کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
برخورد با مشکلات تغذیه‌ای کودکان
مشکلات تغذیه‌ای کودکان بسیاری از والدین گلایه دارند که فرزندانشان‌هنگام غذا خوردن، عادات بدی دارند یا غذای خود را به‌درستی نمی‌خورند. این والدین باید توجه داشته باشند که هنگام‌غذا دادن به کودک، باید به نکاتی توجه کرد تا کودک با اشتها و علاقۀ بیشتری غذا بخورد. مشکلات تغذیه‌ای کودکان

برخورد با مشکلات تغذیه‌ای کودکان
بسیاری از والدین گلایه دارند که فرزندانشان‌هنگام غذا خوردن، عادات بدی دارند یا غذای خود را به‌درستی نمی‌خورند. این والدین باید توجه داشته باشند که هنگام‌غذا دادن به کودک، باید به نکاتی توجه کرد تا کودک با اشتها و علاقۀ بیشتری غذا بخورد. برخی از این نکات به قرار زیر است:
- کودک باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیک او باشد تا بتواند به‌راحتی بدون اینکه تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد. این‌کار ریخت و پاش کودک را کمتر می‌کند.
- بشقاب و لوازم غذا خوردن کودک باید از جنس نشکن باشد. اگر از رفهای شکستنی استفاده کنید و تصادفاً شکسته شوند، ممکن‌است هم کودک احساس نگرانی کند و هم والدین عصبانی شوند.
- خوردن سوپ برای کودک سخت است ولی اگر غلظت آن اندکی بیشتر باشد، کودک می‌واند آن را با قاشق بخورد.
- رنگ مواد غذایی بر اشتهای کودک و علاقۀ او به غذا تاثیر می‌گذارد. خوردن غذاهایی با رنگهای سبز، نارنجی و زرد برای بچه‌ها جالب است. برای اینکار، می‌توان از سبزیجات یا برگ سبز، هویج، گوجه فرنگی و ... استفاده کرد.
- دادن وقت کافی برای خوردن غذا بسیار مهم است. از شتاب و عجله هنگام خوردن غذا پرهیز کنید.
- باید بی علاقگی کودک را نسبت به یک مادۀ غذایی پذیرفت و مادۀ خوراکی دیگری را جایگزین کرد.
- غذا خوردن در ساعاتی معین سبب تحریک اشتهای کودک می‌شود.
- باید اجازه داد که کودک گرسنگی را تجربه کند و از دادن مواد غذایی زیاد در بین وعده‌های غذایی اجتناب کرد. برخی از کودکان شیر را به‌مقدار زیاد مصرف می‌کنند که هم موجب سیری آنها می‌شود و هم تمایل به‌خوردن غذا در وعده‌های اصلی را کاهش میدهد.
- اگر درهنگام غذا خوردن، غذا را به‌اطراف بریزد و با آن بازی کند، باید غذا را بردارید. اگر کودک با نوشیدنی بازی می‌کند، نوشیدنی را نیز بردارید.- هنگام غذا خوردن نباید با کودک بازی کنید. از تلویزیون و موسیقی برای پرت کردن حواس او استفاده نکنید. این کارها موجب می‌شود که کودک توجهی به گرسنگی خود و طعم غذاها نداشته باشد. در واقع، هیجان مفرط مانع شناخت نیازهای دیگرش می‌شود.
- کودکان بیشتر از یکسال باید در غذا خوردن سهیم باشد. در این موارد، ظرف کوچکی جلوی کودک خود بگذارید و خودتان هم با قاشقی دیگر به او غذا بدهید.
توصیه‌هایی برای صبحانه خوردن بچه‌ها
آیا کودک شما هم جزو آن دسته از کودکانی است که هنگام خوردن صبحانه بهانه می‌گیرند و چیزی نمی‌خورند؟ نگران نباشید. توصیه‌های زیر را بخوانید و به‌کار ببندید.
- میز را بچینید: به همراه فرزند خود میز صبحانۀ فردا را بچینید. الته هنگامی که کودک‌تان خوابید، مواد فاسد شدنی را دورباره در یخچال قرار دهید. صبح هنگام نیز، ابتدا میز را مثل شب پیش آماده کنید و بعد، کودکتان را پانزده تا بیست دقیقه پیش از خوردن صبحانه بیدار کنید تا برای خوردن صبحانه آماده شود.
- نوشیدنیهای اشتهاآور: پیشنهاد می‌شود وقتی کودکتان از خواب برخاست، یک لیوان آبمیوه به او بدهید.
- با بوفه موافقید؟ بچه‌ها همیشه دوست دارند مثل بزرگترها رفتار کنند. آنها عاشق بوفه‌اند و دوست دارند غذاها روی میز چیده شده باشد تا هرچه می‌خواهند بخورند. آب پرتقال، نان، بیسکویت، شکلات صبحانه، شیر، پنیر و ... را روی میز بچینید و بگذارید از تمام غذاهای روی میز تا جایی که می‌تواند بخورد.
- خودتان الگو باشید: فراموش نکنید که بهترین راه یادگیری، مثال زدن است. شما نیز همراه کودکتان بنشینید و صبحانه‌ای کامل بخورید. کودک‌تان از شما الگو می‌گیرد و کارهایتان را تقلید می‌کند.
- نان تازه میل به خوردن صبحانه را بیشتر می‌کند: اگر نسبت به خوردن صبحانه بی‌میل است، نان تازه را امتحان کنید. نان تازه همه‌را به اشتها می‌آورد. اگر وقت خرید نان را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم نان را گرم کنید تا بوی نان تازه به خود بگیرد.
از هرگونه بازی و کتاب خواندن در حین صبحانه پرهیز کنید. کودک باید حس گرسنگی را درک کند. در غیر اینصورت، تحریک هیجانی با حس فیزیولوژیک گرسنگی ترکیب می‌شود و کودک به گرسنگی‌اش پی نمی‌برد.
- اصرار نکنید: در صورتی که با وجود انجام دادن تمام این کارها، باز هم کودک شما صبح از خواب برخاست و میلی به خوردن صبحانه نشان نداد، به‌او فشار نیاورید.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
مشکلات تغذیه‌ای کودکان
ده فرمان تغذیه کودکده فرمان تغذیه کودک

ده فرمان تغذیه کودک تعریف و تمجید ، بهترین پاداش برای کودک است بنابراین از هر رفتار مثبت او بلافاصله تعریف و تمجید کنید و این کار را به تعویق نیندازید . خوراکی های کم خاصیت را برای رشوه دادن به کودک به کار نبرید. ده فرمان تغذیه کودک


تغذیه کودک یکساله – قسمت اولتغذیه کودک یکساله – قسمت اول

تغذیه کودک یکساله – قسمت اول تغییرات فیزیکی ، رشدی و عاطفی که در کودک دوازده تا بیست و چهارماهه پیش می آید ممکن است برای هر پدر یا مادری ، تغذیه ی کودک را به یک مسئله تبدیل کند. بسیاری از والدین از نوع واکنش و تغییر اشتها و الگوهای تغذیه ای مورد انتظار در طول دومین سال زندگی طفل ، اطلاع کافی ندارند. تغذیه کودک یکساله – قسمت اول


تغذیه کودکان بهانه گیرتغذیه کودکان بهانه گیر

تغذیه کودکان بهانه گیر والدین برای تغذیه کودکان در سنین 5 تا 8 سال و گاهی بالاتر مشکل زیادی دارند. این کودکان معمولا هنگام صرف غذا بهانه گیر میشوند به بعضی از غذاها بی میلی و به برخی دیگر میل زیاد نشان می دهند. این بهانه گیری و بی میلی را باید امری عادی به حساب آورد و از نشان دادن واکنش تند خودداری کرد. تغذیه کودکان بهانه گیر


 تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال

تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی از مهم ترین شروط لازم برای رشد کودک در سالهای پیش از دبستان به شمار میرود . با اینکه تمام دوران کودکی تغذیه خردسال اهمیت فراوانی دارد، اما پنج سال اول زندگی است که رشد کودک سرعت بیشتری دارد و کودک. غذای ناکافی باعث کمبود تغذیه ای و تاخیر در رشد خردسالان میگردد تغذیه خردسالان 3 تا 5 سال

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید