کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اول
خواب کودکان : به‌مشکلات حسی که باعث می‌شوند کودک شما برانگیخته باشد (مانند نیاز شدید به‌تحریک حسی، حساسیت به‌صدا و لمس) توجه کنید. فعالیت‌های حسی باید به‌صورت برنامه‌ریزی شده ارائه شود

تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اول
آماده شدن برای خواب
1- یک برنامه خواب / بیداری مناسب برای کودک ترتیب دهید و روال خوابیدن را برای کودک قابل پیش بینی کنید. اجازه ندهید بچه‌های تازه متولد شده در روز به‌مدت بیش از سه ساعت و نوپایان بیش از یک و نیم الی دو ساعت بخوابند. اگر فرزند شما بزرگتر است و شب‌ها دیر به‌رختخواب میرود، هر دو شب 10 الی 15 دقیقه زودتر او را به‌رختخواب ببرید تا به‌زمان مناسب برای خوابیدن او برسید.
2- به‌مشکلات حسی که باعث می‌شوند کودک شما برانگیخته باشد (مانند نیاز شدید به‌تحریک حسی، حساسیت به‌صدا و لمس) توجه کنید. فعالیت‌های حسی باید به‌صورت برنامه‌ریزی شده ارائه شود. تجربیات حرکتی شدید مانند دویدن، پریدن یا تاب خوردن در هنگام عصر مفید هستند.
از فعالیت بدنی شدید بعد از شام اجتناب کنید. بعد از شام فقط فعالیت‌های حرکتی آرام مانند تکان خوردن در صندلی راحتی مناسب است.
به‌خاطر داشته باشید که فعالیت حرکتی باعث می‌شود که کودک انرژی خود را تخلیه کند و نیاز او به‌تحریک حرکتی ارضاء شود. با این وجود، این فعالیت‌ها انگیختگی کودک را نیز بالا می‌برد. فعالیت‌هایی که مستلزم فشار عمیق و محکم هستند، مانند مالش کمر، خوابیدن و دفن کردن خود زیر بالش‌ها یا پیچاندن ملحفه دور خود، به‌طور خاص در هنگام عصر بسیار مفید هستند.
3- عوامل مربوط به‌رژیم لبنی: بررسی کنید که ایا عدم تحمل نسبت به‌شیر در مشکل خواب کودک‌تان نقشی دارد یا نه. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌شود، باید دقت کنید که از محصولات لبنی که ممکن‌است خواب کودک را تحت تاثیر قرار دهد، استفاده نکنید.
4- قبل از اینکه کودک خوابش ببرد او را در رختخوابش بگذارید نه زمانی که او خواب یا خواب آلوده است. این کار را باید با پیروی از یک روال خواب قابلِ پیش بینی که برای شما و فرزندتان لذت بخش است انجام دهید.
حمام کردنن، کتاب خواندن، بغل، ماساژ و بغل کردن اسباب بازی‌های مورد علاقه، از جمله مواردی هستند که بیشتر کودکان و والدین آنها دوست دارند در تشریفات قبل از خواب بگنجانند. باید مدت زمان این تشریفات محدود باشد و اجازه ندهید کودک با گفتن فقط یک داستان دیگه یا فقط یه‌کم دیگه بازی می‌کنم شما را به‌تله بیندازد.
زمان خواب زمان بازی کردن نیست و این دو باید از هم متمایز شوند. شما باید به‌کودک توضیح دهید که چه‌موقع چراغ را خاموش می‌کنید و لازم است سر حرف خودتان بمانید.5- وقتی که کودک شما شش / هفت ماهه شد برای حل مشکل شب بیداری‌های او از روش فربر استفاده کنید. طبق این روش هرگاه که کودک بیدار می‌شود و گریه می‌کند شما طبق یک برنامۀ مشخص به‌او سر می‌زنید.
شب اول، شما بعد از اینکه کودک 5 دقیقه گریه کرد به‌اتاقش می‌روید و به‌او سر می‌زنید. کودک‌تان را نوازش کنید و به‌او قوت قلب بدهید، اما او را از رختخوابش بیرون نیاورید یا با او بازی نکنید. بعد از اینکه آرام شد، اتاق را ترک کنید.
شب بعد، ده دقیقه صبر کنید تا کودک گریه کند و بعد به‌اتاق او بروید و همان کارها را تکرار کنید. هر شب این زمان را پنج دقیقه طولانی‌تر می‌کنید. این فواصل زمانی باید برای کودکانی که پیشرفت کندی دارند، کوتاه‌تر باشد.
6- اجازه ندهید کودک‌تان در حالی‌که شیشۀ شیر در دهانش است بخوابد یا نصق شب به‌او غذا ندهید (البته بعد از چهار ماهگی). اگر مجبور هستید نصف شب به‌کودکتان غذا بدهید باید چند گرم کمتر از میزانی باشد که در روز به‌او غذا می‌دهید.
وقتی کودکان نصف شب یک میان وعده می‌خورند، حذف این وعدۀ غذایی با بزرگتر شدن آنها دشوارتر می‌شود. قبل از خواب به‌کودک شیرین گندمک و شیر ندهید به‌این امید که بخوابد. تحقیقات نشان داده است که این کار فایده ای ندارد.
7- برای کودکانی که بیشتر از 9 ماه دارند، اگر از خواب بیدار شدند با آنها بازی نکنید، مگر اینکه مریض باشند. برای کاهش ترس‌های شبانۀ کودک می‌توانید در اتاق را باز بگذارید.
اگر کودک شما بیدار شد و می‌ترسید، می‌توانید به‌او سر بزنید و به‌او اطمینان خاطر بدهید. اگر کودک شما آنقدر ناراحت است که آب دهانش روی تشک می‌ریزد، به‌جای اینکه او را از رختخواب بیرون بیاورید و ملحفه را عوض کنید، یک حوله روی نقطۀ خیس بگذارید.
به‌این ترتیب شما کودک را از رختخوابش بیرون نمی‌آورید و توجه بیشتری به‌رفتار آشفتۀ او می‌کنید. اگر کودک شما بیش از حد ترسیده و خیلی ناراحت است، بهتر است آنقدر در اتاق او بمانید که احساس آرامش کند یا به‌خواب برود.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
خواب کودکان
تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ دومتکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ دوم

مشکلات موقع خواب کودکان : برای زمان خواب کودک برنامه‌ای تنظیم کنید و در اجرای آن، ثابت قدم باشید. در موقعیتی که بیش از یک نفر در مراقبت از کودک نقش دارد، باید تمام این افراد بر سر این برنامه و منطق آن، با یکدیگر توافق داشته باشند.


انواع مشکلات خواب کودکانانواع مشکلات خواب کودکان

مشکلات خواب کودکان : اختلالات خواب انواع مختلفی دارد که برخی از آنها در سنین مختلف، شایع‌تر هستند. شایع‌ترین اختلال خواب، بی‌خوابی است که کودک در خوابیدن و خواب ماندن مشکل دارد.


مشکلات خواب کودکانمشکلات خواب کودکان

مشکلات خواب کودکان مشکلات خواب در کودکانی که در تنظیم خلق و سطح فعالیت مشکل دارند یا در کودکانی که در یکپارچه‌سازی حسی دچار مشکل هستند، متداول است. همچنین اختلالات خواب در حدود ده تا دوازده ماهگی به‌اوج می‌رسد؛


پرسش و پاسخ درباره خواب کودکانپرسش و پاسخ درباره خواب کودکان

خواب کودکان بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند. خواب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران