کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

1
پرسش و پاسخ درباره خواب کودکان
خواب کودکان بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند. خواب کودکان

پرسش و پاسخ درباره خواب کودکان
•    کودک من هنگام خوابیدن به پتوی خود وابسته شده است. آیا مشکلی برای او به‌وجود می‌آید؟
بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند.
کودک آن شیء را در مغز خود مانند قسمتی از مادر خود تصور می‌کند و موقعی که مادر نزد او نیست، آن شیء با او هست و به او آرامش میدهد و کودک با آن به‌خواب میرود.
مادر باید وابستگی کودک به آن شیء را تحمل نماید و آن را از کودک دور نکند، زیرا باعث مشکل بی‌خوابی او می‌گردد. مادر میتواند شبیه آن شیء را برای کودک تهیه کند تا اگر آن شیء از بین رفت، مشابه آن در دسترس باشد.
•    اگر کودک هنگام خوابیدن دچار اضطراب و ترس می‌شود، چه باید بکنیم؟
اگر کودک با حدود 3 سال سن، هنگام خوابیدن دچار ترس از جدایی مادر می‌گردد، ممکن است به دفعات از شما آب بخواهد یا تقاضای توالت رفتن کند یا پستانک طلب کند.
در چنین شرایطی مادر باید از کودک سؤال کند: عزیزم از چه چیز می‌ترسی؟ آیا می‌ترسی که من از اتاق بیرون بروم و تو را تنها بگذارم؟
پس از اینکه از احساس و فکر او آگاه شدید، با کلماتی به او اطمینان دهید که هیچ اتفاقی برایش نمی‌افتد و او را در آغوش بگیرید و به او بگویید مادر اینجاست و اگر نیاز پیدا کردی مرا صدا کن تا نزد تو بیایم.
•    چه موقع باید خوابیدن را به کودک یاد داد؟
بعضی از کودکان به‌راحتی و به آرامی به تختخواب خود می‌روند و با شادی می‌خوابند و گویا زمان خواب آنها بسیار خوب و لذت‌بخش است، اما برای بعضی دیگر، خوابیدن مشکل است. این کودکان نیاز به‌آموزش خوابیدن دارند تا بتوانند بخوابند.
بعضی از والدین، کودک خود را از محیطی که خود هستند و با یکدیگر گفتگو می‌کنند یا تلویزیون تماشا می‌کنند، ناگهان به اتاق تاریک می‌فرستند و می‌گویند روی تختخواب خود بخواب که این کار باعث گریۀ کودک می‌شود و ممکن است گریۀ او مدتی طول بکشد.
آنها معتقدند چنین حالتی چند شب بیشتر طول نخواهد کشید و کودک یاد می‌گیرد و می‌خوابد، ولی این رفتار و تحکم، اثر سوء خواهد داشت.
اگر شما قصد دارید که خوابیدن را به‌کودک خود یاد دهید، نباید کاری کنید که منجر به‌گریۀ طولانی او حتی برای چند شب گردد. کودک از دور شدن شما رنج می‌برد، اجازه دهید تا به‌تدریج مغز فوقانی او مغز تحتانی را کنترل کند تا به‌آرامی بخوابد.اگر شیرخواری را روی تختخواب یا گهواره‌اش بگذارید و او گریه کند، سرانجام پس از مدتی در اثر خستگی و بی‌حالی به خواب خواهد رفت، ولی او در تمام ساعاتی که خوابیده است، در حال استرس می‌باشد.
کودک ممکن است در خلال خواب چندین بار در حالت استرس بیدار شود و دوباره بخوابد. این واقعۀ ناگوار را نمیتوان موفقیت در خواباندن کودک و آموزش دادن خواب کودک تصور کرد.
اگر چنین وقایع تلخ تکرار شود، استرس کودک بیشتر خواهد شد و موجب ترشح هورمونهای ناشی از استرس می‌گردد که باعث ایجاد بی‌نظمی در ضربان قلب و تنفس کودک می‌شود.
چون مغز کودکان در موقع خوابیدن نسبت به‌جدایی مادر بسیار حساس است، اگر کودک را تنها بگذارید تا گریه کند، غدۀ هیپوفیز مغز او هورمون ACTH ترشح می‌کند که بر روی غدۀ فوق کلیوی او اثر میکند و موجب ترشح هورمون ناشی از استرس (کورتیزول) می‌گردد.
برعکس، اگر مادر، کودک خود را هنگام خواباندن در بغل بگیرد و او را نوازش کند، در مغز کودک مواد شیمیایی اکسی‌توسین و اوپیوئید ترشح می‌گردد که موجب آرامش خواب او می‌شود.
•    موقعی که کودکم را روی تختخوابش می‌گذارم تا بخوابد، به‌دنبال من از اتاق بیرون می‌آید، چه کنم؟
اگر شما هرکاری که گفته شد، انجام داده‌اید ولی کودک به تختخواب خود نمی‌رود و نمی‌خوابد یا بلافاصله پس از گذاردن او روی تختخواب، همراه شما از اتاق بیرون می‌آید، باید به او اطمینان دهید که او در محل امن و سالمی می‌خوابد و صبح فردا او را می‌بینید.
شما نباید کاری کنید که او گریه کند و هیچگاه او را مانند کیسۀ سیب‌زمینی روی تختخوابش پرت نکنید و از اتاق خارج شوید. اگر چنین کنید، قسمت تحتانی مغز کودک تحریک می‌گردد و ترس از جدایی مادر بیشتر می‌شود.
شما باید بار دیگر او را بغل کنید و به او بگویید: من تو را دوست دارم، اتاق و تخت تو در محل امن و خوبی است و اگر نیاز به من پیدا کردی، من به‌سراغ تو می‌آیم. اگر باز به دفعات کودک به دنبال شما بیرون می‌آید، همین مطالب را برای او تکرار کنید تا کودک قبول کند.
اگر با وجودی که چنین کردید، باز کودک از خوابیدن خودداری می‎‌کند، باید بدانید که او در حال حاضر آمادگی ندارد که تنها بخوابد، بنابراین شما باید کنار تختخواب او بنشینید تا موقعی که کودک به‌خواب عمیق برود و سپس اتاق را ترک کنید.
منبع: رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
خواب کودکان
خواب کودکان
نکاتی در مورد خواب کودکاننکاتی در مورد خواب کودکان

نکاتی در مورد خواب کودکان مادران اغلب این سوال را می پرسند . تردیدی نیست که خود کودک تنها کسی است که میتواند جواب این سوال را بدهد بعضی از کودکان زیاد و بعضی ها به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند. نکاتی در مورد خواب کودکان


خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگیخواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی

خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی کودک 3 تا 5 ساله حدود دوازده ساعت می خوابد. برخی از بچه ها تا 3.5 سالگی ممکن است در روز یکبار آن هم بعد از ظهر ، خواب کوتاه نیم ساعته تا یک ساعته را داشته باشند ولی معمولا بعد از 3.5 سالگی بچه ها تمایلی به خوابیدن نخواهند داشت. خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی


کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکانکمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان

کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان گاهی مشکل خواب می تواند نتیجه درد باشد. کودکان درد خود را به شیوه های مختلف از جمله بدخلقی ، مکیدن شدید و جیغ زدن در هنگامی که آنها را پشت روی تخت قرار می دهید ، نشان می دهند ( اگر کودک درد داشته باشد ترجیح می دهد در حالت نیمه نشسته بخوابد). کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان


اختلال در خواب کودکاناختلال در خواب کودکان

اختلال در خواب کودکان در کودکان معمولا بی خوابی اوایل شب اتفاق می افتد و به علت همین بی خوابی اغلب کودکان صبح ها به سختی از خواب بیدار میشوند. علت این بی خوابی ها معمولا ترس از جدا شدن از والدین است. اختلال در خواب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران