماتی تحصیلی نقش مهمی دارد. اما شاید مهم ترین نقش DHA که به تازگی کشف شده است این باشد که DHA ژن هایی را فعال می کند که مسئول تولید هورمون اساسی رشد مغز هستند.
این هورمون عامل رشد عصبی نام دارد. DHA ژن های تیزهوشی را فعال می کند و میزان عامل رشد عصبی را افزایش می دهد. عامل رشد عصبی در شکل گیری سیناپس ها، دندریت ها و سایر سلول های مهم که رشد مغزی را افزایش می دهند نقش اساسی دارد.DHA کودکان را تیزهوش تر می کند.
پژوهش های پزشکی بارها نشان داده اند نوزادانی که رژیم غذایی آنها سرشار از DHA است در آزمون های هوشی عملکرد بهتری دارند. یک پژوهش جدید نیز نشان داد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و مادران آنها مکمل های DHA مصرف می کردند در 2.5 سالگی هماهنگی دست و چشم بهتری داشتند.
میزان DHA موجود در شیر مادرانی که مکمل های DHA مصرف می کردند در مقایسه با مادرانی که مکمل های DHA مصرف نمی کردند 75 درصد بیشتر بود و میزان DHA موجود در خون کودکان آنها نیز 35 درصد بیشتر بود.
به عبارت دیگر، کمبود DHA در کودکان موجب افزایش خطر ابتلا به اختلال نقص توجه – بیش فعالی، مشکلات بینایی، پرخاشگری و افسردگی می شود.
DHA آنقدر برای سلامت مغز مهم است که 75 درصد از شیر خشک های موجود در بازار حاوی DHA هستند. شیر مادر و شیر خشک های حاوی DHA بهترین منبع DHA برای کودکان زیر 4 ماه هستند.
وقتی کودک کمی بزرگتر شد باید تشویق شود تا غذاهای سرشار از DHA مصرف کند، مثل تخم مرغ های غنی شده با DHA، محصولات سبوس دار و غلات.
میزان مناسب DHA برای مادران : روزانه یک مکمل غذایی که شامل 400 میلی گرم DHA است مصرف کنید.
نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند: شیر خشکی انتخاب کنید که در هر 150 گرم، 19 میلی گرم DHA داشته باشد.
6 ماهگی تا 2 سالگی: روزانه 100 میلی گرم
2 تا 5 سالگی: روزانه 200 میلی گرم
کپسول ها ممکن است جویدنی یا قورت دادنی باشند یا محتویات آنها با غلات یا سایر مواد غذایی مخلوط شود.
•    ARA (اسید آراچیدونیک)
ARA یک نوع اسید چرب است که در رشد مغز نقش مهمی دارد. ARA نوعی اسید چرب امگا 3 در مغز است. ARA نیز مثل DHA در رشد و تحول مغز و دستگاه بینایی نقش اساسی دارد. علاوه بر این، ARA مادۀ اصلی گروهی از انتقال دهنده های عصبی است که در ایمنی بدن، انتقاد خون و سایر کارکردهای مهم نقش اساسی دارند.
شیر مادر سرشار از ARA است و بسیاری از شیر خشک ها نیز با ARA غنی شده اند.
مقدار بهینۀ ARA
مادران شیرده: رژیم غذایی مادران شیرده باید به مقدار کافی ARA داشته باشد.
نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند: شیر خشکی تهیه کنید که در هر 150 گرم حدود 34 میلی گرم ARA داشته باشد.
کودکان بالای دو سال: ARA در مکمل های غذایی، گوشت، شیر و تخم مرغ وجود دارد. بنابراین نیازی نیست که مادر یا کودک غذای کمکی بخورد. وقتی که کودکان خوردن غذاهای کمکی را شروع می کنند، به ندرت ممکن است دچار کمبود ARA شوند.
منبع: هوش کودک خود را تا 30 نمره افزایش دهید.
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهنمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن کودک آنلاین: وقتی از کمبود آهن صحبت م شود، احتمالاً به یاد کم خونی می افتید. با وجود این، کمبود آهن در نوزادان ممکن است رشد مغز را کُند نماید. چرا آهن برای مغز مهم است؟ مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – یدمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید کودک آنلاین: کمبود ید که روز به روز در مادران شیرده و کودکان بیشتر می شود تاثیر بسیار منفی در مغز کودک می گذارد. ید در تولید هورمون های غدۀ تیروئید نقش مهمی دارد. هورمون های غدۀ تیروئید، سوخت و ساز و رشد را تنظیم می کنند. مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید


غذاهای مناسب رشد مغز کودکان غذاهای مناسب رشد مغز کودکان

غذاهای مناسب رشد مغز کودکان رشد مغز در دوران کودکی بیشتر از سالهای دیگر زندگی است و هرچقدر در این دوران به خوردنیها و همینطور مهارتهای ذهنی و فکری توجه شود در سالهای آیند فرد میتواند از مغز خود استفاده بهتری نماید . انواع ویتامینها و املاح معدنی میتواند به رشد مغز و برقراری اتصالات شبکه عصبی مغز کمک بیشتری نماید . در این بین ویتامین‌های گروه B برای رشد بافت مغز بسیار ضروری بنظر میرسند ، و همچنین این ویتامین ها بعنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می‌کنند.


بازی های مناسب رشد مغز نوزادبازی های مناسب رشد مغز نوزاد

رشد مغز نوزاد بازی ها بیلیون ها عصب مغزی را به‌ایجاد ارتباطات بهتر تحریک میکنند. از دو هفتگی تا دو ماهگی بازی هایی که برای نوزاد دوست داشتنی ترند ، بازی های چهره به چهره است . زمانی که نوزاد هوشیار و گوش به زنگ است ، کمی از او دورتر بنشینید ؛ و آرام تا آنجا که میتوانید زبانتان را بیرون بیاورید. رشد مغز نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران