کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

2
علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول
علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول

تأثیر رفتارهای والدین بر عادات غذایی کودکان یک تا دو ساله:

تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام  صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است  اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود  بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم  مثلاً بر سر سفره و هنگام غذا خوردن نگوییم که" من این غذا را دوست ندارم " و یا " چقدر بد مزه و بد شکل است".
خانواده‌های متشنج و عصبی اثرات مخربی بر روح و روان کودک می‌گذارد که باعث به وجود آمدن عادات و رفتار تغذیه‌ای ناسالم در آن‌ها خواهد شد.همین طور اضطراب   افسردگی رفتارهای وسواسی مادر می‌تواند باعث کم اشتهایی یا بی‌اشتهایی و بدغذایی کودک گردد و بسیاری از مشکلات رفتاری ، خلقی و تغذیه‌ای کودکان را ایجاد نماید.
"کودکان   با عادت بدغذایی متولد نمی‌شوند ما آنان را بدغذا  بار می‌آوریم."
رفتارهای غذایی کودکان در سال دوم زندگی:

معمولاً در این سن کودکان رفتارهای استقلال گرایانه از خود رانشان می‌دهند و دوست دارند بیشتر کارهایشان ازجمله غذا خوردن را خودشان انجام دهند. آنان علاقه خاصی به ریخت و پاش و جستجو در بشقابشان دارند. دوست دارند از انگشتان خود برای  خوردن غذا استفاده کنند که این رفتار جزعی از مرحله تکاملی آنان است.
کودکان نوپا معمولاً  غذاهای گرم را بیشتر از غذاهای سرد و یا داغ دوست دارند.
کودکان نوپا با غذا خود بازی می‌کنند و صحنه‌های غیرقابل‌انتظاری ایجاد می‌کنند و از این کار لذت می‌برند.
مدت زمانی که می‌توانند پشت میز غذا تحمل کنند بین  5 تا 10 دقیقه می‌باشد  و اگر بتوانند سفره را ترک و دوباره بر می‌گردند.



آداب غذا خوردن را رعایت نمی‌کنند . حین غذا خوردن و پس از سیر شدن   غذا را به اطراف پخش می‌کنند.
گاهی غذا را در دهان نگه می‌دارند و آن رانمی بلعند ولی ممکن است برای خوردن همان غذا بعد از مدتی علاقه نشان دهند.
 کودکان نوپا بیشتر به تمایلات خود توجه دارند و کمتر به نظر دیگران اهمیت می‌دهند.
کودکان نوپا مقلد خوبی از پدر و مادر و اطرافیان خود می‌باشند.
بعضی غذاها را نمی‌خورند و احتمال بروز عادات نامساعد غذایی از همین جا سر چشمه می‌گیرد.
در بسیاری مواقع تمایل  به خوردن غذاهایی دارند که مناسب سنشان نمی‌باشد .
بازی کردن با غذا به دلیل بازیگوشی و حس استقلال‌طلبی آنان است نه این که واقعاً به آن غذای خاص علاقه داشته و یا نسبت به بعضی غذاهای دیگر بی‌علاقه باشند .
کودکان نوپا عاشق جلب توجه والدین خود هستند و در این زمینه ممکن است به شیوه بدغذایی آن را بروز دهند.
.کودک معمولاً غذای به خصوصی را برای مدتی دوست دارد و می‌خورد ولی امکان دارد به غذای دیگری علاقه نشان دهد یعنی کودک غذایی را که دیروز دوست داشته و می‌خورده   امروز از خوردنش امتناع می‌کند.

علل احتمالی بدغذایی کودکان :

فعالیت و خستگی  بیش از حد کودک نوپا
کم بودن میزان فعالیت کودک  و کمتر گرسنه شدن او
کم خوابی و تحریک‌پذیری کودک در اثر آن
تنظیم نبودن زمان بین غذا خوردن و میان وعده
وجود عادت بدغذایی در والدین و اطرافیان کودک
در ادامه راهکارهایی برای رفع بدغذایی کودکان نوپا ارائه خواهیم کرد.

علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت دومعلل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت دوم

علل و رفع بدغذایی کودکان – به والدین کودکان بد غذا پیشنهاد می‌دهیم صبور باشند و هیچ‌گونه به اجباری را به کودک خود تحمیل نکنند آن‌ها بایستی پس از اتمام غذا بشقاب کودک را نیز به همراه سایر بشقاب‌ها بردارند با این روش ، کودک متوجه می‌شود که زمان غذا خوردن محدود است و همچنین باعث می‌شود کودک در وعده غذای بعدی خود ، به میزان کافی گرسنه باشد و با اشتهای بیشتری غذا بخورد.


اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


جو فراست و بدغذایی کودکانجو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان


کودک ایرادگیر و بدغذاکودک ایرادگیر و بدغذا

کودک ایرادگیر و بدغذا معمولا مادران دوست دارند کودکشان غذاهای متنوعی بخورد. بعضی از مادران برای این کار کودک را تشویق و تهدید می کنند و یا حتی او را مجبور می کنند چند ساعت سر میز بنشیند تا غذایش را تمام کند . بیشتر مادران خوب می دانند که نمیتوانند کودکشان را به خوردن غذایی مجبور کنند. کودک ایرادگیر و بدغذا

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران